Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Haideti sa nu ne mai intaratam, ca oricum nu merita atata agitatie pana la urma Wink; sa speram ca in timp ne vom cizela atitudinea si noi si ei (taximetristii), cat si toate segmentele de soferi de pe strazile noastre (soferii de tir, ratb, dubite etc etc).
Skip ads

  • sirblue

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
@dyS a scris:Haideti sa nu ne mai intaratam, ca oricum nu merita atata agitatie pana la urma Wink; sa speram ca in timp ne vom cizela atitudinea si noi si ei (taximetristii), cat si toate segmentele de soferi de pe strazile noastre (soferii de tir, ratb, dubite etc etc).


ca bine zici, prietene...recunosc, e vina mea ca am facut poll-ul asta "de gradinita", ca pun "etichete" desi n-am facut decat sa spun lucrurilor pe nume. Poate ma insel...


Ultima modificare facuta de sirblue la Mar 05 Sep, 2006 4:21 pm
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
hai sa ma mai shochez o data: Shocked

Laughing Laughing Laughing
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
sirblue a scris:Ma refer la taximetristii din Bucuresti, aia cu fete "inteligente" de primate ce scuipa, injura, se scobesc in nas, se pisha in spatele masinii, nu semnalizeaza, opresc aiurea, vin pe contrasens, claxoneaza la juma' de secunda cand se face verde si dau flash-uri, claxoneaza cand lasi pietonii sa treaca pe zebra, merg pe banda 2 incet desi 1 e libera, taxeaza cu 8 RON/km...si lista poate continua...

Din capul locului doresc sa fie clar ca nu am facut in viata mea taximetrie si nici nu am prieteni apropiati/rude care se ocupa cu aceasta indeletnicire, circul destul de mult zilnic in oras si ATENTIE toate gesturile enumerate mai sus nu sunt SPECIFICE taximetrstilor, vei vedea papucari, camionagii (presupun ca de regula sunt oameni care au mai putine clase decat trenul) sunt chiar si unele femei care au o parte din aceste apucaturi/metehne(mai putin probabil ca "se scobesc in nas, se pisha in spatele masinii...") Very Happy
Intrebarea care imi vine in minte este ce ne diferentiaza pe noi fata de ei oare nu ar trebui sa fie modul prin care noi reactionam la aceasta agresiune...
@ingineru cu tot respectul nu stiu daca este chiar potrivita paralela facuta de tine, autorul acestui topic este cel care "se grabeste sa eticheteze" dar de aici si pana la epoca de trista amintire este cale lungaa...
Skip ads

  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pana la urma chiar nu va inteleg:
1. Omul a postat si el sa-si verse nervii pe taximetristi
2. Unii de aici ati sarit ca arsi ca e un topic prost-e pana la urma optiunea personala a autorului si nu cred ca ceilalti trebuia sa protestati, nu va obliga nimeni sa intrati intr-o discutie care va plictiseste;
3. Cat privste segmentul "taximetristi" e acelasi lucru ca si cu politicienii sau, de ce nu, cu noi...peste tot exista uscaturi...si aici pe forum... imi cer scuze...nu neg ca as putea sa fiu si eu o uscatura in anumite situatii...insa mi se pare normal sa avem intelegere pentru toti...daca reactionam agresiv in urma agresivitatii cuiva nu se va ajunge la nici o rezolvare...pana la urma suntem putin latini si ne sta in caracter sa fim agresivi...poate civilizatia germanica, in timp, sa ne aduca si pe noi pe calea cea buna.
4. In sfarsit, va doresc in functie de caracterul fiecaruia - taximetrist sau nu - o discutie "aprinsa" sau mai degraba va recomand un gram de intelegere pentru fiecare..
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
hai sa ne linistim putin...ei fac in continuare bani pe nervii nostrii iar noi ii lasam...in concluzie, cine e de vina? Rolling Eyes ....
...sincer va spun ca eu nu stau la discutie cu ei sau orice altcineva "nesimtit" in trafic...pur si simplu nu le dau voie...marea majoritate se baga la intimidare... le dai voie - se baga, nu le dai voie - asteapta...sa astepte si ei ca tot omu de rand la cozile infernale din bucurestiul asta cu adevarat imputit...si sa injure cat ii tine gura, nu ma impresioneaza deloc...ca daca atat au invatat atat stiu...urmati exemplul meu sau continuati nepasatori sa-i lasati in voia Domnului cu metehnele lor...

si cred ca stiti ca in ultima perioada taxiurile au un concurent important la capitolul nesimtire - MAXI-TAXI Exclamation
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Da, dar ce te faci cind nesimtirea se transforma in agresivitate la propriu? Si cind ceilalti trec nepasatori pe linga un sac de muschi cu colan si maneaua-n neuron care tocmai sare sa te taie cu o sabie ca nu l-ai lasat sa treaca pe rosu?
  • LOLa

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Asta e un caz dramatic din pacate.
Totusi haideti sa nu generalizam.
Skip ads

  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
de multe ori mi s-a intamplat sa vin de pe un drum lateral si cel care sa ma lase sa intru pe principal sa fie un taximetrist. nu mi se par nici mai buni nici mai rai decat restul participantilor la trafic. nu prea se poate vorbi de civilizatie in trafic in bucuresti si cam peste tot in romania, mai trebuie sa curga multa apa pe dunare pana sa ajungem acolo. pana atunci un sfat prietenesc (pe care nici eu nu-l respect mereu): sa fim calmi ca e mai bine.
  • BV-31STE

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Intr-adevar, si eu am vazut taximetristi cu bun simt care m-au lasat sa ies intr-un drum principal cand era aglomeratie.
  • posto

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Sa arunce primul cu piatra ala care fiind client in taxi i-a spus soferului sa conduca "corect".

Eu l-am intrebat pe unu daca nu ar trebui sa semnalizeze cand schimba benzile si cel putin cat m-a dus pe mine a incercat sa semnalizeze...
  • sirblue

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Trebuia sa-i spui sa nu mai scoata degetu' mijlociu asa des pe geam ca nu e frumos... Mad
Skip ads

  • eugen

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca soferii de taxi sunt in general mai nesimtiti decat ceilalti. Dar cu certitudine sunt mai vizibili. Si prostiile pe care le fac sunt mai multe si mai mari. Se bazeaza pe psihologia de turma stiind ca pot chema in ajutor "colegii".
Si cred ca se bazeaza si pe faptul ca celorlalti le e teama fie de manevrele taxiurilor fie de comportamenul taximetristilor. Iar sentimentul de frica este intretinut sistematic.
De asemenea este specific taximetristilor sa ocupe intersectii, sa stationeze sub semafor ocupand aproape complet banda 1, sa "taie fata" cu o nonsalanta deborndanta, sa sara la scandal, sa...
Dar am vazut suficienti soferi de taxi cu bun simt. Din pacate pentru ei se pierd in multime.
  • sirblue

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Stii vorba aia:" nu se vede padurea de uscaciuni." Degeaba sunt si cu bun-simt daca majoritatea sunt nesimtiti, kiar azi mi-a luat-o unu la dreapta de pe banda 2, io eram in spatele lui, i-am dat claxon scurt iar primu' lucru care l-a dus mintea sa-l faca a fost sa scoata degetu' mijlociu pe geam. Si asta doar ca l-am claxonat desi el era magaru'. Nu-i mai suport!!!
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Salut.
Este o diferenta enorma intre taximetristii din Buc. si cei din afara Bucurestiului; cred ca acest topic se refera la cei din Buc., pentru ca ar fi incorect sa-i punem pe toti in aceeasi oala si sa ii categorisim astfel. Pe de alta parte aceasta diferenta - dupa parerea mea - este legata de agresivitatea care a devenit traditie in Buc. pentru TOTI participantii la trafic.

In ceea ce ma priveste, in Bucuresti am cateva ore de mers cu taxiul pana acum si in afara de stilul agresiv pe care-l au toti participantii la trafic in capitala, nu am vazut nici o diferenta la condus fata de ceilalti soferi.

In afara Bucurestiului, se mentine aceeasi balanta intre taximetristi si ceilalti soferi, dar la un nivel mai oputin agresiv. Asta-i tot.

Nu exista padure fara uscaturi, atat intre taximetristi cat si intre noi

In final, consider ca intre femei, taximetristi si barbati soferi amatori , cei mai pasibili de accidente sunt barbatii, ma refer la cei intre 20-30 ani care nu s-au maturizat.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Urasti taximetristii?
Da, sunt cei mai nesimtiti soferi 65%
Nu, sunt cei mai adevarati soferi 3%
Ii tratez cu indiferenta pe care o merita 31%
60 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR