Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • milf_hunter

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Bcr Asigurari.
Valoare factura 14.000 Eur .
Fransiza 0 la daune si vandalism,10% la furt.
Prima anuala 517 Euro,platibil in 8 rate de aprox.65 eur.
Incheiata astazi 06.11.2006. Cool
Skip ads

  • CRyS`

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
[b] 480 E pe an la un Caravan 1.7 DTI din 2000... la Carpatica!
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
BCR fransiza 0
12300 euro valoarea finantata + 180 euro cass + boxe.
492 euro pe an.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Cea mai mare teapa: Astra Classic II 2006 valoare asigurata 12.036 euro, 50 euro/luna la HVB (nu fac reclama). Valoarea asigurata scade anual cu cca 1000 euro, insa rata la casco ramane aceeasi. Am leasing tot cu ei... Sad

Am un vecin cu o Corsa 2003, 1.7 DTI -> 8 mil pe an. Smile
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Daca va zic ca am primit oferte de asigurare la o evaluare de peste 14000 Euro si cea mai "realista" la 17.590 Euro de la Asiban ......
Sunt in cautare de asigurator pentru masina din semnatura si ma distrez copios de faptul ca este cotata la nivel de limuzina/dotare super lux.
Bineinteles ca deja ma gandesc sa o vand, fiind asa de bine cotata, undeva pe la 13.000.... Oricum i-am propus celui de la Asiban ca i-o vand preferential cu 12.000.
  • Mandula

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2006

  • Mesaj Privat
@ Acid Man

Toate cele 4 fransize sunt 0 ? Iar valoarea asigurata totala este 12.300 sau este 12.300 + 180 + val. boxelor ?

LE Am verificat si eu contractul pentru exactitatea informatiilor si pot sa zic ca am platit (la BTA) prima de 490 E/an, la valoare asigurata de 11.070 E, cu toate fransizele 0 (avarii partiale si totale, furt partial si total). Adica o cota de 4.65% pe an, ceea ce se pare ca e foarte ok, in conditiile in care BCR Asigurari (si anume sucursala de pe bd. Decebal, cred ca e a sect. 3) mi-a oferit un scandalos 6.15% la valoare asigurata de cca 10.200 E (!!!).
  • polaru

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Saptamana asta trebuie sa ma hotarasc si eu unde fac Casco (trebuie sa ajunga masina, o Corsa D 13CDTI). Ce ma sfatuiti sa fac: sa urmaresc o valoare asigurata cat mai mare sau un procent de polita cat mai mic? cam astea doua sunt directii in care vad ca se merge. Mai exista problema fransizei, dar acolo firmele sunt mai flexibile.

Multumesc.
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
eu am bcr unde polita e fair iar mama a ales generali care are o oferta f buna, inclusiv tractare gratis.
Skip ads

  • ddumyy

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu am platit 2000 RON la Omniasig (RCA inclus), la o valoare de 7600 euro. Fransiza este 10% la dauna totala, in rest este 0
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
imi puteti spune cum se calculeaza acest casco...
adica..
masina mea a costat 6500 euro....nu la aceasta valoare ar trebui calculat? se ia la valoarea de masina noua? sincer n-am prea inteles...
sumele de care voi vorbiti mi se par aberante sincer...nu mi-as permite asa ceva.
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
te duci frumos la o societate de asigurari, broker etc... cu cartea de identitate a autovehiculului (sau copie) - unii cer si talonul si ei vor cauta intr-un catalog numit Schwake valoarea masinii tale de noua, din care se scade uzura - aici tot ei au niste indici pe care-i aplica in functie de cat de veche e masina ta si ajung la o anumita valoare. Ei bine, la aceasta valoare platesti asigurarea Casco, nu la valoarea care e trecuta in factura......daca tu treceai in factura in loc de 6500 euro cat spui ca ai dat 4000 euro .......crezi ca sunt asa de prosti Question
  • angel

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Daca e pe firma (sau in leasing) merita Allianz. Daca nu, nu (intervine fransiza).
Eu am avut la BCR Asigurari unde era destul de mica prima in comparatie cu alte firme, dar a crescut astronomic dupa un accident avut in decembrie (bine, devizul a fost 1300 RON) Very Happy. Cu Allianz am negociat o prima pentru cei 2 ani de leasing ramasi, care nu va creste indiferent de daune. E mai mare pe un an decat a avut masina la BCR Asigurari, noua fiind...
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Grea treaba cu asigurarile astea...
Pe 14 sept imi expira casco si m-am dus sa-l prelungesc. Masina e cea din semnatura. Ajunga acolo ( la Generali) si vorbesc cu doamna. Dupa ce cauta de-i ies ochii si nu gasea in lista lor decat 2.0 TDI, (da, TDI, asa crie in catalogul online). imi zice ca imi face cu franciza 200 eur. ca nu poate altfel, ca asa face calculatorul, etc. De retinut ca am casco la ei de un an si nu am daune. Stie careva ceva de treaba asta...?

Nu spun ca initial mi-a zis ca mi-o face la aceeasi valoare( 8500 eur), calculeaza si imi zice ca tre sa dau 14 milioane. Dar cand am ajuns la ea am constatat ca valoarea asigurata era de 120 milioane. 4000 euro o masina din 2001. apoi a recalculat si i-a iesit suma mai mare ca anul trecut. Ca de, au crescut preturile la reparatii...
  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
classalex a scris:Cam cat credeti ca costa o asigurare casco,pe un an de zile,la un opel astra,din 2000,cu motor de 2000?







am acelasi motor din acelasi an.... asigurare Omniasig 560 euro /an
  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daniel a scris:Grea treaba cu asigurarile astea...
Pe 14 sept imi expira casco si m-am dus sa-l prelungesc. Masina e cea din semnatura. Ajunga acolo ( la Generali) si vorbesc cu doamna. Dupa ce cauta de-i ies ochii si nu gasea in lista lor decat 2.0 TDI, (da, TDI, asa crie in catalogul online). imi zice ca imi face cu franciza 200 eur. ca nu poate altfel, ca asa face calculatorul, etc. De retinut ca am casco la ei de un an si nu am daune. Stie careva ceva de treaba asta...?

Nu spun ca initial mi-a zis ca mi-o face la aceeasi valoare( 8500 eur), calculeaza si imi zice ca tre sa dau 14 milioane. Dar cand am ajuns la ea am constatat ca valoarea asigurata era de 120 milioane. 4000 euro o masina din 2001. apoi a recalculat si i-a iesit suma mai mare ca anul trecut. Ca de, au crescut preturile la reparatii...




salut...
la ce valoare a fost asigurata anul trecut?.... daca ai avut suma asigurata 4000 euro (poate a fost o greseala atunci)... e si normal ca acum la 8500 suma asigurata sa-ti creasca si prima anuala.

iar franciza ... de obicei reprezinta 10% din suma asigurata(dar asta numai la furt total).... poti incheia si fara franciza dar creste si prima de asigurare...
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
anul trecut am avut suma asigurata 8500 eur. suma de plata 600 eur.
fara accidente.
anul asta, ziceau 8000 suma asigurata, 2600 ron prima de asigurare, 200 eur franciza.

am facut la BCR. suma asigurata 8900 eur, prima de asigurare 438 eur. franciza doar la furt total 10%.
  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daniel a scris:anul trecut am avut suma asigurata 8500 eur. suma de plata 600 eur.
fara accidente.
anul asta, ziceau 8000 suma asigurata, 2600 ron prima de asigurare, 200 eur franciza.

am facut la BCR. suma asigurata 8900 eur, prima de asigurare 438 eur. franciza doar la furt total 10%.




AI iesit destul de bine la BCR.... Eu am la Omniasig 8200 euro suma asigurata si 560 euro prima anuala... in 10 rate.

ai achitat integral?.... la plata integrala ai o reducere de 10%.... iar daca si la anul inchei tot la ei in mod normal ar trebui sa primesti si o reducere de max 15% daca nu ai daune.... (la anul suma asigurata va fi oricum mai mica.... ca de se scade mai mult din uzura masinii)
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
achitat in 4 rate.
alegerea am facut-o tinand cont de service-ul la care vreau sa fac eventualele reparatii. oricum, sper sa nu fie cazul/
  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daniel a scris:achitat in 4 rate.
alegerea am facut-o tinand cont de service-ul la care vreau sa fac eventualele reparatii. oricum, sper sa nu fie cazul/




DRUMURI BUNE .... FARA GROPI SI EVENIMENTE NEPLACUTE.... Very Happy
  • orzoi.ionut

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua,


Compania GROUPAMA (BT asigurari si ASIBAN au fost cumparate de GROUPAMA)este unul din cei trei mari asiguratori din Romania.

Va pot face oferte de asigurari RCA si CASCO, preturi bune. Pt a va face o oferta, astept pe e-mail informatii: marca, km autovehiculului, an fabricatie, capacitate cilindrica, valoarea de nou si varsta proprietarului.

Orzoi Ionut
orzoi.ionut@yahoo.com
0731.023.908
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR