Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:

felicitari micule brutar!

Apropo m-a intrebat nevasta cine e scorpy =))))
Skip ads

  • GL99VRC!

  • Mesaje scrise: 616
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pofta bunaaaaaaaaaaaa.Sa respecti intotdeauna gramajul.Musai este necesar un cintar de bucatarie.Cauta unul electronic;la acesta nu se decalibreaza arcul din interior. Shocked
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
GL99VRC! a scris:Pofta bunaaaaaaaaaaaa.Sa respecti intotdeauna gramajul.Musai este necesar un cintar de bucatarie.Cauta unul electronic;la acesta nu se decalibreaza arcul din interior. Shocked


150 lei inox dadusi pe el./cantarul/
multumesc.acuma m-am ,,inarmat,, cu bax faina,drojdie,sare,ulei de masline.......sa nu stau sa cumpar cu pliculetu
dupa cum a iesit painea de casa,jur sa nu ma mai intorc la painea de cumparat.mai ales ca nu-ti ia timp deloc,3 min cat pui ingredientele,2 minute cat speli vasul.
am bagat alta ,,sarja,, cu programare pentru maine la 8 dimineata.
@my Scorpy / devoratoarea de finante,pentru sotii curioase/ e ultra multumita.si ce figurine facea inainte sa-l iau. Very Happy
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
[quote="victor soare"]

Felicitari, arata si cred ca are si gust super.
Incearca si un gem, nu vei regreta. Iti vor creste mult actiunile in fata copiilor si a distinsei doamne Smile
Skip ads

  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Poti sa detaliezi putin cu gemul?
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Io la 400ml apa si 700g faina pun ~26g drojdie ( nu dinaia uscata). Drept urmare, cumpar cate un pachet de 500g drojdie Packmaya si-l tin in congelator. Cand imi trebuie, pun 300ml apa calduta in cuva si pastrez restul de 100ml in pahar, dupa care tai cu cutitul din bucata de drojdie pana la gramajul necesar si o "topesc" in apa pastrata.
Ca masina, am un Moulinex OW5000, de vreo 2 ani, cu care am facut furori prin familie Laughing
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
am inlocuit untul cu uleiul de masline.
2 tbsp echivalent a 25 gr unt.drojdie uscata am folosit ,dar am luat si eu un pachet mare de 1kg de aia proaspata .ceva de ungaria,budafok
am scos si a doua reusita azi dimineata si sunt extra super multumit de achizitie.
azi fac toata ziua paine si pentru mama si sora mea iar maine pentru familia sotiei doua buc,na obligatii.
extrem de simplu si mai ales extrem de putin timp ocupat fata de rezultatul ultramultumitor.
regret ca nu am luat-o mai de mult.este o grija, de care o familie de 3-4 persoane trebuie sa scape,e mult mai comod.


Ultima modificare facuta de deleted-18977 la Dum 16 Jan, 2011 12:16 pm
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Faina de 000 e mai mult de cozonaci si prajituri. Pentru paine, e suficient cea de 650, amestecata, eventual, cu tarate sau alte fainuri.
Din ce am incercat:
- faina neagra de Baneasa are o proportie mare de faina alba, nu e necesara mai multa apa sau drojdie
- faina integrala de Dobrogea e taratze, dar macinate, asa ca necesita mai multa apa si drojdie. In general, pun acceasi cantitate de apa si 5-10g de drojdie in plus, urmand a completa cu apa in timp ce masina framanta, in functie de elasticitatea aluatului
- mai gasisem, la un moment dat, taratze taratze, nemaruntite. A trebuit sa adaug destul de multa faina alba pentru a se forma aluatul
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
boromir de 650 speciala pentru facut paine,mi-a dat rezultatele scontate.bine,poate imi iesea de prima data,daca nu greseam cantitatea.
decat sa pun unt ,am luat un l ulei de masline Monini,2 tbsp-echivalentul a 25 gr unt.costa oleaca dar e cel mai calitativ
sa scap de ,,datorii,, /toti din familie,mi-au facut comanda/ si ma bag la una de cartofi.
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
ca si o curiozitate: cat curent consuma la o sarja?
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
power consumed-505-550w la a mea./4 h dureaza coacerea unei paini.e si la 2h ,dar eu am zis sa o folosesc la 4.
maica mea nu a rezistat.....i-am facut si ei comanda de o masina de facut paine.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
kapp a scris:Poti sa detaliezi putin cu gemul?

Din carte, nu contribui cu nimic:
- spalati si decojiti portocalele 950 g
- spalati si decojiti lamaile 100 g
- zahar gelifiant 2:1 500 g (contributia mea la reteta - Oetker)
- program ........ la mine JAM (7)
Sub tabel:
- decojiti portocalele si lamaile si taiati-le in bucati (max 1 cm)
- adaugati zaharul si amestecati toate ingredientele in bol
- selectati prog.....
- indepartati zaharul ramas pe marginile bolului cu o spatula de plastic

Victor: Ca si alti colegi sa cunoasca minunile progresului culinar, aparatul care face apa plata cum mai merge? Cred ca ar trebui promovat. Saptamana viitoare schimb filtrele si fac poze cu cele uzate/noi
Skip ads

  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:am descoperit si greseala capitala facuta de mine.
am pus numai jumatate din cantitatea de faina .euforia si graba si-au spus cuvantul.chiar acum am pus ingredientele si am setat-o ./4 ore/.va tin la curent.
intr-adevar pe softpedia e nebunie curata si ma bucur ca si aici e dezbatut topicul.
un cantar pentru bucatarie ajuta foarte mult.


Cel mai bun si mai practic e un pahar gradat,pentru lichide,zahar,faina,orez,etc.

cj79raa a scris:ca si o curiozitate: cat curent consuma la o sarja?


Eu cred ca lumea vrea sa manance ceva mai sanatos ,nu sa faca economie.....daca numaram foile la placinta,nu mai facem niciodata nimic !Painea din comert contine vreo 30% din totalul ingredientelor gluten,amelioratori si alte prostii,am auzit-o de la cineva care lucreaza in domeniu.In painea facuta in casa bagi numai ce vrei tu,poti alege sa mananci mai sanatos !
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
ai perfecta dreptate. eram interesat pur tehnic.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ai dreptate Eddie.
am si specificat ,ma saturasem de painea de prin jurul blocului sau de pe unde am mai luat-o
am batut tara-n lung si-n lat ,dar paine mai slaba calitativ ca la Galati nu am mai vazut.mi s-a luat o cataroaie de pe inimioara cu masina asta.
de ieri masina merge non-stop.4-ore si painea.
pahar gradat bineinteles ca avusi da graba a fost prea mare .

@Daniel_Aoe, de osmoza nici nu doresc sa mai deschid gura,pana la cer ,dupa vreo doua minute de curatare,am rezultat de 003 pe Tds.mi-am montat si doua filtre de apa in linie ,pe intrarea principala,pentru a o proteja si mai mult.filtre la 6 luni,membrana de 300 la 4-5 ani.
ca si la paine,unii din familie sunt abonati la apa.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Cu painea m-ati cam convins...
Insa eu acum cumpar pet-uri la 5 litri la greu...
Haideti cu niste propaganda si pentru apa plata...
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
cj79raa a scris:ca si o curiozitate: cat curent consuma la o sarja?

masurat in jur de 375 W ( nu mai tin minte) daca vrei exact masor cand o mai folosesc , program 3 h 18 min.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Consumul nu poate fi spus cu exactitate, ce este scris pe masina de genul 500-650-800W este consumul maxim instantaneu cand coace si nici macar pe programul asta nu e ceva elocvent, rezistenta e controlata de un termostat (la unele sa mai aude un tac cand cupleaza). Consumul este influentat si de meniu sau cantitate.
O economie daca asta este bataia e faina cumparata in sac de la moara sau mic producator (el merge cu graul si primeste faina+tarate) sau cumperi tu grau, drojdia la pachet de 250-500gr si exclus plic de 1,4lei, lapte de la tarani pe la 2,5lei/L, etc.
In plus daca tot calculam nu putem compara o paiine ecologica de 650-750-1000gr cu franzela de 300-500gr.
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Decat sa faci mai multe sarje,nu mai bine iti iei una de capacitate mai mare ?
Eu am un Tefal XXL,cu 2 palete care invart,luata de la Viena cu 80 de Euro.
La nou gasesti una identica,numai ca e Moulinex XXL,la un pret intre 400-499 RON.
Cam asa arata masina :

http://en.toppreise.ch/pic_121659.html
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Apropo, am zis sa calculez consumul macar in mare, unii au scorpii eu una scorpion care tare mai da din gura ca masina consuma...
Deci 2,5 ore masina consuma putin ca amesteca si sta sa creasca, hai sa spunem un 0,2kW coacere 0,5ore bagam un maxim de 0,3Kw sa mai acoperim daca nu am aproximat bine cat consuma motorasul, total 0,5KWh, la un pret rotund de 0,4lei ne costa curentul maxim 0,2lei/paiine. In plus nu scoate fum, da caldura in casa si un parfum de paiine proaspata.
Treaba cu calitatea paiinii nu o discutam, cine nu a mancat nu stie. In plus o putem diversifica cum vrem noi ca integrala, cu tarate, cu samburi etc.
Un cantar de bucatarie cam are lumea si nu trebuie musai electronic, unul mecanic este bun si destul de precis. Am o saracie china de Metro si dupa reglaje gen cantarit sapun 100gr, 3 sapunuri de 150gr, zahar 1kg, doua de zahar am precizie suficienta. Oricum de multe ori daca schimbi reteta intervii cu apa sau faina, deci mare scofala nu este.
Teapa mare care am luat-o eu la inceput era cu drojdia la plic doctor oftica ca e 1,4lei si e pentru o sarja mica, deh asa scria in retete si cartulia masinii. Drojdia umeda calup de 0,5kg este 4lei, adica maxim 4lei Pakmaia depinde de unde cumperi si de care pana la urma.
La faina nu pot spune absolut nimic privind pret sau nule ca la mine e mocca, socrul imi da cat vreau eu, sambata la intalnire aveam 4 saci in masina si joi mergem la moara...partea proasta e cu tarata ca trebuie sa ma schimb, sa o cern, asta fina la paiine, asta la bors sau porci . De mers la moara e banal si sigur ca nu ma duc la Nea Ilie de la Scoropcenii de Vale, inca avem moara (Moara 1 Mai) care proceseaza cantitati imense. Ok, nu este faina din graul meu dar nici smenuri ca pe vremuri nu se mai fac sa iei teapa.

Paiine cu seminte nu am incercat deoarece nu am rabdarea sa le cojesc si nici timp sa caut o solutie 'tehnica'.
Am sa incerc ceva cozonac cu nuca daca tot am ceva sacose de miez, chiar daca masina va face numai aluatul tot e bun ca eu nu am rabdare sa framant.

Alta parte buna la masina este framantatul, faci aluat de care vrei si numai il folosesti, ca e placinta sau pizza sau ... te ajuta, cel putin pe mine care il 'impanez' si mars la cuptor.

La paiinea cu cartofi are cineva reteta sau a facut ? Nu am cartofi (adica socrul) dar e buna pe viitor Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR