Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:
PS Cu siguranta daca as avea din nou posibiliattea sa aleg iau din nou Opelul de 2.0 cu peste 150 de mii de km decat kktu de logan, ce ma demoralizat total e calitatea interiorului cu mocheta pe plafon si toate plasticele ieftine


Asta cu mocheta pe plafon merita comentata.

Si-a luat cumnata mea pejo206sw ghici ce are pe plafon, aceeasi mocheta. si plasticele din interior sunt chiar ma proaste ca la logan. Si ca sa nu sufere cei cu logan care nu au lumina in torpedu , aflati ca nici 206-le asta nu are.
Asa ca nu are rost sa balacarim atata loganu asta . intr-adevar acuma e prea scump , sigura varianta care merita e cea de 1.4 fara nici o optionala ca e cea mai ieftina si poti sa iti faci treaba cu ea.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Asta a si fost "filozofia" firmei... masini ieftine pentru tari "sarace" si o alternativa "valabila" pentru categoriile sociale occidentale care circula in masini SH de 10 ani vechime... Adica... 5000E... Embarassed
Parerea mea e ca Ligheanu' e bun... la 5000 de Euro, asa cum a fost promis, nici un eurocent in plus... Twisted Evil
Pe adeptilor zicalei "masina noua e masina noua" ai invit la urmatoarea comparatie...
- Logan de un an, luat nou VS Astra luat cu un an in urma la "varsta" de 5 ani (deci 6 in total)
- Logan de 2 ani, luat nou VS Astra luat cu doi ani in urma la "varsta" de 5 ani (deci 7 in total)
- etc, etc...
("Astra" e doar o baza de comparatie, se poate folosi orice alt model similar...)
  • sabin

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
apropo de "scartaitul" rotilor la logan....mai incercati Wink - se poate
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pe vopseaua de pe trecerile de pietoni ? Very Happy
Skip ads

  • masca

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Haha.. chiar scartaie loganul.. oricare din ele.. al meu de 1.4 mai lasa si niste fum in spate (deh.. cauciucurile stoc kormoran) Very Happy si chiar pierde aderenta si in viteza a doua... daca stii cand sa i-o dai Very Happy
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am facut si eu test drive cu logan mcv de 105 cai parca. Comparand cu masina mea de 75 cai, cei 30 cai in plus nu se simt. Tipul din dreapta mea de la Adras mi-a zis la un moment dat- incercati sa mergeti mai incet/usor ca nu avem casco pe ea. Eu vroiam doar sa simt acei 105 cai si nu i-am simtit deloc. Comparind cu ford focus de 105 (sau 110 cai) tdci, e ca si cum as compara avionul cu autocarul.
In legatura cu scirtiitul rotilor, da, am scirtiit si eu un logan de 1.6 (dar nu cel de 105 cai ) , dar cred ca din cauza caucicurilor proaste.
Eu dupa ce mi-am luat caucicuri noi pe fatza scirtii mult mai greu, cu astra.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
105 cai e cu totul alta mancare de peste decat 75 de cai. E adevarat ca a ta e Diesel si, din cate stiu eu, are cuplul mai mare decat Loganul pe benzina, chiar daca puterea este mai mica. Dieselul se simte bine undeva pe la 2000 - 2500 de ture, pe cand benzina tb sa o duci pana in 3500 si chiar peste daca vrei sa simti ceva. Eu vb pt ca si a mea e la fel si ma cam chinui cu ea sub 3000. Ar fi prostesc sa spun ca nu trage pana in 3000, dar dupa pragul asta se simte o diferenta semnificativa. Eu stiu ca la test drive, poti sa faci ce vrei la masina (in limitele bunului simt). Te sfatuiesc sa mai incerci o data...Very Happy
  • raduradu

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
fratilor in primul rand sa stiti ca loganul de 105 cai e o masina slaba cu o singura parte buna motorul care trage bine! pentru cei care conduc dizaluri si dacii sa stiti ca o masina pe benzina si mAi ales una 16v suporta turatii de 6000 de ture! invatati sa conduceti si o sa vedeti ce poate face o masina pe benzia
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am vazut zilele astea pe net Logan Hatch. Era mascata ca inca mai fac baietii teste cu ea. Arata binisor, pot zice. De ce au facut msina cu 7 locuri, numai ei stiu. Loganul oricum are portbagajul mai mare si decat un S-Klasse (510 vs. 500 litri), dar faza cu 7 locuri e absurda. Nu cred ca se pot compara Opel cu Dacia; o avea mioritica motor de 105 CP, dar la cat e de mare si patrata, mi`ar fi teama sa intru intr`un viraj cu viteza. Banuiesc ca a fost conceputa ca masina de familie, dar sa fim seriosi, cine are 5 copii? Cat despre consum, am vazut si Loganul 1.6 8v cat papa, la asta nici nu vreau sa ma gandesc. Dar fiti siguri ca se vor gasi destule persoane care sa stea la coada sa`l cumpere. Cu siguranta ca se vor uita in retrovizoare si cand vor vedea vreun Astra, o sa`si manance unghiile. Noi sa fim sanatosi...Very Happy


Ultima modificare facuta de alex_arhire la Lun 20 Nov, 2006 8:19 pm, modificat de 2 ori in total
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
raduradu a scris:fratilor in primul rand sa stiti ca loganul de 105 cai e o masina slaba cu o singura parte buna motorul care trage bine! pentru cei care conduc dizaluri si dacii sa stiti ca o masina pe benzina si mAi ales una 16v suporta turatii de 6000 de ture! invatati sa conduceti si o sa vedeti ce poate face o masina pe benzia


Asa e suporta,dar cu fiabilitate mult redusa la aceste regimuri plus consumul f mare;uzura unui motor creste cam exponential cu turatia
Si eu am mers cu D1300 cu 85/ora in viteza a 2-a si cind i-am facut motorul unii segmenti erau rupti in 10 bucati,e adev ca era un motor uzat deja,cu 100kkm

Comparatia asta intre Logan si Opel sau altceva nemtesc e la fel ca si cea intre TV Teletech sau alt noname si un Panasonic/Philips/Sony si proprietarul de Logan (halatul,halatul... Very Happy )ghici ce tip de aparat si-a luat dintre astea doua Smile
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Cum vad eu lucrurile: Loganul tot Dacie ramane, dar este un pas inainte fata de 1310, papuc, nova si alte minuni cu eleronul metalic in loc de cauciuc. Nu condamn pe nimeni care`si ia Logan, in fond si la urma urmei e alegerea lor. Dar judecand o masina dupa: fiabilitate, performanta, spatiu interior, aspect, materiale si tinuta de drum, cu siguranta as alege Opel. Pe cealalta parte, luand pretul ca prim considerent, multi aleg Logan. De ce? Pt ca e mai ieftin, e romaneasca, piese se gasesc. Dar nu se gandesc ca un Logan se va strica mai des decat un Opel, deci toate economiile facute la pretul de achizitie se vor duce pe reparatii. De ce sa alegi o masina relativ noua d.p.d.v. al conceptului si constructiei, cand poti opta pt una care e de mult timp consacrata?!
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
M-am uitat acum pe site la Dacia si vad ca Logan 1.6 de 105 cai face 100 in 10.2 secunde iar Logan MCV in jur de 12 Din cite stiu, Astra G 1.7 Dti face peste 12 secunde, dak nu chiar 15 ( - fara chip Laughing ) hm.
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Sunt curios cati dintre posesorii de Logan sau de Opel si`au testat timpul de la 0 la 100 km/h.....
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Eu am scos suta in 12 secunde.
  • Jh0nny

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Raspund cam tarziu dar raspund : Referitor la testu cu treapta a 2-a si apoi intr-a 4-a la logan .... eu unul am o sora si fiind femeie Very Happy ... intelegeti voi ... a bagat din a 2-a in a 5-a si masina tragea Smile ! Am incerkt si eu eu din a-2-a ina 5-a si merge f. bine! ... acuma o fi din cauza ca eu am motoru de 2.000 Embarassed Question
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
love4cars a scris:Eu am scos suta in 12 secunde.

Si eu tot asa Cool
de asta imi pare lent MCV-ul!
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
hai sa nu fim asa de rautaciosi,si printre noi sunt posesori de masini vechi si mult inferioare loganurilor si k pret de achizitie si k performante.fiecare dupa posibilitati si mod de gandire.
iar de asemenea multe dintre masinile noastre cumparate la sh sunt mult mai scumpe decat un logan nou k sa nu mai vorbesc de valoarea lor noi.
sunt oameni care nu-si permit o masina la sh din diferite cauze:km multi,alergate,posibil lovite,pretul asigurilor casco,si nu in ultimul rand pur si simplu vor cu tot inadinsul sa cumpere o masina NOUA.
credeti k daca ar avea romanu mai multi bani ,sa zicem un sal de 2000e lunar ,ar mai cumpara tot logan?in rate.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Sa nu mai fim rautaciosi,asa e, eu vorbeam doar de demaraj.
Are si Logan-ul parti bune... cum ar fi ca e masina noua (dak o cumperi de noua ) si...parca mai avea ceva, dap costuri mici de casco, ca doar trebuie sa protejam pe cei cu Dacia.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Dupa atatea pareri pro si mai ales contra cineva a spus si adevarul. In calcul trebuiesc luate toate costurile mai ales ca nu de demaraje sport si fite e nevoie in ziua de azi ci de o masina practica cu un cost redus: de achizitie,piese de schimb asigurare si impozitare. Daca nu ma insel e totusi vorba de o masina care trebuie sa fie zi de zi, mijloc de transport practic si nu pentru intrecere intre masculi.
Sustin cele spuse de catre octav 13 si pascaru val precum si ca sofer care a trecut pe la volanul multor masini inclusiv Logan. Am fost placut impresionat de Logan si-l recomand celor care cauta o masina clasa economica avand multe puncte plus la dotari de serie.
Si nu in ultimul rand e vorba si de valoarea de revanzare care o intrece cu mult pe cea a unui Opel sau oricare alta marca la acelasi an de fabricatie.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
clasa economica zici pai la un consum de 11-12%in oras ti se pare economica,mie nu,astra are un consum in oras de 6-6,5%asta in buc dar se poate si mai bine in orasele mai putin aglomerate.
si cu valoarea de rascumparare cum e.un logan luat nou si vandut peste un an isi mentine pretul
si un opel nou vandut tot peste un an ii scade pretul mai mult ,ca aici nu am inteles?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR