Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
george geo a scris:sper sa nu supar prea multa lume dar.......... nu trebuia sa faci amiabila, trebuia sa mergi la politie ( tot pe Iuliu Maniu pana in iesirea pe autostrada pe partea dreapta ).
Ala daca scapa asa usor, data viitoare tot asa va face.
Nu sunt sigur dar, trebuie sa mergi la centrul lui de asigurare cu constatarile ( vezi sa fie identice si la fel, altfel iti gaseste nod in papura ), copiile dupa toate actele lui ( talon, permis, asigurare, buletin ), si acolo te indruma aia mai departe.


Fara buletin. Niciodata nu se da copia dupa buletin.
Skip ads

  • cecenia

  • Mesaje scrise: 195
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc inca odata pt interesul acordat !
Azi dimineata am fost la Generali la sediul lor pt constatari , am completat o fisa cu datele personale si marca masinii , si pe spatele ei erau intrebari legate de accident + trebuia sa fac 3 desene in care sa reprezint accidentul . Inainte de producere , in momentul producerii , si dupa impact . Actele necesare au fost : permisul meu , buletinul , talon , asigurare + copiile de la vinovat ( talon , asigurare buletin si permis ) si foaia de constatare amiabila .
Inspectorul a facut un dosar , dupa care am coborat la masina si a facut poze la toata masina desii doar bara fata si farul este spart .. a facut poze inclusiv in interior . Mi sa eliberat foaia pt a ma duce la service dar cu conditia sa vina si vinovatul sa i se faca poze la masina , a ramas ca el sa se duca maine si cand face pozele am liber la service .
Acum am o nelamurie , in lista lor de service-uri cu care au decontare directa apare si Radacini + multe alte service-uri fie reprezentate fie independente . Daca ma duc la unul independent am garantia ca imi monteaza piese originale ? Adica nu vreau o bara aftermarket .. vreau sa fie originala GM , sau doar la reprezentanta se pun originale ? La unul din service-urile independente cu care au ei contract au o oferta in felul urmator : Pt fiecare masina care vine sa fie reparata la service-ul lor ( doar cele pe asigurare ) li se ofera din partea " casei" urmatoarele : 20 litrii benzina+ spalat interior exterior sau vopsirea unei componente a masinii ( aripa .. bla bla ) + spalare interior exterior . Dar totusi sunt in dubii , imi este frica sa nu mi se monteze bara aftermarket .. de o atingi putin si crapa ..
Multumesc inca odata , astept ceva pareri in legatura cu alegerea service-ului
  • viorelt

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
du-te la radacini...
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
sau la erebus, eu am fost multumit de ei. tare
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Eu am fost la Autonet pe Giulesti (service Suzuki) si au folosit piese originale. Plus ca mi-au dat masina imediat dupa ce a fost gata, nu dupa ce au primit banii.
  • cecenia

  • Mesaje scrise: 195
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc , din lista lor am "ales" 3 Radacinii ( cel de la progresu , ca generalii are cu sucursala aia contract ) Autotehnic care e langa mine ... si Autonet la recomandarea lui Alex . Daca stie cineva ceva informatii despre autotehnic , daca isi fac treba cum trebuie .. l-as ruga sa-mi spuna si mie cate ceva despre ei .
Cu dosarul am rezolvat cu toate ca am ramas uimit , in anul 2011 pt a trimite un fax de la UniCredit , la Generali , dureaza maxim o saptamana .. asa e in Romania .
  • cecenia

  • Mesaje scrise: 195
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Alex autonet cel de care spui tu , e acelasi cu autonet dealerul de piese ? autonet.ro ( nu fac reclama doar ma infomez ) Smile
  • cecenia

  • Mesaje scrise: 195
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Revin cu niste detalii :
Am masina in service la Autonet din data de 22 oct din ce imi amintesc . Toate bune si frumoase , pisele (cele ce sau vazut ca fiind defecte vizual ) respectiv bara fata , farul si proiectorul cica ar fi fost comandate , si la reconstatarea din service s-au mai gasit un bec spart , ochelarul de la far si nush ce tabla indoita care o vor indrepta . Primesc un telefon la aproximativ 5-6 zile dupa ce am lasat masina acolo , ca ei asteapta confirmarea celor de la Generali pt noile defecte gasite . Azi sunt la Autonet si imi spun ca masina momentan e "blocata" pt ca cei de la generali vor sa verifice sau au banuieli asupra mea ,ca as fi facut frauda Sad , ceva de genul . A mai trecut cineva prin asa ceva ? Ce e de facut ?
Am sunat la Generali , bine inteles inspectorul ce se ocupa de dosar e in concediu ..
Cei de la service i-am intrebat : " Bun si eu ce fac acum ? si tipul imi spune " pai nu prea aveti ce sa faceti decat sa asteptati si cand vor fi noutati va contactam noi .. "
Crying or Very sad
Skip ads

  • cecenia

  • Mesaje scrise: 195
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Pff , au reusit sa-mi strice si ziua de azi , fiind sarbatorit Very Happy
Am sunat la service sa le spun ca am prrimit un plic de la Generali precum ca cercetarile pot dura 3 luni de zile . Bun . Le spun celor de la service ca am nevoie de masina si nu o pot tine 3 luni la ei , imi spun sa achit manopera ( demontat bara + far stanga + proiector ) si manopera costa = 450 RON . Am ramas blocat , in fine ..mi se pare exagerat pretu .
Eu daca ridic masina de la service , si peste 3 luni cei de la Generali spun ca nu vor achita paguba , eu sunt obligat sa ma intorc cu masina la service sa imi monteze piesele pe banii mei ?
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salut,

Imi pare rau ca ai ajuns in aceasta situatie si ma simt aiurea ca te-am trimis acolo, dar, repet, eu am fost de 2 ori si nu am avut nici o problema. La prima dauna chiar am avut reconstatare facuta de ei, masina a fost reparata si toata treaba a durat 5- zile (am lasat masina luni dimineata si vineri la pranz am ridicat-o).
Nu e vorba de nici o frauda, nu te speria. In general, asiguratorii (birocratii, nu inspectorii) se uita stramb cand vii cu reconstatare.
Asteapta pana vine din concediu inspectorul tau de asigurari, expune-i problema si cu siguranta se va rezolva.
Nu ai de ce sa platesti tu manopera. Ai CASCO, asiguratorul plateste. Nu dureaza in nici un caz 3 luni. In maxim 1 saptamana, tb sa ai masina.

Alex.
  • cecenia

  • Mesaje scrise: 195
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Stai linistit , nu ai de ce sa te simti aiurea .. aia e se poate intampla oricui . Cred ca problema nu e la service ci la cei de la Generali , in fine nu am ce sa fac decat sa astept ( legal maxim 3 luni ) , dar sunt curios daca trebuie sa revin la ei( la acelasi service) in caz ca imi scot masina nereparata , pana cand imi dau cei de la generali raspuns .
LE : Nu am casco eu , eu normal trebuie sa fac pe asigurarea vinovatului .. Rolling Eyes
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
daca generali face asta si sunt considerati printre cei mai buni platnici de pe piata va dati seama cum ar fi fost cu euroins sau carpatica Very Happy asta e motivul pt care mi-am facut si eu casco dupa ce zece ani am considerat ca nu am nevoie.
Skip ads

  • petre.ion

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Asiguratorii cand aud de CSA ( comisia de supraveghere a asigurarilor) renunta cam la orice tertip utilizat sa nu te despagubeasca.Totusi reclamatie se face doar in baza unei ilegalitati realizate de catre asigurator.
Reconstatarea de catre service a pagubelor este ceva normal dar asiguratorul poate sa strimbe din nas cand vede ca apare in deviz o piesa avariata care practic n-are nicio legatura cu accidentul, iar in cazul asta se reanalizeaza sau chiar reconstituie accidentul.
Legat de service , ce sa zic decat ca ei cand aud de dauna pe RCA sau CASCO trag MAXIM pe manopera si piese Smile.
P.S. Daca ai fi citit ce am scris pe pagina anterioara nu ai fi avut probleme gen : " piese comandate de service dar fara acceptul Asiguratorului dar care bineinteles cineva trebuie sa le plateasca indiferent de pretul lor".
  • cecenia

  • Mesaje scrise: 195
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ceva ilegal nu au facut decat ca arunca cu vorbe prin telefon aiurea " Sunteti suspect de frauda si cercetarile continua .. " insotit de un plic primit prin posta in care se specifica urmatoarele " Conform legii ... asiguratorul poate efectua cercetari asupra accidentului timp de 3 luni " .. ceea ce mi se pare aberant , pt o bara si un far .
Am citit ce ai scris ,ei nu sau apucat de reparatii , ci au comandat piesele scrise pe procesul verbal facut de cei de la generalii ( piesele cu defect vizibil respectiv , bara farul si proiectorul ) si la service sa mai descoperit ochelar far , nush ce tabla stramba , din spatele barii , si un bec spart .. cam atat .
Cred ca serviceurile nu trag numai MAXIM ci pur si simplu nesimtire . Adica la dauna mea , factura sare de 3400 ron , sa fimi seriosi .. nu e Bentley ..
M-am mai linistit acum , astept si iar astept pana expira cele 3 luni de verificari ..
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR