Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:


Skip ads

  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ba eu cred ca e bine sa-si expuna parerea toata lumea. Nu trebuie marginalizat nimeni si nici luate postarile ca atacuri la persoana.
Orice schimbare trebuie sa inceapa de undeva, chiar daca va fi un esec, macar s-a incercat, pentru ca lumea a cam inteles unde merg toti banii lumii: la 2 familii care detin aproape tot prin actiuni, institutii bancare, putere, tehnologii. Noi suntem doar contribuabili fara prea multe drepturi, ba mai mult se mai si restrang. O schimbare la nivel mondial trebuie sa urmeze, sau macar o falsa impresie de schimbare.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@ Daci "macar s-a incercat" nu mai merge.

Asa s-a incercat si la sfarsitul anului cu boicotarea benzinariilor si inafara de cateva povesti haioase nu s-a realizat nimic.
Degeaba stam in fata tastaturii si ne plangem,Pana nu iesim sa le dam cu o piatra in cap,sau cu altceva, nu o sa realizam nimic notabil.
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu am fost si la cele 2 proteste la benzinarii din Arad. Si cum zici tu, ne-am ales doar cu povesti haioase si cu taxa aia de 1 cent pe litru scoasa.
Skip ads

  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Daci a scris:Eu am fost si la cele 2 proteste la benzinarii din Arad. Si cum zici tu, ne-am ales doar cu povesti haioase si cu taxa aia de 1 cent pe litru scoasa.

normal ca nu o sa se rezolve nimic pana nu o sa fie toti in strada sa dam cu astia de pamant. paralizat mijlocul de transport in comun, toate legaturiile, serviciile publice, toata lumea sa nu mai faca nimic si sa fie in strada, in toate orasele, peste tot si nu ne lasam pana nu pleaca imputitii astia
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Cred cu tarie ca NU ACUM este momentul sa facem asta. Situatia internationala este de cacao, stabilitatea unor tari /regiuni atarna de un fir de par, criza este pe noi.
inainte de toate, zic ca ar fi corect sa ne apucam cu totii vartos de treaba, cu Boc cu Mare, sa scoatem tara mai la lumina si apoi vedem ce mai e de facut. Deocamdata destabilizarea Romanei este ultimul lucru de care avem nevoie.

Asta este parerea mea.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@Bunicu Dat in considerare contextul financiar momentan.O "revolta" n-ear baga si mai adanc in criza.
Dat fiind contextul politic in care ne aflam .O "revolta" ne-ar scoate din hazna.

@Steffano Si cand ne trezim e dimineata,ne este foame,nu avem ce manca ,si aflam ca s-a scumpit benzina si ca s-a promulgat nu stiu ce lege tampa retroactiv.
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Bunicu a scris:Cred cu tarie ca NU ACUM este momentul sa facem asta. Situatia internationala este de cacao, stabilitatea unor tari /regiuni atarna de un fir de par, criza este pe noi.
inainte de toate, zic ca ar fi corect sa ne apucam cu totii vartos de treaba, cu Boc cu Mare, sa scoatem tara mai la lumina si apoi vedem ce mai e de facut. Deocamdata destabilizarea Romanei este ultimul lucru de care avem nevoie.

Asta este parerea mea.

mare adevar ai grait "bunicu' "! suntem o tara de handicapati (vezi nr decertificate de handicap/ locuitor/ judet), o tara de analfabeti ( vezi promovabilitatea la bacalaureat). o tara de milogi ( vezi numarul de ajutoare sociale/judet), o tara de milogi si de frustrati ( vezi potarile pe forum a celor ce asteapta minuni)
Bine zis, avem treaba , munca , sa scoatem si noi capul la lumina. Ma uit in zona, se contruieste tronsonul de autostrada Deva - Orastie, se lucreaza zi si noapte ( doua schimburi de la 7 la 19 ) si cunosc persoane care pana mai ieri traiau din pensie de boala de 200- 300 lei si azi lucreaza pentru autostrada pe 1100 lei ( brusc s-au insanatosit). Cred ca acesta criza e generata de sistemul bancar ( european sau american sau impreuna) si ca in final acelasi sistem va platii "oalele sparte", important e momentul in care se va genera "efectul de domino" ce va duce la prabusirea economiilor nationale. oare dau startul grecii?
Skip ads

  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Doar sa priviti si sa ascultati, nu cer nici macar o parere. Fiecare e liber sa creada ce vrea.






doru_a a zis: "oare dau startul grecii?". Grecia va fi ajutata si va fi sustinuta sa nu renunte la moneda Euro. Cei ce si-au plasat banii in Grecia ii vor inapoi, nu alta moneda, sau poate vor insule. O sa vedem cum evolueaza situatia Greciei, insa eu nu ii plang ca si cu taierile salariale ale lor tot au un venit mult peste al nostru.



"People should not be afraid of their governments. Governments should be afraid of their people."
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
robertelmoderel a scris:Un eveniment puternic mediatizat pe internet, pe diferite site-uri, dar si pe retele de socializare. De ex pe Faceb, sunt anunturi pentru diferite tari, dar si pt Romania, pe adresele celorlalte tari, lumea a avut o reactie, indiferent care, DAR A AVUT REACTIE. La noi , zero.

Voi chiar credeti ca se poate organiza o actiune de amploare folosind internetul?
  • Daci

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2007

  • Mesaj Privat
In Egipt l-au folosit, in Moldova la fel, iar acum in New York. Eu citesc zilnic ce se posteaza si cum se sustin intre ei pentru ocuparea Wall Street-ului. De inceput cred ca au facut-o din campus, bag 'sama, ca majoritatea sunt studenti.
  • robertelmoderel

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:
robertelmoderel a scris:Un eveniment puternic mediatizat pe internet, pe diferite site-uri, dar si pe retele de socializare. De ex pe Faceb, sunt anunturi pentru diferite tari, dar si pt Romania, pe adresele celorlalte tari, lumea a avut o reactie, indiferent care, DAR A AVUT REACTIE. La noi , zero.


Daca ai cont pe faceb intra si da-i la search global revolution sau occupy ce oras european iti vine in minte sau urmareste arhive stiri cnn sau nbc, ai sa fii uimit. Da , asta este noula mijloc de promovare al actiunilor.
Si, da, se pare ca are efect, poate unul nescontat. Urmaresc toate stirile legate de acest eveniment. La noi se tace. Mircea Badea aseara a facut referire la "mamaliga romaneacsa" si a amintit cum la un protest a particapt UN SINGUR pensionar pentrucare el, a avut tot respectul, omul ala a iesit in strada sa-si spuna pasul, poate pentru ca nici un rahat de institutie din tara asta nu a avut reche sa il asculte, macar atat.
Intra pe paginile Italiei, Germaniei, Spaniei si ai sa constientizezi ce efect a avutpromovarea pe internet.
Ar cam fi timpul sa ne trezim, incet incet, pe fiecare zi ce trece suntem din ce in ce mai ingenuncheati. Nu mai vedem decat ratele care trebuie platite, facturile lunare, cat de scump este combustibilul, cat de scumpa este mancarea, altceva se mai discuta?
Fiecare dintre noi ne zbatem in fiecare zi sa rezistam acstor vremuri, dar institutia statala nu este de partea noastra. Poate fiecare dintre noi avem rate, nu inseamna ca am fi fost inconstienti in momentul in care am apelat la acele rate. Fiecare dinre noi avem o slujba, buna, rea, nu conteaza, o avem. Stii cat de subtire este linia dintre anagajt si somer. Si te trezesti a doua zi ca nu mai ai de munca. Dar facturile sunt facturi pentru toti, indiferent ca esti patron, angajat, pensionar.
Si ma uitam aseara cum jegul ala de Boc , cu surle si trambite a anuntat ca o firma americana vine in Romania sa produca niste tevi. Si a creat nici mai mult nici mai putin de 35 locuri de munca, iar firma americana a primit subventie de zeci de mii de dolari pentru fiecare angajat. Iar, jegurile de la Nokia, dupa ce ca au platit cu salarii mizere angajatii romani, li s-a scurs termenul d egratie dat de Guvernul nostru, probabil ca trebuiau sa inceapa sa de impozite si au decis sa se mute. In spitale se moare cu zile, pe strazi nu mai simti nici macar o umbra de siguranta, carte nu se mai face in scoli, copiii sunt imbuibati cu nespemii de informatii aiurea, sistemul , privit ca intreg este la pamant. SI MI SE SPUNE SA STAU LINISTIT. NU SE MAI POATE. Trebuie ca un soc sa se produca pentru a o lua de la capat,sa constientizeze cretinii de sus ca puterea poporului infometat va da cu ei de pamant. Mi se va naste un copil aici, ce ii ofera tara? minciuna, mizerie, dezinteres, individualism pana la maxim, servicii medicale de rahat, etnobotanice fara numar.
Cum sa ies in strada? Daca se intampla ceva Doamne fereste? Ce face el? Se va uita inapoi stiind ca tatal sau a avut curaj sa lupte pentru ceva. Acel ceva se numeste VIITOR, nu al meu, ci al LUI.
Si da, daca se va iesi in strada,voi participa pe 15. Fiecare dintre noi este liber sa-si aleaga drumul, unul cu fruntea sus sau unul cu privirea in pamant.
Refuz sa fiu unul din cei di poza :


Voi chiar credeti ca se poate organiza o actiune de amploare folosind internetul?

Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:
Voi chiar credeti ca se poate organiza o actiune de amploare folosind internetul?

Unii cred ca DA...urmareste doar o mica parte la baza paginii......AICI!!!
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu cred ca NU, cei care sunt "viteji" in fata tastaturii nu vor iesi in strada niciodata, Internetul e un fel de "Second Life" fara legatura cu realitatea de pe strada...
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Deocamdata nu am cont pe facebook pentru ca nu i-am descoperit utilitatea. Daca la cei ca mine ii adaugi pe cei care nu stau conectati 7/7, 24/24 si cei care nu au nici macar o conexiune de internet, vei descoperi ca doar o parte a populatiei va afla de actiune iar din acea parte, multi sunt de cealalta parte a baricadei. Aproximeaza astfel numarul celor care ar putea participa la proteste si compara-l, spre exemplu, cu organizarea intalnirilor locale la clubopel. Vei vedea ca raman foarte putini care sa iasa in strada.
Cat despre cat de subtire este linia aceea, crede-ma ca stiu si foarte bine: am primit previzul chiar de ziua mea.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
La noi se tace pentru ca se traieste bine. Exista multi saraci in Romania dar exista tot atati baieti destepti care se descurca. Iar baietii destepti ies in strada numai daca au un interes personal, cum ar fi pretul la benzina prea mare sau taxa de inmatriculare prea mare. Nu ai sa vezi baieti destepti militand pentru schimbarea regimului politic, a sistemului de pensii, a sistemului sanitar sau alte nimicuri din astea.

Cat despre folosirea internetului pentru a starni revolutii, eu zic ca e cea mai mare inventie in domeniu de pana acum. E de ajuns ca un nebun sa spuna ceva si se gasesc imediat zece prosti care sa-l creada, apoi o suta, apoi o mie si apoi zece mii. E acelasi efect de gloata care a dus Paris-ul sfarsitului de secol 18 la anarhie si apoi la dictatura si imperialism, numai ca acum mult mai periculos prin prisma mijloacelor mult mai puternice de comunicare.

Dar sa zicem ca se iese in strada, peste tot in lume (ceea ce nu e adevarat, e doar un snowball effect dupa parerea mea) si ca iesim si noi. Ce se cere? Ce schimbare asteptati? Bogatii sa-si doneze banii saracilor? Si apoi sa nu se mai imbogateasca nimeni? Am mai fost acolo, se cheama comunism, si nu a mers foarte bine. Drepturi si sanse egale? Pai asta exista si acum, numai ca unii sunt mai activi si acumuleaza mai multe bogatii decat ceilalti. Adica back to square1. Schimbarea mentalitatii globale? Sunt 7miliarde de oameni pe pamant, tare sunt curios cum o sa-i faceti pe toti sa nu-si doreasca sa fie mai bogati ca cei de langa ei.

E un punct de vedere cinic, dar cred ca toate revolutiile sunt doar puncte de reset provocate de groapa prea mare dintre bogati si saraci. Intradevar, se schimba modul de viatza si pentru cateva zeci de ani lumea traieste bine, dar rezultatul este acelasi tot timpul: bogatii devin foarte bogati iar restul devin saraci.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Pentru @sorin666
Ai scris pe alt topic ca Franta este "imuna" la actiuni de acest gen....doar asa in treacat prin piata Bastilia se mai striga "Moarte bancilor"... Smile
SURSA!!!
*********
Revolutie Globala
......sau un MARE FAS
Acesta fiind titlul topicului, nu facem decat sa ne dam cu parerea! Eu am adus ceva argumente PRO, ce vad ca se inmultesc fulgerator. Si am mai mantionat....NU este vorba de populatia Romaniei......noi suntem scosi din toate cartile! Smile Chiar si din acelea de "Pacalici" Smile


Ultima modificare facuta de D_M_G la Joi 06 Oct, 2011 10:13 am
  • robertelmoderel

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2011

  • Mesaj Privat
dodo13 :" E un punct de vedere cinic, dar cred ca toate revolutiile sunt doar puncte de reset provocate de groapa prea mare dintre bogati si saraci. Intradevar, se schimba modul de viatza si pentru cateva zeci de ani lumea traieste bine, dar rezultatul este acelasi tot timpul: bogatii devin foarte bogati iar restul devin saraci.[/quote]"

+1
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
+2
Impartasesc in totalitate parerea lui dodo.
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Bunicu a scris:Cred cu tarie ca NU ACUM este momentul sa facem asta. Situatia internationala este de cacao, stabilitatea unor tari /regiuni atarna de un fir de par, criza este pe noi.
inainte de toate, zic ca ar fi corect sa ne apucam cu totii vartos de treaba, cu Boc cu Mare, sa scoatem tara mai la lumina si apoi vedem ce mai e de facut. Deocamdata destabilizarea Romanei este ultimul lucru de care avem nevoie.

Asta este parerea mea.

DA, mare adevar, si asa ar trebui facut, insa ar trebui facut daca ar cineva cu cap sus, cum sa tac eu cand tatului meu i s-a luat 50% din slariu si udrea face sali de sport de 300.000 euro? cum sa tac cand noua ne ia si baga ei in buzunar? cum sa tac cand sunt dati oameni afara si trebuie scazute cheltuilile dar bugetul administratiei prezidentiale a crescut? Cum sa tac cand cheltuieli de toate felurile au crescut(masina, cazare, deplasari)? As fi fost de acord dar cand s-ar fi facut tot ce s-a putut, cand s-a redus de peste tot si nu mai este alta cale. Stiind ca la 1 oct se calculeaza accizele pt anul viit, ar fi trebuit sa traga cu dintii sa scada euro ca sa fie preturi mai mici si sa creasca consumul. Pai in condtiile astea nu pot sa tac, cand ei se imbogatesc din saracia mea.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR