Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Mese

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2010

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:
Mese a scris:
petrubv a scris:pai daca va deranjeaza, nu mai lasati sa sufle aer pe parbriz, mutati pe picioare si mijloc.


Pai problema este alta: se abureste parbrizul pe EXTERIOR dupa cum spuneam in primul post. Si prin zona aia aerul IESE din habitaclu... si de asta se abureste...
Deci, indiferent unde pui sa iti bata aerul in habitaclu tot acolo se abureste.


Ia pune-l sa nu-ti mai bata pe parbriz. O sa ai o mica surpriza. Laughing

Eu am patit treaba asta doar in Grecia. Dar ii dadeam sa bage mult rece. Anul asta nu am mai patit, probabil a mai obosit si freonul si nu mai raceste asa tare.


Nu bate doar pe parbriz. Bate juma-juma parbriz si ocupantii locurilor din fata. Se abureste... dar nu asa tare. Probabil cand este rece in masina si cald afara se intampla indiferent de ce ai face.
Skip ads

  • nicu25

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2008

  • Mesaj Privat
La fel se intampla si la mine dar in special in zilele calduroase si umede sau imediat dupa ploaie....
Solutie...opresti AC deschizi geamul /sau ii dai o temperatura un pic mai mare/ sau schimbi zona in care bate jetul.
  • Gutenberg

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2006

  • Mesaj Privat
La fel am patit si eu pentru prima oara de cand conduc (initial, am crezut ca pe interior se aburise, deoarece eram 5 persoane in masina, dar am avut o mare surpriza cand am dat cu un servetel pe parbriz in interior). Afara erau vreo 25-26 grade si o umezeala foarte mare (plouase inainte); in cazul meu nu s-a ameliorat nici cu cresterea temperaturii aerului, nici cu deschis de geam, asa ca am circulat cu stergatoarele pe temporizare. A fost destul de neplacut, deoarece era seara si pe tronsonul Sacueni-Oradea se lucreaza la largirea drumului, fiind portiuni ingustate, cu diferenta mare de nivel intre ele. Oare ce ne-am face daca am fi in zona ecuatoriala sau tropicala, unde umezeala din aer e cu mult peste ceea ce avem noi pe aici...?
  • Mese

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Gutenberg a scris:La fel am patit si eu pentru prima oara de cand conduc (initial, am crezut ca pe interior se aburise, deoarece eram 5 persoane in masina, dar am avut o mare surpriza cand am dat cu un servetel pe parbriz in interior). Afara erau vreo 25-26 grade si o umezeala foarte mare (plouase inainte); in cazul meu nu s-a ameliorat nici cu cresterea temperaturii aerului, nici cu deschis de geam, asa ca am circulat cu stergatoarele pe temporizare. A fost destul de neplacut, deoarece era seara si pe tronsonul Sacueni-Oradea se lucreaza la largirea drumului, fiind portiuni ingustate, cu diferenta mare de nivel intre ele. Oare ce ne-am face daca am fi in zona ecuatoriala sau tropicala, unde umezeala din aer e cu mult peste ceea ce avem noi pe aici...?


Asa ii si la mine. Sunt 2 pete de umezeala si ii naspa de tot sa tot dai cu stergatorul dupa ele. Afara ii f. cald si in masina ii racoare. Astea sunt conditiile ideale pentru acel condens.

Solutia: inca nu o stiu...
Skip ads

  • claug

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1998 2.0DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2009

  • Mesaj Privat
De ce nu incerci cu directia aerului la picioare. Filtru de aer pentru habitaclu l-ai schimbat?
  • Mese

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2010

  • Mesaj Privat
claug a scris:De ce nu incerci cu directia aerului la picioare. Filtru de aer pentru habitaclu l-ai schimbat?


Salutare,

Am facut un drum de vreo 600 km si nici o prob. cu aburirea. Concluzia: temperaturi in habitaclu de 18-19 grade, caldura afara peste 32 grade duc la acel fenomen.
  • liviuliviub

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2002 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2009

  • Mesaj Privat
salutare.Aceeasi problema o am si eu,dar am si o rezolvare,bag aer doar la picioare si in interior Laughing ,si gata problema Razz
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
E ceva normal.. Datorita diferentei de temperatura se abureste. La multe modele se abureste ,in special la cele care au parbrizul aproape de aerisiri.
  • petrubv

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2010

  • Mesaj Privat
EEEE, asta sa fie cea mai mare problema la masinutele noastre.
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pai asta nu e problema Smile E problema cand nu se abureste Smile) ca atunci mori de cald.
  • liviuliviub

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2002 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2009

  • Mesaj Privat
ai dreptate 'tiry',e grav dak nu se abureste Very Happy ,oricum macar sa fie asta singura problema de la masinile noastre cu care sa ne "aburim" Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR