Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Aici e discutabil. Diferenta de bani se reflecta in know how si in garantie. Asta bineinteles daca se tuneaza masina personalizat la fata locului.
1. Sa iti acorde cineva 80.000 de km garantie la motor, ambreiaj si cutie mi se pare mare lucru mai ales cand e vorba de masini scumpe. Asta arata calitatea tuning-ului mai ales ca in Germania se merge cu pedala la podea.
2. Nu neg calitatea tunerilor autohtoni, mi se pare extraordinar ce fac insa e altceva sa concepi o fila cu motorul pe stand si apoi sa o personalizezi. Si apoi nici nemtii nu sunt cazuti din plop.
Apropo, ofera cineva in Romania 80.000 de km garantie? Oare de ce nu face nimeni asta?
Skip ads

  • spanu110976

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salutatre tuturor.Sunt nou pe acest forum deoarece sunt nu de mult posesorul unui opel zafira y20dth an 2002.Cine ma poate ajuta si pe mine cu un tuning motor caci in comparatie cu cealalta masina care are 130 de cai este puturoasa.Eventual un nr. de telefon.
Multumesc.
  • spanu110976

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Chiar nu este nimeni care face asa ceva?
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
spanu110976 a scris:Chiar nu este nimeni care face asa ceva?

Cauta aici https://www.clubopel.com/viewforum.php?f=6
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salutari tuturor de pe aici...
Eu sunt remapat de vreo 3 ani de colegul nostru din Sibiu DJTaoTao si va pot spune si eu parerea mea dupa atata timp.
La inceput cand ma citit despre chestia asta nu am prea crezut ca doar din soft fara nici cea mai mica modificare la partea mecanica se poate schimba o masina... da poate ca o sa radeti dar eu asta pot spune ca am: o alta masina fata de cea stock.
Am facut operatiunea si am mers sa vedem daca se simte ceva... pai vreau sa spun ca dupa ce am iesit din parcare nu ma puteam obisnui cu modul in care simteam cuplul la cea mai mica apasare a pedalei. La vremea cand am facut chiptuningul aveam pe bord undeva la 160000km si acum am 220000km si real s-ar putea sa aiba cam cu 100000km mai mult. De atunci pana acum masina trage la fel de bine si in depasiri (aceasta a fost motivul principal) nu mai stau cu frica ca nu pot sa ma incadrez la timp ca stiu mereu ca am surplusul de putere.
La primul drum la Bucuresti am zis sa ii dau pe autostrada sa vad cat mai poate dupa 8 ani masinuta (era in 2009 vara) si am ajuns lejer la 200km/h si apoi cu pedala la maxim la 215km/h reali (verificati pe GPS) pentru ca pe ceas acul statea la maxim lasat jos. Imi pare rau ca nu am apucat sa fac atunci poza decat cand eram la 200km/h (cine doreste ii pun poza la dispozitie oricand). Viteza in jur de 200km/h poate confirma si Maiandrei si nu numai pe drumul de anul trecut spre Felix Fest Wink... prietenii stiu de ce Very Happy
Alte impresii sunt ca a scazut consumul la un mers normal prin Sibiu mai mult mers la serviciu si inapoi cu motorul rece in general dar o mai scot si pe autostrada sa se curete. Am pus de curand si eu ulei 2T in motorina si performantele au ramas aceleasi chiar parca mai placute putin in ceea ce priveste mersul dimineata cu motorul rece cand trage ca nebuna ca trebuie sa fiu tot cu piciorul ca o pana Wink
in incheiere vreau sa spun ca puteti apelea cu incredere la colegul nostru DjTaoTao din Sibiu (sunt vreo cativa care avem facute chiptuninguri la el) si fara sa ii fac reclama sau ceva dar noi aici in comunitatea noastra din Sibiu apelam la el de cate ori avem nevoie de ajutor pe partea electronica si nu numai. La cat de sceptic eram eu la inceput atat de mult recomand celor cu diesele mai ales sa isi faca chiptuning ca la benzina simplu aspirata castigul este destul de mic insa suplineste functionarea compresorului vara....
Cei care ajungeti prin Sibiu si vreti sa simtiti ce poate un motor Y20DTH pe o astra caravan ca invit la o tura si apoi o cafea pentru impartasit impresii si de ce nu o vizita prin frumosul nostru oras..
cu respect, Mihai
  • spanu110976

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Acum m-am intors de la Sibiu de la MAESTRUL DJTAOTAO.M-ia remapat si mie opelul zafira y20dth.Este alta masina.Apelati cu incredere la serviciile lui ca nu veti regreta.
O sa va tin la curent cu comportamentul masini.
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
spanu110976 a scris:Acum m-am intors de la Sibiu de la MAESTRUL DJTAOTAO.M-ia remapat si mie opelul zafira y20dth.Este alta masina.Apelati cu incredere la serviciile lui ca nu veti regreta.
O sa va tin la curent cu comportamentul masini.

Felicitari!Cat a durat operatiunea?A costat mult?Cati cai ai castigat?
  • spanu110976

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Operatiunea a durat cam 15minute.Stergerea softului vechi si rescrierea celui nou.
Pretul este unul onest zic eu.Daca-mi da acceptul DjTaoTao o sa-l spun fara probleme.
In legatura cu cai castigati cred ca sunt 25 deoarece facand comparatie cu cealalta masina care are 130 se misca aproape de bine ca ea.
Nu scoate gram de fum si motorul este mai elastic.Nu mai trebuiesc schimbate vitezele atat de des.
SUNT MULTUMIT !
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ce pacat ca sibiul e asa departe ca eram si eu interesat .curios de pret si eu.un pm ceva ,bineinteles cu acordul djtaotao-ului Very Happy
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
E posibil sa ai pe cineva mai aproape de tine decat crezi. ... Doar trebuie sa intrebi ... Smile
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ok ,am inteles si multumesc .m-am trezit si eu cam tarziu si a si trecut vara ca am facut vreo 5-6 Constante sezonul asta .
@bazare ai pm
@DanCuciureanu multumesc pentru amabilitate si raspuns.
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,240
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut

de curand si masina mea a primit o resoftare.Se simte diferenta chiar foarte bine,se tureaza mai repede,motorul este mai elastic si se pare ca a mers normal a scazut si consumul.

Partea ”proasta” este ca dupa un timp te obijnuiesti cu remaparea si parca nu mai trage cum trebuie,defapt nu este adevarat,doar ca vrem tot mai multa putere,ceea ce ma face acum sa imi schimb orientarea spre un 2.0 benzina....
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
X20XEV si mapat nu este fenomenal. Uita-te mai bine la un Y22DTR de 155 CP sau Z19DTH de 200 Cool

Eu vin dupa Y20DTH 130 CP, acum cu Z16XE mi-e foarte greu sa fac o depasire.
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Poate vrea z20let cu ceva turbo pe el... Very Happy
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,240
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
nu ati ghicit,ma indrept spre un Audi A4 2.0i/1.8T sau BMW 320i,la care nu m ai vreau remap
  • ChipTuning Galati

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2011

  • Mesaj Privat
CENZURAT
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Reclama pe acest forum se plateste.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@Adrian Terinte - tot mai bine iti cauti un diesel ca la cat de buna e benzina la noi in tara si nu numai... Plus de asta o sa iti lipseasca enorm cuplul de la diesel si senzatia pe care o ofera
  • mitza76

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2011

  • Mesaj Privat
sallut toti posesorii de opel din romania. Tocmai am intrat in posesia unui opel astra h 2006 si deocamdata sunt multumit de el .Si ,totusi as vrea sa-i mai dau un pic de putere.ce se poate face si ce implica asta? multumesc anticipat
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Remapare.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR