Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Hai sa raspund si eu daca tot este rost de dat cu parerea.
Daca esti hotarat sa-ti iei noua, sigur vei gasi multe variante insa numai clasa mica. Daca vrei sa-ti iei sh, de orice clasa, vei gasi super multe masini ok chiar si fara sa mergi in germania sau olanda.
Sunt masini destul de tari in banii astia. Orice marca(bine, nu ferrari Very Happy ).
De la un vectra 2004, pana la: alfa156 2003-2004, bmw seria 3 si 5 din 2000, mercedes clasele a, c, e de prin 2000-2001, passat 2002 si multe alte masini care oricum, la banii la care se vand, sunt superioare multor masini cumparate din magazin.
Un coleg de al meu si-a luat zilele aste un saab 9-3 din 2003 la 8000E care arata impecabil, 70kkm, carte service si aproape toate dotarile pe care le poate avea o masina.

@florinike, astra H ce are mai special? de ce nu intra in categoria masinilor facute cu economie?
Skip ads

  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Eu zic sa fugi de alfa (numai probleme si scade rau la pret), de saab si mercedes (super masini dar greu de tot cu service-ul si intretinerea), vw passat (deja depasita ca model - la anul se anunta deja face-lift la modelul nou si in plus multe probleme cu turbina, se tine insa bine la pret si service accesibil).
Stiu... o sa spui ca sunt fixat pe masina noua dar decat un mercedes second - la care daca pica o piesa stai 2 luni fara masina sa strangi bani de reparatii si sa faci comanda de piesa respectiva - mai bine un opel, volkswagen sau ford noi la care ai garantie si obtii si un pret bun la revanzare fiind inca un model de actualitate dupa 4-5 ani cand il vei vinde.
Cu 12.000 euri poti lua noi-noute Opel Corsa, VW Polo sau Ford Fiesta. Fata de astra G de exemplu mare diferenta de habitaclu nu e. Dupa cum se stie de la generatie la generatie clasele sunt tot mai mari. Vezi Astra H fata de Astra G (desi de afara par la fel sau chiar mai mare astra G, spatiul interior e mai mare la astra H). La fel se intampla si la polo si la fiesta.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Nu mai este domne ca pe vremuri cand asteptai piese la magazine...
Acum daca vrei o piesa o gasesti sigur la unul din cele cateva magazine specializate sau la sutele mai de cartier.
Apropo de actualitate, un mercedes din 2000 sa zic, va arata mereu si va merge mai bine ca un opel, volks sau ford, noi! Nu exagerez.
Ca exemplu CLK 1998 vs GTC/TIGRA 2006, S 1998 vs VECTRA/OPC 2006. De fapt, nici nu intra in discutie comparatia intre marcile enumerate de tine si marca mercedes. Sa nu uitam ca este, probabil, cea mai tare masina din lume si se bate alti grei, nu cu opel sau ford. Totul depinde de cati bani ai si ce vrei sa faci cu masina. Cine isi asuma "riscul" sa ia un mercedes, stie pt ce o face!
Nu mai face comparatii intre clase ca n-o sa fie nici odata polo mai tare ca G sau ceva de genul. Este alta clasa si aspectul asta limiteaza multe. Confort, putere, stabilitate, sarcina utila etc.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Mercedes e masina, dar pe masura ce creste valoarea masinii cresc si pretentiile. Eu daca ar fi sa am bani tot Opel mi-as lua, eventual 2.Pentru ce ofera el ....eu zic k e de ajuns.

@love4cars-referitor la H. Astra clasic se fabrica in Polonia/Turcia, H se fabrica in Anglia, Germania, etc. E diferenta nu Wink
Skip ads

  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Sa luam exemplul cu CLK 1998 e o masina care are toate sansele sa se strice ceva la ea deoarece are deja 8 ani. Ok, nici o problema, zici ca piese gasim. Boon... dar la ce bani???? Cat te costa manopera la service... ca daca vrei mercedes nu il repari in fata blocului ca nu suntem din minoritatea care ne-a facut de ras peste meleaguri. Pe de alta parte... ia un ASTRA H GTC/TIGRA nou... ai garantie, service-ul e mult mai accesibil si crede-ma ca intorc destui capul si dupa astea, nu numai dupa CLK. Ba mai mult... de CLK a auzit tot melteanul Laughing pe cand o Astra H CC/GTC e ceva relativ nou pe strazi.
Zici de performante?
In primul rand S klasse nu are ce cauta in comparatie cu Vectra. Un singur motiv iti dau: S klasse din '98 e mai scump decat Vectra OPC nou... deci nu se adreseaza acelorasi cumparatori. In plus Opel nu fabrica modele care sa competitioneze cu S klasse. (Competitorii lui S klasse sunt BMW seria 7 si Audi A8 quatrro - asta dintre masinile germane).

Mai bine lasam miturile gen:"un mercedes din 1990 e mai bun decat un opel din 2000". Sa fim seriosi. Tehnica nu sta pe loc.

Comparatie:
Mercedes CLK din 1998 motor 3,2 V6 215 cai, 229 Nm, 5 viteze
Astra GTC 2.0 T 200 cai, 262 Nm, 6 viteze
In plus pt Astra H: greutate mai mica cu 250 kg, sasiu IDS+, 5 stele la EuroNCAP, servodirectie progresiva, consum mai mic, taxe mai mici (cilindree mai mica).

Daca vrei sa arati diferenta dintre Opel si Mercedes compara un C/E klasse din 2006 cu un Opel Signum din 2006 si atunci Mercedes va fi mult superior. Dar la ce bani????
  • sirblue

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Io zic ca ati intrat in niste detalii si comparatii care nu prea isi au rostul. Pentru inceput trebuia sa intrebati omu' pentru ce isi ia masina si ce vrea de la ea ca si putere si consum. Io am spus de la inceput ca la banii astia isi ia un opel superbun cu km putini, dar trebuie sa ia in calcul cum ati spus si voi: service, cost intretinere, fiabilitate, calitatea materialelor. io nu prea stiu preturile la astra H second hand, dar daca s-ar incadra la bani io zic ca ala merita. Ce ziceti?
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Eu repet. Intre aceste marci nu exista comparatie!
Btw, motorul de baza al clk ului era cel de 2.3l 190cp, asta acum 8 ani Cool
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Fratilor, nu mai bateti campii cu gratie si mai cititi odata titlul postului. Voi va certati aici care e mai bun in ale masinilor si omu' vrea un sfat nu sa vada doi forumisti cum se cearta. Frate oclaudiu vad ca esti din Iasi, da si tu un telefon ne intalnim, stam de vorba caci vad ca pe forum au luat-o pe aratura baietii. Tel il gasesti pe forum, lasa-i pe astia doi sa se certe in continuare.
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Am sa incerc sa dau un raspuns de aici de pe aratura Rolling Eyes
Colegul de forum a intrebat ce masina sa-si ia in banii aia si eu i-am dat cateva sugestii printre care si mercedes, sau este interzis sa vb despre alte marci pe domeniul opel?
I-am adus si argumentele necesare cumpararii unui mert si in acelasi timp i-am raspuns si colegului celalalt de forum, EU. c ya
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Titlul postului se chiama "Sugestie Opel" - mie mi se pare destul de clar ce vrea omul. Banui ca nu are bani de aruncat in caini si cauta o masina ieftina la intretinere( opel).
  • barry

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2005

  • Mesaj Privat
in tot ce a scris oclaudiu a vorbit numai despre opel, si o tinta-dacia logan.
"Nu era rost de dat cu parerea" omul vrea niste pareri si sfaturi.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Tuche
Skip ads

  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Daca ai 12.000 euro bani cash iti recomand un Vectra B2 din 2001, cu motor 2,2 DTI de 125 cai, distributie pe lant, climatronic, cruise control ... the works. In acesti bani , daca ai un pic de rabdare, gasesti una proaspat adusa, berlina, pe care o iei cu maxim 9500-10.000, iar de restul banutilor o bagi frumos in service , o aranjezi perfect si te bucuri de ea Smile. Eu am gasit una neagra, berlina, adusa din Olanda, cu xenon si pachet sport , era EXCELENTA . INsa omul cerea 9500 fix si nu am avut acesti bani. Am condus-o si mergea superb. Daca tu dai 9500 pe o astfel de masina, mai bagi 1000-1500 in consumabile, ulei , eventual amortizoare si bucsaraie, dar ai o super masina.

Later edit : la acesti bani, ca masina noua poti intr-adevar sa te indrepti spre Corsa ( daca vrei o masinuta cocheta si cu consum super mic ) sau spre Logan ( daca vrei sa cari purcei la piata in caverna denumita generic PORTBAGAJ Rolling Eyes )


Ultima modificare facuta de kegpr la Vin 15 Sep, 2006 5:10 pm
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
uite pe cineva la subiect. bravo kegpr
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Sunteti pe campii rau Smile Numai asigurarea la un Vectra, Passat, nu mai spun de Mercedes sau mai stiu eu ce avion din asta, e peste 100 de euro pe luna. Asta daca nu cumva vreti sa platiti din buzunarul propriu cand intrati un pic in spatele altuia (capota, spoiler, radiator, far, vopsit, ... ~ 20-XX milioane, depinde de masina).

Poti sa incerci si un leasing la Astra H, cu avans foarte mare, astfel incat rata sa ajunga undeva la max 120-150 de euro pe luna, cu tot cu CASCO. Oricum pentru o masina second hand Astra G dai vreo 70 de euro pe luna, ca sa nu mai vorbim de cheltuieli (ne)asteptate la o masina second hand.
  • barry

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Ai intrat si tu tot pe campia aia.
S a dus naibii tot thread ul lui oclaudiu, are banii vrea o masina opel iar pentru asigurare exista alte thread uri.
Idea
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Ceea ce am vrut sa spun si probabil nu ai inteles e ca il indrum spre un opel nou, chiar si in leasing, decat un second hand. Ai avantajul garantiei si a primei de asigurare sensibil mai mica. Iar diferenta de pret intre un second si un automobil nou, este destul de probabil sa o acoperi prin reparatii efectuate in garantie sau alte reparatii care survin din faptul ca un second-hand are o probabilitate mai mare de defectare.
  • sirblue

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
sirblue a scris:Io zic ca ati intrat in niste detalii si comparatii care nu prea isi au rostul. Pentru inceput trebuia sa intrebati omu' pentru ce isi ia masina si ce vrea de la ea ca si putere si consum. Io am spus de la inceput ca la banii astia isi ia un opel superbun cu km putini, dar trebuie sa ia in calcul cum ati spus si voi: service, cost intretinere, fiabilitate, calitatea materialelor. io nu prea stiu preturile la astra H second hand, dar daca s-ar incadra la bani io zic ca ala merita. Ce ziceti?

io nu stiu unde am fost pe aratura atata timp cat am intrebat cam ce vrea omu' de la masina: de familie, sport, de oras, drumuri lungi, de mers la munca, de carat purcei sau pasarici de 18 ani. io to cred ca ia un opel astra G dragut cu km putini si toate alea pe el....atat... Wink
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Dodo - corect, insa ai uitat sa iei in calcul si faptul ca omul vrea si ceva dotari pe ea ... si daca le pune pe una noua, nu iese decat la o Corsa. Daca e de acord cu Corsa - excelent. Daca insa vrea si ceva spatiu, si mai mult confort , si siguranta, poate merge pe un SH .. recomandarea mea e Vectra B2. Sa poata alege , nu ? Smile
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Aveti dreptate, omul vrea opel si trebuie sa vorbim despre opel.
Partea mai proasta este ca vrea si nou si pe deasupra si cu clima Very Happy eh, asta nu exista in 12 mii. Moment in care ii propui alta marca sh.
In alta ordine de idei, fiecare vorbeste fix din punctul lui de vedere si nu are in cap decat modelul propriei masini ca exemplu.
Cine are calibra zice ca fuge cel mai tare, cine are G zice ca ofera tot ce poate oferi o masina, cine are H zice ca este cea ma tare fiind nou si tot asa... pe naiba. Imaginati-va ca sunt masini si mai bune si pretentiile oamenilor difera de la indivi la individ!
Astra mea ma multumeste ca consuma putin, este fiabila, versatila si este masina pe care mi-o permit dar asta nu inseamna ca asta este tot ce imi doresc de la o masina si asta ma face sa nu afirm ca daca asi avea bani asi alege tot opel.


Ultima modificare facuta de love4cars la Vin 15 Sep, 2006 6:08 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR