Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • ..Loveall..

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Multi mi-au zis ca masinile astea vectra A fug toti de ele chiar si cei mai buni electricieni pentru ca sunt "masini cu 1000 probleme si foarte greu de depistat problemele lor".Asta pt ca sunt f. vechi.Dar parerea mea este ca,ma repet doar cei de la General Motors stiu sa le faca Smile
Skip ads

  • cosminx

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
nu vreau sa te contrazic...sincer nu cred ca sunt masini cu atatea probleme cum spui poate meseriasu la care ai fost isi prinde urechile si cand schimba bateriile la telecomanda....sunt multe masini din generatii mai noi cu mai multe probleme decat cele mai vechi
  • ..Loveall..

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2010

  • Mesaj Privat
de acord cu tine,probabil ca ai dreptate,dar masinile mai noi au marele AVANTAJ ca sti ca le pui pe tester si-ti spun exact care e buba lor.La masinile mai vechi dupa cum am explicat mai sus asta e marele lor dezavantaj ca nu prea sunt testere pt ele in orice serviceuri.Pt. ca sunt foarte vechi.Adica si daca faci acel test agrafa sa zicem ca-ti iese o valoare 37 oxygen sensor,si schimbi oxygen sensoru si iar ti se aprinde check engineu in bord.Vectrele astea zici "ca au un razboi personal al lor".Io sincer nu inteleg de ce sunt asa de "mofturoase" cu check engineu ala

P.S> Ce ma uimeste pe mine e faptul ca: asa de"in urma suntem" fata de straini?Zic asta pt ca aceste masini au 20 ani si noi suntem in 2012 si tot nu le intelegem constructia lor de acum 20 ani .In sensu ca nu au reusit si romanasii nostrii sa faca un tester sa sti ce le pui pe tester ca astea mai noi si gata.Ne chinuim si bajbaim cu tot felul de teste agrafa care tot nu te ajuta 100% Neutral
Multi oamei s-au suparat pe mine,si la multi ingineri ca le-am zis ca un inginer german,olandez e mult mai pregatit ca un roman.Nu mai destept ci doar mai pregatit si mai silitor la locu de munca.SI imi mentin aceasta parere chiar daca s-au suparat pe mine dar din pacate asta-i purul adevar Neutral
  • cosminx

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
cand esti platit sa iti faci treaba o faci dar cand cineva se face ca te plateste si tu te faci ca muncesti...e tara in care traim oamenii bine pregatiti deja semneaza statele de plata in alte tari....
Skip ads

  • rami

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
a mea are 240 000km fara probleme doar rugina atat
  • ..Loveall..

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2010

  • Mesaj Privat
am gasit ceva care ar putea rezolva toate problemele cu becu galben.Este o interfata care citeste toate modelele de opel 1987 pana in 2008 dar costa de te usuca

http://www.autoscan.ro/Auto..._Opel_CAN_USB.htm
  • ciresel

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2009

  • Mesaj Privat
chiar daca ai scos sonda lambda becu se va aprinde.uneori o sonda arsa se comporta ca si cum nu ar fi(nu da nicio tensiune)si in acest caz becul de avarie se va apinde.ce nu stii tu este ca poti mere si cu becu sprins(calculatorul ti va face o medie de referinta a gazelor si va merge pe valloarea aia)consecinta va fi consumul mai mare de benzina si un catalizator defect inainte de vreme.si mai este o treaba,de obicei la masinile pe injectii se pune si un emulator de sonda lamda.se stie ca aceasta sonda o ia razna la gazele cauzate de arderea pe gpl si va trimite informatiii gresite la calc de injectie.pt anu se intampla acest luccru tehnicienii care fac montaju la instalarea gpl ului pun si acest emulator de sonda lamda si practic pacaleste calculatorul ca totul este ok .tu ai acest emulator?ca poate ti au pus meseriasii gpl pt motoare dodate cu carburator (si care nu contin acest emulator)
  • cosminx

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
nici eu nu am nici un emulator....poate ptr instalatiile pe carburator,injectie monopunct nu se pune asa ceva...cum arata treaba aia,emulatorul?
Skip ads

  • cosminx

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
..Loveall.. a scris:am gasit ceva care ar putea rezolva toate problemele cu becu galben.Este o interfata care citeste toate modelele de opel 1987 pana in 2008 dar costa de te usuca

http://www.autoscan.ro/Auto..._Opel_CAN_USB.htm
dar crezi ca trebuie sa-l cumperi tu?nu e nimeni care sa detina acea interfata,nici un service?...sincer nu cred
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@loveall 1.daca ai citi mai mult ai fi rezolvat problema.cine nu intelege c16nz?sau orice motor de pe vectra a? cretinii de mecanici vor sa faca bani repede.hop tup testerul pe ea schimba piesa care nu e, dupa mai schimba juma de masina si gata rezolva
2.testerul din link-ul tau il am eu.intradevar merge pe orice opel din 1988-2005.eu am clona care nu merge pe can.acu vestea rea este ca nu merge pe c16nz.pe c16nz nu merge nimic.nici un tester nu vede parametri pe c16nz.poate doar tech1.asta e un ecu mai ciudat.dar cum spuneam daca pui mana si citesti ai sa intelegi si motorul si functionarea si ai sa inveti sa verifici toti senzorii de pe masina cu un aparat de masura de 50 ron din bazar.
3.sunt ingineri pregatiti si la noi.de aia ajung pe afara pe bani frumosi.si nu numai ingineri.ce legatura are asta cu faptul ca tu nu esti in stare sa citesti si sa pui aici un amarat de cod de eroare?treaba de 5 minute si o sarma?mergi cu sonda scoasa si te intrebi de ce se aprinde becul?poate de ciuda.

on topic:cand se aprinde becul faci agrafa si pui codul de eroare aici.fara sonda cuplata ecu vede o valoare de mijloc si nu aprinde becul decat dupa o perioada mai lunga.ce gpl ai pe ea?e montat la unu autorizat sau la coltul gardului?e montat cum trebuie?e pt injectie? gpl-ul nu strica sonda lambda.se pune noua si bosch.nu vapoare.
crezi ca are rost sa ne batem capul sau vrei doar un loc unde sa te plangi ce romani prost pregatiti suntem?

ps.testerul nu rezolva problema becului galben.doar citeste si sterge niste coduri de eroare.vede niste parametri in timp real.
becul galben nu e o problema.el doar arata ca masina are o problema.ce te faceai daca nu era deloc?
  • cosminx

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
mariane crezi ca sonda ngk nu e buna?de ce numai bosch?sincer eu am schimbat sonda asta dupa ce am facut testu' am pus intradevar ngk am repetat testu si eroare tot la sonda imi da...de ce?becul check se aprinde numai la mersul pe gpl(montat la service autorizat si omologat rar) dupa ce se aprinde becul daca dau pe benzina se stinge imediat....sincer nu am observat schimbare inainte si dupa inlocuirea sondei lambda nici relanti mai stabil nici consum mai mic...
  • ..Loveall..

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Marian am instalatie gpl olandeza originala pusa pe masina,cu o mica precizare.Acum multi ani am fost silit sa dau instalatia de gaz jos de pe ea din cauza ca RAR-ul mi-a cerut actele ei de provenienta si nu le-am avut.Cand am cumparat masina din Bucuresti de la o ffirma Autobenelux,nu mi-au dat acte de la GPL pt ca atunci nu verifica nimeni totu cu lux de amanunte ca acum.Acum ca benzina este 5.99 ron/l si vazand la tv ca va fi si 7 ron in viitorul apropiat m-am decis sa-mi pun la loc instalatia de gaz.Asta e vin timpuri grele....Dar in timp am pierdut de la ea plamanu ei original,si acel senzor care citeste cati litri mai sunt in butelie+casetele acelea de electronica olandeze.Mie pe masina practic mi-a mai ramas butelia originala care am pastrat-o si tevile de alimentare de sub masina+comutatoru B/G(benzina/gaz).Cei care mi-au montat instalatia de gaz mi-au pus ei de la ei plaman nou tomaseti+electrovalva+releu si ce a mai trebuit.Deci practic instalatia mea de gpl e cam hibrid.Nu mai este cap-coada cum a fost ea din fabrica.Deci instalatia GPl am montat-o in service nu la oricine sa nu se inteleaga gresit.Instalatia mi-a verificat-o sa nu aiba scapari si mi-au reglato bine zic eu,ca merge frumos masina.Singuru mare inconvenient pt mine este urmatorul aspect.Din cauza ca in timp am pierdut acel senzor de pe butelie care indica cati litri mai am in butelie,pe bord nu mai imi indica acul cati litri am in butelie,si merg cam la ghici Neutral
Postez si datele despre butelie.

serie butelie: WVM 890615
VULGEW 23kg
18-30 BAR
C148 950, VULL 809 PROPAN
04-92, INH 55 L
LEEGGEW +T
235 RST37-2 3.8
LIVELLO MS

Si acum imi pare rau cu trecerea anilor ca nu am pastrat toata instalatia ei originala,pt ca pun pariu ca instalatia asta olandeza asa in 92 cum a fost ea conceputa tot e mai buna de 1000 de ori decat cele italiene tomaseti si alte instalatii cu care se lauda ei ca ar fi bune.De aceea sunt eu putin obsedat cu olandezii astia ca sunt buni pt ca in 92 ei au pus la aceasta instalatie GPL totu cu simt de raspundere.Cei care mi-au montat instalatia GPL mi-au zis ca nici instalatiile astea noi cap coada tomaseti nu au asa de multa electronica ca astea olandeze.Plus ca instalatiile olandeze aveau in plmanu lor de gaz si in acele casete de electronica niste relee care comunicau cu computer masinii si reglau consumul,deci consumau si putin....Asta e,taicamiu mereu imi zice mai in gluma mai in serios ca la masina asta trebuie doar 1 litru de benzina si un chibrit si am scapat de toate neplacerile=))))

P.S.Unde am montat instalatia GPL,au si rezervor in curte si mi-au zis ca e bine sa alimentez de la ei ca au gazu "curat".Si mereu cand ma duc sa alimeentez de acolo imi zic toti de acolo: Tu esti baiatul cu OLANDEZII nu? Smile)
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@cosminx ce eroare da?daca e de amestec sarac e de vina reglajul la gpl nu sonda lambda.sau poate altceva legat tot de gpl.
de sondele ngk am auzit de bine.pe benzina ai erori?daca nu eu m-as lega de gpl.spun de bosch pt ca asta a fost pus in echiparea de fabrica.cat o mai fi de bune si bosch nu mai stiu.
@loveall nu mai ai instalatie olandeza.doar butelia.aia nu se pune.daca problema a aparut imediat dupa montarea instalatiei leaga-te de cei care au montat-o.cred ca e destul de logic.pana la urma nu ai spus ce cod de eroare ai.
  • cosminx

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
eroarea era 44 parca insemna asta:44 Oxygen sensor Air/fuel mixture too lean (weak) mentionez ca testul l-am facut cu motorul oprit.pe benzina nu se aprinde check doar pe gpl
  • cosminx

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
explicatie la cod 44:Typical causes for this code include:

1) O2 sensor defective or lead shorted
2) Lean injectors (dirty or blocked)
3) Water in fuel
4) Exhaust leaks upstream of O2 sensor
5) Fuel pressure or volume too low
6) MAF sensor reading lower airflow than is actually present
7) Vacuum leaks
Cool Incorrect or poorly calibrated PROM
http://www.gnttype.org/maint/malf.html#44
  • ..Loveall..

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2010

  • Mesaj Privat
da spuneti-mi si mie va rog mi se pare mie sau pe gaz masina merge mult mai frumos decat pe benzina?Nu stiu dar la 80km/h pe treapta 5,efectiv nu prea aud motorul la masina,aud doar vantul de afara.Pe benzina la aceasi viteza parca e mai zgomotos motorul.
Si inca o chestie si poate ca o sa va para ciudat ce zic.Pe GPL daca conectez sonda lambda la loc parca devine mai zgomotoasa masina,si daca deconectez sonda merge super frumos motorul.Nu stiu ce sa mai cred
  • rami

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
compiuterul de bord l-ai montat tu sau este original cu masina din fabrica?
  • ..Loveall..

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2010

  • Mesaj Privat
computerul de bord adica ala care iti arata autonomia,consumu instantaneu,temp...etc nu este original al masinii.L-am montat tot in service.Dar dc ma intrebi?
Da spuneti-mi si mie va rog masinile merg cumva mai "relaxat" pe GPL decat pe benzina?Sau doar mi se pare e efectul Placebo?Mie 1 asa mi se pare cel putin,la 80km/h treapta 5 nu aud motoru in mers....
  • rami

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
as vrea sa imi montez si eu bc .iti arata corect valorile.cica gpl arde mult mai complect decat benzina de unde si volumul de substante toxice cica ar merge mult mai rotund motorul
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Pai BC nu-ti va indica corect pe gaz.
Cauta pe aici ca sunt tutoriale de montat BC, ca trebuie sa verifici daca ai niste mufe, daca nu trebuie sa tragi tu cablurile.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR