Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Mai bine punem pe cineva care il cunoaste personal...asa nu cred ca o sa aduca decat daca il roaga cineva in care are si incredere:)...
Skip ads

  • fratelo4u

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am reusit in sfarsit sa imi cumpar mocheta si sa decupez presurile , am sa va arat si cateva poze , iar cat despre bani , m-au costat 20 ron un sul de mocheta (suficienta pentru presuri si porbagaj) si 5 ron metrul liniar pentru surfilat. Mai imi ramane sa caut pe cineva pentru gravat ceva pe ele , eventual doar sigla Opel .


  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Modelul l-ai luat dupa cele originale ?Cele din fata par trapezoidale, asa sunt si cele originale ?
De ce se vede ca si cum ar fi cusute cu ata alba pe exterior ? Cele din spate arata chiar bine, iar pretul total nu e mare deloc.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
@pustiu_pst

Referitor la cele de pe eBay, am vazut ca au un kit de fixare pe mocheta ca sa nu se adune sub picioare. Cu Google Translate am citit ceva cum ca unele Vectra B au din fabrica niste prinderi in care se fizeaza aceste covorase. Tu ai asa ceva la a ta, sau numai cele Irmscher sau GSI au asa ceva de fabrica ?

Si inca ceva, cat costa 4 covorase din cauciuc originale Opel sau 4 covorase din material textil originale Opel (exista aceasta optiune la noi in RO) ?
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Au niste butoni de plastic care se infig(insurubeaza prin mocheta) in podea si un cap patrat.Covorasul are o gaura patrata care se pune peste acel buton de plastic,iar deasupra vine un alt buton de plastic rotund care se fixeaza in butonul patrat prin rotire.
Daca ai persoane care mai intai se urca cu piciorul in masina dupa 1 luna or sa se rupa,deoarece sunt de plastic si nu-s prea rezistenti.
Mai bine faci rost de "arici" care sa-i cosi pe spate sa stea si sa nu alunece pe mocheta masinii.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am prins ideia, se pot proteja daca cosi pe spate un material tip arici si asta le rigidizeaza. Si eu urc in masina cu un picior inainte.
Tu ai aceste prinderi in mocheta la a ta ? Intreb pentru ca stiu ca a ta e modelul CDX.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Da.
kegpr i-a montat dar momentan doar unul mai este intreg Smile)
  • fratelo4u

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am rezolvat si problema "gravatului" . Modelul de pe care am facut sabloanele au fost presuri originale de vectra b de cauciuc. Duminica o sa atasez si poze cu ambele modele.


Skip ads

  • stfan

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Se gasesc si pe piata noastra covorase dedicate pentru vectra b, acum cateva zile am dat peste un magazin online dar nu ma interesa subiectul la acel moment, deci se merita cumparate dedicate. Eu mi-am luat tavita pentru portbagaj dedicata si se potriveste ca o manusa.
Iata, am gasit..http://www.autoprimus.ro/Accesorii_Auto/Covorase_Opel_Vectra_B/id-bb2d5331006158fed3abf556269e1102.html
Mi se par mai indicate din cauciuc intrucat nu trece apa. Nu este reclama ci doar dorinta de a ajuta.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru link, eram pe cale sa te rog sa cauti link-ul in History dar uite ca l-ai gasit. Laughing

Arata bine si au acea margine care ma intereseaza pe mine, ca sa nu iasa apa din covoras cand covorasul e ud :

Vis-a-vis de forma, exact asa arata cele originale de Vectra B ? Forma celor 2 covorase pentru scaunele din fata mi se pare foarte personalizata.

L.E
La Petex pe site sunt 90lei, maine le dau un telefon ca sa vad cat iese pretul final cu transport pe curier rapid.
  • stfan

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Nu am vazut covorase montate pana acum la nimeni, insa cu tava pentru portbagaj am riscat si nu-mi pare rau, este ok, asa ca eu as risca daca as avea nevoie.
  • soringsu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2012

  • Mesaj Privat
salut
eu am cumapart acum o luna de la niste baieti pe internet un set de covorase din mocheta pentru interior mai groase decat cele originale si pe partea din spate sunt cu cauciuc iar pe ploile astea vad ca nu a trecut apa. daca va poate fi de folos dati un telefon .
adresa de pe care am luat numarul: http://www.covoraseauto-1.ro/contact2.html. nu este reclama!
acum pentru portbagaj nu am cerut petru ca deja aveam unul nou.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,681
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu am sunat la AutoA pentru unele Petex siliconice de forma celor originale, din pacate nu au pe stoc si pentru o perioada de timp nici nu pot aduce.
  • triple-x

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Pentru cei care vor sa-si confectioneze covorase pt masina se poate face din mocheta iar pe margine surfilate cum a facut colegul.Doar ca mai trebuiau o data surfilate ,cu doua straturi acea margine se ingroasa si arata mult mai bine va spun din propria experienta pentru ca am lucrat in domeniu.Rugati pe cel care surfileaza sa nu grabeasca materialul cand surfileaza sa traga materialul usor ca sa vina sfoara lipita de cea dinainte,iar dupa prima etapa sa mai faca inca o data acelas proces , va arata superb plus ca se va ingrosa si va arata ca o tavita . Nu ezitati sa specificati ce culoare sa fie cea dea doua ata , la cererea clientului se poate schimba culoarea , ma refer cum a facut colegu cu negru si a doua ata avea culoarea alba, spuneti celui de acolo ce culoare vreti sa fie de preferat negru ca da mai bine. Bafta la schimbat mochete.
  • soringsu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2012

  • Mesaj Privat
in privinta surfilarii ideea este buna dar daca te gandesti un pic in momentul in care surfilezi a 2-a oara exista riscul sa se suprapuna firele si sa taie si mocheta. m-am uitat cu atentie si impunsaturile sunt date una langa alta si nu cred ca a 2-a oara poate veni pe aceleasi gauri. oricum arata ff bine. am pus si o poza. poza este de la masina sotiei.
  • triple-x

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Nu e riscul de rupere a mochetei asta depinde acum si de modelul mochetei . Firele nu mai vin pe acelesi gauri vin mai in spate , nu am surfilat o singura mocheta am surfilat sute si difereau de la model la model , cele care sunt teapane exista acel risc dar nu cred ca cineva ar cumpara asa ceva.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR