Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
ce a zis @bz27tvr si unde s-a ajuns...
a cerut doar sustinere morala,
colegu' cat mai multi km fara probleme!
Avem colegi printre noi care au aprox 500.000km cu un opel, sa va confirme colegul victor soare Very Happy , cu zafirica lui, deci se poate nu chiar 1000000 dar pe aproape Very Happy
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cipri19 a scris:In general nu ma enervez si imi vad de treaba mea. Dar, ba, eu nu inteleg o chestie. Totusi, e clubOPEL. De ce pielea mea unii tot PERSISTA sa ridice in slavi alte marci?(nici macar nu esti la sectiunea ''Opel Vs.'') Laudati-le in alta parte. In afara de gabytzyxxl as mai putea da exemple de oameni slabi, dar ma abtin. Numai bine.
Scuze de off-topic.


-1.

Colegul zicea de w123 si w124, ambele fiind considerate etalon al fiabilitatii. Opelasurile noastre nu se vor compara niciodata cu acele modele dar ghici ce? Nici macar modelele actuale de Mercedes nu se bucura de acelasi succes, pentru simplu fapt ca erau niste masini prea putin complexe si cu o constructie extrem robusta.

Crezi sau nu, volanta iti va juca feste pana la urma, turbo te va trada, egr-ul va trebui schimbat si el odata si multe altele...
Succes in a-ti implini ambitia.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Gabello a scris:ce a zis @bz27tvr si unde s-a ajuns...
a cerut doar sustinere morala,
colegu' cat mai multi km fara probleme!
Avem colegi printre noi care au aprox 500.000km cu un opel, sa va confirme colegul victor soare Very Happy , cu zafirica lui, deci se poate nu chiar 1000000 dar pe aproape Very Happy


va confirma VICTORAS dar se pare ca zafirica ,,tipa,, dupa o pompa de injectie Very Happy .nu sunt 100% sigur dar nu am de altceva de ce sa ma iau.
absolut super ireprosabila masina pana acum [460 fix].fara nici o reparatie sa ma arda la buzunar [ambreiajul nu se pune]
scuze ca am deviat.[nu sunt suparat deloc cu pompa ,sunt gata sa pun banu jos pe una noua]
bz27tvr doresc ca visul tau sa se realizeze si iti doresc sa ai parte de cat mai putine probleme.
regret sa o spun si eu dar daca e sa ajungi la meleon nu cred sa nu ai totusi parte de ceva mai consistent de reparat.
important e ca motorul sa nu se duca.[al meu e bestial de bun ,400ml completez in 20k]
p.s. 5 mii si face sfertul de mil. la mine exclusiv
  • adinan_superstar

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
imi aduc aminte cate ceva din acel reportaj si daca memoria nu-mi joaca feste era vorba de un mercedes "bot de cal" al unui taximetrist din India care i-a schimbat doar consumabilele ,zicea el ca doar uleiul cauciucurile si filtrele ...in fine ,ideea e alta autoturismele pe vremea aceea nu aveau sonde lamda EGR ,ABS ,ESP ...etc ci erau motoare clasice cu injectie directa ,consum mare de combustibil ,tubulatura mare deci practic nu prea avea ce sa se infunde

oricum sper sa-ti indeplinesti promisiunea fata de tine ,dar parerea mea proprie si fara sa te superi pe mine este ca la final vei ramane doar cu seria de la motor si cea de la sasiu neschimbate ...cred ca ai uitat sa iei in considerare starea drumurilor noastre Sad

cele bune
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
parerea mea e ca o sa te tina insa nu mai poti avea pretentii la performanta. Daca zici ca o folosesti in interes de servici probabil ca piesele pe care le schimbi la masina sunt decontate si de aceea ai un atu in plus sa-ti indeplinesti dorinta. Daca iti respecti masina te va respecta si ea. Eu am avut o Ascona C cu motor de 1.6 care am vandut-o cu peste 400k km la bord din care cel putin 300k au fost facuti in regim de taxi. Ce-i drept am segmentat motorul si avea si alt carburator, am antifonat-o, am vopsit-o si consumabile la timp.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
gabiopel a scris:
sorin666 a scris:Fa-te taximetrist sau fa transport de persoane in Germania, ca daca nu, o sa iesi la pensie inainte Wink

Nu trebuie sa faca taximetrie , e de ajuns ceea ce face la serv cu masina si la luna ajunge la vreo 12 mii de km. Masinuta asta nu sta deloc , ea stie numai sa mearga . Razvan sa ajunga masina la 1 milion de km fara reparatii Very Happy

Asta inseamna circa 80 de ani, daca nu ma insel, sau aritmetica de azi e diferita de cea care am facut-o eu... Laughing
  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:
gabiopel a scris:
sorin666 a scris:Fa-te taximetrist sau fa transport de persoane in Germania, ca daca nu, o sa iesi la pensie inainte

Nu trebuie sa faca taximetrie , e de ajuns ceea ce face la serv cu masina si la luna ajunge la vreo 12 mii de km. Masinuta asta nu sta deloc , ea stie numai sa mearga . Razvan sa ajunga masina la 1 milion de km fara reparatii

Asta inseamna circa 80 de ani, daca nu ma insel, sau aritmetica de azi e diferita de cea care am facut-o eu...


12000km/luna ori 12luni =144.000km/an
1.000.000/144.000=6,94ani.... Very Happy
PS aritmetica e aceeasi... Very Happy
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
12.000/luna nu /an.
Skip ads

  • bz27tvr

  • Mesaje scrise: 389
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2005

  • Mesaj Privat
va multumesc tuturor pentru incurajari si opinii , pentru dorin b da o folosesc in interes de servici dar din pacate am numai o chirie / luna daca m norocu sa nu se strice nimic banii sunt ai mei dar din experienta anterioara Smile nu se strica nimic 2-3 luni si a 4 3000 de ron Sad
  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Tatal meu a avut un Mercedes W123,si avea vreo 700k,cat despre Opel,am avut pana asta primavara-vara o Zafira B din 2007,cu "numai" 420 k fara probleme majore timp de 1 an cat am avut-o,si dupa vanzare,am regasit-o la un samsar avea vreo 170k,deci sunt masini cu km multi fara sa stim.
Asa ca bafta colegu'
  • bz27tvr

  • Mesaje scrise: 389
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Cristy_13 a scris:
sorin666 a scris:
gabiopel a scris:
sorin666 a scris:Fa-te taximetrist sau fa transport de persoane in Germania, ca daca nu, o sa iesi la pensie inainte

Nu trebuie sa faca taximetrie , e de ajuns ceea ce face la serv cu masina si la luna ajunge la vreo 12 mii de km. Masinuta asta nu sta deloc , ea stie numai sa mearga . Razvan sa ajunga masina la 1 milion de km fara reparatii

Asta inseamna circa 80 de ani, daca nu ma insel, sau aritmetica de azi e diferita de cea care am facut-o eu...


12000km/luna ori 12luni =144.000km/an
1.000.000/144.000=6,94ani.... Very Happy
PS aritmetica e aceeasi... Very Happy


realitatea este ca fac undeva la 8000 / luna si de aici rezulta 700000/ 8000 = 87,5 luni de unde rezulta 7 ani
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
in oras la mine am vazut 2 masini care se apropiau de milion. bineinteles ca nu pe bord, dar le stiam istoricul.

1. vw bora motor 1,9 tdi alh avea cam 900k. masina facea italia cam de 5 ori pe luna plus taxi in rest.
2. opel astra g caravan motor 1,7 dti y17dt. ultima oara avea 450k pe bord si inca atatia dati inapoi. masina a fost luata leasing de la sj( masini aduse din de cu km multi si vandute in leasing cu buletinul) si a facut taxi vreo 5 ani+italia .

din cate stiu la nici una din ele nu s-a umblat in motor. bora chiar a fost vanduta de fata mare cu vreo 240k in bord.
opelul ultima data l-am vazut tras la sufa.
Skip ads

  • testo

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
La drumurile si la prafu care este in Romania s-ar putea sa mai bagi ceva piese.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
La Craiova, Opel-uri care fac km multi(naveta continua in Italia, Germania, Spania conduse de mai multi membri ai familiei) am vazut doar cu Z18XE. Km multi inseamna 600.000-700.000 km.
De la alte marci, VW Bora am vazut apropiindu-se de 1.000.000 km. Si surprinzator cu motorul 1.9 TDI ARL.
  • ionut28

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Bune Z18XE astea Laughing
fara segmentare au ajuns la km aia?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cu segmentare. Pe langa dovada fiabilitatii lor, sunt si dovada ca GPL-ul nu strica motoarele.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Mai mult ca sigur nu o sa ajungi la 1kk km fara sa schimbi de cateva ori turbina, injectoarele, volanta, egr-ul si cel putin un rand de segmenti. La Mercedes, da, Cobrele alea vechi duceau 1 milion fara reparatii capitale. In ziua de azi nu as face experimentul asta cu un Mercedes nou, daraminte cu un Opel.


As paria ca ajung eu cu motorul de Isuzu, de pe Vectra mea. Nu stiu cat imi va lua, probabil va dura o vesnicie. Cool

Intentionez sa nu o mai vand pe a mea si tabla de pe ea o sa o repar pe viitor cand va fi cazul. Momentan am conservat tot ce se poate conserva, pe viitor o sa-mi cumpar un pistol de sablat si' o sa intru pe ea' cand situatia o va cere.

Mentionez ca nu fac asta in mod special pentru ca sunt pasionat in special de Vectra... ci pentru ca am o Vectra B mai rara, cu motorul de Isuzu si A/C de fabrica.
  • Agape Ioan

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2010

  • Mesaj Privat
La prima vedere 1000000km. sint intr-adevar foarte multi. Lasind la o parte cheltuiala de intretinere care se va mari o data cu numarul de km. parcursi ,important este ca vrei sa incerci...Nu va fi ceva usor,dar succes.Tine-ne la curent si pe noi...
  • bz27tvr

  • Mesaje scrise: 389
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2005

  • Mesaj Privat
fiti siguri ca o sa va tin , deocamdata ieri i-am schimbat bujiile incandescente si iam luat bieletele antiruliu pentru a fi schimbate in curand km 320208
  • Alex92

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
http://www.youtube.com/watc...mp;feature=relmfu esti sigur ca nu ai vazut asta? cu Honda? mai si eu te "sustin", dar nu cred ca o sa primesti o insignia; mai este un roman care a facut in 4 ani 1 milion de km cu o skoda octavia tour

"Joe LoCicero, un american in varsta de 53 de ani a reusit sa parcurga in 15 de ani 1.5 milioane de km, adica circumferinta Pamantului de cateva zeci de ori.
Acesta a cumparat Honda-ul Accord, model 1990 in anul 1996 si avea 120.000 km la bord. Astfel ca batranul Accord a reusit in 20 de ani sa faca peste 1.6 milioane de kilometri.
Joe a avut mare grija de masina, notand fiecare revizie si componenta. Acesta a schimbat centurile de siguranta, tapiteria si volanul, iar cand masina a atins 1.2 mil km, a schimbat si pompa de apa, dar americanul a declarat ca motorul si cutia de viteze este originala.
Pentru a sarbatori reusita lui Joe, Honda i-a oferit un model Honda Accord 2011 si o petrecere cu mare fast in onoarea sa. "
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR