Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • epidaurus

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru recomandari.
Skip ads

  • SAlexandru93

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2018

  • Mesaj Privat
Astazi am gasit masina lovita in parcare Sad merita sa o fac pe casco sau sa incerc vreun polish plus un creon de culoarea masinii? multumesc,



  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Salut! Incearca sa retusezi, nu merita sa deschizi CASCO si sa revopsesti toata bara pentru asa ceva.
Asta e parerea mea..
  • PEmil

  • Mesaje scrise: 2,662
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017 LUJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2017

  • Mesaj Privat
SAlexandru93 a scris:Astazi am gasit masina lovita in parcare Sad merita sa o fac pe casco sau sa incerc vreun polish plus un creon de culoarea masinii? multumesc,




Pana te hotarasti daca o faci pe CASCO sau in regie proprie, parerea mea este sa declari la politie, pentru a-ti elibera autorizatie de reparare in cazul in care vrei sa apelezi la asigurare.
Skip ads

  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
SAlexandru93 a scris:Astazi am gasit masina lovita in parcare Sad merita sa o fac pe casco sau sa incerc vreun polish plus un creon de culoarea masinii? multumesc,




Salut,
Chiar dacã ai Casco nu merita sa o revopsesti. Poate iese la culoare poate nu. Încearcã cu un creion corective cu nuanțã mașinii.
Eu asa as face. Eu am ce a similar similar și am deschis dosar pt ca s-a întâmplat în Austria. Evident pe asigurarea ãluia și nu ma grãbesc sa o vopsesc. Poate mai adãugat aduna ceva în 2 ani cat e valabil dosarul.
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 736
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
sambata am schimbat si eu cauciucurile, am trecut la cele de vara. acum 2 sapt nu am avut timp, iar week-end-ul trecut am fost la munte unde seara si noaptea scadea temperatura pana la 10 grade, asa ca inca era de cauciucuri de iarna.

cu ocazia asta am observat 2 lucruri:
1. am gasit un surub de toata frumusetea infipt intr-o roata. am fost la o vulcanizare si i-am pus petic. o sa fac un semn pe roata sa stiu sa o pun intotdeauna pe spate.

2. gaura aceea din butucul de la rotile din spate era plina de rugina. inteleg ca poate sa mai ajunga un pic de apa pe acolo, dar totusi capacul de plastic al rotii acopera destul de mult, plus ca acolo nu sare direct apa cand mergi.
o sa fac si cateva poze sapt asta si le pun aici.
de asemenea am gasit pete de rugina cam pe toate piesele de sub masina: punte spate, toba, suporti toba, capete de suruburi, piulite, etc. inca nu am gasit rugina pe caroserie, macar aici e bine.
o sa vina tai-pan sa zica ca acestea nu sunt piese tratate sa reziste la coroziune, dar parca sunt prea proaste, zici ca e dacie.
adica la fiesta de 13 ani nu am atata rugina ca la opel-ul de 1 an si masinile au stat in bucuresti unde nu e asa multa umezeala si nici atmosfera cu sare ca la mare sau langa ocean.
in ritmul asta cred ca opel-ul nu prinde 10 ani. sau mai bine zis prinde, dar o sa fie rosu pe dedesubt ca dacia 1310.
  • chelebet

  • Mesaje scrise: 1,234
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2016

  • Mesaj Privat
asa e opelurile este normala acea rugina, e de protectie Razz gasesti si la.mertane dar mai putina
Smile))))))
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Si gheata e rece si se construiesc hoteluri din ea Smile)
Skip ads

  • Danielzgk

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Am ajuns la revizia de 1an. Am 5000km si am intrebat la reprezentanta in Craiova un pret estimativ: 530ron cu ulei dex1 gen2 ,filtrul de ulei, filtrul de aer si manopera. Au zis ca e obligatoriu si filtrul de aer la 1 an. Ce parere aveti?
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
E bun prețul. La capitala sunt mai mari acum. Undeva la 830 lei 😩
  • Danielzgk

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Parca unii colegi au schimbat doar uleiul si filtrul la prima rev si km putini. Arata foarte bine filtrul de aer si ma gandeam ca-l schimba la urmatoarea revizie. Vedem ce zic baietii in service saptamana viitoare la programare.
  • xxl_cm

  • Mesaje scrise: 736
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
da, eu am schimbat doar uleiul+filtrul de ulei la prima revizie, n-au comentat nimic ca nu schimb si filtrele. si la fel am avut 5000 km.
eu am platit 380 lei la radacini vitan.
Skip ads

  • Danielzgk

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Deci 150ron pe un filtru de 40ron e ceva.
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Nu va zgârciți! Schimbați toate filtrele și uleiul. E pãcat de motor. Mai ales ca nu e folosit. Km putini pt 12 luni. O exploatare normala pt tara noastrã este de 15 k km. Deci voi cu 5 k km sunteți mult sub medie.
  • Sfs

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Alexandru074 a scris:
Cosmin95 a scris:
Alexandru074 a scris:
Cosmin95 a scris:E scumpa benzina.. iar Browny a inteles asta 😉


Consum de sambata seara intre orele 19:00-21:00
DJ, A2, Bucuresti.
Salut Cosmin poti sa mi spui daca odata cu rodarea motorului a mai scazut si consumul de carburant?


Salut Alex!
In primele saptamani de la achizitie am facut un pariu cu Lexandrei, cum ca nu pot scoate sub 6 pe exact acest drum pe care l-am facut aseara. Atunci fiind si perioada de rodaj, am mers mult mai incet si subturat daca pot spune asa si am scos 6,5% daca nu ma insel.
Acum, dupa 7k km am scos 5,8% dar fara sa o subturez, mers normal.. in limitele legale si 138km/h cu pilot automat pe A2, doar eu in masina si presiune 2.3 in anvelope.
E foarte bun consumul tau .Eu dupa 1000 de km sunt undeva pe la 6.6 consum
Salut, lãmuriți-mã și pe mine va rog cum dracu scoateti consum ala lamine media e de 10 litri la 100km.12-13 în oraș și 8 în afara
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Joac-o pe asta.😁
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Sfs a scris:
Alexandru074 a scris:
Cosmin95 a scris:
Alexandru074 a scris:
Cosmin95 a scris:E scumpa benzina.. iar Browny a inteles asta 😉


Consum de sambata seara intre orele 19:00-21:00
DJ, A2, Bucuresti.
Salut Cosmin poti sa mi spui daca odata cu rodarea motorului a mai scazut si consumul de carburant?


Salut Alex!
In primele saptamani de la achizitie am facut un pariu cu Lexandrei, cum ca nu pot scoate sub 6 pe exact acest drum pe care l-am facut aseara. Atunci fiind si perioada de rodaj, am mers mult mai incet si subturat daca pot spune asa si am scos 6,5% daca nu ma insel.
Acum, dupa 7k km am scos 5,8% dar fara sa o subturez, mers normal.. in limitele legale si 138km/h cu pilot automat pe A2, doar eu in masina si presiune 2.3 in anvelope.
E foarte bun consumul tau .Eu dupa 1000 de km sunt undeva pe la 6.6 consum
Salut, lãmuriți-mã și pe mine va rog cum dracu scoateti consum ala lamine media e de 10 litri la 100km.12-13 în oraș și 8 în afara


Nu stiu, nu mai am masina! Smile)
  • Sfs

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Bau Bau a scris:Joac-o pe asta.😁
. Acuma serios radem glumim dar mi se pare enorm de mult la ce consum am și la ce preț este litrul de benzina, adevãrat ca e noua și încã nu e (rodatã) am doar 450km o am doar de 1 sãptãmâna dar la ce consum are nici nu îmi mai vine sa ma urc în ea și circul cu cea veche, un Astra H 1,7 cdti
  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Stai linistit, eu am stabilit si alte recorduri..

Dupa 4000..5000 km se va lasa.. ai sa vezi.
Rabdare...
Eu cand am vandut-o, la 31.000 km, consumul mixt era de 7.2%, ce-i drept, marea majoritate a km i.am facut extraurban..
  • Bau Bau

  • Mesaje scrise: 1,106
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2017

  • Mesaj Privat
Sfs a scris:
Bau Bau a scris:Joac-o pe asta.😁
. Acuma serios radem glumim dar mi se pare enorm de mult la ce consum am și la ce preț este litrul de benzina, adevãrat ca e noua și încã nu e (rodatã) am doar 450km o am doar de 1 sãptãmâna dar la ce consum are nici nu îmi mai vine sa ma urc în ea și circul cu cea veche, un Astra H 1,7 cdti


Stai liniștit. Dã-i sandale 😁 benzina 99 sau 100 și o sa fie bine. Consumul s-a liniștit dupã 10000 km.

PS. Acum cu ac pe distanta scurta și viteza medie de vreo 15,7 km am.11% 😁 schimb 2600-3000 rpm.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR