Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • marius1980

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daca intereseaza pe cineva am 4 cauciucuri de iarna Trayal cumparate din Metro 185/65/15, rulate doar iarna trecuta o luna, 500 lei.
Skip ads

  • 09mihai

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2008

  • Mesaj Privat
bobbi a scris:Referitor la anvelopele de iarna, pe ce jante e recomandat sa fie puse? Concret, e daunator sa fie folosite iarna jantele din aluminiu venite din fabrica? E vreun pericol sa se deterioreze pe timp de iarna?

Stiu ca ar fi mai bine sa se foloseasca de tabla, e mai usor si cu montarea/demontarea ulterioara


Aluminu rezista pana la vreo -40 de grade, dupa care devine casant si la franare violenta pot sa se sparga.
Dar la noi in tara nu se ajunge la asemenea temperaturi, deci poti sa le folosesti.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Jantele sunt din aliaj, nu aluminiu (pur).
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pai daca tot vreti sa faceti schimbul, Nokian Run Flat Smile

Garanteaza 100km pe pana, all seasons 650ron/buc
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Si la ce este necesar sa mergi atata pe pana? Eu am aproape 8 ani si 250.000 km de cand nu am mai schimbat o roata in drum iar atunci nu stiu cum am reusit sa iau o cheie de 6-7 prin lateral in talon facand anvelopa inutilizabila. La vectra, am roata de rezerva absolut noua.
  • dr
  • **
  • 98 mesaje
  • din 06 Nov 2007
  • Astra 2008 Z14XEP
  • Bucuresti
  • dr

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!

In Certificatul de inmatriculare sunt trecute anvelope 195/60R1588T si 185/65R1588T.
Masina este incaltata cu 195/60 pe jenti de tabla (cu astea am cumparat-o).

Ce dimensiune este recomandata pentru anvelopele de iarna: 195/60 sau 185/65 ?
Cele de 185/65 se pot monta pe aceleasi jenti de tabla pe care sunt acum cele de 195/60 ?

Multumesc mult!
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
inspectoratul a scris:Pai daca tot vreti sa faceti schimbul, Nokian Run Flat Smile

Garanteaza 100km pe pana, all seasons 650ron/buc


Cine cumpara anvelope Run Flat va regreta pt ca sunt foarte dure si zgomotoase . De ex. seria 5 vine din fabrica cu asa ceva , iar la revanzare masina este foarte apreciata daca nu are acele runflat-uri ca nimeni nu le vrea
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Asta nu mai stiam, sincer mi se pare foarte tare sa ai run flat dar nu as da banii pe ele Smile
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
dr a scris:Salutare tuturor!
Ce dimensiune este recomandata pentru anvelopele de iarna: 195/60 sau 185/65 ?
Cele de 185/65 se pot monta pe aceleasi jenti de tabla pe care sunt acum cele de 195/60 ?

185/65 se comporta mai bine in conditii de drum dificil adica inainteaza mai usor taind zapada sau noroiul.
Se pot monta pe aceleasi jante.
  • opelowner

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2008

  • Mesaj Privat
musicall a scris:Am echipata masina cu jante de tabla si cauciucuri Dunlop S2020E - 195/60/15 si vreau sa iau de iarna... dar gasesc mai pe toate drumuriile 195/65/R15 sau 185 etc... Ce dimensiuni sa cumpar pt. jantele din fabrica ?


Vezi daca te ajuta info de aici sa iti gasesti ceva compatibil http://www.calcule.ro/Views/Calculator.aspx?cid=32
  • Rakiu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ce spuneti despre KORMORAN 195/65 R15 SnowPro B2 -91T?Se merita sa iau 4 cauciucuri din astea?Astept parerile voastre...
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am luat de curand 4 cauciucuri de iarna, nu spun marca decat dupa ce-mi raspundeti la intrebarea urmatoare ca sa nu influenteze raspunsurile. E normal sa franeze mai rau masina cu cauciucuri de iarna? in sensul ca intra imediat abs si o simt mai elastica la frane bruste.
Skip ads

  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Acelasi lucru il patesc si eu. La acelasi stil de condus, statistic, la franare imi intra mai des abs-ul decat cu cele de vara. Initiala alor mele este D.
Cine cunoaste fenomenul, il rog a-l explica.
  • dr
  • **
  • 98 mesaje
  • din 06 Nov 2007
  • Astra 2008 Z14XEP
  • Bucuresti
  • dr

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Se spune ca o anvelopa nou trebuie rulata circa 300km pentru a atinge parametri maximi.

In alta ordine de idei: oscilez intre GoodYear Ultragrip 7 si Dunlop Winter Sport, dar si aici nu stiu ce sa aleg 3M sau 3D.

Ar mai fi o problema: ce dimensiuni 195/60 sau 185/65 (ambele sunt trecute in talon)?
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
am rulat vreo 1300 km pana acum si nici o ameliorare. Este vorba de fulda kristal montero
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,600
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
salut @aco_008 si eu tot fulda folosesc fata motero si spatele gravito ambele modele sunt "M+S". montero sunt generatie 2007, iar gravito generatie 2006 ambele profile la franare pe asfalt ud si temperatura aerului intre 0*C si + 1*C, azi, mi-a dat senzatia de frana elastica. le am de un an si pana acum nu au fost probleme cu ele, ba dimpotriva. probabil trebuie sa verific presiunea in pneuri ca mi s-au parut un pic "moi". uite pun imagini cu "gumele" ce le am eu pe buburuza.



  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Eu tin cauciucurile putin cam moi, 2 atm in loc de 2.4 si 2.2, dar nu cred ca asta e cauza. Asa le tineam si pe cele de vara
  • cont-sters-13103

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salutare.eu folosesc Dunlop 3D pe 195 si sunt f multumit de ele.Razz asa ca iti recomand
dr a scris:Se spune ca o anvelopa nou trebuie rulata circa 300km pentru a atinge parametri maximi.

In alta ordine de idei: oscilez intre GoodYear Ultragrip 7 si Dunlop Winter Sport, dar si aici nu stiu ce sa aleg 3M sau 3D.

Ar mai fi o problema: ce dimensiuni 195/60 sau 185/65 (ambele sunt trecute in talon)?

  • IceBox

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2008

  • Mesaj Privat
09mihai a scris:
bobbi a scris:Referitor la anvelopele de iarna, pe ce jante e recomandat sa fie puse? Concret, e daunator sa fie folosite iarna jantele din aluminiu venite din fabrica? E vreun pericol sa se deterioreze pe timp de iarna?

Stiu ca ar fi mai bine sa se foloseasca de tabla, e mai usor si cu montarea/demontarea ulterioara


Aluminu rezista pana la vreo -40 de grade, dupa care devine casant si la franare violenta pot sa se sparga.
Dar la noi in tara nu se ajunge la asemenea temperaturi, deci poti sa le folosesti.


Din cate am auzit eu jentile de aluminiu se fac naspa din cauza antiderapantelor de pe sosea. Eu unul am preferat sa imi iau jenti de tabla si sa imi pun cauciucurile de iarna pe ele. Astfel la anu nu stau sa ma duc sa imi montez cauciucuri pe jenti iar, schimb doar roata cu totul. (mult mai rapid si mai sigur...nu stau sa frec cauciucul de pe o janta pe alta).
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
In afara ca isi pierd luciul de la saruri si alte solutii,cum spunea si colegul de mai sus,exista si riscul de a aluneca pe zapada,gheata intr-o bordura si....mai bine e sa indoi sau sa deformezi o janta de tabla decat sa spargi una de aliaj.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Chestionar

Ce marca recomanzi?
Barum 0%
Bridgestone 0%
Continental 7%
Debica 7%
Dunlop 15%
Goodyear 7%
Falken 0%
Fulda 0%
Hankook 15%
Kumho 0%
Matador 0%
Michelin 23%
Nexen 0%
Nokian 15%
Pirelli 0%
Sava 0%
Semperit 0%
Toyo 0%
Vredestein 0%
Yokohama 7%
13 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR