Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • tng
  • Suspendat
  • 20 mesaje
  • din 13 Oct 2007
  • Corsa 2004
  • Prahova
  • tng

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2007

  • Mesaj Privat
cand intervine o schimbare la sistemul de directie, bucsi, bielete etc... e bine sa-l faci, oricum, iti vor spune mecanicii de acolo daca e necesar
tine-ne la curent cu schimbarile si daca se simt inbunatatiri dupa
bafta
Skip ads

  • lucian corsa

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
la voi cat a durat operatiunea cu schimbatul bucsei?
  • yly
  • *
  • 26 mesaje
  • din 05 Mar 2007
  • Corsa 2005 z13dty
  • Bucuresti
  • yly

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 z13dty
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Dureaza cateva ore, daca nu te tarasti pe sub masina ca mine.
Reparatia am facuto personal in garaj fara rampa sau elevator.
Este putin cam complicat ca trebuie demontata puntea fata ca sa scoti caseta, altfel nu-ti permite scoaterea casetei.
Spor la treaba pentru ca merita.
  • lucian corsa

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
la cei care au schimbat bucsa . este necesara resetarea eps?
Skip ads

  • oKrime

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salut ! Am si eu probleme cu volanul, la mine se simte ca o pocnitura(cum ceva s'ar dizloca) cand virez stanga/dreapta dar nu tot timpul. Nu zdarngane pe drum cu denivelari sau piatra cubica nici la viteze mari . M-am uitat sub volan si am gasit un mic joc la piesa asta sa fie de la ea sau din caseta ? Respect !
  • lucian corsa

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
ieri la mecani au demontat tot cadru la masina inclusiv evacuarea ,a pus bucsa ,caseta inapoi ,a montata toate alea .La mers pe drum drept sta volanul intro parte. Dupe care imi spune sa merg sa fac( convergenta), am fost si am facuto si a trebuit sami dea jos volanul pt ca din cardan daca o regla statea la fel de stramb.Acum e ok numai ca e o mica problema cand scot cheile din contact si vreau sa blochez volanul nu se mai blocheaza drept , ci o palma spre stanga. mecanicul zice dca mio regleaza din capetele de bara nu e bine ca o sa fie intro parte mai mult virajul si intro parte mai putin. cum as putea so fac?
  • yly
  • *
  • 26 mesaje
  • din 05 Mar 2007
  • Corsa 2005 z13dty
  • Bucuresti
  • yly

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 z13dty
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Problema este ca nu au dat semn pe axul cremalierei cand lau scos si din cauza asta ti-a stat volanul intr-o parte.
Singura solutie este sa dai iar caseta jos si sa mai dea un dinte in napoi la ax pe cremaliera.
Dupa schimbarea bucsei mai troncane?
  • lucian corsa

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Eu am vazut ca a dat un semn acolo.Acum nu ma deranjeaza,volanul sta drept la drum drept si numai cand scot cheile si blochez volanul sta intr-o parte.Nu are rost sa mai dau caseta jos si sa demontez toate alea sa dau iarasi o caruta de bani.Practic virajul si stanga si dreapta se ia la fel.Deci caseta este ok,nu mai troncane si merge bine.
Skip ads

  • yly
  • *
  • 26 mesaje
  • din 05 Mar 2007
  • Corsa 2005 z13dty
  • Bucuresti
  • yly

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 z13dty
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Cat te-a costat toata treaba la service?
  • alexxx35

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2009

  • Mesaj Privat
salut. sunt nou in clubul asta. acum 5 minute m-am inregistrat. de disperare...Sad( azi dimineata cand am vrut sa plec din fata portii am invartit de volan si a inceput sa troncane ca dracu, plus de asta nu mai lua viraj pe loc de nici un fel. am fugit la un prieten "mecanic" si asta mi-a dat verdictul: caseta de directie. am o corsa din 94 fara servo. toata ziua am cautat o caseta sh prin tot orasul si nu am gasit neam... sunt din ploiesti si daca are cineva vreo sugestie va rog... acum vreo 2 luni sau mai bine am schimbat bieleta de directie si imediat mi-a aparut un troncanit foarte puternic... mecanicul s-a motivat ca ar fi din cauza ca cea veche fiind uzata nu troncanea ca deja era paradita caseta... acum cu asta noua are joc... ce joc el stie ca nu prea ma pricep. insa am citit la voi chestia aia cu bucsa buclucasa dar banuiesc ca mecanicul meu nu are nici o treaba cu ea, ca daca ar fi stiut poate mi-ar fi zis... acum una peste alta caseta e facuta praf (zice tot el, mecanicul) si trebuie sa o schimb.. nu stiu de unde sa gasesc una sh ca pentru una noua nu prea sunt dispus sa cheltuiesc...
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,546
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu cumva a folosit ciocanul la inlocuirea bieletei? posibil ca individulk sa iti fi stricat caseta...daca e cum zici: au aparut zgomote mai putetrnice dupa schimbare.
  • lucian corsa

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
pai cu schimb telescoape spate ,bucse bara torsiune si reparatie caseta 280ron plus 100 am dat la convergenta
Skip ads

  • speedy_boy

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2009

  • Mesaj Privat
imi poti spune la ce service ai fost?sunt si eu tot din bc si vreau sa imi schimb bieletele de directie...eu am o vectra b 1.8 2002.oare au piese pe stoc?u te-ai dus cu piesele tale.recomanda-mi un magazin dc stii.pls
  • haubau

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2002 Z 12 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Am avut si eu problema cu troncanitul, facut bucsa din poliamida, schimbat, nu se aude in halul ala insa tot se mai aude ceva. Banuiesc ca e strangearea cremalierei pe surubul fara sfarsit.

A mai strans cineva surubul care preseaza cremaliera pe surubul fara sfarsit? Din cate am citit acesta se afla exact unde intra axul surubului fara sfarsit in caseta, dar spre partea din spate a masinii. De gasit l-am gasit insa nu vrea sa se miste deloc.

Banuiesc ca are vre-o siguranta, insa nu am dat de ea. A reusit cineva sa il stranga pana acum sau stie cineva cum se strange?

Sau stiti pe cineva in Ploiesti care ar putea face asta? Mi-e cam frica sa merg cu ea asa sa nu stric dantura cremalierei.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,546
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pai are o contrapiulita de siguranta. Mie mi-au chimbat setul de reparatie caseta si am insistat eu sa stranga si surubul ala de reglaj cu 5 grade...si e super acum.Nu se mai aude nimic de la caseta, dar merge si servo un pic mai greu decat inainte. Dupa calculele mele, 2.5-3 grade erau suficiente...dar dee...ca sa ajungi la surubul de reglaj treba sa slabesti jugul de la motor, sa coboare cu totul.
  • PEZu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Alba
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2009

  • Mesaj Privat
livcro, eu zic din proprie experienta ca ce ai facut tu e grav. lucrez in service si am facut si eu acelasi lucru am strans acel surub cateva gradulete. Insa nu mergea servo mai greu, sau poate insesizabil. A tinut vreo saptamana cand a trebuit sa o iau pe platforma ca mi s-a blocat volanul in mers. Nu am pozele ca sunt la servici sa iti arat cum s-a spart coroana din coloana de directie. Chestia este ca forta la motorul electric este mult mai mare acum si forteaza pe acea coroana din plastic, pana la un momendat cand o sa ramai cu rotile virate in intersectie ca mine.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,546
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Dupa cati km ti s-a blocat caseta directie? La mine nu au trecut inca 100 km..sunt curios..chiar ma gandeam sa o dau inapoi un pic..sa ramana numai 2-3 grade, chiar daca o sa aiba zgomote.
  • haubau

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2002 Z 12 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
livcro, am fost astazi cu ea la un prieten care mai face mecanica la masini, am urcat-o pe rampa sa vedem mai bine ce si cum. Ne-am bagat sub ea, n-am vazut nici o contrapiulita, decat un surub de 22 sau 24 parca era. Am ajuns pana la urma la el cu un racord flexibil pus la tubulara, dar nu se clinteste, nici stanga nici dreapta. Din cate am mai citit pe aici ar mai fi o tabla care trebuie indoita, n-am vazut nici o tabla.
Oricum tu vad ca ai o poza cu Astra G, si nu cred ca e acelasi sistem.

PEZu, din cate am mai citit pe aici n-am mai vazut pe nimeni sa fi avut problema asta, si ma indoiesc ca daca il strang decat putin sa apese atat de tare pe cremaliera astfel incat frecarea sa fie asa de mare si sa opuna atata rezistenta incat sa rupa dintii coroanei de la grupul EPS. Nu stiu cat de mult ai avut-o tu stransa, oricum eu nu vreau sa o strang atat de tare incat sa trag greu de volan, probabil o sa strang putin, o sa verific jocul si cat de greu merge volanul, mai strang putin, mai verific jocul si daca merge mai greu volanul, pana simt ca imi merge mai greu volanul. Cand imi merge mai greu o mai desfac putin si o las asa. Oricum la mine e joc destul de mare, face si urat la gropi deci daca o las asa sigur o sa dau de probleme mai mari mai tarziu.

Chiar nu stie nimeni pe cineva in prahova care sa stie cum se strange sau desface surubul ala? Macar un numar de telefon ceva.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,546
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Operatiunea s-a facut la Corsa C al sotiei..eu am un astra H (in avatar) Cre ca si tu ai tot corsca C, dupa avatar.

Vezi ca pe surubul ala e o piulita de blocare...e subtire...cam 2-3 mm, daca ai avut ceva scurgeri prin zona, sigur s-a colmatat cu praf si s-a imgropat.
  • haubau

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2002 Z 12 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Corsa am, cea de la avatar. Da, am vazut o tabla de 2-3 mm care e in spatele surubului si are marginile indoite spre surub (indoitura are in jur de 3-4 mm), toate marginile indoite formand un hexagon. Aia e contrapiulita? Sa incerc sa bag o tubulara mai mare care sa intre peste surub pe hexagonul ala si sa incerc sa o desfac? Oricum cred ca e de 36-38, poate si mai mare.

Cred ca asa cum ai spus tu mai inainte o sa trebuiasca sa desfac cadrul motorului sa pot sa umblu la ea ca sigur nu imi intra tubulara asa de mare.

Sau cred ca o sa desfac bara stabilizatoare ca mi se pare ca de aia nu am loc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR