Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
sau, daca vreti sa ne adunam mai multi, punem banii la comun, comandam la astia din Timisoara si vedem daca e ok. 28.5 ron costa cu tot cu transport 5 buc. deci, daca suntem 6 , vine cam 5 lei / persoana. daca suntem toti din Bv e cu atat mai bine. doritorii sa ma anunte.
Skip ads

  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
senzorul propriu-zis este numai acel plastic negru care are o mufa cu 2 contacte ? pe cablul de sub bara ramane acea mufa de plastic alba ?
  • kng91

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2011

  • Mesaj Privat
da este decat acela.
  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
multumesc
Skip ads

  • kng91

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2011

  • Mesaj Privat
npc
  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
schimbat azi senzorul de temperatura aflat sub bara pe partea stanga ... un fir era rupt ... nu stiu cum de nu am vazut pana acum ... taiat, izolat, pus inapoi senzorul, si acum imi afiseaza temperatura. Voi vedea cat de corect ... Problema rezolvata.
  • xmasbogdan

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2013

  • Mesaj Privat
StefanTolos a scris:Se poate inlocui cu succes cu acest tip de termistor NTCM-5K-B3470.


salut. cand spui inlocuit te referi la:1. scos senzorul de temperatura existent si pus alt senzor sau 2. inlocuire termistor din interiorul senzorului de temperatura existent? In cazul 2, ar presupune sa desfac cumva carcasa senzorului, sa scot termistorul din el si sa pun altul. Termistorul existent poate fi verificat cu un multimetru, verificand ca rezistenta lui are valoarea OK la o anumita temperatura (http://www.youtube.com/watch?v=KqXN-ZCuptk). Aveti idee unde pot gasi un tabel cu valori ale rezistentei raportata la temperatura? In felul asta as putea verifica daca termistorul existent e defect sau nu. Termistorul din senzorul meu de temperatura indica 4.3 KOhm la vreo 25 grade Celsius.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,569
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
@xmasbogdan
2.
Efortul de a inlocui termistorul mi se pare mare, tinand cont ca un senzor temperatura aftermarket e vreo 40RON ... Poate doar daca tii neaparat sa-l repari ptr palmares...
  • xmasbogdan

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2013

  • Mesaj Privat
sa inteleg deci ca cei care spun ca au inlocuit termistorul, au legat un termistor la cele 2 fire pur si simplu? adica nu au inlocuit termistorul defect din carcasa celui defect?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,569
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Pãi, cred cã s-au folosit ambele variante, unii au inlocuit senzorul cu un termistor (construindu-i o alta carcasã), iar alții au inlocuit termistorul din carcasa senzorului ... Ambele variante mi se par din categoria "scumpul mai mult pagubeste", mai ales dacã nu stai prea bine cu timpul liber și cu îndemânarea de a bricola chestii ... Dar depinde de fiecare ...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR