Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Vallach a scris:Se poate vedea clar in cazul meu ca exista o gaura fix in zona din fata oglinzii pe unde intra apa.
Imi poate confirma cineva daca si la alte Astra exista acele gauri in cheder?

@Tai-Pan, multumesc pt informatii.

Si eu consider ca e o greseala de fabricatie/montaj, iar legat de mecanicii de la dealer.. no comment
Observ din imaginile de la tine ca si gaurile de jos sunt altfel, in primul rand au diametrul mai mare si sunt cate 2.

Opel (facepalm)

Ai astupate gaurile de scurgere a apei din usi?
Asa se vede in poza, dar ziceai ca nu sunt astupate.....
Skip ads

  • Vallach

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Gaurile din usi NU sunt astupate, posibil sa para asa in poza de la lumina blitz-ului, insa de fapt se vede ceara din interiorul usii.
(nu esti prima persoana care ma intreaba asta)

Uite o imagine mai de aproape cu gaura respectiva:



Verific diseara chederul si revin cu o schema exacta a pozitiei gaurilor de scurege/aerisire.
Sunt curios daca asa este normal..
  • Vallach

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2019

  • Mesaj Privat
epidaurus a scris:Am verificat si eu chederele. La mine au gauri de jur imprejurul usi la o distanta egala. Nu cred ca sunt ciupituri ca sunt perfect rotunde . Iar la partea de jos am cate 2 gauri mai mari, 4 in total


Am facut o descoperire interesanta: chederele au gauri de jur imprejur la o distanta de aprox 10 cm.
Asa e normal?



Inca o data imaginea cu gaura prin care cred ca intra cea mai multa cantitate de apa:


  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Toate chederele au acele gauri, care sunt pentru a iesi aerul din ele cand sunt presate la inchiderea usilor.
Dar gaurile acelea sunt ascunse in spatele unor pliuri ale chederelor si sunt aproximativ in plan vertical, iar apa care se poate strecura si intra prin ele trebuie sa fie foarte putina si sa iasa repede prin gaurile de scurgere din partea de jos.
Din pozele tale se observa ca gaura din zona oglinzii este vizibila si orientata in sus, nu este ascunsa dupa pliul chederului.
La mine nu se vede gaura daca nu trag de cheder.
Nu este o problema care sa nu poata fi rezolvata.
Trebuie sa te asiguri ca gaurile de scurgere din partea de jos isi fac treaba, eventual mai dai tu 1 - 2 gauri de scurgere intre ele.
Daca gaura din zona oglinzii este vizibila si oarecum in plan orizontal (orientata in sus) si poate intra apa multa pe acolo, o poti astupa cu ceva.....
Skip ads

  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Va salut baieti!
Azi dimineata in Jilava,am luat un fier beton de 16 sau de 18 pe banda de rulare.a facut o gaura maricica.am pus roata de rezerva,dar e slim.are cineva vreo anvelopa 205/60/r16? Vreo rezerva ceva?
Se merita sa trec pe 215/60/r16? Motor 1.6 aspirat,in carte nu am trecuta aceasta dimensiune.
  • Vallach

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Tai-Pan a scris:Toate chederele au acele gauri, care sunt pentru a iesi aerul din ele cand sunt presate la inchiderea usilor.
Dar gaurile acelea sunt ascunse in spatele unor pliuri ale chederelor si sunt aproximativ in plan vertical, iar apa care se poate strecura si intra prin ele trebuie sa fie foarte putina si sa iasa repede prin gaurile de scurgere din partea de jos.
Din pozele tale se observa ca gaura din zona oglinzii este vizibila si orientata in sus, nu este ascunsa dupa pliul chederului.
La mine nu se vede gaura daca nu trag de cheder.


Asa arata fara sa trag de cheder:



Daca asta e intr-adevar problema, incerc sa astup acea gaura cu ceva.
Deja m-a obosit povestea asta, la o masina noua nu ar fi trebuit sa existe asa problema.

Raman la concluzia ca sistemul de izolare a usilor este prost conceput.
Multumesc tuturor pentru ajutor.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
catalin1985 a scris:Va salut baieti!
Azi dimineata in Jilava,am luat un fier beton de 16 sau de 18 pe banda de rulare.a facut o gaura maricica.am pus roata de rezerva,dar e slim.are cineva vreo anvelopa 205/60/r16? Vreo rezerva ceva?
Se merita sa trec pe 215/60/r16? Motor 1.6 aspirat,in carte nu am trecuta aceasta dimensiune.


Nu vei gasi pe aici o anvelopa 205/60 r16 de vanzare... si in stare buna. Asa cred.
Anvelopele 215/60 r16 costa cu 100 lei/buc mai mult decat 205/60/16.
De ce sa treci la aceasta dimensiune?
Cumpara o anvelopa noua, ca cele de pe masina si rezolvi problema.
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Am de gand la anul sa le schimb pe toate 4.ziceam sa mai trag de ele macar vara asta.cred ca au mai putin de 5 mm carne acum.s.au uzat foarte repede continentalurile astea.vreau sa trec la michelin.
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Parca ai facut multi km..... de ce zici ca s-au tocit repede daca mai au 5 mm?
Ale mele, cu km muuuuult mai putini au tot 5-6 mm...
Cumpara 2 michelin pentru fata si la anul sau peste 2 ani mai cumperi 2.............
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Am 69000 km rulati pana acum.mi se pare ca s.au tocit mult prea repede.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
70k km doar cu ele sau in total cu cele de iarna + vara?
daca e doar cu setul asta, e de asteptat, unii le termina in mai putin de 50k, altii ajung fara probleme si la 80k, insa depinde de stilul de mers si pe unde faci km aia (urban, extraurban, autostrada, etc)
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Sa zic iarna cam 30000 km rulati.rulaj numai drum intins.
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Nu inteleg......
Tu cam cat ai fi vrut sa se uzeze in 40k km?
Daca mai au 5 mm dupa 40k km este FOARTE BINE.
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 736
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
catalin1985 a scris:Va salut baieti!
Azi dimineata in Jilava,am luat un fier beton de 16 sau de 18 pe banda de rulare.a facut o gaura maricica.am pus roata de rezerva,dar e slim.are cineva vreo anvelopa 205/60/r16? Vreo rezerva ceva?
Se merita sa trec pe 215/60/r16? Motor 1.6 aspirat,in carte nu am trecuta aceasta dimensiune.

am eu 215/60R16 nefolosita care a fost pe rezerva. am luat janta de la rezerva si am pus-o la rotile de iarna si mi-a ramas anvelopa.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
cu cat o vinzi?
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 736
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
[interzis]
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Ai PM...
  • Dragos Petru

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Se pierde garantia pentru anumite componente daca nu se schimba filtrul de aer si polen la reprezentanta? Daca nu, de asemenea pentru a nu pierde garantia, acestea trebuie sa fie originale opel sau pot fi orice marca?
  • Alex_1

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Nu, si daca nu, nu conteaza marca. Poti sa le schimbi tu acasa, cu ce marca vrei. Cati km la bord?
  • sor1376

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Dragos Petru a scris:Se pierde garantia pentru anumite componente daca nu se schimba filtrul de aer si polen la reprezentanta? Daca nu, de asemenea pentru a nu pierde garantia, acestea trebuie sa fie originale opel sau pot fi orice marca?

Cel mai bun raspuns, de care poti tine contul, ar fi de la cineva care a trait pe propria piele o experienta de genul asta, respectiv de la cineva care a facut revizia intr.un alt service, in perioada de garantie, sau care a schimbat filtrele in "curtea scolii", iar ulterior a avut o problema si reprezentanta l.a rezolvat pe garantie. In rest te sfatuiesc sa nu iei in seama pareri neargumentate. Eu unul sunt de parere (sunt la a trei masina cumparata de noua) ca daca nu faci reviziile sau orice alta interventie la reprezentanta, la o eventuala problema, ti se va intoarce spatele.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR