Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
o sa incerc si varianta cu bulgaria daca nu gasesc ceva bun pe la noi..acu stiti cum e..masina e super bingo(am zis super bingo si nu loterie pentru ca la super bingo se mai castiga)
Skip ads

  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
si uite asa se inmultesc topic-urile din "Probleme tehnice" si se nasc povestile ca aia e proasta, ca la cealalta pica nu stiu ce....
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
am tot cautat pe mobile.de si imi da decat 12 masini in pretul de 0-3000 de euro,diesel,geamuri electrice,aer conditionar motor 1.7 dti ..si alea sunt in 2 usi,eu vreau in 4 usi,am vazut pe net ca gasesc astra g aduse din germania la 3.000 de euro,aia cu cat ia masina ca sa mai aibe si ei un profit?daca ar fi 2000+500 drumul ar fi 2500 si ei o vand cu 3.000(mai scade 1-2-300 la negociere)s-au ei aduc mai multe masini pe platforma si nu platesc taxe,motorina/benzina?

se merita sa iau o masina de la un ,,SAMSAR"?stiu ca toate raspunsurile vor fi NU dar DACA masina este impecabila?

daca duc masina la tester imi va arata toate probleme ei?

la ce ar trebui sa ma uit cand cumpar un astra g 1.7 dti ?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,460
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
la cum ai pus intrebarea, iti recomand sa te uiti la un mecanic bun cum o verifica
Testerul iti poate arata toate problemele cu implicatii in electronica masinii (nu o sa iti arate ca o supapa nu inchide bine, de exemplu), insa trebuie sa stii sa si citesti ce iti arata tester-ul. La cate clone chinezesti se vand acum pe bani de nimic... e destul de greu sa gasesti pe cineva care are interfata SI stie sa faca diagnoza.
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Stiu ca multi imi vor sari in cap dar sfatul meu este la banii de care dispui sa alegi totusi un Logan. Parerea mea este ca la 3000-3500 euro o sa cumperi un cazan cu sigla Opel, il mai si inmatriculezi in Bg si sa vezi distractie. O sa strangi din b..ci de cate ori o sa treci pe langa un politist, asteapta-te sa fi oprit de fiecare echipaj pe drum.
In 3500 euro o sa iei un Opel vechi, o sa ai destule probleme cu el, cu banii astia iti poti lua un Logan fabricat dupa 2006. Cu toate minusurile Loganului as alege masina asta cu ochii inchisi in detrimentul unui Opel de la sfarsitul anilor ''90 si asta din prisma anului de fabricatie.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Da, clar cotetul secolului 21, aceasta capodopera automobilistica, aceasta mare realizare tehnica de exeptie, acest rahat imbracat in poleiala si promovat/vandut ca un bici, e clar peste Opel "vechi" pentru ca..... motivele imi scapa mereu
Din simpla curiozitate, ai inchis ochii si la motoarele generatie '90 ale Ligheanului ? Sau anii doar la Opelurile "vechi " conteaza ?

nika, ca sfat, decat sa iei masina SHde la bulgari, mai bine iei SH de la noi din tara. Sunt sanse mai mari sa nu iei teapa.
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
LOGAN!NO WAY!MAI BINE PIETON,dc oare zic multi e masina veche o sa ai multe probleme cu ea?o fi un logan mai bun(e din 2006 km mai putini)am un prieten care a cumparat un vectra b din 97 din germania cu 1850 euro are masina din 1 august 2009 si nu a bagat nici macar un leu in ea!

nu poti sa compari logan cu opel...logan 2006 opel 2001 ...daca e asa hai sa comparam dacia 1310 vs opel astra ...ca asa nu mi se pare corect sa compari o masina din 2001 cu una din 2006,deci intre 1310 si astra g care e mai buna?

pentru uni tot 1310 e mai buna!
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
La banii care zici tu(undeva 3300), era cu putin timp in urma in vitan la bucuresti un opel astra G din 99 diesel, era si inscris pe ro, carte service mai multe detalii nu mai stiu.
eu cred ca era o varianta si asta...
Skip ads

  • nicholas886

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
parerea mea, daca conteaza, in romania masinile expuse la vanzare sunt mai terminate decat cele expuse la bulgari, in general..nu uitati ca ce cumperi din romania a circulat pe drumurile din Romania..le-a fost facuta "revizia" in romania de catre Romani, si sunt vandute de catre Romani..gandeste-te de 2 ori si uitate ca in Bulgaria, sunt in general, masini rulate in europa de vest, cu revizii facute in europa de vest, care au circulat pe adevarate sosele nu ca imitatiile de la noi si a caror piese de schimb au fost de calitate, nu ca ciurucurile noastre de la magazinele de piese auto "de dupa colt"..
......
iar pentru cei care sunt mereu impotriva, mai uitati-va si la noi, cei care ne-am luat masini bune de peste hotare si la cei care isi iau zilnic din targurile romanesti toate rablele de care vor sa scape unii si altii..
....
ontopic:..i-ati un meserias dupa tine, du-te la BG si uitate ca o sa gasesti ceva pentru tine, la un pret mai mic simtitor decat la noi in targuri..
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
nika_nica a scris:LOGAN!NO WAY!MAI BINE PIETON,!


Se vede ca nu duci lipsa de snobism. Te incadrezi in categoria de romani care nu au bani sa intretina o anumita masina dar se imprumuta pe la prieteni si cu ultimii bani cumpara visul de o viata : masina straina.
Dupa care o sa stai cu 5 litri de motorina in rezervor si fara bani de consumabile si la fiecare drum o sa iti dardaie chilotii ca nu ai schimbat distributia....

De ce sa ai o masina cu care mergi ok din A la B , de 4 ani vechime si 50-60 de mii de km cand poti avea un Audi din 92 , piele, trapa, xenon cu kilometrajul dat peste cap si 10 proprietari pe carte si non euro .

Sfat prietenesc pentru oricine nu numai pt tine : Ia masina cat mai noua posibil. La banii pe care ii ai NU iei masina buna nici din ro nici de la bulgari. Masina priveste-o ca pe un cost, nu e greu sa o cumperi e greu sa o intretii .

Loganul e o optiune buna pentru romani care vor o masina de buget.

PS Ia-o ca pe un sfat. Nu ma dau mare si n-am nici "aere". Am avut dacia 1310 am condus logan si e ok, dar am avut bani mai multi si am luat Astra.
  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
bravo @Drogas , ai pus punctu pe i , n-am vrut sa fiu "important" .. eu am luat un G din 2008 in 2009 , si pana acum am bagat peste 500 de euro in diverse piese care au cedat , bobina indusctie , bielete , placute , distributie ..
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
@nicholas886 Ai auzit de program service Long Life in DE precum si alte tari Belgia etc? Ce parere ai ca uleiul sa stea 30 000 km in motor si filtrele de asemenea asta la benzinare ca la diesel este mai mare intervalul?
Si spre ex o masina luata de noua din RO care a vazut revizii numai la reprezentanta la 10 -15000 km + bonus poti verifica km cu ce este mai prejos?
Putin OFFTOPIC...
Skip ads

  • nicholas886

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2009

  • Mesaj Privat
astrah a scris:@nicholas886 Ai auzit de program service Long Life in DE precum si alte tari Belgia etc? Ce parere ai ca uleiul sa stea 30 000 km in motor si filtrele de asemenea asta la benzinare ca la diesel este mai mare intervalul?
Si spre ex o masina luata de noua din RO care a vazut revizii numai la reprezentanta la 10 -15000 km + bonus poti verifica km cu ce este mai prejos?
Putin OFFTOPIC...

cati ani ai garantie sa-i faci revizia la reprezentanta la 10000?..si cati isi mai permit dupa terminarea reviziei sa faca la repr vreo revizie..mai pune si vreo 2 proprietari, ca nu vorbim de masini de 2-4 ani..vorbim de maisni cu 10 ani vechime..
+uleiul din DE e mult peste cel din ro
+ multe masini vin cu carte service din DE , cu revizii la 10.000 , cu cate 7-10 ani de revizii..Wink..
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
@dragos ai cautat in portofelu meu sa vezi cati bani am?de unde sti ca nu am bani sa ii schimb distributia?ce ca am zis ca vreau masina la 3.000-3500 de euro inseamna ca nu am bani sa o intretin?

compari o masina din 92 cu una de 3-4 ani...zi si tu ce optiuni avea dacia in 1992 si ce optiuni avea a4,6,8 in ani aia?

vad ca ai astra tu de ce nu ai cumparat logan?tie nu iti dardie chiloti ca iti pica pompa de injectie la masina?s-au cand ii dai 180 nu iti dardaie chiloti ca masina ta a fost implicata intr-un accidennt si din 2/4 airbaguri mai sare doar 1?

poate imi luam logan daca arata altfel la exterior,frigider am!

ti se pare ca ofer prea putin pe un astra g din 2001+ diesel cu motor de 1.7?pai mie mi se pare ca 3.000 max 3500 sunt ok,mai ales ca proprietaru poate sa astepte cateva saptamani/luni pana vinde masina!
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
ce parere aveti despre acest anunt?km sigur nu sunt reali!

http://www.cars.bg/u165834
  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
arata bn , dar ai aflat in ce oras este ? ca daca-i departe , mai pune 200-300 drumu`, culoarea arata bn si ea arata bine , doar sa te duci cu cineva care cunoste motoru si opelu
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
arata prea bine!

firma este din varna..eu am pe cineva care lucreaza la vama si mia zis ca merge si ma ajuta cu acte si are cateva cunostinte mecanici..cum este mai bine sa plec?cu avionu s-au cu autocaru?cat fac pana in bulgaria?
  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
nu stiu cat faci din olt pana in calarasi , dar din calarasi pana in varna / 120 km .. de la giurgiu n-am idee
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
nika_nica a scris:@dragos ai cautat in portofelu meu sa vezi cati bani am?de unde sti ca nu am bani sa ii schimb distributia?ce ca am zis ca vreau masina la 3.000-3500 de euro inseamna ca nu am bani sa o intretin?

compari o masina din 92 cu una de 3-4 ani...zi si tu ce optiuni avea dacia in 1992 si ce optiuni avea a4,6,8 in ani aia?

vad ca ai astra tu de ce nu ai cumparat logan?tie nu iti dardie chiloti ca iti pica pompa de injectie la masina?s-au cand ii dai 180 nu iti dardaie chiloti ca masina ta a fost implicata intr-un accidennt si din 2/4 airbaguri mai sare doar 1?

poate imi luam logan daca arata altfel la exterior,frigider am!

ti se pare ca ofer prea putin pe un astra g din 2001+ diesel cu motor de 1.7?pai mie mi se pare ca 3.000 max 3500 sunt ok,mai ales ca proprietaru poate sa astepte cateva saptamani/luni pana vinde masina!


Te-ai apucat sa comentezi aiurea ce am scris eu insa nu ai inteles substratul si ideea absolut deloc.
Ce mai conteaza omule ce optiuni are un audi din 92 daca are ditamai gaura in podea ... si a fost tavalita de toti aia care au avut-o?
Stai fara grija ca mie nu imi dardaie chilotii ...ca am schimbat deja pompa de injectie, airbagurile sunt toate la locul lor si NU o sa sara la masina asta nici unul... o sa ramana acolo la locul lor .

PS Daca nu vrei masina noua... pe acest principiu si vrei astra de 10 ani vechime ... de nu iei una de 15 ani vechime la aceiasi bani dar iei limuzina marca premium ? Audi BMW Mercedes ? Tare sunt curios care e raspunsul tau

In rest iti urez multa bafta ca o sa ai nevoie
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
pentru ca nu imi permit sa intretin o marca premium!

tu crezi ca tot ce e vechi nu mai e bun de nimic?

masina second e loterie,

tu mai intrebat pe mine de ce nu imi iau masina premium,hai sa te intreb si eu ceva..tu cand ai ales sa iti cumperi masina de ce nu ai ales logan?masina ta deja are 9 ani,e coaja(orice astra vechi e coaja,tu ai zis asta nu eu) puteai sa cumperi un logan din 2007,km mai putini.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR