Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
exact...dar nu este si pe mazda 2 Laughing
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pacat.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Cand dai 5 ani garantie, cum dau aia de la Kia, ma gandesc ca te bazezi si pe fiabilitate ca altfel ai da faliment Smile

Da, Yaris e masinutza cinstita, imi place cum se misca. Pana la urma ai luat Yaris?


nope... am sarit din lac in put si am plecat sa iau yaris si am ramas la suv Very Happy
dar mi-ar place de ce sa zic
  • florisdia

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Astra
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,592
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am votat pentru Astra considerand acele drumuri spre Madrid de care aminteai, desi pentru 2 persoane si bagaje Corsa se pliaza mult mai bine. Daca majoritatea distantelor sunt urbane alege o benzinara
Ionica1 a scris:...90% din timp masina va fi condusa doar de mine. De regula doar Buc. Dar mi-ar placea sa o am disponibila si pentru cateva drumuri de Bucuresti-Madrid. Din cauza drumurilor lungi (odata la 1-2 ani)...

Pentru Bucuresti si aglomeratia de acolo o benzinara e potrivita. Cdti-ul meu si cu mine uram: mersul la pas din capitala, caldura din timpul verii si lipsa spatiilor de manevra in multe situatii.
Am observat si discutiile despre alte marci, din experienta mea cu vvt-i ( posed o Avensis 1.8 ) ce inglobeaza aproximativ 15k km (consum mediu pe ultimi 7k km 7.5l/100km preponderent urban) sunt foarte fiabile si confortabile, deci poti alege foarte bine si acel Auris 1.33 care apropos este un motor nou-nout. Asteptam sa ne impartasesti optiunea ta.
  • dadu221

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
pentru cel care spunea ca un producator ofera garantie bazandu-se pe fiabilitate .. Te inseli amarnic omule Smile Producatorul se bazeaza pe reviziile facute in service in perioada garantiei cand la un accent crdi costa 9 mil revizia. vorbesc din experienta unui prieten care a schimbat de doua ori coloana de directie in 60 000 km Wink. ca titlu informativ, o revizie completa din punct de vedere al pieselor nu urca mai mult de maxim 350 de lei (cazul meu la o octavia) si am fost generos cand am zis 350 lei.
  • dadu221

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
pentru cel care spunea ca un producator ofera garantie bazandu-se pe fiabilitate .. Te inseli amarnic omule Smile Producatorul se bazeaza pe reviziile facute in service in perioada garantiei cand la un accent crdi costa 9 mil revizia. vorbesc din experienta unui prieten care a schimbat de doua ori coloana de directie in 60 000 km Wink. ca titlu informativ, o revizie completa din punct de vedere al pieselor nu urca mai mult de maxim 350 de lei (cazul meu la o octavia tdi) si am fost generos cand am zis 350 lei.
si ca sa nu am un mesaj total offtopic ... intre peugeot si opel as alege opelul in primul rand din punct de vedere al intretinerii pentru ca la peugeot toate service-urile pe care le stiu sunt jalnice (bacau, ploiesti, bucuresti) deci slabe sanse sa iti rezolvi vreo problema mai complicata. La un opel preturile la piese sunt mai mici si gasesti o gramada de mecanici in afara retelei de service care repara masina cu simt de raspundere. La partea de motorizare (fiabilitate/consum) nu cred ca se poate afirma ca unul se diferentiaza net fata de celalalt.
O parere personala .. ar trebui sa urci si intr-o toyota sa imi spui cum te-ai simtit la volan. Stiu ca sunt masini gandite si foarte fiabile. la partea de service stiu ca au o atitudine si preturi mai bune decat peugeotul (asta din ce mi-a relatat un prieten posesor de corola). In functie de kilometrajul pe care estimezi ca il faci (daca nu duci lipsa de bani ai sa faci mai multi decat estimezi ) iti alegi diesel sau benzina. Dieselul se incalzeste mai greu iarna, si nu prea este facut pentru drumuri scurte.. sub 10 km dar in rest ofera consum mai mic, putere mai mare si mai putine defecte. In concluzie , desi nu sunt fanul vreunei marci, as lasa peugeotul pe ultimul loc, si as alege opelul dupa ce m-as convinge ca sigur nu imi place sau nu imi permit o toyota
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Un calcul simplu arata ca pretul a doua coloane de directie (chiar si la pretul de fabrica) e mult peste profitul obtinut in urma celor 4 revizii pana la 60mii de km. Acu na, daca prietenul tau intra numai pe drumuri de tzara si nu fereste nici o groapa e treaba lui, dar eu am doi cunoscuti cu Accent care au schimbat doar amortizoare in 2-3ani.

Pretul unui Auris nu e acelasi cu al unei AstraNG, deci nu vad de ce nu si-ar permite o Toyota. Da, Auris e varza la design, AstraNG e mult peste, dar pentru cine nu conteaza asta e o optiune serioasa.
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Eu zic sa ramai cu gandul la Opel (astra sau corsa),alegerea dintre cele doua tine strict de gusturi nu neaparat de fiabilitate ,despre peugeot nu stiu extrem de multe ,nu cunosc prea multi posesori ,dar am auzit ca sunt problematice la partea electrica ,cel putin intreaba un electrician cum e electrica la peugeot fata de alte masini
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si noile motoare de 1.2 si 1.4 de pe corsa au VVT. Nu stiu cum sunt cutiile de viteze la asta, dar la twinport sunt cam lungi si penalizeaza performantele. Probabil nu le-au schimbat. Motoarele de 1.2 sunt puturoase. 1.4 se descurca.
La corsa plasticele sunt ceva mai slabe calitativ, apar niste zgomote in usi daca nu ungi periodic mecanismul de inghidere... da senzatia de masina mai ieftina, dar ca si fiabilitate nu cred ca e mai jos decat astra.
  • Thor_

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Acest subiect s-a mai discutat si pe forumul Pejo.Parerea mea ca detinator de Pejo cat si de Opel este ca depinde si de norocul pe care il ai atunci cand alegi o masina.Opel corsa......,o am in familie,tot respectul,dar ca intretinere este la fel ca Peugeotul meu.Astra.....nu am condus decat noua Astra,impresii.....este o mare tzeapa,si nu ma refer doar condus,ci chiar o conduc de vreo 7000 km.Peugeot.......Hdi,bate clar Cdti-ul de nu se vede,ca intretinere este ok,minusuri:troncane pe spate.
  • Titzian

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2011

  • Mesaj Privat
De ce bate hdi-ul cdti-ul? Puteti argumenta?
Eu stiu ca in afara de 1.4 hdi care e mai fiabil dar cam lenes fata de 1.3 cdti, cele de 1.6 hdi sunt cu probleme la distributie si devin zgomotoase peste 80 mii km. Plus ca sunt pe curea si nu pe lant ca la cdti...
Skip ads

  • Thor_

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
1,3 Cdti Ecoflex 95 Cp Meriva,cu masina asta am mers recent vreo 2.000 km,nu pot sa spun decat ca nu se simt acei 95 de cai,parca are mult mai putin.In comparatie cu 1,4 Hdi mi se pare mai lenesa,mai avida dupa motorina.
Ati spus adevarul doar intr-o mica masura despre 1,6 HDi,au avut ceva probleme la distributie,dar numai 308-ul se incadreaza aici,307-le nu a avut aceasta problema si vorbesc ca si proprietar de 307 cu ceva km in bord,problema care de fapt a fost consta in amarata de pompa de apa care facea figuri,am impresia ca ceva pe la etansare,si oricum au remediat problema in service pe garantie.Iesind din garantie masina se poate apela in caz de reapare problema la alte modele de pompe aftermarket,care culmea tin mai bine ca cele originale.In rest eu nu stiu de alte probleme la 1,6 Hdi,care comparativ cu noua Astra de 1,7 CDti mananca mult mai putina motorina.
Si in ce sens devin zgomotoase dupa 80.000 km?Ca trancane pe spate,asta e din cauza lor ca au apelat la tipul asta de punte,care orice i-ai face tot asa face,cat despre motor,toarce oricum mai frumos ca Cdti-ul,cateodata ma sperii de Astra mea cum poate sa urle.
Cat despre faptul ca sunt pe lant,mai ma documentez,nu sunt sigur despre asta
  • Acey

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Cum z spus si Thor: topicuri deastea gasesti pe toate forumurile specifice si in functie de tipul de masina pe care membrii de forum il au, la fel vor fi si voturile.
Eu am un peugeot 308 1.6 hdi cu chiptuning ( e la 120 cp acum) iar cumnatul meu are un opel astra 1.7 cdti. Ambele cumparate de noi pe undeva prin 2008. Vreo 60000 de km pe fiecare. Concluzia? nu poti departaja masinile pe criterii tehnice decat eventual in privinta motorului. 1.6 hdi mi se pare mai potrivit decat cdti-ul. Evident ca le-am condus pe amandoua suficient si cu si fara chiptuning. Cand zic mai potrivit ma refer la la cuplul mai bun pe asfalt din turatii joase. Turbo lag nitel mai redus pe hdi si ceva mai silentioasa.
In ceea ce priveste distributia, cea pe curea se schimba acum in romania la 150000 de km la hdi si dincolo la 180000. Cea pe lant se schimba in principiu to asa. La kilometri multi distributia pe lant devine mai galagioasa ni invers.
Ceea ce spunea colegul thor de zgomotele de la distributie la masinile proaspat cumparate (hdi) este adevarat. Am avut si eu problema si la 16 k km am schimbat distributia pe garantie. LA fel se poate schimbala orice 308 care manifesta zgomotul ala specifi ( mai multe explicatii pe forum peugeot).

In rest, ia-te dupa propria parere pentru ca tu esti cel ce va trebui sa " suporte" masina 10 ani.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

astra, corsa, 207, 308
Astra 57%
Corsa 27%
207 5%
308 9%
54 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR