Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Voi ati observat ca in afara,nimeni nu circula cu farurile aprinse?Am vazut cu faza scurta,dar discret,nu deranja pe nimeni,ajuta in depasiri,sa calculezi distanta.Recunosc ca uneori noaptea folosesc si proiectoarele fiindca imi ofera o vizibilitate marita substantial,mai ales pe lateral,daca nu sunt pe autostrada,si totusi,nimeni nu a avut nimic de obiectat (asta e valabil pt cei,care au farurile bine reglate).Dar faza cu stopul de ceata,e evident,ca in trafic,vor sa fie si ei observati : ,,Am masina straina,vezi ce frumoasa e?,, Rolling Eyes
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Marius Chiriac a scris:Salut,
azi am avut ocazia sa atentionez pe un coleg in trafic ( proaspat posesor al permisului ) referitor la stopul de ceata care era aprins.(fara pic de ceata, in localitate)
Ghiceste cineva care a fost reactia acestuia?
Dupa ce s`a uitat la bord, a deschis geamul si a spus "Multumesc"
Se pare ca mai sunt si oameni cumsecade (putin neatenti dar e de inteles )

bafta.

Tu ai fost ceva mai "norocos". Eu am "atentionat" un coleg de forum care a reactionat un pic diferit. Rolling Eyes

https://www.clubopel.com/vie...p?p=227799#227799
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@Marius Chiriac
Rar... foarte rar... prea rar...
..."sau poate n-am proiectoare si mi-o fi ciuda!"
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Y-GreK a scris:Recunosc ca uneori noaptea folosesc si proiectoarele fiindca imi ofera o vizibilitate marita substantial,mai ales pe lateral,daca nu sunt pe autostrada,si totusi,nimeni nu a avut nimic de obiectat (asta e valabil pt cei,care au farurile bine reglate).
biela-manivela a scris:Farurile de ceata nu ii ajuta nici macar pe cei care le folosesc atunci cand nu e ceata.
Scuza cu gropile nu sta in picioare. Farurile de ceata lumineaza 3-4 metri in fata masinii. La 50 km/h te deplasezi cu 14 m/s. Nu poti ocoli o groapa in 0.3 secunde decat in vis. La viteze mai mari in afara localitatii nici nu are rost sa calculam.
In plus noaptea ai o cantitate mai mare de lumina chiar in fata masinii. Irisul soferului se deschide mai putin, iar consecinta este ca la distante mai mari (exact acolo unde ai nevoie) nu mai vezi mare lucru.
Dupa cum spuneam nu vezi mai bine, nici macar nu esti vazut mai bine. Reusesti doar sa fii un contravenient enervant.

Urmarind emisiunile auto vezi rapid unde sunt facute inregistrarile dupa cum sunt folosite luminile de catre pseudojurnalistii nostri.

Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sunt unul dintre cei ce au renunþat la aprinsul proiectoarelor dacã nu e ceaþã întrucât folosirea lor constituie contravenþie.
În acest weekend am fãcut câteva sute de km în care am avut multã ceaþã ºi am încercat sã mã lãmuresc ce vãd prima datã la o maºinã ce vine din faþã: fãrã nici o excepþie am vãzut farurile ºi apoi proiectoarele.
Dacã toatã lumea este de acord cu faptul cã aceste proiectoare nu ajutã atunci care este rolul lor? De ce toþi constructorii oferã pe lista de opþionale aceste proiectoare iar în ultima perioadã aproape cã fac parte din dotãrile standard?
Situaþia este diferitã la stopul suplimentar. Acesta având o putere mai mare decât cele de poziþie, il vezi primul, iar dacã nu e ceaþã sau aceasta este rarefiatã, rupe ochiul.
  • dr
  • **
  • 98 mesaje
  • din 06 Nov 2007
  • Astra 2008 Z14XEP
  • Bucuresti
  • dr

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Proiectoarele te ajuta pe tine sa vezi mai bine drumul in fata. Distanta lor de actiune este mai mica, dar pe ceata legal nu se circula cu mai mult de 50 km/h afara si 30 km/h in localitate. Pot fi astfel evitate obstacolele nesemnalizate.
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
din cate am observat eu, aceste proiectoare sunt bune numai pt a completa golul de lumina din botul masinii unde nu pot farurile sa bata adik cam 4-6 metrii plus ca lumineaza putin si in lateral ceea ce cred ca ofera un avantaj fata de cei care nu au proiectoare in cazul unei curbe pe timp de noapte ...
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ofera un avantaj ca iti arata marginile drumului si in felul asta iti mentii traiectoria corecta pe ceata.
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Se zice ca proiectorul de ceata fiid montat de obicei mai jos decat farul, reuseste sa lumineze pe sub ceata si astfel sa vezi mai bine carosabilul. Dezavantajul este ca la drumurile noastre pline de denivelari o sa vezi numai umbre.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
stelea a scris:Se zice ca proiectorul de ceata fiid montat de obicei mai jos decat farul, reuseste sa lumineze pe sub ceata si astfel sa vezi mai bine carosabilul. Dezavantajul este ca la drumurile noastre pline de denivelari o sa vezi numai umbre.


CORECT! Dar eu as adauga totusi ca luminile de ceata sunt cele mai folositoare cand vine vorba de gropi/cratere. Propun sa le numim proiectoare de cratere! Very Happy
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu propun sa le folosim legal!
  • vidoo

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1998 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Eu am rezolvat problema: Parbriz antiorbire . E mov si e ok. Pentru viitor o sa-mi pun si Xenon pe lunga + scurta + proiectoare sa am cu ce sa ma "scuz" cand ma intalnesc cu boii.
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Very Happy si un bullbar cu 4 proiectoare pe el...
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ovidiutm a scris:Very Happy si un bullbar cu 4 proiectoare pe el...

Laughing mai stiu eu pe unul de avea intre scaune la dacie un proiector din ala cu maner cum erau la aro pe aripi in fata langa parbriz si cand il orbea cate unul deschidea repede geamul, scoatea proiectorul si direct in ochii aluia de venea din sens invers ... Laughing
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Avem faza lunga, hai sa dam flash-uri .
Ma duceam dimineata linistit la munca, pe Trafic Greu si vad un isteric intr-o Dacia N sau SN care dadea flash-uri la toate masinile din fata lui . Ajung la semafor si in spatele meu ajunge si respectivul . Se pune verde, pleaca cei din fata mea, plec si eu, trecem de intersectie si se circula pe o portiune doar pe banda 2 fiind masini parcate pe banda 1 . Incepe istericul din spate cu flash-uri, m-as fi dat la o parte sa-l las sa treaca, poate se grabea omul, dar unde sa te dai ?!
Deja satul de luminile de discoteca, am dat a 2-a si l-am tinut in spate cateva sute de metri dupa care am trecut pe prima banda sa-l las sa treaca, dar se pare ca omul(un Nea Vasile la vreo 50 de ani) de fapt nu se grabea, probabil nu suporta sa aiba pe cineva in fata .
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
cozmino a scris:Avem faza lunga, hai sa dam flash-uri .
Ma duceam dimineata linistit la munca, pe Trafic Greu si vad un isteric intr-o Dacia N sau SN care dadea flash-uri la toate masinile din fata lui . Ajung la semafor si in spatele meu ajunge si respectivul . Se pune verde, pleaca cei din fata mea, plec si eu, trecem de intersectie si se circula pe o portiune doar pe banda 2 fiind masini parcate pe banda 1 . Incepe istericul din spate cu flash-uri, m-as fi dat la o parte sa-l las sa treaca, poate se grabea omul, dar unde sa te dai ?!
Deja satul de luminile de discoteca, am dat a 2-a si l-am tinut in spate cateva sute de metri dupa care am trecut pe prima banda sa-l las sa treaca, dar se pare ca omul(un Nea Vasile la vreo 50 de ani) de fapt nu se grabea, probabil nu suporta sa aiba pe cineva in fata .

nu nu...
nea' vasile nu putea fi, te depasea cu spatele.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
ati stat in spatele unui chevrolet spark, in coloana? si el sa tina mereu piciorul pe frina? mi-a ars retina. ma uitam oriunde, numai inainte nu. si nu ai ce sa ii faci, asa sint stopurile lui facute. fiind panta, nici nu putea sa "le stinga".
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Sezran a scris:ati stat in spatele unui chevrolet spark, in coloana? si el sa tina mereu piciorul pe frina? mi-a ars retina. ma uitam oriunde, numai inainte nu. si nu ai ce sa ii faci, asa sint stopurile lui facute. fiind panta, nici nu putea sa "le stinga".

Am stat si nu numai la Spark e problema ci si la Aveo sau tot ceva de la Chevrolet , aceeasi chestie . Parca e mult prea subtire/transparenta sticla stopurilor .
De asemenea, VW Phaeton, alta minunatie cu stopuri ultra-bright(cu leduri, cred) in spatele careia iti prajesti ochii .
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@cozmino--pune-ti ochelari de soare,si totul va fi binee.. Cool
  • Marius Chiriac

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Shocked ajutor nu mai disting culorile Evil or Very Mad
abea am reusit sa ajung acasa...nici nu vad bine sa tastaez.
am mers in spatele unui "coleg" de trafic "mandru" proprietar al unui autoturism dacia 1310, care, ori din nestiinta ori din exces de zel si`a legat firele de la stopul de ceata la frana; va dati seama ce chin am avut la fiecare 3-4 secunde POC doua stopuri de ceata imi atacau retina.
se pare ca lumea este din ce in ce mai inconstienta. Mad

Mi`a venit o ideie:
sa`mi pun pe masina ceva de genul cum are politia "reduceti viteza" numai ca sa scrie cu litere intoarse (STINGE STOPUL DE CEATA ) sa poata citi si "boul"/"vaca" in functie de caz. Poate data viitoare o sa se gandeasca de 2 ori inainte sa aprinda acel STOP.

bafta.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR