Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • DRAGOS_R V C

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
probabl este de vina pompa
Skip ads

  • DRAGOS_R V C

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
cenzurat. mesaj comercial. Citeste regulamentul, si respecta-l
  • Matrixu'

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea. Am revenit cu solutiile la aceasta problema. Nu am reusit sa fac schimbul de lichid saptamana trecuta pt ca am avut de munca la firma. Am reusit ieri sa fac aceasta operatiune. Am cumparat 1,5 l de lichid de frana FERODO, DOT4 si am schimbat tot lichidul. Am avut probleme insa cu etrierul fata stanga la care s-a rupt aerisitorul in corpul etrierului. Am incercat cu spray de deblocare, bormasina, triunghi metalic batut in arisitor si fortat, dar tot nu am reusit sa-l scot. Pana la urma s-a dus si filetul din etrier si s-a dus si partea conica unde inchide aerisitorul. Am facut probe cu aer comprimat si cu pistonul blocat, dar scapa. Asa ca am luat alt etrier de la dezmembrari. Ghinion si cu acesta. Cu toate ca am avut etrierul la mine, nu am observat faptul ca era pentru discuri neventilate, care sunt mai subtiri, eu avand discuri ventilate, normal ca nu am putut sa-l bag pe disc. Asa ca am luat etrierul meu si am dat gaura de 8 mm complect pana in cilindru. Am dat filet M10 si am bagat un surub cu saiba de cupru.Am spalat bine interiorul cilindrului de frana si am facut test de presiune...nu curge. Am montat asa si am facut schimbul de lichid. La rotiile din spate am lasat sa curga cam 250 ml de lichid dupa care am aerisit. La etrierele din fata am lasat sa curga cam 200 ml de lichid, fiind circuitul de frana mai scurt, dupa care am aerisit. La etrierul din stanga...cel cu probleme, am desfacut partial surubul bagat, si am aerisit asa. Spaer sa tina. Am facut teste de frana de la franare incet - franare medie - si franare maxima. Nu curge pe nicaieri, dar efectul de franare este unuform dar nu e asa de puternic ca innainte..probabil mai trebuie areisit odata pt ca pedala e destul de moale, parca apasa pe o perna de aer. La franari indelungate nu i-si pierde capacitatea de franare, chiar daca e fierbinte frana. Mai fac si luni o aerisire sa vedem ce se intampla pt ca sambata n-am mai apucat sa fac ca am schimbat si uleiul, filtru aer, filtru benzina, filtru ulei. Am muncit la toate astea , inclusiv frana, de la ora 14 pana la ora 20.
  • Matrixu'

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2007

  • Mesaj Privat
DRAGOS_R V C a scris:t pot ajuta eu cu un etrier ptr discuri neventilate, k sa iti rezolv bn treaba.


Nu vreau sa par nerecunoscator....chiar apreciez gestul tau dar de care si cu cat? Adica de care...ma refer ca si aici sunt doua sau 3 variante. Sunt cu lungimea placutelor de 141 mm, 156 (asta nu o stiu exact) si sunt si varianta cu prinderea placutelor cu bolturi..adica ceva placute patrate. Al meu e varianta pt frana cu disc ventilat si placute de 141 mm, aceasta fiind lungimea dintre urechiile de fixare a placutelor. Si la ce pret?
Skip ads

  • DRAGOS_R V C

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
sal.eu am - cenzurat - ai un avertisment
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@dragos ai report din nou.

@matrixu conul din etrier mai exista? se gasesc aerisitoare cu filet de 8. de aro sau tv parca. de 10 parca nu am vazut. puteai face inca o treaba cu elicoid si iesea mai bine ca de fabrica.

aerisirea fa-o cu furtun cuplat la aerisitor si bagat in sticla cu lichid. iti iese mai bine.
deci pana la urma a fost de la lichidul de frana?
cine spune ca se schimba la 2 ani nu spune degeaba.
  • Matrixu'

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2007

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:@dragos ai report din nou.

@matrixu conul din etrier mai exista? se gasesc aerisitoare cu filet de 8. de aro sau tv parca. de 10 parca nu am vazut. puteai face inca o treaba cu elicoid si iesea mai bine ca de fabrica.

aerisirea fa-o cu furtun cuplat la aerisitor si bagat in sticla cu lichid. iti iese mai bine.
deci pana la urma a fost de la lichidul de frana?
cine spune ca se schimba la 2 ani nu spune degeaba.

Nu mai exista conul de inchidere inetrier Sad s-a distrus. Am cumparat alt etrier si ghinion...era pentru discuri neventilate, deci nu intra pe disc. Asa ca am luat dinou bormasina, un burghiu de 8 si am dat gaura pana in camera cilindrului. Am filetat gaura cu M10 si am pus un surub cu saiba de cupru.Am scos pistonul si am spalat bine de span. Am facut ceva "aerisire" asa, ca numa aerisire nu-i pot zice si am strans surubul bine. Am facut teste de presiune si nu curge. Dar am reusit sa duc celalalt etrier innapoi si sa-l schimb...norocul meu ca m-a inteles omul. Acum astept sa treaca pastele si sa-l pun sus. Legat de lichid. Partial era lichidul problema, din aia refula (cred) ..ca acum nu mai refuleaza, dar efectul de franare redusa apare dinou "la cald", adica prind bine franele la rece, dar dupa franari excesive incepe sa scada eficienta la frana de fata. Nu ca innainte, dar tot apare. Acum vreau sa ma duc sa iau alte placute...recomandari ceva? adica i-mi recomanzi o firma mai serioasa?
  • Roberto23

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
salutare.am si eu o problema cu frana cea de picior nu cea de mana.am opel vectra b.azi dimineata am vrut sa plec si pedala de frana a ramas intepenita si nam mai putu sa apas pe ea deloc.am zis ca poate a inghetat si lam mai lasat pana mai tarziu dar tot nu merge.ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat?Multumesc
  • Matrixu'

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca e ca la mine la Vectra A sistemul de franare. Incearca sa vezi daca nu cumva strange ceva la pedala sub bord. Iei masca de sub bord, care este deasupra pedalelor si verifici mecanismul si parghiile de acolo. Ma gandesc sa nu i-ti fie intepenit pe acolo ceva. Incearca si misca cu mana si vezi ce se intampla. O alta cauza ma gandesc ca ar putea fi sa fie ceva umezeala pe parghii sau pe intrare in servo si sa fi inghetat. Altceva nu stiu ce sa zic, stiu doar ca lichidul de frana este hidrofil. La mine a ajuns sa fiarba si sa refuleze din vas chiar si cu capacu inchis. La mine nu s-a blocat pt ca era cald afara dar la un inghet ma gandesc ca poate provoca blocaje in pompa sau in sistem. Sper sa fie cineva mai avizat ca mine si sa i-ti gasesti rezolvare la problema ta. Bafta.
  • Roberto23

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
ms de raspuns matrixu am sa ma duc sa vad si o sa vin cu raspunsu si ce am reusit sa fac
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR