Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • vasilescuionut

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
libra a scris:Ionut, apreciez ce vrei sa faci si iti doresc multa bafta, mult timp, multa rabdare si multe surse pentru documentare.
O sa ai foarte mult de munca pentru aceasta enciclopedie.
Imi permit sa-ti fac o singura recomandare. Pune niste fotografii mai mari ale masinilor.

mersi mult
surse pentru documentare am, am deja o structura de foldere cu 7000 de marci si muuulte modele, sunt peste 300.000 fisiere, culese in ultimii 10 ani de pe net si scanate din reviste, am multe texte insa ce trebuiesc traduse din diverse limbi, iar google translate e de rahat.
Da asta cu fotografiile mai mari m-am gandit si eu la ea, dar singura problema e ca nu stiu cum o sa ma descurc cu spatiul pe server, pe masura ce uploadez modele........
this is the problem.
O sa fac din nou un calcul si vad cum ma descurc, pt ca am primit dese sesizari in privinta asta.

Cum sunt cele de la stiri, cand intri sa citesti stirea ar fi ok, dar nu cred k o sa ma descurc cu spatiul, ar trebui probabil sa imi cumpar un server...
Skip ads

  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,007
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
In situatia asta, marimea conteaza.
Parerea mea este ca e pacat de munca depusa daca pozele vor fi prea mici.
  • vasilescuionut

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
am facut un calcul si cred ca ma pot incadra, cel putin pana la sfarsitul anului, apoi va trebui sa schimb server-ul
sa imi spui ce parere ai
ca sa nu mai dau iar link, pt ca poate fi interpretat drept reclama
verifica la acura , modele actuale, RL, si sa imi spui ce parere ai.
Contez mult pe o parere obiectiva, pt ca eu nu pot avea una.
Mersi mult pt sfaturi
  • vasilescuionut

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
hai k m-ai convins, o sa leadaug pe cele noi ladim asta si progresiv le schimb si pe cele existente
Skip ads

  • vasilescuionut

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
vasilescuionut a scris:hai k m-ai convins, o sa leadaug pe cele noi ladim asta si progresiv le schimb si pe cele existente


pentru cele care nu au rezolutie nu am ce face raman asa
  • vasilescuionut

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
nu stiu parerea voastra dar eu nu stiu ce au gandit cei de la General Motors,care au cam irosit banii aiurea in achizitii ineficiente ce au necesitat alte investitii.
Nuar fi trebuit sa cumpere Saab si Hummer
Ar fi trebuit sa renunte la Saturn din timp si sa isi concolideze marcile existente si sa eficientizeze fabricile trecand modele produse de pe un continent pe altul.

Buick
ar fi trebuit sa primeasca urmatoarele modele
Saturn Sky = Buick Reatta ,Buick nemaiavand un model cabrio delainceputul anilor 90 si ar fi atrasatentia tinerilor asupra acestei marci.
Saturn Aura ar fi putut fi Buick Regal
Holden Caprice/Statesman ar fi putut fi Buick Park Avenue

Pontiac
ActualulOpelInsignia/Buick GS ar fi putut deveni Noul Pontiac G6
Pontiac G8 bazat pe Holden a fost lansat dar mult prea tarziu
Noul GTO pe baza viitoruluiMonaro,care intarzaiesa fie lansat datorita productiei scazute.
Pontiac G5 sau noulOpelAstra
Saturn VUE ar fi putut fi noulPontiac Azteck
Pontiac Firebird ar fi putut fi realizat in serie mica si cu doar doua locuri pentru a nu concura cu GTO

Opel
Omega sau Holden Commodore
Senator sau Holden Caprice/Statesman
Monza Sau Holden Monaro

Chevrolet ar fi trebuit sa exporte ineuropa prin dealeri Opel o mare parte din gama ce arfi putut fi completata si cu unFirebird,etc

Daca GM ar fi sprijinit prin exporturi Holden acesti ar fi avut suficiente resurse sa dezvolte si nua platformaprezentata prin prototipul Holden Torana care ar fi ajutat la dezvoltarea de noi modele.
Banii cheltuiti aiureaa r fi fost suficienti pentru realizarea de modele vector de imaginepentru toate marcile de genul:
Cadillac Sixteen
Cadillac Coupe concurent pentru Mercedes CL
Chevrolet Nomad, singurul concept pe baza luiPontiac Solstice ce nu a fost realizat
Buick Riviera, pe baza lui Cadillac Coupe
Neavand bani au renuntat si la Subaru cu care ar fi putut dezvolta unmodelcomun cu acestia, pentru Pontiac.
etc, etc,etc
daca stamsi analkizamne-ar putea veni mai multe idei , daca mai aveti scrietisi voi...
ei au continuat insa sa faca achizitii si sa investeasca dar niciodata sufiient unde au investit,lasand de mulete ori treaba neterminata si avand putine colaborari la nivel global intre ramuri proprii, s-au intins mai mult decat i-a tinut plapuma si au scapat lucrurile de sub control, chiar daca presa tragea de mult semnale de alarma iar pasionatii de automobile nu au inteles niiodata politica lor....
  • vasilescuionut

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
libra a scris:In situatia asta, marimea conteaza.
Parerea mea este ca e pacat de munca depusa daca pozele vor fi prea mici.


unele le pot mari, altele nu, pentru ca sunt unele poze la modele rare care le am scanate din reviste vechi si nu le pot mari, restul... am urmat sfatul tau si al altora, penru ca am tot primit sesizari in privinta asta
  • vasilescuionut

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
azi am citit pe net o informatie pe care o banuiam dar nu eram sigur de ea
Buick La Crosse este proiectat de inginerii de la Opel






si a primit nenumarate premii de calitate in america, unde a fost clasat peste multe modele Lexus, Mercedes, etc

chiar trebuie sa traga cineva semnale de alarma pentru ca sa avem pe piata viitorulOmega
Skip ads

  • vasilescuionut

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
libra a scris:In situatia asta, marimea conteaza.
Parerea mea este ca e pacat de munca depusa daca pozele vor fi prea mici.


m-am conformat referitor la poze
ms
  • vasilescuionut

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
asta e interiorul de la La Crosse


  • vasilescuionut

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
GM a trecut la realizarea unui sedan de lux pe baza lui Holden Caprice/Statesman care va tinti Lexus Ls si care va fi diferit de Buick Park Avenue oferit pe piata chineza.....deci Volan pe stanga, Buick, grila radiator cu forma asemanatoare cu Opel.......poate va fi si in Europa sub numele de Opel Senator, sa speram.
  • vasilescuionut

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
nu intereseaza pa nimeni subiectul astsa cu viitorul marci Opel?
Skip ads

  • vasilescuionut

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Opel Insignia Cabrio a fost fotografiat in teste...
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salut Ionut! Felicitari pentru munca si efortul depus. Am si eu cateva cataloage auto incepand din anul 1999 pe aproape fiecare an in parte. Am sa pun titlul lor sau am sa scanez copertile ca sa vezi ce iti trebuie de la mine. Acum nu sunt acasa, dar sper ca in seara asta sa revin.
  • vasilescuionut

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
mersi muuult
singura mea proplema e ca am multe date in calculator, unele aranjate cam haotic, o gramada de site-uri de unde mai culeg date, o gramada de info prin casa, cataloage de marci, decupaje din reviste, (le-am taiat pe toate care au avut modele rare, etc) si nu stiu de unde sa ma apuc mai intai.
Acum lucrez la enciclopedia Fiat, pentru k cei de la fiatclub romania, sunt intereasati de asa ceva si ma ajuta si ei cu poze, plus k vor sa puna link direct catre marca fiat din enciclopedie...
si pe mine asta ma motiveaza cel mai mult
daca vad ca sunt oameni multumiti de eea ce fac, lucrez cu mai mult spor.
fac acest lucru din pasiune si sper sa o termin in cel putin 2 ani.
Daca cineva vrea sa ma ajute din placere, nu pot spune nu.
Eu lucrez pe marci, dupa ce termin Fiat o sa ma axez pe toate cele actuale de serie, mai am ceva la europa, apoi japonia, china si restul lumii, si apoi intru la modelel din 1945 pana in prezent, asta daca nu mai ma opresc la un forum monomarca pentru istoria marcii respective.
Pana acum sunt 3500 de modele in site si o sa mai adaug si alte cateva pagini, sper eu interesante.

Daca vrei sa ma ajuti as fi mai mult decat happy, te tin la curent la ce marci lucrez...sau astept propuneri.

Mersi de aprecieri, toate cele bune.

PS daca sunt cele de auto motor und sport nu imi sunt de prea mare folos.
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am revenit.
Am urmatoarele:
1. Un catalog din 1993 fara coperta, in limba maghiara, gasit in casa unei batrane intretinute de bunicii mei cu multi ani in urma.
2. Auto Catalog Modelele anului 1999 (Auto motor si sport) in romaneste.
3. Auto Catalog Modelele anului 2005 (Auto motor si sport) in romaneste.
4. Auto Catalog Modelele anului 2006 (Auto motor si sport) in romaneste.
5. Auto Special Catalog 2007 cu 269 masini in test, in romaneste. Testele sunt facute de ADAC.
6. Auto Catalog Modelele anului 2008 (Auto motor si sport) in romaneste.
7. Auto Special Catalog Modelele anului 2009, in romaneste.

Daca "Auto motor si sport" au tradus "Auto motor und sport" si nu iti este de folos, atunci poate te ajut cu celelate. In cataloage sunt incluse si modelele exotice.

Adresa mea de e-mail este dacian_ar@yahoo.com
  • vasilescuionut

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Mersi pentru initiativa dar de la AMS am toate cataloagele, si am deja in calculator cam tot ce era interesant prin ele.
Ma bucur ca ti-ai dat interesul si iti multumesc, dar nu imi sunt de folos, eu am lipsuri pe la ani mai vechi:
ex poze interioare modele japoneze din anii 70-80 (ma refer la cele pentru piata nipona)
unele masini de prin anii 30-60 din japonia

si in general am lipsuri la modele de pe alte continente:
Modele china mai vechi etc.
deci caut poze rare, nu cele uzuale.
Inchipuie-ti ca eu am deja cateva sute de mii de poze si am trecut deja de modelel des intalnite.
Cele de la exotice din auto catalog, mi-au folosit catusi de putin, in rest cu Cataloagele AMS nu am avut ce face, in afara de marcile europene, catalogul e tratat superficial
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Vad ca esti bine de tot pus la punct cu modelele si stii ce cauti. Eu mi-am oferit ajutorul cu ce am. Nu e nici o problema, oricum voi urmari evolutia site-ului, iar daca pot sa ofer ajutor, fie el cat de mic, o voi face. Succes!
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
felicitari pentru initiativa , bine structurat site-ul , bafta in continuare pt. ca mai ai de munca la el !
  • vasilescuionut

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2010

  • Mesaj Privat
mersi mult.

Si da mai am f mult de munca, dar imi place ceea ce fac, asa k nu o sa o iau pe pereti.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR