Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
@ mephisto

Ce a zis colegu Slash se face zi de zi. Este o solutie nu tocmai " corecta " dar nu este ceva ilegal. Daca vrei , zi lu ala cu utilitara sa iti zgarie si usa din spate, sa fii impacat cu cunstinta Smile p.s - era un utilaj de deszãpezire 100%
Skip ads

  • ROMFYS

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Combo 2003 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Slash a scris:Pai e mai bine cu utilitara, ca la ala nu se strica nimic, raman eventual niste mici urme neglijabile pe bara sau ce are el.
Picati de acord, ziceti ca a fost intr-o parcare, va prezentati la politie, declaratiile sunt la fel, masinile puse una langa alta sa fie la acelasi nivel bara lui cu usa/aripa ta si gata. Cum se poate dovedi ca n-a fost asa ?
"La efectuarea manevrei de mers cu spatele nu am apreciat corect distanta si am acrosat autoturismul Opel cu nr inmatriculare BZ..... parcat regulamentar, in urma evenimentului usa/aripa etc au fost avariate".
Ai RCA, ai dovada te duci la service.
Si ce sa fie ilegal ? Sa te acroseze unul cu utilitara/camion intr-o parcare ?
Daca e ilegal atunci fa plangere la politie si sa-si miste burtile si partile dorsale umflate din banii nostrii si sa gaseasca autorul.


cu utilitara nu cred ca vrea cineva pt ca sub 1000 nu gasesti rca la utilitare si 30% din 1000 pe 3 ani sunt bani
  • teo1985

  • Mesaje scrise: 280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Vin si eu cu o completare. Cel care va pune la "bataie" politia lui de asigurare, in urmatorii 2 ani va plati mai mult la asigurarea obligatorie. Nu stiu cu cat dar e bine de stiu. Intereseaza-te si de chestia asta.
  • ROMFYS

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Combo 2003 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2009

  • Mesaj Privat
teo1985 a scris:Vin si eu cu o completare. Cel care va pune la "bataie" politia lui de asigurare, in urmatorii 2 ani va plati mai mult la asigurarea obligatorie. Nu stiu cu cat dar e bine de stiu. Intereseaza-te si de chestia asta.

majorarea se aplica 3 ani si e cam 30%
Skip ads

  • mephisto

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2010

  • Mesaj Privat
chiar daca schimbi asiguratorul?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Chiar daca schimbi.

No, masina a fost lovita de lama unui utilzaj de deszapezire. Nu prea poti face nimic in astfel de situatii.
Ramane sa repari masina singur. Cauti un atelier de tinichigerie ieftin si bun. Ce ai tu acolo nu va costa enorm, probabil mai putin decat stresul si umbletele dupa vinovat.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ROMFYS a scris:
teo1985 a scris:Vin si eu cu o completare. Cel care va pune la "bataie" politia lui de asigurare, in urmatorii 2 ani va plati mai mult la asigurarea obligatorie. Nu stiu cu cat dar e bine de stiu. Intereseaza-te si de chestia asta.

majorarea se aplica 3 ani si e cam 30%


Pai si ce conteaza cu cat creste ? Utilitarele/camioanele sunt pe firma, pe cine intereseaza atat de mult cat da pe un RCA ? La o firma cu o flota cat de cat tine cineva cont la tamponarile astea de oras ? Mai ales ca pe vremea asta nu-i imposibil si ireal sa derapezi intr-o parcare fix intr-o masina parcata.
Si daca-ar fi caz extrem sa-i impute diferenta de RCA soferului, ii poti plati tu diferenta in fiecare an, oricum iesi mai ieftin si in rate.
Si macar iti faci masina cum trebuie la un service civilizat , pe o polita RCA valabila, decat pe banii tai putini sau neprogramati intr-un service obscur.
Numai sa gasesti pe cineva si sa si vrea.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@slash de solutii din astea nu se vorbeste pe un forum public. tu indemni la ceva ilegal pt care se poate ajunge la penal. frauda in asigurari.
chiar daca duba e pe firma nu ii convine nimanui sa plateasca rca mai mare.

@mephisto urmarea logica e sa mergi la politie pt constatare si la firma de dezapezire. 99% ca nu vor recunoaste.
din pacate va trebui sa iti repari masina sin banii tai. cam nasol dar nu prea ai ce face.
poti incerca si la fondul pt victimile strazii. despagubesc si daune materiale, dar din cate stiu trebuie sa cunosti autrorul.totusi incearca ca nu ai ce pierde.
Skip ads

  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa intru in polemica cu tine, stiu ca ai un ghimpe impotriva mea.
Ai dreptate, ieri am fost sub influenta unor efecte secundare de la niste medicamente ( urmez un tratament ) si abia azi am vazut ce-am scris.
Evident ca n-am fost cu mintea limpede. De fapt acum imi dau seama ca eu ieri nici n-am avut acces la calculator, altcineva a intrat pe contul meu.
Dar oare sa fugi de la locul accidentului nu este ilegal ? Rolling Eyes
  • Andrei_11_dny

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Te-a Agatzat cu lama si apoi si-a dat seama ce a facut si a luat maneru de la portiera ca altfel nu-mi imaginez unde o fi disparut,pe mine asta vara masina care uda florile din centru mi-a sters aripa spate si a plecat,norocul meu a fost ca eram in zona si m-a avertizat pageru de la alarma am alergat la masina si am gasit cisterna cu pricina i-am explicat soferului ce a facut si el nu credea pana nu l-am amenintzat cu politia,apoi mia dat rca-ul,incearca sa vezi ce autocamion a dezapezit zona respectiva si cauta urme de la vopseaua ta pe ea,numai bine si sper sa iti rezolvi problema
  • mephisto

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Azi am fost la cei de la dezapezire sect 4 impreuna cu un vecin si le-am spus ca am gasit masina lovita in parcare de catre un utilaj de la dansii si ca il am pe acest vecin care a "vazut totul". Dupa multe minute de asteptare stam de vorba cu cel ce se ocupa de parcul auto de la ei si imi spune ca nu este adevarat, ca nici un vehicol nu este avariat, eu le respund ca este normal din moment ce a intrat cu lama in tabla si a perforat-o pe o distanta mica, le-am mai spus ca eu oricum ma duc la politie sa anunt fapta si ca ar fi mai bine s-o rezolvam pe amiabila, el a sustinut in continuare ca nu este adevarat dar sa-l las pana maine sa vorbeasca cu toti soferii si sa vada ce facem.
Acum astept pana maine dupa-amiaza, dupa care ma duc la politie sa anunt accidentul, abia azi am reusit sa scot masina din zapada.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Sa spui politistilor ca insisti pentru a efectua o expertiza la vopsea, pentru eventuale urme. Daca sunt baieti seriosi si nu se dau cu "drumarii", in functie si de deschiderea sau nu a acestora din urma, politia le poate ciufuli flota un pic. Sa ne tii ca curent!
Skip ads

  • ROMFYS

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Combo 2003 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2009

  • Mesaj Privat
mephisto a scris:Azi am fost la cei de la dezapezire sect 4 impreuna cu un vecin si le-am spus ca am gasit masina lovita in parcare de catre un utilaj de la dansii si ca il am pe acest vecin care a "vazut totul". Dupa multe minute de asteptare stam de vorba cu cel ce se ocupa de parcul auto de la ei si imi spune ca nu este adevarat, ca nici un vehicol nu este avariat, eu le respund ca este normal din moment ce a intrat cu lama in tabla si a perforat-o pe o distanta mica, le-am mai spus ca eu oricum ma duc la politie sa anunt fapta si ca ar fi mai bine s-o rezolvam pe amiabila, el a sustinut in continuare ca nu este adevarat dar sa-l las pana maine sa vorbeasca cu toti soferii si sa vada ce facem.
Acum astept pana maine dupa-amiaza, dupa care ma duc la politie sa anunt accidentul, abia azi am reusit sa scot masina din zapada.


daca iti dau raspuns nefavorabil tu trebuie sa pui masina langa toate modelele lor de masini cu lame sa faci comparatii ca daca daunele bat si lama se potriveste te-ai scos daca nu nu ai ce sa faci la politie totdeauna daunele vorbesc si trebuie sa se potriveasca la fix cele doua masini implicate si mai ales ca tu ai si martorul care a vazut tot trebuie sa-ti dea asigurarea
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daune pe lama?
Dar tu crezi ca lama aia e impecabila?
Ca nu a mai lovit sute de borduri?
  • ROMFYS

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Combo 2003 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2009

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Daune pe lama?
Dar tu crezi ca lama aia e impecabila?
Ca nu a mai lovit sute de borduri?


nu m-am referit la daune pe lama ci ca trebuie sa se potriveasca pentru ca poate toate lamele lor daca compari cu masina ar lovi-o pe cea din urma la nivelul geamurilor cand sunt lasate jos si at e clar ca nu au fost ei
mai bine spus trebuie sa fie la nivel cu taietura lui de pe signum
  • ROMFYS

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Combo 2003 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2009

  • Mesaj Privat
sa va dau un exemplu

un prieten si-a gasit la fel masina, un Sorento, cu o gaura pe la mijlocul barii fata
masina garata pe intrarea de la garajul lui
un ziua respectiva s-a dus gunoiul si la blocurile eacele unde are el garaj pubelele sunt dupa garajul lui si gunoierii intra cu camionul cu spatele sa ajunga la gunoaie
a mers la branthner veres si a pus jipu in spate la fiecare tip de masina de gunoi pe care o au acestia in cj
la a doua masina de gunoi s-a potrivit perfect--- aceasta avea rampa pe care stau gunoierii si cu ea ridicata se potrivea

firma de salubritate a suportat toate cheltuielile de reparatie in reprezentanta kia fara amiabila pt ca cu dauna era prea mult majorarea
  • mephisto

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Azi m-am intalnit cu cel responsabil de parcul auto adp sect 4 si am comparat taietura de pe signum cu lama de pe utilaje, se potriveste, el recunoaste ca este lovitura de lama, doar ca nici un sofer nu recunoaste sa fi lovit vreo masina,,, ce sa fac? ramane maine sa ma duc la politie sa vad ce rezolv si acolo...
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Pai daca recunoaste ca-i lovitura de la utilajele lor ti-ai gasit vinovatul: ADP
Iti poate da RCA de buna voie si se rezolva amiabil sau la politie cand te duci spui ca ADP e autorul, ca a recunoscut si indetificat urma dar ca se cotesc ptr despagubiri si te indrepti impotriva ADP in calitate de proprietar al utilajului. E treaba lor daca soferul se da lovit.
  • mephisto

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2010

  • Mesaj Privat
logic asa e, dar mi-a zis ca de unde stie el daca nu au trecut alti de la alte firme, deoarece sunt 4 firme care se ocupa ce deszapezire in sect 4...
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu cred ca soferul nici nu a simtit cand a lovit masina ta.
sper sa iti recuperezi dauna.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR