Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • silviukawa

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2010

  • Mesaj Privat
,,Fugi de Vectra, chiar si Astra diesel. Daca ai ceva mai multi bani, ia Logan/Sandero nou pe benzina''

CUM mama dracului trimiti omu sa isi cumpere logan/sandero? mai ales pe forum opel....dacia ii dacie,nu conteaza ca ii 1.4 mpi sau 1.5 dci
Dacia ii carutza de masina,in istoria ei de 50 ani imediat numai masini nasoale au facut. AM un sfat pt persoana care vrea sa isi cumpere masina:nu te lua dupa toate parerile de aici: motoru mic e indicat pt distante mici ,in orash,iar afara macar un 1.8.In locu tau as schimba forumu,intra pe vw ca ma gandesc ca acolo nu te trimite sa iti cumperi dacia.Am observat ca pe acest forum intra multe gogai si momai care si-au cumparat opel pentru ca este mai ieftin decat mercedes,nu schimba la el poate nici uleiu si dupa aia se plang:ba ca motoru nusg care mananca ulei,ba ca imi pica pompa etc.

SChimbati uleiu ,fratilor,la 8000 km si bagati motorina de la omv,mol,,,nu de la locomotiva lui bunicu.
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Dormi in continuare ...
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Drogas omul scrie clar ca vrea un opel + "vreau o masina buna" si tu vii cu ligheane. Esti offtopic grav.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Drogas, chiar asa. Mai bun e un Astra G putin rulat(400.000 km), un singur proprietar in varsta in Germania. Cool
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
silviukawa a scris:,,Fugi de Vectra, chiar si Astra diesel. Daca ai ceva mai multi bani, ia Logan/Sandero nou pe benzina''

CUM mama dracului trimiti omu sa isi cumpere logan/sandero? mai ales pe forum opel....dacia ii dacie,nu conteaza ca ii 1.4 mpi sau 1.5 dci
Dacia ii carutza de masina,in istoria ei de 50 ani imediat numai masini nasoale au facut. AM un sfat pt persoana care vrea sa isi cumpere masina:nu te lua dupa toate parerile de aici: motoru mic e indicat pt distante mici ,in orash,iar afara macar un 1.8.In locu tau as schimba forumu,intra pe vw ca ma gandesc ca acolo nu te trimite sa iti cumperi dacia.Am observat ca pe acest forum intra multe gogai si momai care si-au cumparat opel pentru ca este mai ieftin decat mercedes,nu schimba la el poate nici uleiu si dupa aia se plang:ba ca motoru nusg care mananca ulei,ba ca imi pica pompa etc.

SChimbati uleiu ,fratilor,la 8000 km si bagati motorina de la omv,mol,,,nu de la locomotiva lui bunicu.


In ultimele saptamani am avut destule discutii pe tema Dacia. Cauta-le daca esti curios de parerea mea.

In primul rand omul vrea ceva cu intretinere ieftina. Nu iesi mai ieftin (overall - pret de achizitie si reparatii pe parcursul a 100 000 km) cu o alta masina in afara de logan/sandero pe benzina. Ca sunt cotete pe roti, n-au siguranta, au tehnologie de la sfarsitul anilor 90', ca s-au facut economii, arata urat, si dupa 100 000 km iti vine sa le arunci e altceva.

Schimba forumul, si vei primi sfaturi de passat 2.0 tdi de la oameni care si baga salarii intregi in reparatii. Dar pe ei nu-i deranjeaza.
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Drogas omul scrie clar ca vrea un opel + "vreau o masina buna" si tu vii cu ligheane. Esti offtopic grav.



Scuze, daca te simti lezat, sa inteleg ca si tu ai vreo vechitura 2000-2003 ?

+1 pentru postul lui tonytm, dar sa stii ca si aspectul tine de gustul fiecaruia, pe mine unul nu ma deranjaza capitolul asta


Ultima modificare facuta de Drogas la Vin 17 Feb, 2012 11:40 am
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
kiko a scris:salut pe toti ,vreau sa cumpar o masina un opel dar nu sunt hotarit la model vreau ceva cu un consum mic iar ca an de fabricatie ceva intre 2000 -2004 astept sugestii ,sfaturi , indrumari

Nu va mai certati, se doreste conform anuntului citat cea mai potrivita si cea mai buna masina OPEL posibila care sa corespunda banutilor pe care ii are si anului acela .
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,460
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Drogas, da, ai nimerit-o, elegance are o vechitura din 2003. Vezi-i semnatura.
All, va rog sa va opriti aici. Omul a zis ca vrea un Opel. Asa ca haideti sa punem de-o parte recomandarile cu passat, lighean, sandele, trabant, etc. Pana la urma omu' trebuie sa ne mai ofere niste informatii, pentru ca, in afara de nr km, nu a prea zis nimic. Nu tu buget, nu tu nivel de incarcare, nu tu combustibil preferat...
Skip ads

  • tomescuadi

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2011

  • Mesaj Privat
imi permit sa raspund la topicul asta cu o intrebare...am vazut pe un site de vanzari masini un Astra G benzinar de 1.2 pe la vreo 3500 de euro (nu mai tin minte pretul exact) neinmatriculat, an de fabricatie relativ recent. Ce ziceti, merita? M-am mirat de motorul de 1.2, despre care nici nu stiam ca a fost pus pe Astra G. Imi inchipui ca in oras scoate un consum mare si nici performante mai mari decat cu Corsa mea nu scoti Very Happy .
Pun problema asa pentru ca intentionez si eu la vara sa cumpar tot un Opel la un buget undeva la 3500 euro. Prefer ceva pe motorina, insa decat sa investesc o caruta de bani pe o masina samsarita mai bine iau ceva pe benzina si gata.
Nu am apucat sa caut prea mult dar in directia asta m-as indrepta, Astra G sau Vectra B mai recent.

Ca si clarificare: nu vreau Dacie, nu vreau sa jignesc pe nimeni, doar ca mie imi place Opel.
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Eu am vazut mai multe astfel de masini. Cei care le vindeau, samsari sau nu, spuneau ca sunt un pic cam lenese desi eu cred ca se descurca binisor. De consum nu am vorbit, dar cred ca ceva mai mult ca o corsa.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Astra G cu Z12XE de 75cp stiu ca sunt, chiar un prieten este amarat ca a vandut si a luat ceva S... de a picat grupul de 2 ori. Nu stiu sa fi fost cu Z12XEP de 80cp. In oras face fata si a lui era break plus 100kg sofer si scule in portbagaj la greu. Pe Astra G classic II sau cum o fi denumita au montat Z14XEP motor identic cu Z12XEP dar cilindree mai mare, in afara de coduri aiurea de lambda nu au avut probleme.
Tabla e buna spre deosebire de Dacie unde in cativa ani este ciur. Este foarte bun un 1,4MPI la taxi sau distributie, dupa 400,000km facuti repejor o arunci si gata.

tonytm mai ieftin decat Corsa C la intretinere este Agila A...timonerie, filtru benzina, bucsaraie etc. motorul e la fel dar sasiul e de Suzuki si se vede japonezul, urat fata de Corsa dar mai fiabil. Clar nu ofera spatiul uneia in 3 volume dar asta este...vrei si mica si consum dar spatiu de Omega ?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Dane, omul face 500 de km in fiecare weekend si tu ne lauzi cutia aia pe roti?
tomescuadi, la 3500 de euro gasesti Astra G care arata bine. Manarite dar macar arata bine. Motor ar fi bun un Z14XEP sau diesel CDTi-ul de 1.7 si 80 CP..
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,460
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
daniel, nevasta-mea face, cam de 2 ori pe luna, 600 km/uichend. Cu buburuza de Corsa.
Ne intoarcem la discutia "da' tu cat esti, si cat vrei sa incarci masina?" Daca omu' are 1.60, Corsa will do just fine, chiar si la drumuri lungi. Daca are 2m, corsa nu ii e buna si daca face doar 3 km/zi.
Sau vorbim despre siguranta si stabilitate? Da, intr-adevar, o corsa nu te imbraca asa de bine ca o, sa zicem, vectra. Insa si diferenta de costuri de intretinere si utilizare e semnificativa.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
jE a scris:daniel, nevasta-mea face, cam de 2 ori pe luna, 600 km/uichend. Cu buburuza de Corsa.
Ne intoarcem la discutia "da' tu cat esti, si cat vrei sa incarci masina?" Daca omu' are 1.60, Corsa will do just fine, chiar si la drumuri lungi. Daca are 2m, corsa nu ii e buna si daca face doar 3 km/zi.
Sau vorbim despre siguranta si stabilitate? Da, intr-adevar, o corsa nu te imbraca asa de bine ca o, sa zicem, vectra. Insa si diferenta de costuri de intretinere si utilizare e semnificativa.

jE, stii foarte bine ca daca e sa pleci cu cotetul de gaini(Agila) 500 km la drum intins in conditii de vant lateral puternic te apuca sfintii. Eu am prins un asemenea drum prin viscol si nu as mai repeta experienta chiar daca ar fi sa mearga gratis si eu sa am 1,20.
Nu am nimic cu ea ca masina dar omul 2 treimi din drumuri le face extraurban. Si drum destul de lung(la ce haos e pe soselele noastre). Recomandarile mele Corsa 1.2, Astra G 1.4 sau 1.7 CDTi, Vectra B daca ai bani. Benzinarele cu GPL ca 40.000 de km pe an sunt multi.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,096
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Daniel, vis-a-vis de Agila sa nu te auda @george_fusneica! Very Happy Ca el a avut Agila si a plimbat-o toata Europa cu mandrie. Inca e indragostit de ea dar a trebuit s-o vanda. Poate stii ca e oarecum coleg de-al tau dar s-a mutat la Cardiff. Aia cred ca au mai multa nevoie de medici! Evil or Very Mad Asta e.
George nu s-a plas de stabilitate la Agila. E drept ca si el era un om cu greutate, bine facut, sarea suta. Acum a slabit chiar bine!
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:
jE, stii foarte bine ca daca e sa pleci cu cotetul de gaini(Agila) 500 km la drum intins in conditii de vant lateral puternic te apuca sfintii.



Sa-ti coaca daca te sufla vantu mai tare in logan decat in agila. Question
drogas, dupa cum stii deja am 2 vechituri: una din 2005 si alta din 2003. Pe aia din 2005 am dat 7500 eur cand ligheanu era 11.000 nou si pe cea din 2003 am dat 4200 cand loganul era ~6000 SH.

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,096
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Asa am si eu vechitura din 2001! Si nu as da-o nici pe 10 Loganuri!
Sau daca as castiga pe undeva 10 Loganuri le-as vinde si mi-as lua o Insignia, poate chiar SH, veche de vreo 3 anisori, iar cu restul de bani as strabate Europa!
Acum serios, am condus Logan, cel mai mult cam 200 km la un drum, in rest distante mici prin oras. Dupa cei 200 km ma termina spatele - am niscaiva probleme la spate. In Vectra mea, am facut 1800 km in aproximativ 20 ore (cu pauzele aferente) si nu am avut nimic la spate.
  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
kiko,am observat ca vrei Opel intre 2000-2004 an de fabricatie.Eu as spune Astra/Vectra benzina 1.8+GPL.Ar merge si 1.6,dar la acestea depinde de starea motorului,sunt unele care consuma ulei,altele nu.Motoarele 1.8 se spune ca sunt reusite.
off-topic: Va rog nu transformati discutia in opel vs logan.
  • tomescuadi

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2011

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:
tomescuadi, la 3500 de euro gasesti Astra G care arata bine. Manarite dar macar arata bine. Motor ar fi bun un Z14XEP sau diesel CDTi-ul de 1.7 si 80 CP..

Pai asta era ideea, m-ar interesa un Astra G 1.7 CDTI, a avut un coleg de munca si era ok (din punctul meu de vedere) ca performante, despre consum nu mai zic, numai ca el a fost (si inca este) primul proprietar si nu vrea sa o vanda, il si inteleg de ce.
Nu ma intereseaza o bomba pe roti, dar nici sa iau ceva la care sa descopar in timp "n" hibe si sa-mi para rau ca mi-a luat ochii vopseaua sau interiorul.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Sa-ti coaca daca te sufla vantu mai tare in logan decat in agila. Question

In Logan si mai ales in MCV nu te sufla primul TIR care trece pe langa tine in sant. Hai sa nu mai continuam ca au fost discutii interminabile pe forum despre Dacia. In plus ai o prea bogata cultura auto ca sa imi spui ca ai alege un Agila cu care sa faci 500 km/weekend.
tomescuadi, la 3500 de euro nu o sa gasesti un diesel in apele lui. Daca masina nu e noua, benzina+GPL e sfanta. In plus bate la cost/km si intretinere orice diesel.


Ultima modificare facuta de pirvu_daniel la Vin 17 Feb, 2012 4:08 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR