Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@lucio85: nu am inteles nimic din pomelnicul din post, scuze, citesc maine mai atent.
Referitor la al doilea post, am cumparat niste basici Pirelli, nu de la firma Q. Sunt mai scumpe decat cele de vara.
O seara buna.
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@daniel_aoe
imi pare rau ca nu ai inteles dar am dat copy /paste ca imi era si mie lene sa scriu atat daca esti atent incepe cu tara si spune ce fel de cauciucuri sunt permise cat trebuie sa aiba floare asi perioada de timp cat se pot folosi
  • thisadi

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
astea cu "pinteni" eu stiu ca nu sunt legale pe drumurile publice

am mers cu un Skoda Roomster echipata cu astfel de anvelope (masina era de la o firma care "activa" prin Lituania, prin niste coclauri), si daca mergi pe asfalt cu ele fac un zgomot foarte deranjant
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris:@I_stoian79: Am cumparat 4 buc. genti aluminiu pe care am cauciucuri de vara. Pe gentile de tabla (din dotarea originala) am pus acele anvelope de iarna, le folosesc aprox 3 luni pe an, non-stop, fac un "pit stop" in curte si in 30 min le schimb. Sa stii ca isi fac treaba, fara sa incerci, sa probezi, iti dai doar cu parerea. La voi in Timis, s-ar putea sa fi avut anul trecut o iarna mai usoara, dar in Bucuresti, am reusit sa ies din troiene. Este si un confort, incalzesti masina, dai de pe ea zapada si pleci.
....


incearca doar cu anvelope de iarna fara tinte, o sa ai o revelatie, te descurci la fel de bine in conditiile din romania Embarassed , diferentele ar fi: ca nu mai platesti tintele respective si montatul lor, rotile sunt mult mai echilibrate si la nevoie poti sa mergi si cu 120-140km/h, nu mai huruie pe asfalt , distanta de franare pe asfalt este mult mai scurta decat daca ai avea tinte....in rest numai de bine...daca stai in ceva sate de astea mai rupte de lume, si ai drumuri cu gheata sau zapada batatorita alea 3 luni pe an, atunci da, merita...daca stai cat de cat in "civilizatie" unde se curata zapada (a2a, a3a zi, dar asta e alta discutie) te descurci cu anvelope de iarna fara tinte in 90% din cazuri, iar ptr restul de 10% nu merita achizitia si montajul tintelor(pret+disconfort).

PS: si eu am 2 randuri de roti dedicate (am scris mai devreme ce model) desi stau "la noi in Timis"...dar stii, mai merg la socri pe la Baia Mare, mai merg la ski, mai am de plecat urgent si afara ninge, mai sunt prinsi drumarii pe picior gresit (nu stam mai bine ca Bucurestiul la capitolul asta), deci chestia cu "la voi in Timis" e rasuflata... nu cred ca stai la Intorsura Buzaului, sau la Toplita sau nu's pe unde unde sa ai nevoie de tintele alea, dar ma rog, tu stii mai bine.

bafta!
Skip ads

  • popeye

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Tg-Jiu
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Tintele se justifica doar atunci cand locuiesti eventual intr-un loc permanent acoperit cu zapada..cu drumuri acoperite mereu cu zapada..Pe asfalt e lesne de inteles cat de mult rezista tintele si ce efecte adverse pot avea..
Daca mergi la munte sa zicem, si ai de urcat 10, 20 30 de km si mergi pana la momentul urcarii peste 50 de km nu se justifica tintele. Cauciucurile de iarna obisnuite isi fac treaba rezonabil.
Daca pui la socoteala ca iarna la noi tine cat tine, nu se justifica..
  • adriangtd

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
am o pereche de anvelope pe care se pot monta tinte si am si tintele aferente singura mea problema e ca nu gasesc nicaieri pe cineva sa le monteze daca ma poate ajuta cineva multumesc!
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
sincer....lasa-le in fericirea mea de tinte...nu stai in suedia... la cata gheata o sa ai tu parte...strici asfaltul platit si din banii nostrii Smile plus de asta fas si zgomot urat.
  • adriangtd

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
am mai avut asa ceva nu este prima data anvelopele de iarna chiar si unele bune nu fac chiar nimic pe ghiata incearca unele cu tinte si vb dupa cat despre asfaltul (platit din banii nostri )sa fim seriosi iar restul despre unde stau sint doar presupuneri daca stai in centrul unui oras si te duci la munte de 3ori pe sezon te inteleg dar la mine nu este cazul
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Intreb pentru ca nu stiu ... sunt eficiente aceste tinte cand pe asfalt e sticla? nu vorbesc de zapada, vorbesc de cazurile in care pe sosea sunt 2-3 cm de gheata. Atunci ajuta sau nu? si nu exista aparatul ala si in forma mobila? sa il legi la baterie si sa iti pui tinte doar cand e nevoie de ele? Iarna trecuta am prins 30-40km de sosea acoperita numai de gheata si cauciucurile mele de iarna erau fix frectie la picior de lemn. Am mers cu 10-20km/h ca sa nu ies de pe sosea.
  • adriangtd

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
crede-ma pe cuvant stiu ce vorbesc in situatia data ar fi ajutat enorm nu distrugi cauciucul nu distrugi asfaltul unora nu te incomodeaza la mers nu nimic decat ca pe asfalt zgomotul este destul de deranjant doar daca nu sint prinse bine pierzi din ele altfel nu si chiar daca mergi pe asfalt ar trebui sa mergi 1 an pe vara ca sa distrugi tintele si chiar si tocite ttot te ajuta daca esti un impatimit al sporturilor de iarna merita sa incerci si te vei convinge
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
adriangtd a scris:am o pereche de anvelope pe care se pot monta tinte si am si tintele aferente singura mea problema e ca nu gasesc nicaieri pe cineva sa le monteze daca ma poate ajuta cineva multumesc!


Incearca la Autosoft. Eu le-am montat la cel de pe soseaua Fundeni.
Sunt total de acord cu tine, cei care comenteaza impotriva lor habar nu au ce sunt alea.
@bazare: tintele cand le-ai pus, acolo raman, daca s-ar scoate/pune atat de usor, ar zbura din anvelopa in prima suta de metrii. Sunt eficiente si pe gheata, incearca sa zgarii gheata cu un cui si cu o bucata de cauciuc si vezi care opune mai multa rezistenta. Aparatul este un fel de pistol pneumatic care se monteaza la furtunul de aer comprimat.
  • cataro1970

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2007

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris:Nu sunt ilegale, asta incerc sa explic. Nu sunt artizanale. Anvelopele sunt speciale, sunt prevazute mici gaurele pentru fixarea lor si acele bucatele (seamana cu niturile) se vand ca optiune doar pentru acel tip de anvelopa de iarna. Doar nu credeti ca sta ala de la vulcanizare sa intepe cu o sula anvelopa si sa le infinga. Am fost pana in Austria la ski si nu m-a oprit nimeni.


Daca te opreau iti lasai masina amanet si te intorceai sa muncesti sa scoti banii de amenda ATOTSTIUTORULE .Intai intereseaza-te si si dupa vorbeste : sunt interzise prin lege si in Austria si in Germania si peste tot in Eu pe drumurile neacoperite de zapada sau gheata.
Skip ads

  • adriangtd

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
sint porofund scarbit de toti meseriasii care isi dau cu parerea dupa mintea lor dar nici unul nu este in stare sa dea un link cu legea si paragraful din monitorul oficial unde ar trebui sa fie publicata legea ca sa fie luata in seama DE CE NU O FACETI ? NU MA INTERESEAZA PARERI PERSONALE DACA CINEVA NE POATE TRIMITE LA TEXTUL LEGII DE PE UN SITE OFICIAL VA MULTUMESC ANTICIPAT! pana atunci poate incercati sa va abtineti ca mai citesc si altii mai naivi si chiar va cred
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR