Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Tech2 GM merge pe orice
Restul de tech2 sunt abureli
Digimoto este si el o abureala care merge slab la Opel si numai pe serial.
Exista si alte programe/interfete care citesc datele din ecu, problema este sa stii locatia si pe urma sa le faci din hex-urile alea ceva.
OpelScanner este bun, foloseste un clasic max232 dar si un microcontroler. Problema este programeleul din eprom.

maiandrei, Iasul e inca dezbinat si sapa in diverse directii. Oricum cu tech2 si alte abureli este lamurit ...
Skip ads

  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:

maiandrei, Iasul e inca dezbinat si sapa in diverse directii. Oricum cu tech2 si alte abureli este lamurit ...


Shocked Asha sa fie??? Crying or Very sad Mai sunt ceva carcotashi,dar ne cuplam noi... Wink
  • mihait

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Din cate vazusem si eu in niste fotografii atat opelscanner cat si opcom folosesc interfete bazate pe microcontrolere atmel, deci nici o sansa de dump la epromurile acelea...
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Puterea OpelScaner-ului, sta in softul cu care vine,
da' al naibii armeanul l-a legat cumva de harware si nu merg decat impreuna.

Adica degeaba gasesti pe undeva o copie a softului daca nu ai si interfata cu care a fost dat!
Skip ads

  • sergionel

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.2dti y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
se poate face si interfata daca ai hexul din microcontroler.fara el nu merge.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Hai sa nu o dam in warez. Nu as vrea sa intervin ca si moderator in acest topic.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Pe linga Op-Com beta exista si varianta "frezata" a aceluias' program care lucreaza foarte stabil si frumos , afiseaza toti parametrii , coduri , etc . Wink

E drept ca varianta Op-Com este scumpa si ar fi de dorit ca cei ce dezvolta acest soft sa fie mai atenti la piata(un pic de marcheting n'ar strica) si sa vina cu variante ieftine sau scumpe in functie de necesitatile utilizatorilor (utilizator "casnic" sau service) . Dupa parerea mea programul este bun , functioneaza stabil , afiseaza parametrii instant fara intirzieri , etc .
Cu siguranta in varianta "scumpa" ar fi de mare folos unui service care ar fi in stare sa'i foloseasca toate functiile .

Opel Scanner este intr'adevar mai ieftin dar sa nu uitam ca nu stie sa lucreze cu masini dupa 2004 decit partial pentru ca nu are CAN integrat . Chiar daca pe viitor programul soft va fi upgradat si pentru CAN cei ca au achizitionat interfata aldl/OBD2 nu vor putea scana si CAN din motivele tehnice cunoscute si prin achizitionarea unei interfete "complete" aldl/OBD/CAN ar ajunge cam la celasi pret cu Op-Com . Idea
  • mihait

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Cei de la op-com au dat demo-ul pentru a veni in sprijinul utilizatorilor casnici.
Am vorbit mai demult cu ei pe mail si le-am propus sa vanda interfete dedicate per masina si au raspuns ca vor include aceasta sugestie in planurile de viitor. Acum depinde daca si cand s-ar concretiza o astfel de varianta.

NU stiu care este varianta frezata despre care vorbesti. Eu am test odata ceva "f. similar" cu opcom ( spartura ..) dar era nefunctional rau de tot ....
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
mihait a scris:NU stiu care este varianta frezata despre care vorbesti. Eu am test odata ceva "f. similar" cu opcom ( spartura ..) dar era nefunctional rau de tot ....



Este sigur altceva din moment ce la mine "functioneaza" perfect . Testat pe z12xe , z16se , y20dth , y17dt . Wink
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
unde pot gasi tech2 gm? merge sigur pe vectra c? am schema electrica a masinii(autodata 2006) si am vazut ca in mufa obd vin fire de la bus-ul de can cat si de la van(vehicle areea network).am incercat diferite interfete care stiu can si nu merg la masina mea. sunt dispus sa dau cateva sute de euro pe o interfata . are cineva vreo solutie pentru mine?
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
pana acum nu am gasit nimic care sa mearga pe CAN-ul de la GM,
nimic altceva in afara de TECH2 GM,
problema este ca te va costa cateva MII bune de Euro... cateva sute e o gluma Smile
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
vezi la www.diag.ro op-com costa 30mil. initial inainte sa-l aduca tipii de acolo mi-au spus ca e 750euro. acum vad ca e 900. cateva mii e o scula profesionala care merge la mai multe marci. incerc sa vad pe net in state ca e mai ieftin acolo dar sa vad cat ajunge cu transport. eu as vrea doar pentru hoby dar avand in vedere ca de obicei la 2 ani schimb masina nu vreau sa arunc atatea bani. vag-com oficial cu licenta e 450 euro la aceeasi adresa si face catava marci de masini. nu stiu de ce op-com-ul e asa scump si e pt o singura marca. Crying or Very sad
Skip ads

  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Daca vrei sa redescoperi tu acum roata, eu nu pot sa te retin!
Eu iti spun prieteneste, din experienta noastra.
TECH2 GM nu e "ruleta ruseasca", este scula OFICIALA GM, folosita in orice service GM,
restul sunt prastii, pocnitori, giunga, petarde sau oricum vrei sa le spunem.

TECH2 GM este singurul care merge pe CAN.
Nu ii fac recalama ca nu am nimic de castigat, costa o caruta de bani si
nu il gasesti la colt de strada (deci nici la mine Mr. Green ).
Ne-am jucat si cu OpelScaner-ul.... este o bijuterie, DAR nu merge pe CAN.

Daca totusi o sa iti arunci banii pe geam sa ne spui si noua cat de buna e jucaria aia.

Bafta maxima.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
tech2 gm costa 3-4000usd! evident ca nu arunc atatea bani...eu caut o interfata cu soft pentru laptop ca e mult mai ieftina. singura care am gasit-o pana acum e op-com-pc dar e cam scumpa(3000ron) pe care am vazut personal ca MERGE la vectra c-ul meu. pot citi coduri ,verifica lampi si valve si pot modifica relanti-ul. am crezut ca stie cineva de pe forum si alte variante mai ieftine si nu vreau sa descopar a 5-a roata Very Happy incerc sa caut ceva pe forumurile din germania dar nu stiu germana si sa stau sa traduc fiecare pagina dureaza foarte mult. saptamana viitoare plec pt 2 saptamani in hamburg si incerc sa gasesc ceva pe acolo.
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Cand vorbeam de "aruncat banii" ma refeream la op-com-pc,
DAR daca spui ca ai testat-o si la tine a mers si tu esti multumit cu cat stie ea sa faca,
atunci discutia noastra nu isi mai are rostul. Smile
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Buna !

A mai lucrat cineva cu WinALDL ? Ma poate ajuta cu ceva informatii ?

Am facut interfata din figura :



Am conectat pe pinul A - masa (GND) iar pe pinul E (semnalul de date). Nu am pus R3. Am luat +12V de la pinul F.



Am rulat pe un laptop cu port serial softul WinALDL. see --> http://winaldl.joby.se/

Nu se intampla nimic Sad Acuma o problema este ca nu am stiut ce sa selectez din multitudinea de ECM Type Exclamation Question

Cu ce am gresit ? sau unde e problema ?

HELP !

CristianTM.
  • emilpetrescu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Tipul de interfata cu un tranzistor e doar pentru a receptiona datele care le furnizeaza masina atunci cind vede rezistenta R3 in circuit,dar cu un alt program , mai vechi.deci daca pui o sonda logica(osciloscop) pe clectorul tranzistorului o sa vezi niste bitiieli.Dar ca sa fie ceva inteligibil pentru PC ,acesta trebuie sa recunoasca un clock din datele trimise de masina.asta oface programul soft .Uite 3 interfete testate de mine .





  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc Emil Wink
Dupa cautari succesive pe sute de pagini de internet m-am "mai luminat".

Si daca pe cei ce citesc acest topic ii intereseaza schemele tuturor ECU ce apar in WinALDL, din 1986 pana in 1995 sa urmareasca linkul:
http://www.cruzers.com/~lud...ref.html#1227303.
Dupa ce o sa am primele rezultate, va anunt Wink

CristianTM.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Adevarata conexiune + interfata este aceasta :


+



Sper ca nu v-am ametit Rolling Eyes Topicul este pentru cei ce pricep si sunt interesati de diagnoza WinALDL.

CristianTM.
  • emilpetrescu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Da Cristi, asta mai vine de acasa ,dar mie nu mi-a mers chiar bine intrefata asta cu doi tranzistori pentru ca nu asigura tranzitia semnalelor de la RS232 la TTL -OBD. La RS232 ai pe TX de la -5v la +5v tranzitie prin zero .O interfata buna e cu MAX232 dupa care sa-ti pui cei doi tranzistori , de fapt 4 ca sa-ti inverseze la loc semnalul. Interfetele cu ELM au deja in ele scris un protocol care nu merge la masina ta dar meita incercat.

Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR