Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
si eu am avut accident de genul asta. eu eram ala de pe linie si gues what!? am iesit nevinovat, am luat amenda 300 de batrane si ala mi-a dat asigurarea. si el si-a luat amenda bineinteles pt schimbarea directie de mers fara semnalizare. alea cateva minute de care zici tu sunt de fapt vreo 30 daca stau ca omul pe banda mea, din titan pana la victoria(12Km) si cu 30 pe care le fac incalcand restrictii = 1 Ora cel putin! sistemul este de vina, masini multe, strazi mici, gaurite, taxe cu nemiluita... Sad
Skip ads

  • SAW

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2005

  • Mesaj Privat
acel "unu" de care vorbeam e un om... si situatia se schimba radical Smile
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
love4cars a scris:....
taxe cu nemiluita... Sad


Ce treaba au taxele Shocked
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
botosu a scris:Buna ziua, numele meu este Botosu si recunosc ca incalc regulile de circulatie.... Laughing

Hai ma, ce draq e asta Shocked Question Question Question

Eu il manac pe ala care nu a trecut in viata lui pe rosu intentionat, care nu a trecut pe trecerea de pietoni desi erau pietoni cu un picior pe zebra, care nu a ocolit refugiu de tranvai, care nu taie dunga continua, care a dat mereu prioritate de dreapta, care da semnal la fiecare trecere de pe o banda pe alta, care nu a parcat la mai putin de 25 m de coltul intersectie.... etc.

Hai sa fim seriosi nu cred ca se poate circula fara sa incalci macar o regula pe zi.... cel putin in haosul din Buc.


Ok....cu ce vrei sa mananci...cu portocala (duck a la orange ) sau cu mar ( apple pig ) Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Niciodata de cand am avut accidentu nu am mai trecut pe rosu ...a se intelege aici ca mai fortez galbenul dar doar cand ma grabesc. Iar partea cu pietonii...ultima oara cand m-a sifonat unul si de fapt singura oara....a fost cand am acordat prioritate unor pietoni.

De obicei...intru pe interzis (am inteles ca e frica cea mai mare a soferilor profesionistii) foarte rar...cand am drum pe acolo din comoditate....
Mai vorbesc si la telefon..depinde de situatie...
Iar pe asta cu viteza....sa i-o ziceti lu cucu ca mergeti legal in Bucuresti ca nu va cred.....eu o depasesc dar niciodata nu trec de 70 ....poate 80 decat seara si daca e liber.....nu vreau sa fac pe eroul ......a.....ca uitasem....cu 80 merg cu a 5 a ca e consumu ideal ...si de asta ajung acolo....
Embarassed
Skip ads

  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
eu vin cu marul, de unde facem rost de PIG Wink
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
to SAW - mi zcuzi omu', n-am stiu ca de om era vorba.
to botosu - pai ideea era ca dau la bani de ma c*c pe mine si drumuri sufletu'! Sad nu ti s-ar parea ok sa ai drumuri mai bune in conditiile in care dai impozit, dai rovigneta, dai accize prin benzina si alte minuni!?
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca nimeni nu mai circula regulamentar in tara asta????
Chiar cum ar fi daca maine ar circula toti soferii din Ro r...............
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Cand conduc o masina ce nu este a mea respect cat se poate de mult regulile de circulatie, cu masina mea cu depasitul vitezei max 15-20km peste limita idem in localitate-afara(in caz ca nu ma grabesc). Dar ziceti-mi si mie o chestie din toti care am postat niciunul nu este sau nu are cum sa fie corect!! Si atunci cum de nu sunt accidente, asa de dese pe cat incalcam regulile????Care din voi ati fost de vina intr-un accident?
bafta
Skip ads

  • emporio_24

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2005

  • Mesaj Privat
'na seara!!!! plutonier garcea...
baiiiiiiii cetatene.....di ce incalci regulile ma 'ai?
e drept ca si eu mai incalc regulile pt ca la ce calvar e in bucuresti...nu ai cum sa mergi regulamentar
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Mdeah .. am citit si eu cam tot ce s-a scris pe aici despre acest subiect, si cred ca e timpul sa ma bag si eu . Deci :

1) Nu port centura in Bucuresti, niciodata, cu sau fara militzean in zona. Chiar nu mi-e teama
2) Vorbesc la telefon, indiferent de zona in care circul, cu sau fara militzean ... Chiar nu mi-e teama
3) Rareori nu opresc la treceri ... sau fortzez galbenul .. rosu este exclus Razz

Nu cred ca exista sofer din lume care sa respecte tot timpul tocmai aceste reguli , pe care nu le respect nici eu.

Ce reguli respect :
1) Intotdeauna, cand plec in afara localitatii, imi pun centura si insist ca si cel din dreapta sa si-o puna
2) Desi nu este obligatoriu inca, aprind faza scurta ( gresisem cand era lunga Embarassed )
3) Niciodata, nu depasesc pe linie continua (decat daca este carutza sau idiot parcat, sau daca am vizibilitate) chiar daca din fata nu vine nimeni, nu trec pe rosu sau nu o iau pe interzis
4) Niciodata nu opresc masina in asa fel incat sa jenez circulatia
5) Niciodata nu opresc masina in dreptul semnului de oprire interzisa, sau la mai putin de 5 m de intersectie, sau pe trecerea de pietoni, etc ....
6) Niciodata nu depasesc coloane la semafor, decat daca urmeaza sa fac stanga imediat
7) Niciodata nu depasesc pe linia de tramvai, acolo unde in mod normal sunt 2 benzi pe sens, pe care se circula. Conform legii, nu ai voie sa o faci decat acolo unde exista o singura banda pe sensul de mers ( adica sa depasesti pe linia de tramvai )
Cool Niciodata nu beau la volan
9) Intotdeauna semnalizez intentia de a schimba banda / directia de mers, chiar si la oprire, si ma asigur ca nu il deranjez pe ala din spatele meu cand fac mutarea
10) Intotdeauna ma asigur la depasire, sa nu fiu depasit sau sa am destul loc sa fac manevra in siguranta deplina.

Cred ca ar mai fi multe de punctat la capitolele astea, insa asta sint eu.
PS : respectand regulile de la 1 - 10, ajung intotdeauna la timp in locul propus, cu o eroare in plus sau minus, de 5 minute, si nici nu plec mai devreme decat normal Razz
Ce vreau sa subliniez, este faptul ca toate regulile pe care le respect sunt cele ale bunului simt. Primele doua din cele trei pe care le incalc le consider idiotenii si de prost gust si imi incalca principiile bunului simt la volan .. a treia in schimb, o regret atunci cand o fac ...

In conditiile descrise, desi sunt la a 3-a masina, nu am avut nici un accident in trafic ... si am peste 100k km la bord, din care mai bine de jumate', in traficul din Bucuresti .


Ultima modificare facuta de kata la Joi 22 Jun, 2006 10:13 am
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Kata apropo de vorbit la telefon cand conduci, am vazut un documentar in care s-au testat capacitatile unui sofer care conduce atunci cand vorbeste la telefon si atunci ca are aclool la limita maxima admisa 0,8 parca este. de fapt au fost testati 2 soferi. in ambele cazuri capacitatile de a conduce s-au diminuat considerabil si ceea ce e mai important ambii soferi au iesit mai bine (cu putin) in cazul consumului de alcool decat in cazul vorbitului la telefon.

banuiesc ca la pct. 2 de la reguli respectate ai vrut sa spui faza scurta, nu?

a si tot aici mai vreau sa va spun ca (soferii testati erau un babrat si o femeie) la testul de alcool au baut bere si dupa prima bere aveau el 0,023 si ea 0.036. la a 2-a bere (aici nu mai sunt asa de sigur) el parca a ajuns la 0.5 si ea la 0.7.
  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
kata a scris:
Ce reguli respect :
1)
2) Desi nu este obligatoriu inca, aprind faza lunga .


Cred ca ai gresit...Sper ca ai gresit... Shocked
Faza scurta o aprinzi exclusiv noaptea ??? Laughing Laughing

In ce ma priveste, nu trec pe rosu niciodata( numai daca ma prinde rosu in intersectie), nu vorbesc la telefon, nu port centura in oras , depasesc foarte rar pe linia continua (depinde ce am in fata ), foarte rar omit sa semnalizez schimbarile de banda si multe altele.

Dar, in principiu, pe o scara de la 1 la 10 ( 10 fiind perfect), ca respectare a regulilor de circulatie, ma incadrez pe la 7 - 8.
Skip ads

  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Da, gresisem cand am scris faza lunga .. sorry Razz
@Ktapet: Cat despre vorbitul la telefon .. depinde de om foarte mult, si mai ales de stilul lui de a conduce. Cei care conduc de obicei cu o mana, nu au probleme cu vb la telefon in timp ce conduc masina. Pentru cei care folosesc ambele maini, deja este o problema. Iar cei care sint crispati la volan, nu asculta nici muzica, deci e clar ca daca vorbesc la telefon si trebuie sa mai poarte si o discutie ( cu sau fara handsfree ), sint pierduti; legea insa, le permite sa foloseasca HandsFree - ul, ceea ce tranforma acest tip de oameni in pericole publice Razz
Experimentul de care vorbesti, a fost prezentat de MythBusters, pe Discovery Channel Razz De ce consider ca nu a iesit cum trebuie ? Pentru ca in SUA este de mult interdictia de a vb la telefon normal, inca de pe vremea NMT-ului, adica de prin anii '90 . Cand GSM-ul a devenit mai accesibil marii majoritati, multi nu au experimentat folosirea lui normala . Daca vrei, e ca si condusul ... prima data la scoala nu le ai, insa cu timpul iti intra in singe. Eu consider ca atentia mea este la fel de ascutita, vorbind la telefon, sau nu, dovada si faptul ca pana acum nu am avut nici un eveniment, si am telefon din '98 Razz
  • posto

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Depasesc limita de viteza. Trec printre pietoni pe trecere. Fortez galbenul unde cunosc locul. Fac stanga de pe prima banda la gara de nord ( Embarassed ) aproape in fiecare zi.

Nu depasesc niciodata pe linie continua, nici macar daca am vizibilitate 3 km. Prefer sa ma gandesc ca ala care nu a facut economie la vopsea a avut un motiv destul de bun.

Si era sa o uit pe cea mai grava. Am masina in service pentru ca nu am respectat art 157 alin 2 " ...sa pastreze o distanta de siguranta fata de vehiculul ce-l preceda, pentru a putea evita o coliziune in cazul cand conducatorul acestuia reduce brusc viteza sau opreste in mod neasteptat."
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Noroc cu KATA, ca altfel uitam ce era mai important:

ABSOLUT SUB NICI O FORMA NU CONDUC DUPA CE AM BAUT CEVA!.... orice, chiar si doar o gura de bere Evil or Very Mad
  • marius_2999

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2006

  • Mesaj Privat
reguli incalcate:
- mai intru pe cate un "mic" interzis daca ma grabesc
- depasesc viteza legala dar nu cu mult si in oras (B) doar noaptea Embarassed
- depasesc pe banda din dreapta daca e libera si cel din fata e adormit
- mai opresc aiurea...dar incerc sa nu deranjez traficul sau pietonii
- vorbesc la telefon...dar pe speak-er Laughing

reguli pe care nu le incalc:
- nu beau niciodata inainte de ma urca la volan
- nu intru pe rosu
- nu fortez depasirile
- port centura intotdeauna (de cand sora mea a scapat datorita centurii)
- incerc sa dau prioritate la treceri de pietoni (in mare masura reusesc) si sunt f atent la biciclisti. (si eu merg cu bicicleta f des)


poate ar mai fi la ambele categorii cate ceva...dar nu imi dau seama acum. Smile
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@kata x/2<x cand x<>0, adica atentia nu are cum sa fie la fel de ascutita. este aceeasi (cantitate de) atentie distribuita in 2 parti: la condus si la discutia din telefon.
asta referitor strict la ce ai spus tu. dar exista cazuri (multe) in care unul care vorbeste la telefon si conduce in acelasi timp este mult mai preventiv in trafic decat unul care doar conduce, cum ai spus si tu chestia asta depinde in primul rand de sofer.
totusi pentru un sofer, e bine sa constientizeze ca atentia i se micsoreaza atunci cand mai face si altceva decat sofatul masinii.
  • malekAdi2

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Nu cred ca exista careva sa nu fi incalcat regulile macar o data...intr-adevar,le incalc aproape zilnic,fara vreun motiv anume...oricum,incerc sa conduc cat mai preventiv,cu grija pentru mine si ceilalti soferi;sunt chiar un sofer la locul lui Very Happy
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
bah, eu nu vorbesc la telefon cand conduc dar in schimb scriu sms-uri Very Happy
glumesc, vorbesc si la telefon. asta cu bautul... obisnuim sa facem partyuri destul de des la munca si tre sa beau, na! beau o bere, max 2 dar dupa aia mananc, alea-alea, mai stau. Oricum, am comis-o de cateva ori, am baut o bere si m-am urcat la volan(cam acum 2 ani) si promit sa nu se mai intample. Nu ca n-asi fi in stare sa conduc, ca si mort de beat cred ca tot conduc (cu 20Km/h Very Happy ) dar nu stii cum intra unu' in tine si dai de belea. chiar sunt impotriva celor care beu si conduc si impotriva celor care beau in general si isi pierd simturile Exclamation
  • kata

  • Mesaje scrise: 586
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2004

  • Mesaj Privat
ktapet a scris:@kata x/2<x cand x<>0, adica atentia nu are cum sa fie la fel de ascutita. este aceeasi (cantitate de) atentie distribuita in 2 parti: la condus si la discutia din telefon.
asta referitor strict la ce ai spus tu. dar exista cazuri (multe) in care unul care vorbeste la telefon si conduce in acelasi timp este mult mai preventiv in trafic decat unul care doar conduce, cum ai spus si tu chestia asta depinde in primul rand de sofer.
totusi pentru un sofer, e bine sa constientizeze ca atentia i se micsoreaza atunci cand mai face si altceva decat sofatul masinii.

Hai sa facem un experiment : Ia uita-te la tine acum, cand ai ceva ani de sofat in spate, si fa o comparatie cu cel care abea obtinuse carnetul de sofer Razz Inainte, dupa trafic intens, drumuri mai mult sau mai putin lungi, erai mult mai extenuat decat acum. De ce ? Pentru ca in timp, te-ai obisnuit cu sofatul, atentia ti-o imparti mai bine intre vehiculele de pe langa tine, indicatoare, semafoare, pietoni si femei. Nu-mi spune ca nu intorci capu' dupa vreo tipa pe strada. Diferenta este ca ai invatat cum sa procesezi informatia mai rapid, si sa nu tii cont chiar de toate detaliile. Mai ales daca faci drumuri cunoscute, pe care le inveti, chiar nu te mai stresezi la volan. Crede-ma : e o chestie de obisnuintza toata ziua. Evident .. depinde si de persoana Razz
Sau hai sa facem altu' : Cum conduci prima data o masina noua, si cum o conduci dupa o luna de mers zilnic ?
I rest my case Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR