Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
+ egr valve
+ injector nozzle
+ increased injection pump
inca din 1999 1/2, dar nu chiar erau euro3

motoarele care au aparut din 2000 aveau codarea Y, dar din 2001 toate au fost Y sau Z
Skip ads

  • hellrider

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti - la serviciu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2004

  • Mesaj Privat
M-ai pierdut, nu prea inteleg ce inseamna toate alea.... Embarassed Confused

Si cum se face ca a mea care e fabricata in nov 2000 are motor x20dth?

Merci de lamuriri totusi
  • emmanuel

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
tu pe spate ai sigur sistem lucas asa ca te vor costa (paradoxal) placutele de spate (mai mici ) mai mult (nu cu mult) decat alea pe fata !!! Very Happy
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Daca vrei sa fi minutios, am un manual de intretinere... haynes de VectraB. Nu am unde sa-l gazduiesc sa ti-l dau. Zice acolo ce trebuie sa verifici si cum.

Daca se poate, dati-mi si mie parola de la contul de GMail sa uplodez acolo documentatia care o am despre VectraB sa isi ia si hellrider tot ce ii trebuie...
Skip ads

  • hellrider

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti - la serviciu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Multumesc Slick.

Il aude (citeste) cineva? Dati omului parola si poate ca o primesc si io pe prv. Wink

Chiar as vrea sa vad ce presupune intretinerea la masina mea si poate imi mai spune cineva care sa fie cauza faptului ca (poate mi se pare mie) nu mai e la fel de silentioasa cum era de noua. Sa fie motorina? Sa fie uleiul Texaco pe care l-am pus la ultimul schimb?
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
In weekend m-am hotarat sa-mi inspectez noua jucarie Embarassed ... printre altele sa descopar si eu ce unelte are, si mai important ce nu are.
Am reusit sa conving portbagajul sa nu mai scoata un sunet de cripta cand il deschid/ inchid, insa au ramas cateva nelamuriri ...

Jentile ( pe 16" ) au niste ornamente de plastic cu Opel .. in cartea masinii scrie ca daca nu merg scoase ad labam Very Happy se pune "cheia speciala de plastic" si , folosind o surubelnita ca parghie, se desface spre stanga. Ei bine, nu am acea cheie de plastic, si cu mana nu pot desface nici unul . Aveti vreun sfat referitor la cum as putea sa le desfac ? In ideea ca nu vreau sa fac vreo pana si sa tb sa le sparg ca sa scot roata ?




Continuam cu o problema deja deranjanta .. radiocass-ul si cd changerul. Am impresia ca fie nu am antena, fie receptia e proasta. Cum ies din oras cum se pierde semnalul. Iar changerul citeste cd-urile pe care le vrea. M-am gandit ca poate e capul de citire murdar, insa nu e vb de asta, din moment ce anumite cd-uri, chiar scrise de mine la viteze mari, sunt citite.



Locurile de pus cricul ... cum naiba se scot mai fratilor capacele alea de plastic, ca am tras de ele de am innebunit si nu ies !




I-am cumparat bagaboantei extinctor, triunghi si vesta reflectorizanta. Nu de alta, dar miercuri ma duc la identificare si nu vreau sa am vreo supriza.
Multumesc anticipat pt raspunsuri, poate par stupide problemele, dar am preferat sa intreb inainte sa stric ceva insistand in mod stupid.
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
1. de ce vrei sa scoti acele ornamente? dupa cum vad, ai acces la prezoane, asa ca nu inteleg de ce iti faci griji...

2. poate fi o problema de mufe.... care se poate rezolva doar prin verificare amanuntita

3. pui mana sub prag in dreptul capacului. o sa gasesti un intrand in care iti infigi degetele. daca nu s-a umblat de mult la roti, sunt blocate acele capace. te asezi in fund si tragi tare.... ai grija sa nu vii pe spate.... o sa le scoti pline de noroi.... Laughing Laughing

bafta!

ps: vezi ca ai nevoie si de trusa medicala!
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
a nu se confunda identificarea cu itp-ul...
la identificare trebuie sa ai doar seriile la tine Smile... banuiesc ca nu lipsesc Smile

PS:
... asta daca ai ITP valabil...
Skip ads

  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Avem, avem si trusa Wink . Am tras de ele de era sa smulg caroseria cu totul Very Happy ... am impresia ca au niste opritori. Din nou imi cer scuze, da' daca o gasesc pe janta ma uit ca pisica in calendar ... Embarassed
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
ITP valabil pana in Febr 2007 ( am bucatica din talonul vechi care atesta asta ) . Seriile ? - sunt pe stalpul usii pasagerului din fata, si culmea ! coincid cu alea de pe CIV :d
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
La identificare o sa verifice seria aflata sub mocheta pasagerului din fata, cea lipita pe stalp nu e suficienta.
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
kegpr a scris:ITP valabil pana in Febr 2007 ( am bucatica din talonul vechi care atesta asta ) . Seriile ? - sunt pe stalpul usii pasagerului din fata, si culmea ! coincid cu alea de pe CIV :d


atunci:
no worries there is no sugar

la mine era si infundata o aripa cand am facut identificare (si acum e :p )... si nu a contat...
Skip ads

  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Hahaha ! Misto ... pai sa ma uit naibii diseara sub mocheta sa n-am vreo surpriza Smile . Faza cu xenoanele , din alt thread inceput ( si vad neabordat de nimeni ) e insa nasoala rau ...
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
kegpr a scris: Faza cu xenoanele , din alt thread inceput ( si vad neabordat de nimeni ) e insa nasoala rau ...

Nu stiu exact depsre ce e vorba, da' eu propun sa nu amestecam discutiile...
  • kegpr

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X25XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Probleme cu cass-ul ( receptia ) sau cu changerul nu a mai avut nimeni ? Daca nu mergea ceva as fi inteles, dar asa ma enerveaza .
  • alex_z0ne

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2006

  • Mesaj Privat
As dori niste detalii despre : Opel Vectra 1997 2.0 motorina.


In general Ce probleme au??? motorizarea?CP?


Va multumesc
  • alex_z0ne

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Masina pe care as dori sa o cumpar este o vectra b cu motorul X20DTL . nush exact dar cred ca are 82 cp . Este turbo??? ce imbunatatir as putea sa ii mai aduc.? este DTI 16v??
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
E ce are Chiciuc...el e cel mai in masura sa zica. Oricum e turbodiesel, injectie directa, 16V, fara intercooler. Oricum tb. atentie mare ca problemele pot fi multe (si nu neaparat marunte).
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
in 97 a fost introdus motorul X20DTL: 183Nm (1800-2500rpm) /82CP (4300 rpm). DTH-ul a aparut in 98. Are 4 supape pe cilindru (16V)
Sistem management EDC 15.6. Nu iti verifica bujiile, printre altele.
Debitmetrul sensibil, de fapt toate masinile pe motorina au slabiciunea asta. Senzorul de temp e separat de debitmetru.
Multe bucsi pe spate si relativ sensibile (brate independente).
Nu se poate rescrie ECU, trebuie dezlipit.
  • alex_z0ne

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Am facut o greseala masina este din 1998. dar scrie akolo 82 de Cp .

http://www.autovit.ro/html/9/6/8/8/389688.php
Aceasta este masina.
Da probleme cam ce ar fi la ele???
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR