Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • mihai63

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Tulcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2017

  • Mesaj Privat
I.Bogdan rabla am adaugat-o la 10880,ca asa era promotia acu 2ani ,multumesc de opinie..dar poate mai citim si alte pãreri..personal sunt multumit de masina mai ales la acest pret iar varianta cu masini facute ptr est si altele ptr vest nu o cred..ptr un anume model..insignia de exemplu..e o linie de ansamblare indiferent unde pleaca masina..difera doar nivelul de echipare ºi bineânțeles pretul..daca greºesc..corectați-mã..o zi bunã tuturor.
Skip ads

  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,055
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
mihai63 a scris:Salutare grup..ºtie cineva care sunt diferențele dintre astra j sedan benzina 140 caluți de acu câțiva ani care costa de la 17000euroi în sus....si astra j sedan din zilele astea care costa 11..12 mii ?adica ce-au scos din ea?..de e mai ieftina?..sau e aceeasi masina construita in acelasi mod doar ca noi ne plângem de 12mii..iar ceilalti de 18mii..? Întrebarea mea se referã la schimbãri majore care sa justifice diferenta de bani...hai..sa auzim..adica sa citim ( personal sunt mulțumit de maºinã ).

La 17000 era foarte echipata, cu multe optionale...in 2010, eu am platit 15000 euro ptr. hatch j sport 140 cp ( atunci existau 3 tichete/ masina -total 11400 lei, eu platind pe toate 3 : 4500 lei) , euro 5, nu se platea taxa de inmatriculare...la banii astia am avut volan si scaune sport , iluminare la portiere si maneta de viteze , senzori ploaie/lumina , frana de mana electrica , cotiera fata, senzori parcare fata/spate, scut metalic motor original GM , jante sport 17 inch, vopsea metalizata, ambele chei tip briceag, chedere cromate, proiectoare ceata, faruri si triple spate inchise la culoare...masina a fost asamblata in Anglia-Ellesmere Port.


Ultima modificare facuta de mariocb la Dum 14 Apr, 2019 6:15 pm, modificat de 2 ori in total
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
mihai63 a scris:Salutare grup..ºtie cineva care sunt diferențele dintre astra j sedan benzina 140 caluți de acu câțiva ani care costa de la 17000euroi în sus....si astra j sedan din zilele astea care costa 11..12 mii ?adica ce-au scos din ea?..de e mai ieftina?..sau e aceeasi masina construita in acelasi mod doar ca noi ne plângem de 12mii..iar ceilalti de 18mii..? Întrebarea mea se referã la schimbãri majore care sa justifice diferenta de bani...hai..sa auzim..adica sa citim ( personal sunt mulțumit de maºinã ).

Nu au scos nimic, ci dimpotriva, au adaugat.
Intre timp, francezul a scos multe din dotari....
  • CZosin

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2017

  • Mesaj Privat

That ass!
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Frumoasa! I-ai pus lampi cu led la numar?
  • CZosin

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Da, i-am pus. E frumoasã, doar e sora cu Brownie.
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
Salut, off topic dar nu ma pot abtine.. Sa va povestesc o intamplare: astazi, intr-un moment de teribilism am mers cu corsa d cu aprox. 170km/h, specificatiile pentru acest motor spun ca viteza ei maxima este 163..In fine..cum mergeam eu asa vine din spate un 760Li ca o racheta.. bineinteles ca stiam ce motor are si i-am facut semnal ca ii fac loc..s-a dus repede pe inainte parca stateam pe loc cred ca avea 250..atunci a fost momentul cand mi-am dat seama ce poate face un V12 Very Happy
L.E. mi-a multumit si din avarii, eram deja amici Razz
Bolidul M760Li cu V12 costa de nou doar 180.000eur
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 736
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
daca erai cu astra j te tineai dupa el pana pe la 200-210 km/h.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pana se golea rezervorul...
  • relu14

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salut!
O recomandare pentru montare senzori parcare spate? Masina este inca in garantie....
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
xxl_cm a scris:daca erai cu astra j te tineai dupa el pana pe la 200-210 km/h.

da nu aveam cum sa ma tin nu avea nici o masina in fata.. a accelerat ca din pusca eu mergeam cu 170 si el inainta foarte repede am estimat 250, dar cine stie cat a avut..
a plecat la 6 din iasi si la 8 a ajuns la bucuresti Smile)) b 900 zen are numar daca il vedeti prin buc.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
relu14 a scris:Salut!
O recomandare pentru montare senzori parcare spate? Masina este inca in garantie....
daca nu vrei sa umbli la instalatia electrica, iti poti pune senzori de parcare alimentati din bricheta masinii... Dar vor merge cat timp e contactul pus...
Skip ads

  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Jpyprime, poti sa dezolti putin? Si un link daca se poate cu senzorii alimentati la bricheta...Merci
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
senzorii de parcare ii cumperi pe care vrei tu, in functie de buget aspect si preferinte.
senzorii de parcare in mod normal se alimenteaza doar cand bagi in R si de obicei cei aftermarket se alimenteaza de la becul alb de pe spate.

senzorii ii pui in bara si modulul de comanda undeva in portbagaj in asa fel incat sa ajunga cablurile de la fiecare senzor.
apoi undeva in masina (sa zicem pe bord sau in zona oglinzii) pui display-ul sau buzzer-ul.
pentru a nu afecta instalatia masinii (si sa nu pierzi garantia) cand tragi cablul pentru display sau buzzer, mai tragi inca un cablu cu 2 fire pentru alimentarea senzorilor.
apoi cu o "mufa de bricheta auto" (cauta pe google poze) faci legatura intre bricheta masinii din bord (de sub clima) si alimentarea modulului senzorilor de parcare.
in felul asta, senzorii de parcare nu vor fi legati direct la instalatia electrica a masinii, nu umbli la instalatie, nu pierzi garantia...
daca vrei sa opresti senzorii, ori iti iei o mufa cu intrerupator, ori pui intrerupator pe cablu, ori scoti mufa din bricheta...
recomand sa cumperi una cu siguranta in interior pentru a evita orice posibilitate de scurt in bricheta masinii (nu e mult mai scumpa, dar merita).

dupa ce trece garantia, te poti lega direct la cablurile masinii pentru senzorii de parcare iar cablul care vine de la bricheta il folosesti cu o mufa mama de bricheta pentru a alimenta o lada frigorifica sau ce mai pui prin portbagaj...
  • Andrei F

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Am inteles acesta, dar eu n am vazut sa aiba alimentare senzorii la bricheta si sa aiba o siguranta( in caz de orice).. n am gasit pe net.. as putea sa fac o impovizatie sa tai cablul ca am o intrare in bricheta acasa, dar nu mi plac improvizatiile plus ca nu o sa am siguranta... Tu ai asa ceva? Sau daca imi poti trimite un link, ar fi foarte util... Multumesc frumos
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pai nu au alimentare de bricheta...
au doar alimentare + si - pe care le legi la firele masinii de aprind becurile de mers inapoi...
chestia asta de zic eu o faci tu ca sa nu te legi la firele masinii si sa pierzi garantia...

la astra nu am inca senzori de parcare dar o sa montez la un moment dat si cred ca o sa ma leg direct la fire...
la vectra am dar e legat la firele din instalatia masinii si functioneaza doar cand bag in Racheta...
  • TCatalinVasile

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Dar nu ar fi mai buna o camera video cu oglinda display fata de senzori?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pai si aia o tii activa permanent?
  • cristian196913

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2019

  • Mesaj Privat
O camerã tip oglindã cu camerã pentru mers înapoi este bunã si în acelasi timp utilã. Eu am montatã pe masina actualã, este cu filmare fatã - spate ciclica, iar la mersul înapoi se activeazã camera spate si vezi pe oglindã imaginea din spatele masinii la un unghi destul de larg, singura problemã este de calibrare a camerei spate.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Pai si cum isi da seama ca mergi inapoi? E canbus?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR