Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,100
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Sunt interzise doar cele cu puteri peste 4W. La mine s-au uitat de 2 ori cand era o operatiune de amploare de oprire a masinilor. Asa nu au nici o treaba cu tine.

In aproape toate tarile din Europa (nu mai stiu exact si nu am chef sa ma documentez acum Rolling Eyes ), inclusiv Romania, puterea legala maxima pentru statiile CB este de 4W. Doar ca in Austria stau cei de la controlul frecventelor pe receptie. La noi ANCOM-ul lasa de la el. Dar si cand se va pune pe treaba! Eu mi-as dori sa faca controale ca nu ar mai fi asa mare galagie in eter. Ne-am auzi doar pe o raza de 10, 15 Km, sa zicem, nu si pe nea tiristul de la 50 km care lauda, in stilul lui caracteristic, fauna cu 2 picioare lungi de pe marginea drumului! Very Happy

On topic - Cu masurile pentru alcool si agresivitate in trafic sunt perfect de acord - pentru alcool as pune o suspendare de permis pe minim 10 ani si cu agresivitatea, flash-urile date de cei care vin din spate ca sa le faci loc.
Problema e ca ce vor zice politaii nostri cand vei da un flash pentru cineva pe care vrei sa-l lasi sa se bage in fata ta! Cum o vor interpreta.
Si as mai avea treaba cu cei care merg cu proiectoare si/sau stopuri de ceata aprinse cand nu trebuie!

@ciupercarie - nu e chiar asa! Obligatia de a declara un autovehicul vandut cumparat e o tampenie. Cred ca in orice tara europeana un autoturism se cumpara in 10 minute, jumatate de ora si toate actele se pot face la un birou unic, inclusiv numerele de inmatriculare. La noi sub diverse pretexte trebuie sa mergi la RAR, la Politie, la administratia financiara, etc. Cei de la acel birou sunt obligati sa trimita actele la politie, administratii financiare, etc. Un cumnat care sta in Franta a cumparat acum vreo 3, 4 ani o masina si cand a luat-o de la dealer avea si acte si numere definitive.
Skip ads

  • petre.ion

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Pai e simplu cu noua taxa de inmatriculare ... in cazul in care este nevoie sa fie platita alegi sa o ocolesti:
1.Vanzatorul scoate masina de la financiar in baza contractului de vanzare-cumparare.
2.Cumparatorul ia masina in evidenta la financiar.
3.Cumparatorul are grija sa aiba in fiecare luna un contract de vanzare cumparare valid (sunt formulare tip Smile )
4. Optional poti sa faci si o procura care asigura drept de circulatie(si proprietate) fara batai de cap.
5.Toata procedura se opreste aici iar noul proprietar va "merge" pe numerele (si numele ) vehiului proprietar pana la adanci batraneti.
Sau varianta a 2 a platesti pentru un 2.0 DTI (inmatriculat LEGAL SI DEFINITIV IN ROMANIA) vreo 2500 EURO statului care face japca cu populatia.
  • octaviantomescu

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Cand am zis de simplificare formalitati, m-am referit ltocmai a existenta biroului unic, sa nu mai fie nevoie de drumuri la financiar, la banca pentru plata contravalorii certificat inmatriculare, la RAR pentru ientificare etc. Rezultat: 1-2 zile pierdute pe drumuri, cand totul s-ar putea rezolva la biroul unic in maxim o ora. Nu e mai bine acum ca poti plati toate facturile (gaz, electricitate, telefon etc) la banca decat inainte cand trebuia mers la fiecare casierie in parte?
  • ciupercarie

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2011

  • Mesaj Privat
mariusgmg a scris:@ciupercarie - nu e chiar asa! Obligatia de a declara un autovehicul vandut cumparat e o tampenie. Cred ca in orice tara europeana un autoturism se cumpara in 10 minute, jumatate de ora si toate actele se pot face la un birou unic, inclusiv numerele de inmatriculare. La noi sub diverse pretexte trebuie sa mergi la RAR, la Politie, la administratia financiara, etc. Cei de la acel birou sunt obligati sa trimita actele la politie, administratii financiare, etc. Un cumnat care sta in Franta a cumparat acum vreo 3, 4 ani o masina si cand a luat-o de la dealer avea si acte si numere definitive.


corect.
La noi, rar-ul e cel mai mare "bat in roata", pentru ca restul, dureaza cateva ore.
Cat despre "declararea autovehiculului vandut", asta se face in momentul in care ti-ai scos-o de la finante.
Iar la prefectura (inmatriculari), dureaza cateva minute, si ai terminat balciul. In 2 ore ai numere la rand, sau in 24 ore preferentiale.
Nu mi se pare asa lung procesul.

Nu vorbesc aici de celelalte tari.
Dace e sa intru in polemica asta.. de ce nu platim o singura taxa care sa includa impozitul, rca-ul, vignieta, si eventuala taxa de poluare? Anual, trimestrial, lunar (cat vrei sa circuli cu masina).. si in felul asta, nu se mai fenteaza restul. Cand esti oprit, esti verificat (ca la vigniete acum), daca ai platit sau nu.
Dar asta este o alta discutie..
Skip ads

  • ciupercarie

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2011

  • Mesaj Privat
octaviantomescu a scris:Cand am zis de simplificare formalitati, m-am referit ltocmai a existenta biroului unic, sa nu mai fie nevoie de drumuri la financiar, la banca pentru plata contravalorii certificat inmatriculare, la RAR pentru ientificare etc. Rezultat: 1-2 zile pierdute pe drumuri, cand totul s-ar putea rezolva la biroul unic in maxim o ora. Nu e mai bine acum ca poti plati toate facturile (gaz, electricitate, telefon etc) la banca decat inainte cand trebuia mers la fiecare casierie in parte?

in iasi, exista la prefectura (inmatriculari), un ghiseu al celor de la finante si unul al cec banc.. sunt toate in aceeasi cladire. iar rca, gasesti peste strada.
mai aiurea e treaba cu rar-ul
  • pal

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2011

  • Mesaj Privat
la CLUJ stai la rand de la ora 3dimineata ,ghiseul se deschide la 8.5 -9 .daca merg mai tarziu rist sa nu mai primest nr de ordine.sunt bijnitari de masini care au 5-10dosare.varianta a ii-a rezolvi cu pile.dupa ce depui dosarul la numere si talon merge repede
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Referitor la comportament agresiv.
Era cu masina in parcare langa o intersectie, geamul deschis deoarece fumam, si la un moment dat aud: "Ho Ho, stai asa, stai, ho!". Ridic privirea si ce vad. Era verde pt masini si rosu pt pietoni. Doi tigani treceau pe rosu si strigau catre soferi sa opreasca, desi aceastia aveau verde si era ora de varf, ca sa treaca ei. Pai si atunci oameni buni, cum mortii masii sa nu-l claxonezi si sa-i iei neamu' in ceva aluia? Cum poti sa nu ai un comportament agresiv fata de un inaripat care te opreste, nu doar pe tine, ci opreste 50 de masini ca sa treaca burta lui cea mare?
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Ai dreptate aici, daca unul e prost, de ce sa nu fim toti la fel?
Skip ads

  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Ca tine tot de legislatie intreb aici : o persoana daca a fost prinsa conducand fara permis mai poate vreodata sa dea examen auto? merci
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Depinde.

Art. 78. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana fara permis de conducere se pedepseste cu închisoare de la 1 la 5 ani.

Art. 33. ? (1) Persoana care solicitã examinarea în vederea obþinerii permisului de conducere trebuie sã îndeplineascã urmãtoarele condiþii:
e) sã nu fi fost condamnatã, prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã, pentru o infracþiune la regimul circulaþiei pe drumurile publice sau de omor, lovire ori vãtãmare cauzatoare de moarte, vãtãmare corporalã gravã, tâlhãrie sau de furt al unui autovehicul;
  • pmstelian

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Sileticu a scris:Ca tine tot de legislatie intreb aici : o persoana daca a fost prinsa conducand fara permis mai poate vreodata sa dea examen auto? merci


se poate dar trebuie sa treaca o perioada ..parca 5 ani era ultima data ,de la data cand ai fost prins fara permis !
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Perioada de acces la redobandire e egala cu pedeapsa in sine.
Perioada de 5 ani e pentru 'stergerea' cazierului.

Daca gresesc, rog sa fiu corectat.
De fapt sunt chiar interesat.

@gabrield , asta incercam si eu sa spun. Una e perioada de gratie la cazier, si alta e perioada de gratie la accesul catre examenul de redobandire.


Ultima modificare facuta de cip077 la Lun 09 Jan, 2012 12:50 am
Skip ads

  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
pmstelian a scris:
Sileticu a scris:Ca tine tot de legislatie intreb aici : o persoana daca a fost prinsa conducand fara permis mai poate vreodata sa dea examen auto? merci


se poate dar trebuie sa treaca o perioada ..parca 5 ani era ultima data ,de la data cand ai fost prins fara permis !


Unde scrie asta ?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR