Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Laguna 1 si Laguna 2 sunt slabe ca si platforma tehnologica, la fel Clio 2 si Megane 2. Abia acum, cu Laguna 3 si-au mai revenit... au inteles ca daca nu fac calitate nu o sa mai vanda chiar daca pretul e mai mic.

Eu unul... sa nu mai aud de Renault, am unul si stiu ca daca nu bagi piese 'obligatoriu' noi in el te lasa in drum cand nici nu te astepti, fara avertismente. Tot asta e si politica din service, numai cu piese noi (sunt scumpe si nu tin prea mult).
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:
Daca as fi obligat sa aleg dintre cele doua masini, sincer va spun ca as alege Renault fara nici un dubiu.


Pe langa subiect ca de obicei.... omul cu Renault-ul vorbea de Opel si Renault la general. NU de Vectra B diesel vs Laguna 1 benzina.
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
noua sigla renault Laughing

  • e_alin

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Vinti a scris:noua sigla renault Laughing


tare noua sigla!

p.s. cumnatul meu are un clio si il tot lauda, sa vad acum ce zice!
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
daca nu o sa mai dai pe la intaniri o perioada, te intelegem Wink
  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
prietenul tau are renault si rade de opel?Smile)))....l-a mostenit cumva sau aia era masina viselor lui? numai un temerar ar putea sa si cumpere un renault second hand
  • George ANA

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2010

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:eu cred ca amicul asta al tau nu a ajuns inca sa bage bani in laguna...
asteapta sa inceapa ca nu o sa mai termine...
renault sunt masini costisitoare la piese...
au marele avantaj ca ti le dau mai ieftine decat alte masini insa cand incepi servisarea e jale...

stii care e marea ta greseala?
ca te-ai dus cu el sa cumperi piesele
el daca are probleme cu masina sigur se duce cu altul doar ca sa-ti scoata ochii...
incearca si tu sa-i scoti ochii...
cui pe cui se scoate...

si ca sa va dau un exemplu destul de clar:
un amic are renault laguna 2006, 60.000 km, motor 1.9 DCI (nu stiu cati CP) consuma ulei intr-o veselie...
masina a fost cumparata de noua din reprezentanta, servisarea doar la reprezentanta, consumabile doar recomandate de producator...
masina asta nu a fost masina de firma sau cine stie ce...
masina personala, plimbari prin tara, la mare, la munte, de acasa pana la serviciu, de 2-3 ori scoasa din tara...
pe scurt masina nu e chinuita cu 300.000 de km in 5 ani...


la ce te referi in a baga bani in ea? mi-a spus ca a bagat 26 de milioane in ea, (masina inmatriculata in bg) de curand a pus toba sport p ea si se cam lauda.... in fine.. fiecare cu gusturile lui, cum au mai spus cativa colegi
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Foarte tare noua sigla Renault ! Eu am tot folosit-o pana a cedat (desigur, dintr-o data) si a trebuit sa-mi iau alta SH. A fost doar 40 lei in stare de functionare, din pacate orice ridicare roata spate trebuie facuta la maxim cat iti permite cricul pentru ca are pe spate minunata punte spate cu bare de torsiune (patent Renault). Si asta evident ca-ti solicita cricul pe toata cursa lui.
Skip ads

  • Ice-D

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu nu am de zis decat : "nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita!"
Stiti care sunt aia care se tachineaza intre ei cu masinile?! Manelarii si copii fara permis !
  • George ANA

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2010

  • Mesaj Privat
bun. asta am uitat sa zic. nici eu nici el nu avem permis. mai avem vreo 2 ani. treaba e k eu nu ii zic nimic.
  • Ice-D

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Pe viitor incercati sa faceti comparatii intre licee sau facultati,nu fiare !
Ps: Ai 16 anisori? Multi inainte !
  • George ANA

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2010

  • Mesaj Privat
da. am 16 ani. mersi
Skip ads

  • gabysv

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
badea daniel a scris:zi prietenului tau ca opel cand facea masini francezii se plimbau cu trasura <vezi istoria automobilului>

Daca te-ai uita putin la istoria Renault nu ai mai spune astfel de ineptii! Renault Laguna 1 PH2 perioada 1998-2001 este peste Opel VectraB la comfort in primul rand, spatiu, dotari, interior mai elegant, motoare mai fiabile, cutii mai bune in sensul ca nu se strica decat daca esti chiar rau intentionat! Una peste alta nici Vectra B nu e cu mult mai prejos avand in vedere multi linkul de pe suspensia spate la Laguna fiind punte(e ceva mai rigida dar nicidecum deranjanta)
Practic ele fac parte din aceeasi clasa alegerea facandu-se dupa gustul fiecaruia! La Vectra b se stiu problemele pe partea consumului de ulei sau problemele valvei EGR ceea ce la Renault nu le prea gasesti!
Detin o Laguna 1 1.8 16v 1999 si am condus si Vectra B 1.6 16v x16xel din 95' diferentele fiind minore iar ca sa nu fiu impartial fiecare alege dupa gust!
Daca ar fi sa aleg una ....as alege.......hmmmm....greu..........STIU un CLS Very Happy

ps NU este mai scumpa Laguna la intretinere decat Vectra B intain consultati magazinele sau site-urile de specialitate! Nu mai credeti in basme cu si despre masinile frantuzesti! La anii masinutelor noastre, omorate prin romaniaca noastra frumoasa, cu oameni minunati care nu ti-ar da in cap pt mai mult de 10Ron, cu stazi mirifice, dar vazute din elicopter, cu oameni care nu ti-ar zgaria masina pt ca i-ai luat locul de parcare, au ajuns niste taradaici de care ne bucuram cu bune cu rele, fiecare dupa posibilitati!
Numai bine!
  • valix

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ana ... eu cred ca prietenul ala al tau e cam indragostit de tine ... si cauta si el orice metoda sa te tot tachineze Smile).

daca voi nu aveti nici macar permis, masinile ale cui sunt ? ... ca imi cam da cu virgula inceputul postului tau Very Happy. sa inteleg ca va duelati in masinile tatilor vostri? ... gen ... cum faceam cand eram mici cu cazematele? Razz

drumuri bune !
Vali.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
badea daniel a scris:Renault Laguna 1 PH2 perioada 1998-2001 este peste Opel VectraB la : [...]

- 'comfort in primul rand' - corect, in general valabil la masinile frantuzesti.
- 'spatiu' - incorect
- 'dotari' - depinde de model
- 'interior mai elegant' - depinde de model
- 'motoare mai fiabile' - in niciun caz ! Smile .
- 'cutii mai bune, in sensul ca nu se strica decat daca esti chiar rau intentionat, inca nu am vazut cutia care se stica' - aici chiar nu pot sa ma pronunt ca nu stiu cat de fiabile sunt la ambele modele.

'Una peste alta nici Vectra B nu e cu mult mai prejos avand in vedere multi linkul de pe suspensia spate la Laguna fiind punte (e ceva mai rigida dar nicidecum deranjanta)'. Multilink-ul de pe spate la Vectra B este prezent si la Passat si este mai bun pe Romania decat celebra bara de torsiune Renault. Au fost cazuri in care seara proprietarul si-a lasat masina ok in parcare, cu portbagajul gol si dimineata a gasit-o lasata pe o parte (puntea rupta pe una din brate), ce sa vezi... a cedat peste noapte. Nu vorbesc aici de cele care au cedat incarcate, sau s-a slabit otelul si te uiti la cer cand conduci un Renault cu 2 pepeni si 5 kg de cartofi in spate.
La cate torsiuni crezi ca rezista otelul de pe fiecare brat la puntea cu bare de torsiune ? La un moment dat evident cedeaza si trebuie schimbata cu totul. In plus, in curbe simti ca te arunca afara, trebuie sa ai nervii tari sa intri cu viteza mare in curbe cu orice Renault. Nu se compara multilink-ul cu puntea cu bare de torsiune - in nicio situatie !

Nu ai adus vorba de arcuri rupte pe fata (?!), pivoti si bielete schimbate la 30.000km, sau altele.
  • George ANA

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2010

  • Mesaj Privat
valix a scris:Ana ... eu cred ca prietenul ala al tau e cam indragostit de tine ... si cauta si el orice metoda sa te tot tachineze Smile).

daca voi nu aveti nici macar permis, masinile ale cui sunt ? ... ca imi cam da cu virgula inceputul postului tau Very Happy. sa inteleg ca va duelati in masinile tatilor vostri? ... gen ... cum faceam cand eram mici cu cazematele? Razz

drumuri bune !
Vali.


ma scuzi. ANA e numele de familie si numarul de la masina. da, masinile sunt ale tatilor nostri, dar peste doi sau mai putini ani vori fi ale noastre.
  • valix

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
George ANA a scris:ma scuzi. ANA e numele de familie si numarul de la masina. da, masinile sunt ale tatilor nostri, dar peste doi sau mai putini ani vori fi ale noastre.


scuzati va rog ... am fost complet indus in eroare de nick-ul de pe forum ... si am crezut ca tu esti fata. Laughing

referitor la masini ... spunei amicului tau asa: nu e nimic sigur pe lumea asta, nici ca chuck norris il bate pe van damme si nici care e mai buna dintre un sh opel si un sh renault Smile
  • ovydyu90

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Avea un prieten o vorba: "Omul se trage din maimuta,si opelul din caruta", dar faza tare e ca si el tot opel avea. Oricum,in loc de opel se poate pune orice marca de masina. @george ANA,ia spune-i prietenului tau vorba asta,dar cu reno in loc de opel,vezi ce zice:))
  • dilu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Mai fratilor cati dintre voi ati condus o laguna? Uitativa atenti la calitatea materialelor a bordurilor a plasticelor, a tablei si asa mai departe, abia atunci putem face comparatii.

Ahappyuser trebuie sa te contrazic: nu ai sa vezi nici o vectra b sa stea mai bine pe curbe decat laguna 1, pur si simplu laguna parca se lipeste de drum. Cat despre arcuri rupte si pivoti la 30.000 n-ai sa vezi, cat despre dotari nu are rost sa vorbim sa nu uitam ca la dotari sunt primii
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
La dotari Renault sunt printre primii, insa fiabilitatea masinilor produse de ei... aici sunt printre ultimii.
Laguna e 'made by Renault' , sorry.

La motorizari, de acord, motoarele Renault pe benzina sunt bune.
Dar si motoarele pe benzina de la Opel sunt bune, deci e dificil sa compari la modul general motorizarile prezente pe cele doua marci.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR