Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca se transforma deja intr-un topic despre capacitatea rezervorului si iar o sa ne pierdem pe aici si iar o sa ii dau dreptate colegului CapellaCt ca nu citim bine titlul inainte sa postam.
  • siirm

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 3.0 CDTi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Eu chiar am o "teorie" in legatura cu ajustarile de la pompa. Si anume 1 litru de motorina/benzina nu e chiar un litru.
Daca "regleaza" cineva pompa sa aiba debit de 0.975 litri si sa arate un litru? La un plin (40 litri) "economiseste" un litru. Adica un euro. La 500 masini / 4 pompe inseamna sa zicem aproximativ 2000 masini pe 24 ore. Asta poate insemna o "economie" de 2000 euro. Cu un simplu "reglaj" intr-o luna scoate 60.000 euro. Din astia probabil "greseaza" si ei metrologul care face/verifica reglajele la pompa. Ce ziceti?
Scuze de offtopic.

Later edited: rog un moderator daca considera ca e cazul sa stearga postul sau sa deschida o discutie noua in legatura cu aceasta problema.
Stima,
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:
asa ca urmatoarea alimentare o s-o fac in romanica...
exista pe undeva prin meniul ascuns vreo posibilitate sa aflu cati litri de motorina sunt in rezervor?
chiar ma roade curiozitatea...
vreau sa vad daca functioneaza corect inainte si dupa alimentare...
la urma urmei ma duc cu o canistra masurata si le zic sa-mi puna motorina
daca nu iese la litri ma duc la OPC


Exista posibilitatea in meniul ascuns sa afli cat combustibil mai ai in rezervor. Al trei-lea sau al patru-lea ecran.

Despre cel mai mic range avut de mine a fost 0 KM. La range 8 KM am alimentat de 20 lei (cam 4,5 litrii). La atat de putina cantitate de benzina nu s-a resetat BC-ul asa ca a scazut pana la 0 KM
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
70l nu prea, da 65l + - 1l sigur erau.
  • andreim4

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
cel mai mic range a fost 0. nu am descarcat poza inca. aveam vreo 4 litri in rezervor si am stat 45 de minute cu masina turata in 2000 ca sa ii dau curent lu taica-miu la autocar. ma tot mutam cu firele de pe o baterie pe alta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR