Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
spuneam de intrebarea lui kzz ... el vorbea de Golf 4
Skip ads

  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Fiind din SUA ,nu stiu ce sa zic ...
  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Sper sa pot face RAR-ul in Cluj, am auzit pe acolo ca poate trebuie mers la Bucuresti pt test de poluare dinamic pt a primi euro4. si costa in jur de 600 euro.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
kzz, e mai problematic cu masinile aduse din SUA. Si nu numai in ceea ce priveste norma de poluare. Si pe mine m-a interesat mai demult un SUV de lux adus de acolo.
Skip ads

  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Da, stiam, dar mai ieftin decat am cumparat-o eu numai gratis se putea de aceia '' m-am legat la cap''. Inafara de stabilirea normei de poluare nu cred ca vor mai aparea alte probleme, asta fiind ultima etapa inaintea inmatricularii.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
un lucru care tre sa-l iei in calcul ... taxa vamala! fiind din state trebuie s-o platesti ...
dupa un calculator online, la 1995 cmc, Euro4, 6 ani vechime, taxa vamala e aprox. 1000 euro...
singura portita ca sa scapi de taxa asta e:
Sunt scutite de plata taxelor speciale, autoturismele si autoturismele de teren, atunci cand sunt:

a) incadrate in categoria vehiculelor istorice, definite conform prevederilor legale in vigoare;

b) provenite din donatii sau finantate direct din imprumuturi nerambursabile, precum si din programe de cooperare stiintifica si tehnica, acordate institutiilor de invatamant, sanatate si cultura, ministerelor, altor organe ale administratiei publice, structurilor patronale si sindicale reprezentative la nivel national, asociatiilor si fundatiilor de utilitate publica, de catre guverne straine, organisme internationale si organizatii nonprofit si de caritate.

  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:
singura portita ca sa scapi de taxa asta e..........
sau gasesti pe cineva care se repatriaza si atunci are voie sa aduca unele bunuri cu taxe vamale 0
Sper sa ma intelegeti dar mai multe detalii nu pot sa dau.
Taxa vamala se plateste dupa valoare de catalog, si pentru aceasta masina ( Golf4 2.0 2004) e : 109 milioane lei vechi, asa au calculat comisionarii vamali din Cluj, vorbim de taxa vamala nu de cea de prima inmatriculare.
  • icd_cornel

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z17TE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca un Vectra B din 11/1999 este clasificat de nemti cu SCHADSTOFFARM (poluare) D3 (euro 3) de ce la noi RAR-ul nu-l omologheaza ca euro 3 ?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
icd_cornel a scris:Daca un Vectra B din 11/1999 este clasificat de nemti cu SCHADSTOFFARM (poluare) D3 (euro 3) de ce la noi RAR-ul nu-l omologheaza ca euro 3 ?

Norma D de la Deutsche Regeln nu e o norma de poluare. E o norma fiscala. De aceea nu e echivalenta cu euro. Pe Brief trebuie sa scrie Euro sau E ca sa fie recunoscuta de RAR.
  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Este trecuta pe brief o directiva + codul de motor
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR