Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • andu105

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
sper sa se inteleaga din poza.nu am putut sa iau o pozitie mai buna.


Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca bara nu a fost pusa ulterior farurile ar fi trebuit sa fie negre.
  • andu105

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
bara a fost pusa.
  • genno

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
am gasit undeva la pretul de 450 ron bucata sh. sunt putin piperate dar nu prea pot sa ma abtin. dupa montare o sa revin cu poze. multumesc tuturor pt sfaturi
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Asteptam pozele, dar totusi 900 e putin cam mult pentru mine. Daca scazi pretul farurilor cromate pe care le poti vinde cu aproximativ 250 ~ 300 lei/bucata diferenta de pret e destul de ok. De unde ai reusit sa le iei?
  • genno

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
inca nu le-am luat dar am vb cu tony si a zis ca le are el la pretul ala Smile
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Din pacate are doar xenon, cele cu becuri halogen sunt cam greu de gasit.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
In sfarsit am reusit sa vopsesc farurile. Am desfacut atat faruri Hella (modelul pre-facelift) cat si Valeo (facelift), cele din urma mi s-au parut mai proaste calitativ. Procedeul ales a fost cel cu pistolul de aer cald, in cuptor nu prea incap.
Partea cea mai dificila a fost impachetarea farurilor pentru vopsire, fiind vorba de suprafete, contururi curbe si locuri stramte, greu accesibile.
Dupa ce le-am montat pe masina am observat ca nu mai merge semnalizarea pe stanga. Am incercat sa schimb becul dar fiind spatiul foarte stramt a trebuit sa dau bara si farul jos pentru a doua oara. M-am invatat minte si am testat toate becurile inainte se le remontez.
Cum as putea verifica daca se aburesc, as vrea sa merg cat mai repede sa le reglez?


Skip ads

  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Arata foarte bine , cred ca nimeni nu si-a dorit mai mult faruri negre pe masina decat tine.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc! Mi se parea "neterminata" si tot timpul cautam farurile salvatoare halogen pe fond negru.
  • ct-pra

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2004 d-y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Frumos. bravo tie si eu urmeaza sa le fac tot negre poate o sa revin si cu poze. bafta!
  • telim4lulu

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2008

  • Mesaj Privat
blue_maniak a scris: Am desfacut atat faruri Hella (modelul pre-facelift) cat si Valeo (facelift), cele din urma mi s-au parut mai proaste calitativ.


Cand a fost desfacut farul cu pistolul cu aer cald acea parte din plastic transparenta pe care ai detasat-o de far prezenta crapaturi?
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu. Era intacta, nicio crapatura. Eu m-am referit la constructia interioara a farului, modulul cu lupa care e metalic la Hella, nu plastic peste tot ca si la Valeo. Soclul de la semnalizare la varianta cu facelift iese foarte greu, si tot la fel de greu ii nimeresti si pozitia in care functioneaza. In cazul meu se invarte 360 grade fara nicio problema.
  • telim4lulu

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Mersi, ce fel de silicon ptr. prindere si spray vopsea ai folosit ?
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Silicon universal, de culoare neagra. Pe ambalaj scria ca adera la sticla, metal, plastic... Am pus in exces pentru a nu avea probleme cu etansarea. Inca nu a aparut condens in faruri.
Eu doar le-am impachetat pentru vopsit. Am mers la un vopsitor care a folosit vopsea la spray, le-a lacuit si le-a uscat in cuptor. Treaba cu impachetatul si apoi despachetatul lor e destul de migaloasa. Cand desfaci scotch-ul de hartie dupa vopsire exista posibilitatea sa se exfolieze vopseaua chiar daca in prealabil a fost inlaturat cromul. Pentru asta ai nevoie de o mana fina si o lama noua de cutter pentru a taia pe conturul scotch-ului. Am folosit un cutter slim pentru o manipulare mai usora in spatii stramte dar am ceva experienta de la machetele executate. Initial ma temeam sa nu se dezlipeasca stratul de crom odata cu scotch-ul dar a fost destul de rezistent si n-am avut surprize. Am folosit un scotch de hartie care nu lipeste foarte puternic. Sper ca m-am facut inteles.
Masticul original cu care e prinsa "sticla" se desface destul de greu si trebuie incalzit bine, uniform, dar nu prea tare pentru ca se topeste rama. Eu am reusit sa indoi rama in care intra "sticla", din "U" a devenit in unele locuri un \/ dar am readus-o la forma initiala dupa ce am scos "sticla", reincalzind-o, cu ajutorul unui patent.
  • telim4lulu

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc inca o data ptr. lamuriri, sa stii ca au iesit f. bine si se vad la fel .
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Cu mare placere. Sunt unele mici imperfectiuni, dar daca nu stii unde sunt si nu te uiti de la 30 de cm sunt destul de greu de observat.
  • ZuuM

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2003 ZI8XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2010

  • Mesaj Privat
salut , vreau si eu sa-mi vopsesc oglinda , farurile mele sunt model de vectra c 2003 si am intampinat si eu probleme la desfacerea farului dar acum am aflat de la voi ca ar merge cu un pistol cu aer cald , o sa incerc . vream sa te intreb ce fel de vopsea la sray ai folosit , negru mat sau lucios ca nu imi dau seama .
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Din cate am vazut a folosit vopsea neagra la spray. M-a intrebat daca vreau mat sau lucios, am optat pentru a doua varianta si a dat cu lac peste.
La varianta fara facelift e mai usor, dar dupa ce ai vopsit farurile sa le etansezi bine! Trebuie sa izolezi doar spatiul de la faza scurta. Exemplu aici.
Incalzeste suprafete mai mari si nu tine foarte mult pistolul intr-un loc pentru ca se topeste carcasa. Daca e incalzit bine se topeste masticul si se desface mai usor.
  • ZuuM

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2003 ZI8XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2010

  • Mesaj Privat
multumescc de sfat . deocamdata caut pistol cu aer cald , ca nu as vrea sa le bag in cuptor sa le incalzesc ca este mult de desfacut
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR