Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Prima parte a procesului este rezolvata. Am depus astazi actele , mi-au deschis dosar si am recuperat permisul. Nu a trebuit sa platesc nimic in afara de chestiile obisnuite. Cum zicea si colegul @foca montana , tribunalele s-au mai eliberat...termenul de judecata este pe 13 aprilie anul curent. Sper sa castig procesul , presedintele de acolo a fost foarte de treaba ( un tip tanar pe la vreo 30 si un pic de ani) , am putut sa pun si schita si tot ce-am mai vrut eu ca dovezi Very Happy Va tin la curent cu evolutia procesului.
Intre timp...daca mai are cineva nevoie de model de plangere si alte acte necesare pt deschiderea dosarului , va stau la dispozitie.
Skip ads

  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
De fiecare data cand am incasat o amenda de circulatie,am depus o contestatie care costa in jur de 16 lei si de fiecare data am primit acasa o instiintare in care eram absolvit de fapta. La mine a mers de fiecare data pana acum. Daca este o fapta mai serioasa,atunci este posibil ca,cineva din partea M.I sa se prezinte la proces dar de obicei,nu se deplaseaza pt chestii marunte,pobabil pentru ca duc lipsa mai tot timpul de probe iar un proces costa mai mult decat o amenda.
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
chelu adrian a scris:De fiecare data cand am incasat o amenda de circulatie,am depus o contestatie


Dezvolta putin subiectul, ca mi se pare interesant. Wink
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pentru orice amenda primita,ai dreptul la contestatie. Te duci frumos la tribunalul din orasul tau si daca nu ai un avocat,intrebi acolo,unde poti sa depui o contestatie si unde trebuie sa platesti pentru ea. Este foarte simplu si nu sunt prea multe de spus. La mine se ocupa tot timpul de aceasta problema avocatul dar situatia este alta pentru ca este platit de firma unde lucrez si imi usureaza mie treaba. Normal nu ai nevoie de un avocat si poti sa depui singur contestatia si sa te prezinti la infatisare pentru a culege roadele contestatiei. Cam atat. Coegul danywhy ,este un exemplu bun. A facut cam acelasi lucru.
Skip ads

  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
danywhy a scris:Sper sa castig procesul , presedintele de acolo a fost foarte de treaba ( un tip tanar pe la vreo 30 si un pic de ani) , am putut sa pun si schita si tot ce-am mai vrut eu ca dovezi

te complici degeaba cu schita si alte alea.....Cel mai important este martorul Twisted Evil
  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Negreanu a scris:
danywhy a scris:Sper sa castig procesul , presedintele de acolo a fost foarte de treaba ( un tip tanar pe la vreo 30 si un pic de ani) , am putut sa pun si schita si tot ce-am mai vrut eu ca dovezi

te complici degeaba cu schita si alte alea.....Cel mai important este martorul Twisted Evil


martorul e sfant , dar eu duc lipsa de asa ceva...si nu ma bag sa inventez martori Laughing
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
intai verifici daca au probe la dosar...daca nu au pui si tu un martor ca nu o fi greu sa gasesti un prieten care sa te ajute
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
SFAT:
Fa contestatie, ia-ti avocat, fa tot posibilul sa reobtii permisul folosind toate mijloacele legale de care dispui, dar nu cauta martori care sa minta ca au vazut un lucru la care nu au fost prezenti, ca o sa cazi in extrema moralitati indoielnice si a lipsei principiilor elementare.
Skip ads

  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
@furdui am facut contestatie si mi-am recuperat permisul. am procesul in aprilie Smile n-o sa inventez martori...nu fac chestii de genul.

@negreanu : nu stiu cum sa verific daca ei au probe la dosar...eu le-am cerut filmarea de mai multe ori cand m-au oprit , dar nu mi-au aratat-o. am solicitat ca la proces sa-mi aduca proba video.
in contestatie am mentionat ca nu au scris in procesul verbal ca m-au filmat si nici numarul casetei pe care am fost filmat.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
pai inainte de judecata de duci la dosar si vezi ce au pus ei...Nu are nici o importanta ca tu ai cerut proba video...Daca nu pui martor o sa fie cuvantul tau contra cuvantul agentului de politie (asta daca nu au probe si sigur nu au)....si o sa pierzi.....ex: mi-a luat permisul in craiova pt neacordare de prioritate la trecerea de pietoni (si chiar nu era nimeni pe trecere)...am facut contestatie, am fost la dosar in ziua procesului....politia a trimis o hartie in care scria ca fapta a fost constatata in mod direct de catre ag constator fara alte probe...Am pus un martor si gata... Instanta nu o sa stea la discutii cu tine daca nu aduci martori...pentru ca altfel nu ai cum sa dovedesti
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Care sunt sfaturile avocatilor:

1. Depune contestatia in termenul legal. Nu lasa sa treaca cele 15 zile in care ai dreptul de a te adresa instantei de judecata pentru a contesta procesul-verbal de contraventie. Termenul de 15 zile curge de la data la care ai primit procesul-verbal: fie a fost inmanat personal de politistul rutier, fie l-ai primit prin posta. In acest din urma caz, trebuie sa fiti atenti la data de pe stampila postei, care poate fi anterioara zilei in care ati primit plicul cu procesul-verbal.

2. Contestarea unei amenzi, adica a unui proces verbal se face prin redactarea unui act numit plangere.
Plangerea se depune la sediul politiei in a carei raza teritoriala lucreaza politistul care va amendat.
Plangerea se adreseaza judecatoriei in a carei raza teritoriala a fost constatata fapta.



3. Dosarul plangerii contine 2 exemplare din urmatoarele acte:

- copie xerox act de identitate
- copie xerox proces-verbal de contraventie
- plangerea impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei
- memoriu impotriva politistului, daca exista

Acest dosar se va depune la Serviciul Politie Rutiera de pe langa Inspectoratul Judetean de Politie din judetul in care s-a intamplat incidentul, acesta fiind obligat sa o primeasca si sa inmaneze depunatorului o dovada in acest sens.

Plangerea o poti depune personal sau trimite prin posta cu confirmare de primire.
Plangerea impotriva procesului-verbal trebuie sa permita o citire cat mai usoara si sa descriere ceea ce sa intamplat precum si care sunt textele de lege pe care va fundamentati atacul.

4. Principalele motive prin care puteti obtine anularea procesului-verbal de contraventie tin chiar de modul in care acesta a fost intocmit de politisti. Acesta trebuie sa aiba toate rubricile completate corect. In realitate, s-a dovedit ca multi politisti nu completeaza toate rubricile sau nu le completeaza corect.

Ca posibile nereguli( vicii de procedura) poti descoperi in procesului-verbal: neprecizarea motivelor care au dus la intocmirea unui proces-verbal sau care nu contin datele cerute de lege; nu sunt mentionate obiectiunile contravenientului: lipsa semnaturii agentului constatator; lipsa mentiunilor cu privire la numele si functia agentului constatator; stabilirea amenzii in suma totala, fara sa se indice sanctiunea aplicata pentru fiecare din contraventiile stabilite etc.

De asemenea, pentru a fi valabil, pe procesul-verbal trebuie obligatoriu mentionate data si locul unde este incheiat, numele, prenumele, calitatea si institutia din care face parte agentul constatator, datele personale ale contravenientului din actul de identitate, codul numeric personal, descrierea faptei pentru care ai fost oprit, prin indicarea datei, orei si locului, si descrierea imprejurarilor ce pot servi la aprecierea gravitatii faptei si la evaluarea eventualelor pagube pricinuite.


In cazul in care refuzi sa semnezi procesul-verbal de contraventie, politistul trebuie sa aleaga un martor ocular care sa contrasemneze.

5. Veti afla data, ora si locul unde se va judeca cauza printr-o citatie. Citatia o veti primi prin posta. In instanta trebuie sa ai o tinuta decenta. Este recomandat sa inchizi mobilul inainte de a intra in sala de judecata.

6. Este important sa stii faptul ca in instanta ai dreptul de a cere Politiei Rutiere sa puna la dispozitia judecatorului orice fel de probe care nu ti-au fost aratate sau care crezi ca ti-ar putea dovedi nevinovatia. Exemplu: fotografiile, in care trebuie sa apara masina cu claritate si pe care trebuie sa fie inscriptionate data completa (ziua, luna, anul, minutul). In cazul unei parcari ilegale, aceasta proba este esentiala.
  • Tabac

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Comportament de politisti:

Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
api ala care a filmat era cam mitocan. De!, democratia de romania
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nimic nou. De vina sunt toti prostii care nu cunosc legislatie si semneaza orice fara sa gandeasca. Despre Politie...nu prea sunt multe de spus dar nici tipul acela nu are toate tiglele pe casa..au fost aia finutzi ca in alte tari, daca aduci cuvinte din astea unui militian, te cam duci dupa gratii.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
hai s-o luam altfel: exista un articol de lege care sa zica ca politistul in misiune trebuie sa iti arate tie, ca persoana fizica, alte acte, in afara de legitimatie? Ca articol care zice ca tu trebuie sa ii arati politistului actele tale, cand ti le solicita, exista.
  • cristian_

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Si cam ce abuz a facut politia romana ?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
i-a oprit pe aia. E un abuz, nu stii ca e interzisa oprirea masinilor cu angelize?
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cat despre partea cu lovitul..am vazut ca a incercat sa-l opreasca din filmat, in nici un caz sa-l loveasca. Din cate stiu, nu ai voie sa filmezi o actiune a politiei si iti pot confisca si aparatul daca ii prinzi intr-o zi proasta.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
daca asta de a filmat era in SUA, in secunda 2 avea catusele pe maini si mai facea si parnaie
pacat ca politisti de la noi nu au curajul sa aplice legea cu astfel de specimene
  • Tabac

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pai toata treaba cica ar sta cam asa:
o fost oprit pt depasire viteza, a asteptat 30 min pt PV,a mers la masina politistului unde i s-a spus ca dureaza f mult acel PV si politistul s-a enervat ca vezi d-ne ce atata graba... apoi a cerut si actele de la folii geamuri(care erau puse in alta tara:laterale spate+luneta si actele de acolo, dar omul nu le recunostea ca n-au sigla RAR pe ele). Cand pasagerul i-a spus soferului sa nu semneze PV ca e abuz si i-a incarcat nota degeaba(viteza+folii), alt politist i-a dat peste telefon si l-a lovit in piept(nu se vede), dar recunoaste cand e intrebat daca da in el.(se aude in clip).

Parerea mea e ca daca iei amenda pt viteza... asta e, esti pe camera, dar nu e legal sa iti faca alt politist (care nu s-a legitimat) PV-ul decat cel cu radarul (si pt asta se poate contesta) si daca actele pe folii sunt de la cei care le-au montat in alta tara nu inseamna ca nu exista(eu stiu ca cele agreate RAR sunt montate in tara). Cat despre treaba cu cel care a filmat,si-a iesit din fire cand a fost lovit, probabil cum am face multi dintre noi.
Sincer am auzit multe cazuri in care politistii merg foarte mult la intimidare, fapt care se poate vedea si in alte filmulete pe youtube.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR