Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • chempes

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2011

  • Mesaj Privat
le am explicat situatia dar au cerut numarul de factura si nu mai am factura, de 3 luni ma chinui sa i dau de cap si degeaba
Skip ads

  • chempes

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Chiar nu stie nimeni?
  • alamic

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2000 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2009

  • Mesaj Privat
de curand a sosit interfata comandata de pe ebay
http://www.ebay.com/itm/370...:1123&vxp=mtr
mini elm 327 bluetooth
functioneaza pe corsa fara probleme, ceva parametrii, dar oarecum putini(tensiune baterie, throtle body etc, grafice) Very Happy , sunt insa multumit ca pot citi si sterge codurile de eroare
pe ford inca mai studiez problema, nu comunica cu ecu
pe passat din 2002 diesel funtioneaza la fel ca pe corsa
nu fac reclama, nu vand asa ceva, pur si simplu am testat-o, functioneaza cu telefonul pe android 2.2, 2.3, softul se numeste torque(costa vreo 4 dolari - acceptabil)
toate testele leam facut cu telefonul, cu laptopul mia fost lene sa ma duc in masina sa vad ceva
daca intereaza pe cineva pot face printscreen-uri si le pot posta
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
ELM327 este o interfata care este destul de slabuta pentru simplu fapt ca nu exista programe care sa o aduca in prim plan
Si pentru faptul ca este limitata.
Ceea ce crezi tu ca vezi este pur si simplu o iluzie.
La un prieten la un Clio II 2004 aveqa o eroare.
Cu ELM327 si Scanmaster licentiat nu arata nimic.
Cu o VAg kkl si DDT2000 am gasit problema.
Asta se intampla la majoritatea masinilo.
Pentru inceput este buna pentru a facea training si dupa aceea o sa vezi ca totusi iti trebuie ceva mai profesional.
Pentru opel OP-COm si Opel Scanner la preturi bune si cat ma apropiate de scule profesionale
Pentru grupul VAG gasesti VCDS care este mai mult decat ideal
Aceasta interfata coroborata cu una Vag KKL cu adaptorele necesare si programe cu ar fi FiatEcuscan si AlfaOBD pentru grupul Fiat/Alfa/Lancia - aproape de profesional
Vag kkl si una D-CANcu INPA sau DIS pentru BMW 1997 -2008
A aparut FoCom sau asa zisa Ford VCM OBD pentru Ford - nu chair ieftina
Vag kkl cu DDT2000 pentru Renault/Dacia numai pentru k-line ( ieftina ) sau pentru cine vrea CAN CLIP nu foarte scumpa si functioneaza si pe CAN
Lexia pentru Peugeot/Citroen nu foarte scumpa daca 600 lei pentru unii inseamna mult atunci sa se duca la service
Exista solutii soi pentru Toyota, Honda, exista variante si pentru Hyundai si Kia dar nu chair ieftine.
Dar cine se imbata cu ELM327 o sa fie tare deziluzionat.
Cum am spus e o rampa de lansare pentru cine vrea sa se apuce de asa ceva si vrea sa studieze, dar nu mai mult.
Cu deosebit respect
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Mini ELM 327 bluetooth Laughing e doar un gadget. Cred ca asta spunea si colegul din moment ce s-a jucat doar pe telefon cu ea.
Dragos, profesional inseamna scula de uzina, cu reprog si ce mai trebuie. Problema e ca o gasim in special in reprezentante unde majoritatea electricienilor sunt batuti in cap. De aceea pare mult mai bun un OPcom sau un VCDS Cool .
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Banuiesc ca toti am inceput cu asa ceva, nu asta e important.
E intradevar un gadget cum ai spus tu Angel
La Alfa/Fiat/Lancia si cu FuatEcuScan sau AlfaOBD, ELM 327 este mai mult decat un gadget, pentru ca au fost scrise programe.
Pentru celelalte tipuri de masini nu este indicata.
Nici nu poti face prea multe cu ea, asa ca deaceea nici nu au fost dezvoltate programe pentru acest tip de interfata.
In orice caza nu am vrut sa-l dezamagesc, departe de mine gandul acesta.
Eu chiar incurajez pe toata lumea sa invete sa-si diagnosticheze singuri masinile, chiar daca tendinta generala este de a se crea echipamente care sa numai poate fi folosite decat cu licenta si totul online.
Asa ca daca colegul vrea ii pot oferi programul ScanMaster 2.1 + licenta.
Exista varianta si pentru MoDiag dar trebuie sa te descurci singur cu activarea si trebuie sa sti sa folosesti WinHex.
Cu deosebit respect
  • alamic

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2000 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2009

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Mini ELM 327 bluetooth Laughing e doar un gadget. Cred ca asta spunea si colegul din moment ce s-a jucat doar pe telefon cu ea.

mi sa parut o chestie interesanta sa ma joc cu telefonul cu ea, mai ales ca o pot tine aruncata prin masina si in cazuri extreme sa o pot folosi.
am si opcom Very Happy
este un simplu gadget.
am mai spus ca nu incurajez pe nimeni sa cumpere asa ceva, si nici nu vand.
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Daca ai si Op-Com atunci poti face o comparatie cu privire la codurile de eroare citite, live data, etc.
Si sa iti exprimi parerea ta.
Asta ar conta foarte mult si asa poate fi folositor si pentru altii car au acelasi tip de masina ca tine si o pot folosi cu un pDA sau un telefon, la nevoie si pentru faptul ca nu ocupa spatiu si nici nu trebuie sa cari laptopul dupa tine.
Eu am folosit asa ceva cu un PALM Tungsten pentru ca asa ceva am eu pe Alfa sotie.
Cel putin codurile de eroare ereau identice cu cele date de FiatEcuScan
Si a fost foarte utila.
"Acum am un Launch Diagun ( un PDA cu o interfata bluetooth cu putin mai mare decat ELM327 )" - luati-o ca un spirit de gluma chestia asta.
Ceea ce vreau sa spun ca pe mine un ELM bluetooth si un Palm Tungsten m-a salvat intr-o ecursie.
Dar aici trebuiesc pareri de la cei ce folosesc asa ceva pe masinile lor, dar cel mai important sunt comparatiile cu OP-COM sau alte aparate dedicate, ca sa iti dai seama unde se preteaza asa ceva si unde nu.
La renault va spun din experienta ca nu se merita.
La Opel cu VauxChek e OK dar nu stiu cum se comporta cu softuri puse pe PDA sau telefon.
Cu deosebit respect
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Dragos, joaca-te un ELM bth si pune-l la treaba cu un smartphone cu Android. Timp sa ai, ca eu cred ca e mult mai distractiv decat un BC. Vezi la compatibilitati, ELM nu se pupa prea tare cu Opel.
Apropo, joaca-te si cu Autocom, tot cu bth. O sa renunti la Launch Laughing .
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Angel
Am avut Delphi si mai pot inca sa ma joc cu el
Autocom si Dephi sunt cam identice.
Daca intre Diagun, KTS si Texa am ales Diagunul
Iti spun sincer ca Autocom sau Delphi e mult pre slab.
Si mai ales cand vorbim de clone unde upgradurile apar rar sau la un momendat ramai cu buza umflata.
Ce sa mai spun despre Acti MultiDiag care daca nu o reflashui ramai cu ea la nivelul 1-2010
Ce sa mai spun de Lexia care tot asa daca nu o reflash-ui ramai cu ea la nivelul DiagBox 5.20
Cu Diagun-ul este cam acelsi lucru, daca nu ai pe cineva sa-ti dea updaturi periodice, nu se merita.
De ce am ales Diagunul, a fost pentru simplu fapt ca l-am vazut la lucru si in comparatie cu Texa si KRS timp de 4 luni in Italia la un service
Si doi la mana ca cel de la care l-am cumparat poate sa-mi trimita periodic updaturi si la o adica sa-mi schimbe seria ca sa pot avea in continuare updaturi.
Ce sa-ti spun ca am doua conturi pentru update pe situl fabrici.
Bineinteles daca platesc pot avea updaturi, dar deocamdat nu ma prea intereseaza ca primesc updaturi gratuite iar daca vreau sa activez unul din conturi ma coste 900USD pe un an de zile + schimbarea serialului in interfata.
La Autocom singura solutie este sa dai jos programul Delphi si sa folosesti un crak pentru activare ( are cinbeva pe DK ) sau sa sti cum sa schimbi serialul ( reflash ) cu unul actualmente valid.
Inca odata iti spun ca am avut la servici Delphi si este destul de slab. Autocom si Delphi este una si aceeasi scula.
Dar asta este parerea mea.
Fiecare se poate juca cu ce vrea.
Raman la parerea ca o scula de reprezentanta este mai "eficace" decat una multimarca.
Insa asta este valabil doar pentru serviceuri nu pentru uz personal.
Ce parere ai despre Abritus AVDI?
Cu deosebit respect
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ideea era ca un Autocom e prea ieftin sa-ti bati capul ca nu e bun sau sa vrei si upgrade. Eu nu am identificat clar daca este vre-o diferenta intre el si Delphi desi le-am pus unul langa altul. Launch nu-mi place nici macar ca idee. KTS era odata bun. Texa, Actia si ce or mai fi suna bine, insa mult prea scumpe si... mai se fabrica Cool ?!?
Diferenta intre Autocom si restul de multimarca ca ca si diferenta intre OPcom si GM Tech2.

Abrites commander nu am avut placerea sa le vad la actiune, insa trag concluzia ca e un mod complicat de a avea mai multe scule dedicate si nu numai la un loc. Interesant e ca stie binisor IMOO si TACHO. Am curiozitatea sa le vad in actiune, insa nu sunt decat cateva(2?) in RO si nici alea nu merg asa cum ar trebui. Sa zicem ca ai nevoie de cunostinte solide sa le folosesti.

Acum ca tot ne informam, ce spui de Mongoose GM. Nu prea am inteles ce stie sa faca, insa pare o alternatiba ieftina la Abritus.
  • deleted-42852

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Fiecare cu parerea lui.
Depinde ce vrei de la o scula sa faca.
Aici parerile dupa cum vezi sunt impartite.
Eu vorbesc doar de ce am testat eu si ce lucrez zilnic.
In rest nu ma bag.
Mongoose GM chiar nu m-a interesat. Este un PassTrue in rest nu cum am spus nu m-am documentat. Singura Mongoose pentru Toyota pare sa fie ceva de capul ei. Dar nici aici nu m-am interesat ce si cum.
Mi-am luat in schimb FoCom pentru Ford si sunt foarte multumit, deocamdata, si vreau sa imi iau FiCim si HiCom de la ei.
FiCom il iau in februarie.
Cu respect
Skip ads

  • lupu_sandu

  • Mesaje scrise: 622
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Hai sa ma bag si eu in discutie ca scafandru.
AVDI sunt destule in RO (thrust me). AVDI i-si face toti banii pe dealer level (passthru driver). Tis2WEB, Tech2WIN, mai nou GDS2(care merge de minune pe Insignia), Toyota, Star CAN, BMW DIS, Volvo, etc. Sa nu mai vorbim de special functions (citire cod pin la Opel, invatare chei la Insignia fara dealer acces si muulte altele).
Dar, costa destul de mult numai baza (in comparatie cu alte interfete de la orezari) si nu prea este pentru incepatori.
GM Mongoose i-si merita banutii numai daca are driver sa functioneze cu Tech2WIN. Daca o folosesti numai pentru SPS cu Tis2Web chiar nu se merita. Si nu cred ca au driver pentru GDS/GDS2 sa-si scoata parleala pe Astra J/Insignia.

Autocom (clona) este cea mai ieftina solutie multimarca de la orezari. Unul original costa destul (cam vreo 2000 si un pic de euro+TVA) la care se mai adauga si update-urile platibile 500 euro / update. Oricum functioneaza super cu softul Delphi ultima versiune din decembrie.
Lauch/Autoboss/Maxidas vor fi scule de viitor, parerea mea, cu conditia sa fie luate cu update-uri.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@chempes poti pune o poza cu interfata si cum se numeste softul de o foloseste? Retin ca ce vrei tu are nevoie de serial.
  • adrian82

  • Mesaje scrise: 362
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
apropo interfata chineza opcom mere cuplata la GPS wintek cu xp-ul ala 6.1 ? a incercat cineva sa-i bage drivere ? si sa vada pe gps ?
  • alamic

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2000 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2009

  • Mesaj Privat
apropo, este windows mobile
  • adrian82

  • Mesaje scrise: 362
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
pai da dar tu dai un raspus pe langa subiect asta o stim cu totii ... ideea era functioneaza sau nu ca asa puteam sa zis si io o boaba si nu se intelegea nimic corect ?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
daca gasesti driver pentru windows mobile si soft pentru windows mobile teoretic ar trebui sa functioneze
nu stiu cum se comporta windows mobile cu perifericele (adica pana acum nu am vazut vreun device cu windows mobile care sa aiba iesiri usb)
nici nu ma intereseaza prea tare domeniul mobile inca (deocamdata ma limitez la desktop + laptop)
  • adrian82

  • Mesaje scrise: 362
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
eu am vazut pe vag si cred ca mergea si pe can dar nu pentru opel ... eram curios daca a mai incercat careva . Cand voi avea timp voi pune in aplicare.
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salutare. ce are launch 431 diagun? eu am avut ocazia sa ma joc cu el si e ok. si la 7-800$ chiar merita, in conditii de update moca 2 ani si zeci de marci acoperite si sofware si hardware, mi se pare cea mai buna alegere calitate - pret.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR