Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Recomand cu caldura posta romana...n-am avut probleme cu ei
la piesele mai sensibile comand/ trimit cu curierat dar in rest prefer posta romana
Skip ads

  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Eu cred ca se poate face un vizor la ambalaj, astfel incat sa se vada ce e inauntru.

Am trimis o piesa la cineva si era foarte speriat ca-i trimit lemne sau pietre in cutie, atunci i-am raspuns ca o sa fac un vizor la cutie, oricum nu a facut comanda.
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Tocmai astazi am avut probleme cu cei de la Posta
M-au trimis acasa cu coletele sa le ambalez in hartie si sa le leg cu ata de pachete.
Stiam ca trebuie dar n-am avut probleme pana astazi pt. ca le lu-au si daca erau doar carton simplu maro(fara embleme,scrisuri pe cutie)
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Mda, deci posta romana mi se pare blocata undeva in secolul XIX. Cand trimit, neaparat trebuie sa leg pachetul cu sfoara, trecuta de 2-3 ori pe fiecare latura. Apoi formularul de ramburs, mereu trebuie sa il refac (cica cel care trimite nu il face bine), asta patesc aproape de fiecare data.
Apoi...stau la coada la un ghiseu sa iau formularul de ramburs, la alt ghiseu sa platesc, apoi ma intorc si mai stau o data la primul. Femeile de acolo afiseaza o lehamite cand isi fac treaba de zici ca trebuie ele sa iti dea bani.
Cu mai multa organizare (chestii logice, nu fantezii si investitii), poate sa fie o alternativa viabila la curierat.
Skip ads

  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ludi_f a scris:Apoi...stau la coada la un ghiseu sa iau formularul de ramburs, la alt ghiseu sa platesc, apoi ma intorc si mai stau o data la primul. Femeile de acolo afiseaza o lehamite cand isi fac treaba de zici ca trebuie ele sa iti dea bani.
Cu mai multa organizare (chestii logice, nu fantezii si investitii), poate sa fie o alternativa viabila la curierat.

Vezi ca au un programel online care il gasesti la el pe site si iti faci formularele de acasa , si le duci direct printate. La toate ghiseele unde am fost ,am vazut ca formularele sunt puse in suporturi in incinta, nu trebuie sa stai la ghisee dupa ele. Si oricum poti sa iei mai multe si sa te duci cu ele completate de acasa.
Cu femeile am mai avut si eu probleme, deh.. e inca o institutie "comunista" care crede ca iti face o mare favoare ca iti duce un colet. Cu niste manageri mai buni s-ar rezolva problema personalului imediat, cu atat mai mult ca pe vreme de criza sunt multi oameni care sunt dispusi sa iti arate un zambet si sa fie amabili si pe 10mil sau cat au salariul.
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
La mine la posta sunt cozi foarte lungi, dar nu ai de ales daca vrei sa ajuti cumparatorul sa iasa mai ieftin si el si in final sa te ajuti pe tine, scapand de piesele ce nu-ti mai trebuie.

Acum au introdus o cerinta ca valoarea declarata la coletele cu ramburs sa nu fie mai mica de 20 lei, deci daca trimiti ceva ce dai gratis, declari in fals ca valoreaza 20 lei si vrei un ramburs de 7 lei, adica transportul, ca daca dai gratis nu inseamna ca platesti si transportul. Asta e...
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
ludi_f a scris:Mda, deci posta romana mi se pare blocata undeva in secolul XIX. Cand trimit, neaparat trebuie sa leg pachetul cu sfoara, trecuta de 2-3 ori pe fiecare latura. Apoi formularul de ramburs, mereu trebuie sa il refac (cica cel care trimite nu il face bine), asta patesc aproape de fiecare data.
Apoi...stau la coada la un ghiseu sa iau formularul de ramburs, la alt ghiseu sa platesc, apoi ma intorc si mai stau o data la primul. Femeile de acolo afiseaza o lehamite cand isi fac treaba de zici ca trebuie ele sa iti dea bani.
Cu mai multa organizare (chestii logice, nu fantezii si investitii), poate sa fie o alternativa viabila la curierat.


legatul cu sfoara ma dispera si pe mine dar nah , creca le arunca mai usor Very Happy
pana astazi dimineata n-am patit sa nu-mi ia coletele care erau din carton simplu sigilat cu scotch (important ii sa nu aibe inscriptii pe carton)
creca tura de dimineata s-a trezit cu dosul in sus pt ca tura de dupa masa a fost ok si a zis ca nu-i obligatoriu hartia pe pachet atata timp cat ii "curat".
formularul de ramburs vezi ca se completeaza invers decat buletinul de trimitere, adica in cel de ramburs tu esti destinatar iar destinatarul de drept din buletinul de trimitere este expeditor.
pt formulare nici nu stau la coada, ma duc direct in fata si cer politicos , mai fac uni fete dar pt 2 secunde cat dureaza sa-mi dea formularele n-are rost sa stau la coada.
din pacate la curierat platesti dublu si nu prea se justifica bani in cazul unui colet banal.
@FlorentinPavel ai dreptate.
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
nu recomand posta romana, am luat tzapa de 2 ori si in plus de asta te costa cam 10 lei coletul sub 1kg, cu firma de curierat 30 lei, dar la posta pe langa faptul ca trebuie sa faci 2 drumuri in plus care costa cam 20 de lei, daca nu mergi pe jos, mai trebuie sa si astepti 1 saptamana....nu inteleg de ce nici firmele de curierat nu te lasa sa deschizi coletu.....un prieten a primit o bucata de parchet in loc de telefon tot prin fan curier!
Skip ads

  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
La posta pentru colet intern nu dureaza mai mult de 3-4 zile, a durat sub o saptamina la mine sa vina un colet din Anglia, in schimb, la Posta Romana mai exista si posibilitatea sa se piarda coletul- nu stiu la Fan curier sau alti curieri de asa ceva. Pentru greutati mari si valori mici eu as recomanda posta. Mie mi se pare putin important sa imi vina coletul in 2 zile sau 3 zile.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Uzual prin posta, un colet trimis cu ramburs ajunge la destinatie in doua zile lucratoare, iar rambursul se intoarce in 3-10 zile(pot fi si mai multe daca factorul postal nu are sold pe casa) de cand destinatarul a ridicat coletul. Despre ambalare, sa spunem ca am pile la posta si nu comenteaza doar decat daca nu au unde sa scrie cu pixul sau sa puna stampila.
Cat despre timpul petrecut sa pui sau sa ridici un colet la Posta, incercati sa va cumparati un batran pe care sa-l trimiteti sa faca asa ceva, sau mutati-va la tara si sa picati la pace cu postasul!
Cand faceti comparatii exacte intre Posta Romana si firmele de curierat rapid pentru aceleasi servicii, o sa vedeti ca pretul iese de cel putin 3 ori mai mare, asta la orice firma, insa castiga tare firmele de curierat din faptul ca au un timp de livrare relativ redus. Nerecomandabil total sa trimiti sau sa primesti prin Curier ceva cu ramburs.

DA, lucrez printre altele si pentru Posta Romana. Am lucrat si la o firma de curier. Totusi daca vreti un serviciu de curierat elegant, sofisticat si performat, apelati la DHL.
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
topicul s-a transformat in posta romana versus firmele de curierat
momentan 80% din ce trimit/primesc se face prin posta romana (relativ sunt multumit)
20% curierat doar la produsele importante si cu risc de distrugere/pierdere
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
@DB 7777AAA
nu mai vorbim de ups
colet germania -galati la usa ,2 zile si 10 ore.
asa e marcyu -cypycu, dar era inevitabil ,ca daca era vorba numai de fan courier ,multe nu mai erau de spus


Ultima modificare facuta de deleted-18977 la Mar 15 Feb, 2011 10:56 pm
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Victor, trebuia sa spun DHL, TNT si UPS.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Victor, trebuia sa spun DHL, TNT si UPS.


corect.si dhl sunt foarte rapizi si corecti.
tnt nu cunosc dar sunt sigur ca ofera aceeasi calitate la serviciile respective
baietii care lucreaza pe masini foarte amabili si populari.
mai nou pentru cine nu stie ,tot ce vine din DE SAU UK nu mai vin prin posta romana ci prin cargus courier ,iar o firma de apreciat.si aici ma refer la comenzile de pe Amazon

posta romana daca nu ar avea 10%DIN VECHILE obiceiuri comuniste ar fi si ei OK.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Ieri am comandat ceva din Anglia, livrare prin UPS.
La ora 17 (ora Romaniei) a plecat de la firma, la 8 azi dimineata era in Otopeni, maine ajunge. Deci mai putin de 48h.
Cost transport 20lei Very Happy
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cargus a fost cumparat de DHL. Inca nu am inteles de ce, dar incepe sa se concretizeze.
Cat despre costul de livrare din Anglia pana aici, am dubii ca este 20 lei..., poate este ceva minuscul.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
alexx1402 a scris:Ieri am comandat ceva din Anglia, livrare prin UPS.
La ora 17 (ora Romaniei) a plecat de la firma, la 8 azi dimineata era in Otopeni, maine ajunge. Deci mai putin de 48h.
Cost transport 20lei Very Happy


asteapta sa-ti ajunga-n poarta colega si dupa aia faci calculeisan la hours Smile
scobitori,set de ace de cusut ce cumparasi Question
intr-adevar UPS si DHL sunt foarte scumpi
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Niste componente electronice, un letcon cu gaz, un cutter... Smile (fiind prima comanda acolo si achitand cu cardul, nu am vrut sa risc, desi e o firma foarte renumita)
Firma de la care am cumparat percepe tarif fix pentru livrare, indiferent de valoarea / greutatea produselor comandate.
Rectific: 20lei +TVA
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Din proprie experienta, UPS nu e rentabil ca si curier intern.
Caz concret: am trimis ceva cu ei de la Ploiesti la Brasov. A ajuns dupa 3 zile. Traseul coletului a fost: Ploiesti->Bucuresti->Timisoara->Brasov.

Explicatia lor la faptul ca am reclamat intarzierea a fost: ne pare rau, noi punem accent pe curieratul international, cel intern e pe plan secund. Cost total pentru distractie: 75 ron.
De atunci am ramas clientul lor doar cand e cazul sa trimit sau sa prinesc ceva din strainatate, in tara folosesc posta romana prioripost ( tot un curier rapid dar mai ieftin).
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Firmele care colaboreaza cu ei si trimit mii de colete zilnic, sunt convins ca sunt taxate la alte tarife. Pentru noi, muritorii de rand nu renteaza.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR