Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • irony32

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
riky a scris:multa bautura si lautari....traditional romanesc=)))))


scaunele sport nu sunt standard pe varianta sport

scaunele sport itii vin dca comanzi pachetul scaune ergonomice sau pachetul piele
asa mi-a spus dealerul si din aceasta cauza am ales sa comand pachetul piele care include scaune ergonoimice si sport reglaj electric lombar si extensie sezut( am dat astfel pe pielea perforata doar 300 euro)

mai am 2luni si o saptamana de asteptare pana imi viune si mie masinuta

innebunesc
Skip ads

  • mludwig

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Catalogul pe care am eu arata un scaun diferit pe Sport fata de celelate nivele. Diferenta din cate vad eu este in suportul lateral mai bun. Mai sunt si scaune sport ergonomice cu suport lombar, optionale pe toate nivele de dotari. Astfel, sunt 3 tipuri de scaune, daca nu consideram si tapiteria.
  • optzeci

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Stie cineva cand va fi disponibil motorul de 1.4 cu 140 CP si cu cutia automata? Am vazut pe opel.com ca exista aceasta varianta. Banuiesc ca si preturile vor fi pe masura, dar as vrea sa incerc ceva cu cutie automata, pt ca merg majoritar in oras. Nu vreau sa iau motorul de 1.6 cu 115 CP deoarece am inteles ca e destul de puturos.

Multumesc,
Marian
  • florin23i

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Va salut ca incepator pe acest forum!

devreme ce ma intereseaza modelul Astra I, am citit si parerile voastre de pana acum, cand observ ca ati luat o pauza..

Nu am facut drive-test cu vre-un model astra I dar m-am urcat in el, am citit despre el si am incredere ca este o masina de calitate.
.. ceea ce m-a si determinat sa imi comand un model ce va veni peste vre-o doua luni.
Inainte de a lua aceasta decizie, consider ca am studiat bine piata clasei medii, uitandu-ma la pret dar si la firma.
Din cauza bugetului am ales ceva modest adica:

Astra I essentia, 1.6 115 cp, cu mici optionale:
climatronic
cd 400
computer bord
metalizat
scut motor
Stiu ca este un motor mititel care consuma multicel dar avand in vedere ca eu vin de pe logan 1.4 sper sa ma intelegeti... Sad
Pretul cu reducere este 13900 euro din care mai scad 3 vouchere.. Shocked
mai este cineva care a probat motorul acesta pe astra I?
numai bine! Idea
Skip ads

  • acrosca

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2000 Y2.0DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Este un pret foarte bun, dar poate cu un pic de efort se putea macar un Enjoy. Cu 15.050 euro se putea un Cosmo fara culoare metalizata si fara Garantie extinsa.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Acum la ProMotor va fi un comparativ astra vs concurenta. Oare ce vor spune?
  • danieel

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2007 19cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Frunoasa masina.
  • mludwig

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:Acum la ProMotor va fi un comparativ astra vs concurenta. Oare ce vor spune?

E pe site deja de cateva saptamani. Si nu au zis mare lucru. Nici comparativul nu e foarte bun dpdv jurnalistic.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Au incercat sa lase impresia ca este cu mult mai scumpa decat concurenta, prezentand o masina de aproximativ 25.000 euro in timp ce restul erau sub 20.000.
  • mludwig

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:Au incercat sa lase impresia ca este cu mult mai scumpa decat concurenta, prezentand o masina de aproximativ 25.000 euro in timp ce restul erau sub 20.000.

Si, din cate vad eu, optionalele enumerate de ei costa numai 2700 euro, deci nu stiu cum a iesit 25000.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
In sfarsit, am ajuns si eu un la testdrive cu AstraNG, un 1.6 115CP.

Calitate
Calitatea interioara pare similara cu cea de pe Astra mea, adica foarte buna. Nu mi-a placut schimbarea inapoi la manetele volan clasice, dar e o chestie de obisnuinta. De asemenea, bordul nu are atata spuma uretanica cat as fi vrut. Mi s-a spus ca pe Cosmo/Sport bordul are mai multa, deci probabil ca ar fi OK. Computerul de bord e acum in stilul VAG, intre vitezometru si turometru si, la fel ca la VAG, ceea ce se afiseaza se alege din maneta de semnalizare. Ma bucur sa vad ca au pus inapoi ceasul pentru temperatura agentului de racire.

Motor
Nu comentez, nu asta a fost scopul testului. 2.0CDTI 160CP l-am probat pe Insignia, imi inchipui ca pe Astra se comporta cel putin la fel de bine ca 1.9CDTI 150CP pe Astra mea.

Tren rulare
Suspensia e foarte buna. AstraNG testata nu are sasiu sport, dar se tine la fel de bine ca a mea, atat ca trasa cat si ca inclinare, in conditiile in care a mea are sasiu sport si jante de 225. Proba am facut-o in parcarea unui Carefour, la limita ESP-ului. Testul de absorbtie al gropilor l-am facut pe un drum de tara. AstraNG absoarbe foarte bine gropile, atat fonic cat si mecanic, mai bine ca la o AstraH cu sasiu normal. Un mic minus ar fi directia super asistata, poti invarti volanul si cu un deget. Dar si asta e o chestie de gust, nu faci pilotaj pe drumuri publice, deci nu trebuie sa simti drumul prea mult.

Spatiu
Este o masina cu adevarat mare. In spate chiar este loc, iar in fata e deja lux. Scaunele fata ar fi putut oferi mai mult sprijin la curbe, dar banuiesc ca si asta se rezolva in configuratiile Cosmo si Sport, unde marginile sunt imbracate in piele. De notat prezenta spatiilor de depozitare bauturi langa frana de mana. Intr-un fel, imi aduce aminte de interiorul VectreiC, dar totul mai rotunjit.

Concluzie

O reusita, intradevar. Daca as fi in cautarea unei masini, as cumpara fara nici o jena Astra Cosmo 2.0CDTI 160CP. Mi s-a spus ca se vinde sub 18000EUR. Nu as comanda SASIU SPORT decat daca ar fi mai sportiv fara a taia din confort. Altfel, as fi multumit cu suspensia normala. Ca om care a condus cateva zile bune un Golf5 GTSport, pot spune fara nici o problema ca AstraNG e peste. Dupa cate stiu, Golf6 e doar un facelift major la Golf5, deci probabil ca AstraNG ar fi si peste Golf6 din punctul meu de vedere.
  • acrosca

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2000 Y2.0DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Astra J 2.0CDTI - 160CP - Cosmo in 6 viteze costa 20.950, neincluzand vopsea, scut,senzori.....dupa dorinta.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Azi mi s-a spus ca oferta e 18500euro. 20950 e pretul de catalog. Si in afara de vopsea rosu briliant, nu cred ca mi-as mai lua altceva.
  • acrosca

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2000 Y2.0DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Aveti perfecta dreptate, si eu am optat tot pentru rosu power, dar pentru o motorizare mai modesta din cauza numarului redus de kilometri facuti intr-un an. Eu am optat si pentru scut metalic si senzori de parcare - sotia stie de ce. Poate ar mai fi meritat si Quick Heat - sistem de incalzire-dezaburire. Pret total = 15.150 euro.
  • _mihai_

  • Mesaje scrise: 434
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2005

  • Mesaj Privat
ajutati-ma cu niste opinii ... evident cat mai personale (ca sa fac pleonasm pana la capat).

ce culoare sta mai bine?
1) negru
2) gri
3) gri-galben (sau care o fi denumirea)

pozele cu toate culorile sunt aici http://www.opel.ro/site/sho..._ng/gallery1.html
  • c_pantazescu

  • Mesaje scrise: 1,126
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu am negru - cel mai greu de intretinut, dar cand e curata arata de milioane
Gri e foarte practica, frumoasa, nu dai gres daca alegi culoarea asta.
Gri galbui are calitatile gri ului normal, poate si mai practica la praf, doar ca mie nu imi place la fel de mult, deci e o chestie de gust.
  • riky
  • **
  • 240 mesaje
  • din 13 Dec 2009
  • Astra 2010 1.4 100 sau 140 CP
  • Dolj
  • riky

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 1.4 100 sau 140 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Eu am ales gri'ul acela sobolan(tehnical gri---parca asa ii zice)masina cu aceasta culoare era expusa la reprezentanta din craiova si arata supeeeerrr....am avut si masina neagra,intradevar e de milioane,cinci minute dupa ce o speli,apoi e foarte sensibila la praf,zgarieturi si cate si mai cate....nu cred k o sa-mi mia cumpar vreodata masina neagra....

rosul arata iar super,dar nu stiu ce sa zic....marca ar trebui ceva mai masculin:P

numai bine!
  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu masina neagra (vezi in garaj), foarte greu de intretinut , da si cand e curata zici ca nu mai iei alta culoare in viata ta.
tehnical gri e cea mai ''antimurdarie'' culoare, si placuta in aceias timp. Culoarea neagra se preteaza mai mult la limuzine gen Insignia , Passat , in rest nu prea merita bataia de cap.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
_mihai_ a scris:ajutati-ma cu niste opinii ... evident cat mai personale (ca sa fac pleonasm pana la capat).

ce culoare sta mai bine?
1) negru
2) gri
3) gri-galben (sau care o fi denumirea)

pozele cu toate culorile sunt aici http://www.opel.ro/site/sho..._ng/gallery1.html

metro e o culoare deosebita si rara in Ro
  • _mihai_

  • Mesaje scrise: 434
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2005

  • Mesaj Privat
ramane de ales intre negru si technical-gri, greu ma mai hotarasc Neutral

dar parca intre cele 2 nuante de gri tot cea mai deschisa arata mai bine ... Sad(
http://www.lincah.com/2010-vauxhall-astra
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR