Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Mandula

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Si eu am acelasi motor, iar Classicul hatchback are 1145 kg.

Eu obtin consumuri ceva mai ridicate decat AcidMan, dar nu cu mult: depinde mult de temperatura, anotimp, traseu si mai ales stil de condus. Cred ca marjele mele ar fi 8-9 vara in Bucuresti, iar cu AC si in bara la bara 9-10. Iarna, in conditiile cele mai grele, am avut si 12.

Dar si mie mi-a consumat enorm in primii 2-3000 km, apoi treptat s-a mai domolit. La primul drum extraurban, cand aveam doar 200 km, mi-a luat 9 % Shocked , desi nu am depasit 100 km/h, adik 3000 rpm in a V-a. Deci cu siguranta si la tine va scadea.

Acum, la 10500 km, in extraurban, 1-2 oameni in masina, AC, mers constant, fara bruscari, 110-120 km/h imi ia cca 6.5%. Fara aer, cam 6%. Dar cu masina plina (5 oameni plus bagaje), Buc - Drajna (deci pe autostrada) - Slobozia - C-ta - Vama Veche am avut consum de cca 8%. Forja pe autostrada, aglomeratie, camioane, depasiri in scurt la 5000 rpm pe restul traseului, dar si km in a 2-a la deal in spatele camioanelor sau dubelor din anii '50 Mad , AC nonstop, faruri nonstop, cd nonstop, etc... Probabil ca un motor de 1.6 cu 150 cuplu ar fi luat maxim 7%. Poate ne zice un posesor.

Parerea mea e ca motorul isi face treaba pentru o deplasare cuminte, dar pentru ceva mai mult vorbim deja de submotorizare. Asta in cazul lui Classic, 1145 kg. Daca H are 1230 kg, concluzia e clara.
Skip ads

  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
hmmm.... 800km in extraurban cu vit medie de 120-130 km/h cu 4 oameni in masina, ac tot timpul si cu ruperi de ritm dese la 150-160 plus serpentine si dealuri mari in Bulgaria mi-a luat 6.5
iar in oras ( bucuresti) merg destul de tare si n-a sarit de 9 ....
  • cos

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ati mai facut consumurile, cum stati?
  • CRYSTOSEL99

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 1992 1,4i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2011

  • Mesaj Privat
sall tuturor am si eu un opel astra caravan motor 1.4 benzina din 92 consuma enorm ,schimbat bujii,fise filtre,senzor temperatura,termostat, ia vreo 12 la suta an oras ma rupe nu mai am ideie ce sai fac iam schimbat si sonda landab ami anegreste bujiile,cei drept nu mai are catalizator sa anfundat si lam scos dar o perioada era ok consumul.ajutatima cu o ideie cv nu ma stiu ce sai fac .multumesc.
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
punei catalizatoru inapoi si va scade consumu
daca vrei explicatii iti dau pe PM ceva siteuri sa te documentezi
  • CRYSTOSEL99

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 1992 1,4i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2011

  • Mesaj Privat
dupa ce iam scos catalizatorul aveam consum de mini8 an oras si 6,5 afara nu mia afectat consumul vrun an de zile iam schimbat si alt carburator si tot asa
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR