Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Omul a fost cinstit? Pai da-ne detalii, cum au decurs lucrurile, ce s-a intamplat?
Skip ads

  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Smile Se referea la omul cu Q7 din povestea relatata de mariusgmg.

Banuiesc ca nu intentionezi sa te duci pana in GR, daca ii afli adresa .
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
poate nici nu sta in giurgiu.cum si eu am masina pe buzau,si el poate o are pe GR si sta prin buc.vezi ce faci,si daca se da tare in gura,pune bocancul pe el...la figurat prin tribunal...
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Bine ca l-a gasit. De vazut cine e proprietarul, cine conducea etc. Daca era baut parca nu despagubeste asigurarile pe R.C.A.
Oricum ramane problema cu lovirea intentionata care e alta poveste.
Skip ads

  • games_bond

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am vazut astazi masina prin oras. E un BMW seria 5 E39 gri metalizat. Cred ca daca vii intr-o zi prin oras il gasesti. Mai ales in weekend, cand ies toti la plimbare Smile
  • SkiLLah

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2010

  • Mesaj Privat
games_bond a scris:Am vazut astazi masina prin oras. E un BMW seria 5 E39 gri metalizat. Cred ca daca vii intr-o zi prin oras il gasesti. Mai ales in weekend, cand ies toti la plimbare Smile



ERA LOVIT ?
  • dixongsm

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2010

  • Mesaj Privat
stelea a scris: Daca era baut parca nu despagubeste asigurarile pe R.C.A.

O precizare:
Asiguratorii R.C.A (oricare ar fi ei) sunt obligati sa despagubeasca chiar daca clientul lor se afla sub influenta bauturilor alcoholice.
Daca concentratia de alcoohol depistata in sange este sub 0.80 plateste asiguratorul,si raman ei cu paguba. Dar daca se depaseste aceasta cantitate....treaba devine nasoala..... Platesc tot asiguratorii, apoi dupa terminarea procesului penal, deschis impotriva celui invinuit, acestia te dau si ei in judecata pentru recuperarea sumei platite.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,096
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Dar daca el era baut in momentul accidentului si s-a dus a doua zi si a declarat la politie nu mai conteaza faptul ca era baut. Oricum, la atatea ore de la accident nu-l mai pune politia sa sufle in fiola ca nu are rost.
Iar asiguratorii in cazurile cand clientul lor a fost baut nu prea platesc. Asteapta si ei sa se termine treaba cu procesul, etc. Si abia apoi, poate deconteaza reparatiile.
In cazul cand aveti un accident usor si nu sunteti vinovati, iar celalat sofer, vinoatul, e baut, stabiliti cu el sa va vedeti la politie a doua zi, sa-i treaca aburii alcoolului. Ca sa nu alergati ca disperatii dupa decont reparatii la masina. Iar daca se poate, puteti face pe loc constatare amiabila si nu mai treceti prin politie.
Skip ads

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
mariusgmg a scris:Stiu ca a patit un prieten. Si-a gasit masina pocnita in parcare si a gasit pe sub stergator o hartie in care ii zicea ca este chemat la politia rutiera pentru rezolarea accidentului. Prietenul s-a dus iar acolo politia i-a dat procesul verbal de constatare a daunei si copia dupa RCA-ul vinovatului.
Vinovatul era un cetatean cu un Q7 care a incurcat pedala de frana cu acceleratia! Smile


mai rare cazurile astea, oricum corect: daca lovesti o masina parcata, nu esti OBLIGAT sa lasi bilet in geam, etc, doar sa declari la politie; deci cel lovit in parcare, daca s-ar duce la politie, ar gasi polita RCA asteptandu-l...
era in Ro treaba asta?Very Happy
  • YuriRO

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Ti-a dat de te-a julit... Imi pare rau sa aud de intamplare! Numai bine!

L.E.
La data de 17-02-2011, autovehiculul cu numarul de inmatriculare GR69ADO este asigurat la:

EUROINS ROMANIA ASIGURARE REASIGURARE S.A.
Filiala GR030 - Agentia Giurgiu

(partea buna e ca are RCA valabil; banuiesc ca locuieste chiar in Giurgiu)
  • dixongsm

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2010

  • Mesaj Privat
mariusgmg a scris:
Iar asiguratorii in cazurile cand clientul lor a fost baut nu prea platesc. .

Cand face-ti aceste afirmatii, pe ce va bazati? A-ti trecut dv printro astfel de problema!
Va spun eu, cu siguranta ca in orice imprejurare firmele asiguratorii R.C.A sunt obligate sa platesca, si asta cat mai repede.....nu dureaza mult, cel mult 3-4 saptamani.
C-a sa va conving ca nu vorbesc prosti si din auzite, am sa relatez pe scurt patania mea.
In seara de14.01.2011 orele 00.10 ma indreptam spre o comuna care se afla la 2 km de orasul in care locuiesc , pentru a o lua pe sotia mea(nu mai povestesc amanuntele......) Pe la jumatatea distantei, vine de pe contrasens un opel...spoilarit de ziceai ca-i bmw(tunat de mama focului), face respectivii ce face si hop pe banda mea , in fata mea, atunci in ultim moment trag stanga de volan incercand sai evit. Evident tot iam sters pe partea drepta,spate( efectiv iam sters). ...... in fine. In masina era 4 pustani de 21-26 ani maxim, 3 dintre ei avand permis. Au chemat repede politiai mediat ce si-au dat seama ca eu miros a bautura....Nu mai povestesc cat am baut, cum de ce,...nu are rost. Au afirmat ca au intrat pe sensul meu de mers incercand sa ma evite pe mine care mergeam pe sensul lor ...lucru total neadevarat, sau vazut urmele , de la roata mea, care sa facut zob in momentul impactului si plasticurile care erau toate pe banda mea...iar masina mea era oprita la fel tot pe banda mea.... in fine. Asta a fost, eu am fost gasit cu alcoohol, eu am fost devina...chiar daca schema accidentului arata clar ca ceilalti au intrat in fata mea, impactul s-a produs pe banda mea....si eu nu aveam cu sa fiu pe contrasens...cine te crede....!Le-am dat baietiilor R.C.A-ul meu si vreau sa spun ca in 3 saptamani au fost despagubiti, cu suma de 2200euro, pentru o avarie de maxim 1500e cu tot cu manopera. Deci in concluzie, Asigurarile R.C.A despagubesc fara doar si poate, exceptie facand doar Casco, care nu despagubesc caz de alcoohol.
On topic

Il sfatuiesc pe cel care a deschis acest topic, daca poate , sa-i ia celui vinovat si boii de la caruta(sa-l invete minte)..... Eu la randul, am fost tamponat (masina mea) de catre un sofer care deabia mai statea pe picioare, si l-am iertat(avaria provocata fiind minora, am rezolvat-o cu 200lei, evident din banii mei), am spus sa nu-i fac rau....cine stie ce probleme avea omul....Dar mi-am schimbat total acesta parere, pe viitor.....

Ps. Nu lasa-ti pe a doua zi daca soferul vinovat este baut, asigurarile despagubesc, si riscati ca a doua zi, sa picati voi ca a-ti fost de vina.....

Imi cer scuze de off-topic.

O zi placuta.
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
dixongsm a scris:

Ps. Nu lasa-ti pe a doua zi daca soferul vinovat este baut, asigurarile despagubesc, si riscati ca a doua zi, sa picati voi ca a-ti fost de vina.....



Daca nu este accident cu victime nu ai cum sa il obligi pe sofer sa mearga la politie imediat si nici sa-l tii acolo; daca nu sunt victime nimeni nu este obligat sa stea la locul accidentului; poti in cel mai bun caz sa suni sa vina politia, daca vine la timp, bine, daca nu...asta e...
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,096
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Repede va mai sare mustarul la unii....
Daca intra in proces, pe penal... va spun eu ca asiguratorul asteapta verdictul procesului. Stiu caz concret. Nu din auzite!
Si hai sa nu ne miram! Sunt asiguratori care nu dau despagubire chiar daca e clar accidentul. Vezi carpatica, euroins si-or mai fi...

Apropo de neplata! News:
Povestea spusa anterior de mine cu masina prietenului. La constatare agentul constatator a zis ca proiectorul de ceata dreapta a fost matuit si a trecut polish. Azi, cand sa duca prietenul masina in service, cei de acolo i-au zis ca e zgariat prea adanc si degeaba il poliseaza. Ei, acum inca un drum la asigurator si ala zice ca el nu face nici o reconstatare, sa zica mersi si gata, asa ramane.
Normal, prietenul s-a enervat, scandal cu plangere la CSA, ala nimic. Pana la urma prietenul s-a dus la casco sa repare masina pe regres.
Si asiguratorul lui ala cu Q7 e BCR Asig. Vorba aia, firma serioasa! Evil or Very Mad
  • SkiLLah

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2010

  • Mesaj Privat
YuriRO a scris:Ti-a dat de te-a julit... Imi pare rau sa aud de intamplare! Numai bine!

L.E.
La data de 17-02-2011, autovehiculul cu numarul de inmatriculare GR69ADO este asigurat la:

EUROINS ROMANIA ASIGURARE REASIGURARE S.A.
Filiala GR030 - Agentia Giurgiu

(partea buna e ca are RCA valabil; banuiesc ca locuieste chiar in Giurgiu)


Foarte tare , pe mine m-a lovit pe 18 02 2011 , cred ca nu avea asigurarea atunci si de-aia a fugit , apoi a facut-o pe naspa Very Happy . e clar.
PS: L-am depistat pe respectivul , mai are un auto VW Touareg , GR 33 ADO . Macar daca il vedeti prin oras sa va feriti de el , daca e cu copilu in masina , poate nu face lafel , cand m-a lovit pe mine , era singur.
  • YuriRO

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Pai daca avea pe 17 asigurare valabila, e foarte posibil sa fi avut si pe 18. De fapt am verificat acum, figureaza si pe data de 18 Februarie cu asigurare valabila.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Cu legea din romania stai mult si bine... O solutie ar fi sa il gasesti pe individ, vezi unde merge la munca, sau daca ai acces, chiar langa casa lui ii, pui cuie la roti sau ii tai gumele. Toate 4. Daca vrei musai sa ii "dai inapoi". Daca nu, atunci ramai cu paguba si ciocu mic. Legea de la noi e facuta pentru cei care fura mult, si pentru cei de la putere.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
mariusgmg a scris:Dar daca el era baut in momentul accidentului si s-a dus a doua zi si a declarat la politie nu mai conteaza faptul ca era baut. Oricum, la atatea ore de la accident nu-l mai pune politia sa sufle in fiola ca nu are rost. (...)


Eu m-am prezentat la politie dupa 40 de zile dupa accident si tot m-au pus sa suflu in fiola Shocked .
Dar am un coleg care si-a gasit masina lovita in parcare ... si culmea ... l-a pus si pe el sa sufle in fiola Laughing . In cazul meu era in 2007, iar al colegului si mai de mult.Poate acum s-a schimbat ceva, dar atunci asa era ...
  • dixongsm

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2010

  • Mesaj Privat
mariusgmg a scris:Repede va mai sare mustarul la unii....

Imi cer scuze daca reply-ul meu te-a ofensat in vreun fel, nu asta am urmarit......Again, sorry
mariusgmg a scris:
Daca intra in proces, pe penal... va spun eu ca asiguratorul asteapta verdictul procesului.

In cazul meu, asiguratorul (Astra asigurari) a despagubit in 3 saptamani "victima", si este penal cazul..... Exclamation Idea
  • floutz
  • *
  • 7 mesaje
  • din 16 Oct 2008
  • Astra 2008 astra g hatchback, z14xep
  • Bucuresti
  • floutz

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 astra g hatchback, z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Imi scriu aici intamplarea, sa nu mai fac un topic aiurea, cazul acesta fiind asemanator cu patzania mea.

* Acum mai bine de o saptamana, eram in masina parcata pe partea dreapta a unei stradute laturalnice, cand individu' care avea masina in spatele masinii mele a iesit din "parcarea" amenajata ad-hoc, apoi a fost parcata in spatiul eliberat o alta masina.
* La scurt timp masina mi-a fost izbita de masina care tocmai plecase din spatele masinii mele. Venise in marche arriere si s-a oprit cand mi-a lovit masina. Masinii mele i-a fost avariata aripa stanga spate, are o "infundatura" plus alte zgarieturi ale vopselei, datorita faptului ca m-a lovit fix cu bara de plastic nevopsit (era un Logan colantat doar pe partile din metal ale caroseriei). Masina care m-a lovit avea doar stersaturi si zgarieturi pe bara din spate.
* Am coborat amandoi, am analizat masina mea (nu cred ca a durat mai mult de 5-10 secunde Laughing ), dupa care celalalt sofer a si dat verdictu' : hai ca n-are nimic! De abia am apucat sa amintesc de RCA ca m-a si repezit ca nu imi da nicio asigurare, apoi am propus sa mergem la politie la care am primit un raspuns la fel, in doi peri, ca sa merg la politie ca pe el nu il intereseaza. Bine ca am avut prezenta de spirit si am retinut numarul masinii.
* Intr-o ora eram deja la Accidente Usoare si completam faimoasa declaratie. Au fost facute poze, mi-am primit autorizatia de reparatie si a ramas ca sa fiu contactata cand se va prezenta celalalt sofer. In zilele care au trecut am sunat de 2 ori sa intreb ce s-a mai intamplat, raspunsul a fost acelasi : il vom cita pe sofer.

* Am cautat pe site-ul CSA dupa numarul de inmatriculare si am "aflat" ca nu mai are RCA din august.
* Cu siguranta soferul s-a bazat pe faptul ca nu ma voi complica si nu voi merge la politie pt o avarie relativ minora, din punctul lui de vedere, dar pt mine nu este deloc asa pt ca oriunde as merge sa-mi repare masina va trebui sa apelez la buzunar, ca inca nu s-au inventat service-urile unde iti repara masina pe zambet.
Ce ar fi de facut?
  • SkiLLah

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2010

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:Cu legea din romania stai mult si bine... O solutie ar fi sa il gasesti pe individ, vezi unde merge la munca, sau daca ai acces, chiar langa casa lui ii, pui cuie la roti sau ii tai gumele. Toate 4. Daca vrei musai sa ii "dai inapoi". Daca nu, atunci ramai cu paguba si ciocu mic. Legea de la noi e facuta pentru cei care fura mult, si pentru cei de la putere.


Nu are rost Smile de ce sa ma complic ? asa cum e ea legea facuta tot se rezolva pana la urma , daca ai putin cap , grabesti lucrurile ... sa speram ca se va rezolva Smile


Ultima modificare facuta de SkiLLah la Lun 21 Feb, 2011 11:24 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR