Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
roBERT a scris: Presupun ca ideea ar fi fost cazul sa ne schimbam masinile deoarece nu ne incardam in statura impozanta a celui cu semnatura discret garnisita de nume sonore ca Toyo sau Borla...


Prietene aceste informatii ti-ar putea fi de ajutor :

- tobele borla ProXS sunt foarte ieftine fata de cele originale . S-a intamplat ca cele originale sa rugineasca pana la gaurire . 5000 de ron fata de 1400 de ron ti se pare o afacere ? Mie da . Tu ia-ti originale . dar ai grija ca n-ai sa fii destul de impozant .

- cauciucurile Toyo se situeaza ca pret intre Continental si Fulda . exact la mijloc . ex :
Matador pe 15 - 200 ron/buc.
Toyo pe 15 - 300 ron buc
Micheline pe 15 - 500 ron/buc.

iti recomand depozituldeanvelope.ro . Au preturi de importatori . Si ai putea sa fii si tu garnisit si pe bani mai putini .
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Am sa iti raspund strict pentru cultura ta generala in acelasi ton, prietenesc, desi... sunt mai bine de doi ani de cand folosesc pentru masina personala esapament (cap-coada) Borla insa am ales sa nu fac din asta un element de bravura, pentru masina mea am la ora actuala inca doua seturi de jante/anvelope de rezerva unele sunt sunt Schmidt pe 16 (anvelope Michelin) celelalte ATS pe 17 (anvelopele sunt Dunlop)
Rog sa imi aduci aminte la momentul cand ai sa iti faci partid poate cine stie te alegi cu un vot Razz
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Voi incerca sa raspund sumar la provocari, in primul rand datorita umorului tau involuntar. Laughing

"Sa dea Domnul sa schimb numai rulmenti"?? Very Happy pai sa nu dea! Nu e un defect care sa imi placa in mod special Smile

Pe scurt.


Nu e specific provinciei sa-si puna numere din astea . in provincie oamenii au mai mult bun simt si globalizarea inca nu e mediatizata in cartier ca in Buc. ( fac misto ) . Exceptii : ploiesti , ct .


Este specific provinciei in cazul bertone.... aici isi pun VIP cei cu niste masini o idee doua mai scumpe. Faptul ca ai un Opel Bertone, oricum ai lua-o, in Bucuresti nu te face "vip". In provincie, "te scoate din anonimat". Smile


Poti continua sa faci pe desteptul, dar argumentele tale sunt adesea fortate. Nu poti generaliza la nivel national ce se intampla in autovit, unde din start se stie ca marea majoritate sunt samsari.

Si cred ca nu m-ai inteles. Sunt perfect de acord cu ce spui tu referitor la fiabilitatea motoarelor.

Eu nu sunt de acord cu modul in care pui problema, pentru ca asa cum tu te consideri deasupra tuturor, "am si eu tupeul" de a te anunta ca nu m-am intersectat niciodata cu taranica din passat de care vorbeai tu si nici nu am tepi cosuri sau pantaloni colorati. Deci, gresesti.

Si evident, vazand ca tu ma acuzi pe nedrept, m-am simtit jignit, asa cum si tu probabil te vei simti jignit acum cand eu iti voi spune ca nu m-ai convins, in ciuda insistentelor tale, ca esti "un mare om". In ochii mei vei ramane cel care incearca prin orice fel de mijloace sa demonstreze ca e mai bun decat toti. Si cine face asta? Evident.. un frustrat.

Dar in fond, ce conteaza... ? e chiar atat de rau sa fi frustrat? Si in fond, sunt convins ca ti se rupe de parerea mea, asa ca nu vad de ce naiba ti-as face un bine sugerandu-ti sa ii lasi pe altii sa iti descopere vastele calitati, daca chiar consideri ca e ceva de descoperit.

Voi incerca sa fiu si eu simpatic... desi, din nou... esti inegalabil Smile.

Spune sincer, tu ai creat acest topic ca sa ne spui cum iti fasaie tie motorul? De 2 ori? Poate ar fi fost mai bine sa faci 2 topicuri.... Smile


Ok, exageram. Eu unul imi cer scuze pentru ca am raspuns la provocari.

O zi buna.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
8Imistiq - omule majoritatea posesorilor de bertone intalniti sunt exact asa cum i-am descris mai sus . Eu inteleg ca tu nu esti asa dar deschide in rest ochii si ai sa te convingi .

In provincie , uin Opel Bertone ii scoate din anonimat pe neica nimeni. Pe aia cu tepi si manele la maxim .
Cand lucrezi intr-un sistem , de multi ani , te cunosti cu toata lumea . Ca multi au tangente cu tine . Asa ca Bertone te scoate din anonimat in fata unui gen de oameni . Aia care se pliomba pe bulevard cu un BMW adus de afara , bat discotecile si cluburile . Eu prefer sa-mi petrec wk la Bran in compania prietenilor ( cu familiile de altfel ) .

Nu in ultimul rand nu incerc sa te conving ca-s cel mai tare . Ci argumentele mele incearca sa convinga lumea de faptul ca daca unm bertone e polishat si stralucitor , in general , se aude un dang dang dinspre motor . Si parerea asta mi-au intarit-o oamenii cu care am vorbit si pe care i-am evocat mai sus . Cel putin directorul de la GP mi-a spus ca statistic , ponderea cea mai mare la segmentari in service-ul lui o reprezinta Tigra , Bertone , frontera si Calibra . E parerea omului si eu nu fac decat sa-l citez . Discutam pe argumente pana la urma , nu ?

Cat din punct de vedere psihologic , afla ca toti avem frustrari cu radacini pe care ti le descopera psihologul si majoritatea oamenilor suntem labili psihici . Inclusiv eu . Drept care nu infirm frustrarile mele , dar ma strduiesc sa mi le controlez . poate tu crezi ca nu reusesc ,asa cum ti-am aratat ca nici tu nu reuisesti in totalitate .

Eu am creat acest topic pentru un ptrieten caruia ii doream sincer sa-si ia un bertone . Dar nu vreo teapa de masina . Din pacate , tot ce a vazut bun se invartea la peste 12.000 . cei care cereau 9000 pe o asina impecabila s-au dovedit a fi ascunsi din pucntul meu de vedere . Ca nu vrea sa mearga la autovit , ca nu vrea sa faca aia , etc.
Drept care omul isi va lua C4 coupe . Mie sincer nu-mi place , dar e preferabil o masina de 15.000 noua fata de una de 13.000 buna si veche de 3 ani . Atat .
deci nu am creat acest topic pt a va arata cum imi fasaie motorul. Si stii de ce ? pt ca nu fasaie . Pt ca chiulasa e singura piesa veche de pe masina mea . Drept care se aude bine , dar nu fasaie .

In final nu pot sa observ decat ca esti un tip cu simtul umorului f.dezvoltat dar la un moment dat e cazul sa termini cu chestii de genul trebuia sa creezi doua topicuri . te-am rugat sa vorbim serios si argumentat . Ca nu te apuci sa arunci cu noroi intr-un om dupa care, ca raspuns la argumentele lui , tu continui mistourile de proasta calitate . Ca apoi ma duc iar cu gandul la baietii aia de 20 de ani cu bertone si multi tepi cu gel.


O zi buna si tie .



ROBERT : Cultura mea generala este destul de bine garnisita cu aceste informatii date de tine . Si eu am doua seturi de anvelope cu jante - vara,iarna ( de tabla si rial) care nu se compara cu ale tale .
Asa ca nu inteleg ce problema ai cu anvelopele mele slabute fata de ale tale , Toyo ? Nu sunt singurul pe forum care in semnatura are ceva " upgrade-uri " la masina . Eu am fost printre primii inscrisi pe DaewooClub. Si acolo se intampla la fel . Pana la urma este masina mea , cauciucurile alea sunt muncite de mine , ca si tobele si este normal sa fiu multumit ca resusesc sa-i pun lucruri cat de cat de calitate . Nu sa bravez.
Skip ads

  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Ok bertone,

Ai dreptate, discutia noastra a degenerat. E clar ca amandoi avem viziuni diferite si imi cer scuze daca ai avut impresia ca mistoul meu semana cu o improscare cu noroi.

Se pare ca avem fiecare experiente diametral opuse de opinie legate de posesorii bertone. O fi fost super coincidente de ambele parti, pentru ca absolut toti pe care ii stiu eu sunt oameni deosebiti, in sensul bun.

Ce spui tu, cu segmentarea si problemele e firesc teoretic, deoarece in principiu cine isi ia o astfel de masina intr-adevar are un temperament mai pseudo-sportiv Smile Dar mereu vor exista si exceptii de la regula.... Iar eu unul am uneori probleme cu autocontrolul daca cineva ma baga pe mine si pe alti oameni pe care ii respect in aceeasi oala cu baietii cu tzepi. (asta apropo de frustrari si labilitate psihica) Laughing

Pretul de piata a unui bertone nu cred ca e de 9000, sincer sa fiu nu stiu cat e, dar foarte probabil sa fie pe la 12000. Si atunci, din nou e firesc ca cele de 9000 sa fie masini cu probleme. Se intampla asa la orice marca si model.

Cu toate ca sunt usor rautacios spunand asta, totusi ideea e sa ne intindem la cat putem. Adica mi se pare nepotrivit sa ai 9000 de euro si sa iti iei un bertone la limita inferioara, avand in vedere ca, chiar tu erai cel care spunea cat costa consumabilele la masina ta (desi ai exagerat o idee).

Mi se pare nepotrivit, dar nu de condamnat. Astra G Bertone e o masina frumoasa pe care multi tineri ar prefera-o in locul uneia mai clasice.

Oricum de data asta, sunt de acord cu tine aproape in totalitate, mai putin la regula cu polishatul si cu dang dang Smile, pentru ca la mine nu e nici una valabila.

Dar totusi. Pana la urma fasaie sau nu fasaie? Smile

As continua cu mistoul si ti-as da niste argumente la intrebarea cu 2 topicuri, dar chiar nu mai vad sensul, deoarece vad ca totusi suntem de aceeasi parte a baricadei, atat doar ca avem experiente diferite.

Totusi, pe linie de misto.... Smile 24 de ani intra in categoria 20? Smile ......Chiar si asa, nu am nici macar un tep Smile!
  • radduu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2006

  • Mesaj Privat
si pana la urma niste sfaturi pt achizitionarea unui bertone cred ca ar fi mult mai utile decat certurile astea aiurea. Eu vreau sa imi cumpar un bertone in maxim o luna, doua, nu stiu daca o sa fie cabrio sau nu, dar pana acum inca nu m-am hotarat avand in vedere ca exista doua tabere total opuse : unii zic ca sunt niste masini PRAF iar altii ca sunt Super masini.

Care o fii adevarul? Shocked
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Eu zic asa:

Daca dintr-un motiv sau altul nu vrei sa arunci bani pe intretinerea unei masini "de fitze", atunci fara indoiala, Opel Astra G Bertone este solutia. Evident, daca e cabrio, primeste un + la capitolul fitza, si un - la capitolul intretinere, deoarece e recomandat sa ii faci CASCO si in plus sa fi o idee mai atent cu parcatul si asa mai departe.

Daca vrei sa dai mai mult de 10-12000 euro pe "masina ta de fitze", iti poti lua un bmw sau un audi care sunt deja alta clasa.

Eu ador masina mea, dar de fiecare data cand ma urc in modelele aferente de la Audi, Bmw sau Mercedes, raman impresionat. Sunt altceva.

Ca si masina, cum am mai spus-o, Astra G Bertone este, inainte de toate, ASTRA G => piesele+"upgrade-urile" sunt peste tot, noi sau 2nd hand, originale sau aftermarket. Si avand in vedere ca Astra G cred ca e cea mai intalnita masina dupa Dacii si Cielo, iti dai seama ca e un avantaj enorm ca si costuri.

Practic, cu un Astra Bertone, vei avea o masina "tare" care are costurile de intretinere a unei masini comune.
  • Jacks

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Oradea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2005

  • Mesaj Privat
bine dar la un Astra Twin Top nu mai e nevoie sa impingi de geam ca sa se poata inchide nu? Laughing
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy exceptia care intareste regula.

Domnul Jacks Daniels Smile face aluzie la geamul meu din spate care intr-adevar se ridica cu 5 mm mai mult decat ar trebui, caz in care geamul de la usa atinge suportul metalic al geamului din spate Smile.

E cam exagerat sa spui ca sunt masini PRAF, pentru ca nu sunt mai rele decat o Vectra B de ex, singura diferenta uriasa fiind la confort, si asta datorita suspensiei mult "mai sport" (a se citi primitiva). Cand spun suspensie nu ma refer doar la amortizoare.

Una peste alta, eu as cumpara-o din nou si maine. In viziunea mea, e de departe cel mai bun raport pret/calitate&feeling.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
radduu a scris:si pana la urma niste sfaturi pt achizitionarea unui bertone cred ca ar fi mult mai utile decat certurile astea aiurea. Eu vreau sa imi cumpar un bertone in maxim o luna, doua, nu stiu daca o sa fie cabrio sau nu, dar pana acum inca nu m-am hotarat avand in vedere ca exista doua tabere total opuse : unii zic ca sunt niste masini PRAF iar altii ca sunt Super masini.

Care o fii adevarul? Shocked


A mea e de vanzare , daca te intereseaza .
Cred ca sfatul valabil pt toate masinile sh , este ca tot ce sustine proprietarul ( ca toti zic ca le-au intretinut ) este intemeiat pe acte - facturi, etc.
In rest , te duci , o vezi si daca simti ca ea etse o cumperi . Uite-o pe a mea daca te tenteaza :
https://www.clubopel.com/vie...p?p=103251#103251
  • radduu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Arata superb masinuta Embarassed
Eu de abia in doua luni cred cred ca am sa fac rost de bani sa imi achizitionez una.... Sad Sad Sad ....pana atunci ma uit la poze Sad Sad Sad si nu mai am rabdare Mad Mad Mad
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR