Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
ai ml4.1. pe prima pagina e o mica greseala.pin 6bc- la pin 35 ecu fir albastru cu rosu(fir gros)
Skip ads

  • pitic

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1990 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2009

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:ai ml4.1. pe prima pagina e o mica greseala.pin 6bc- la pin 35 ecu fir albastru cu rosu(fir gros)
ms gagiu dar mai am o problema arata cam mare consumul pe bc ai idee ce ar pitea fi? eu am acelasi opel ca al tau si am jante pe 15 205 pe 50 simi da un consum de 23 24 la suta, eu am bc tot de pe o vectra c20 ne dar din 91 a mea e din 89 . codurile de pe bc sunt 104 sus si jos ea oo cand eliberez butoanele de fc apare jos 6500 si nu stiu ce ar trebui sa mai fac sa-mi arate cat de cat corect? daca esti amabil dami nr tau de tel sa te sun sa te intreb ce si cum sa fac sau da tu un tel pe nr meu 0746352128. mersi mult oricum pa pa. pitic.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
104....bc-ul nu e de pe masina din 91.e de pe vectra din 94.asta inseamna numar dublu de impulsuri la vss(6500=16500).adica iti arata consum eronat, cam dublu.
ai 2 variante
1.alt bc din 93 maxim, 92 ar fi cel mai bine
2.alte ceasuri de c20ne din 94-95.la astea vss-ul de pe vitezometru e de culoare alba si transmite numar dublu de impulsuri.
rotile sunt acceptate pe vectra 94-95
eu mai nou am instalatie motronic 1.5 din 93.
  • Legija

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Timis
  • Masina: Calibra 1995 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut!urmaream discutia si din curiozitate am vrut sa stiu ceva:
1.masina mea este din '95 motronic M1.5,motor 8v.
2.am schimbat motorul pe ea de pe una din '93 motronic M1.5 8v
3.la resetarea BC-lui imi arata asa:EA.01 si 0 9 3 cu 8603.
4.BC-ul pe cale l-am pus pe masina a fost luat de mine de pe o calibra tot 8v(cred) doar ca avea cutia automatica.
5.imi cam intarzie la km/h.ex.cand am 80 la bord pe BCimi arata putin mai mult sau mai putin,daca am mers dex. cu 100km/h si am incetinit el ramane to la 100km/h kat am avut si scade incet.
Este bine sa se comporte asa?
In rest nu am nici un fel de problema.
A,si;) era sa uit;codurile alea ce le-am pus la inceput sun ok pentru masina mea in sensul k imi indica bine sau am mici erori?
Skip ads

  • Legija

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Timis
  • Masina: Calibra 1995 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Motorul care am avut pe masina era C20 NE si motorul care l-am pus pe ea este tot C20 NE.Asta am uitat sa mentionez.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
3.da sunt bune codurile.cel de vss-8603 nu stiu cum il poti verifica(montezi un taximetru pe ea)
4.sunt la fel si pe calibra
5.unde vezi tu viteza pe bc?banuiesc ca pana proceseaza info dureaza ceva.
6.unde vezi viteza pe bc?ca eu nu am aflat.
  • Legija

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Timis
  • Masina: Calibra 1995 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2009

  • Mesaj Privat


Ma refeream la asta de aici...randul 3 si sus arata km/h.Poza a fost facuta cand stateam pe loc.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
pai aia e normal sa se modifice mai greu.e viteza medie.ma gandeam ca ai descoperit vreun meniu ascuns unde afiseaza viteza instant.
Skip ads

  • pitic

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1990 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Legija a scris:

Ma refeream la asta de aici...randul 3 si sus arata km/h.Poza a fost facuta cand stateam pe loc.
e bn asa el calculeaza o medie de km care carei parcurgi pe ora nu la ora , e o dif
  • Legija

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Timis
  • Masina: Calibra 1995 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Aaaa...acum mi clara treaba :)multumesc pentru lamurire.
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut ! Vectra A C20NE,1992,(probabil 1,5 motronic) :astazi mi-am montat si eu BC,lucru la care nici nu visam...Masina de pe care am luat BC-ul este o Calibra din 1991,C20NE,deci motor identic cu al meu.Toate mufele (cele doua) s-au potrivit de minune,am reglat ceasul,am schimbat becul(bineinteles ca era ars),imi arata consumul instant L/h (desi mi se pare cam mult-1,4L/h ?) dar nu imi arata consumul instant in timpul mersului,media orara;cred ca trebuie sa leg ceva pe la senzorul VSS.M-am uitat prin toate topicurile dar sincer nu sunt convins ce trebuie sa fac...sa dezilolez un fir care vine in mufa care intra in BC,dar care?Dupa o anumita schema imi apare o mufa cu trei randuri de pini si nu cu doua,cum este mufa galbena care intra in BC.Apoi,trebuie sa ma conectez la ECU sau la bord in legatura cu VSS,ca nu mai inteleg nimic...(desi nu inteleg de ce nu imi functioneaza toate functiile care la prima vedere par a fi total compatibile).Si,ar mai fi o problema... ca BC-ul este reglat astfel:36-VSS-8780-175/70/R14,195/60/R14,EA 03.Din intamplare eu am 195/60/R15,deci 093-8603,oare va afecta aceasta diferenta "performantele" BC-ului ? (ca deocamdata nu este cazul).Sper sa ma lamuresc si eu in cat mai scurt timp sa pun la punct acest sistem(ca nu mai rabdare !) si cam asta e oful meu,treaba cu VSS-ul ala...daca de la ala e....
  • Legija

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Timis
  • Masina: Calibra 1995 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2009

  • Mesaj Privat
In 1 rand trebuie sa vezi daca e M1,5 motronic sau ML4,1 motronic...este foarte important.Ca sa vezi ce tip de motor ai trebuie desfacuta mufa care vine in ECU care se afla pe partea dreapta in fata.Uita-te pe prima pagina si o sa te lamuresti mai mult ca sigur. Smile
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
nu iti comuta pe l/100km.
2 cauze.1. fir de la vss intrerupt-in mufa bc ai fir albastru cu dunga rosie, in mufa bord aia mare ai acelasi fir.verifica continuitatea.
2. vss busit sau lipsa.dai ceasurile jos si verifica sa fie vss-ul acolo.daca nu e schimbi ceasurile.daca e si firul e continuu schimbi vss sau il duci la un electrician sa masoare piesele din el.atentie cum il desfaci sa nu il strici.citeste si paginile din urma ca am mai scris de cateva ori.
bc-ul e compatibil cu rotile pe care le ai pe masina.nu va arata exact dar diferentele sunt destul de mic.

@legija eu am avut motronic ml4.1 si bc de motronic 1.5 si arata destul de exact.diferentele erau ff mici.

le:1,4 l/h e ok la consum instant.se poate si mai putin.ideal e 1,2-1,3
  • pitic

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1990 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2009

  • Mesaj Privat
zimi te rog cand ai schimbat calculatorul ml 41 cu ml 15 ai simtit dif majore la mersul motorului si in special la demaraj? eu sunt in cautarea unei noi instalatii pentru motronic 15
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
majore nu sunt.va scadea un pic consumul.daca toti senzorii sunt buni.relanti mai stabil,etc.
per total se merita.depinde de costuri.
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut ! Multumesc marian_sro pentru interventie,nu degeaba ai atatea postari.Ai dreptate,imi lipseste acel VSS...nici nu ma asteptam,totul se potrivise perfect,ambele mufe,practic era preechipata pentru BC,dar uite ca m-am inselat.Acum sunt in cautare de bord cu VSS,am vb deja cu cineva,sper sa il am cat mai curand ca vreau sa vad odata ca functioneaza TOT.Si...m-au cam dezamagit nemtii astia,nu prea mai vroiam inca o cheltuiala in plus
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
vezi ca bordul sa aiba acelasi w si vss-ul sa fie negru.
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut ! Am reusit sa fac sistemul functional si mi se pare ok dar am totusi o nedumerire:am facut un drum de aprox 300 km,mers"teava" intre 80-160 km/h si totusi la rubrica "viteza medie" de abea am 32km/h...eu cred ca macar o medie de 65-70km/h ar fi fost mai aproape de adevar,dar 32km/h..? Parca si consumul mediu dat de BC (8,1L/100km) e un pic mai mare (cu 0.2-0.3 L/100 km),urmeaza sa verific exact cu metoda plin-plin(dar tinand cont ca s-a scumpit iar benzina asta...mai dureaza).Oare sa fie afectat pana la urma sistemul de acea diferenta de setare a BC ? (ca este setat pe R14 si eu am R15)
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
daca nu ar fi calibrat pe roti ai avea si consum mediu aiurea.sunt in legatura.despre viteza medie nu stiu ce sa spun.cam mica intradevar.fa si tu un calcul si vezi cam ce viteza medie ai avut.sau poate ai resetat doar consumul mediu nu si viteza medie.trebuie resetate toate la drum ca sa vezi valori exacte.daca se face media si cu ce ai avut inainte.adica viteza medie 15 km/ora pe 500 km si cu 75 km/ora pe 300 km iese 32/ora in total.
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Va salut. Eu sincer sunt paralel cu tot ce ziceti voi aici. Caut si eu pe cineva care poate sa-mi vanda si sa-mi monteze pe o vectra A x16sz un BC care sa ii mearga toate functiile. Astept ofertele voastre pe PM.Va multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR