Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • radu_moto14

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Frontera 1993 C24NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salut daca nu e mare graba verificam. in 2-3 zile cand ajung la masina, sonda de ulei o am ...
Skip ads

  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Astept, astept, sa dea Domnu sa le ai, sa le iau si eu pe toate dintr-un loc.
Multam!
  • arpagon

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salutari tuturor ,ma poate ajuta cineva sa-mi zica si mie unde pot gasi fise pt frontera 2,2 16v am cautat pe unde am stiut mai bine dar nu am gasit decat foarte scurte adica cea mai mica era de 10cm , iar la mine la motor cea mai mica este de 45-50cm.Second hand nu cred ca are rost sa i-au. Va multumesc ,daca are cineva bip la 0766 412 124
  • flavicx

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 2002 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Caut janta de tabla 7Jx16H2 ET38. Multe Frontera B au aceasta janta ca roata de rezerva. Mai jos am pus o poza cu tipul de janta de care am nevoie.

Pot oferi la schimb janta de tabla pe 15" sau 16" (cea pe 16" atata identic cu cea din poza, dar este 6,5Jx16H ET38).

Am nevoie de ea pentru ca am reusit sa distrug una din rotile mele de iarna (nu se mai poate indrepta) si am constatat ca Frontera mea nu poate merge pe trei roti.

Multumesc.


Skip ads

  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut.
Daca nu gasesti pe aproape de tine, suna-ma. Cu 200 lei ai janta.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
7Jx16H2 ET38 se gaseste si pe Frontera A
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Fisele de Frontera 2,2 16V sunt unicat, nu se mai potrivesc la nimic altceva. Orice magazin de piese auto iti poate aduce fisele pt. 2,2 16V, doar ca nu sunt deloc ieftine (pot ajunce pana la 500 RON pe original.
Daca ai fost la un magazin si ai cerut fise de Frontera 2,2 16 V si ti-au dat fise de 10 cm, iti recomand sa nu te mai duci niciodata la ei.
  • flavicx

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 2002 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Mai astept putin, poate gasesc ceva mai aproape de mine si mai ieftin Smile . Cu atat mai mult cu cat se gasesc si pe Frontera A.

Apropo de pret: http://piese-auto.anunturi-...era-10603872.html
(pacat ca am sunat la o zi dupa ce au fost date)
Skip ads

  • radu_moto14

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Frontera 1993 C24NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
http://www.ebay.co.uk/itm/H...21b#ht_5155wt_952
Si te mai costa 10 euro la mine, total ~250 ron, ele vin cam in 5 zile din momentu lansarii comenzii.
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Radu, de mine ai uitat bre? Mr. Green
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Donez si eu cateva piese de Frontera-Amatorii tb sa vina sa le ia sau sa-si plateasca transportul cu FAN.Grile de la ventilatie,nu stiu daca merg si pe B,dar pe A merg pe ambele modele.
Nu sunt rupte nicaieri,le-am dat jos de la mine deoarece am pus TID.
Deasemenea mai e disponibil si spatiul de depozitare de sub scrumiera cu tot cu cauciucul aferent,in locul carora am suport de cafea.Si mai e si o bricheta originala de Frontera,care nu se potriveste de/la alte masini.
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salutare Dragos.
Pe B, nu merg astea.

PS: Ms d-l Stelea pt lamurirea de azi cu A-ul. Oricand CIP v-a sta la dispozitie.
Skip ads

  • mslo

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2010

  • Mesaj Privat
cip077 a scris:Salut.
Daca nu gasesti pe aproape de tine, suna-ma. Cu 200 lei ai janta.


Din cate imi aduc aminte dezmembrezi o frontera. Eu vreau 4 jante 7J16 6x139.7
Trimite-mi poze si un pret bun (nu 200/janta tabla, caci cu 290 iau noi si cu ET negativ)
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut.
Am doar 2 buc de tabla, pret pe ele 350 lei(doar una 200 lei).
Nu esti obligat sa iei de la mine, ia de unde ai gasit mai ieftin.
Daca una de Logan(care-i tabla moarta) e 180 lei.......
Bafta.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
mslo a scris:Trimite-mi poze si un pret bun (nu 200/janta tabla, caci cu 290 iau noi si cu ET negativ)

Poate o janta de Opel Astra pe 16..De Frontera e 485 ron.Nu stiu ET + sau -,dar una standard,la magazinul unui prieten,janta de Frontera si nu de altceva care se potriveste,atata e.
  • mslo

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2010

  • Mesaj Privat
SUPERDRAGOS a scris:
mslo a scris:Trimite-mi poze si un pret bun (nu 200/janta tabla, caci cu 290 iau noi si cu ET negativ)

Poate o janta de Opel Astra pe 16..De Frontera e 485 ron.Nu stiu ET + sau -,dar una standard,la magazinul unui prieten,janta de Frontera si nu de altceva care se potriveste,atata e.

http://www.pieseauto.ro/jan...ane-66323554.html
"potriveste" nu e folosit corect de tine. sa nu spui ca in functie de marca auto, jantele au o anumita greutate, culoare, etc.. Totul e sa "incapa" butucul si accesoriile , sa corespunda (eventual dar nu obligatoriu) la ET si bineinteles la nr.gauri si distanta intre ele. Legat de preturi, daca mai cautati pe net, o sa vedeti ca aceleasi jante sunt vandute si cu 500 ron. De fapt in Romania rar gasesti pretul corect la ceva, toate sunt umflate, caci asa suntem noi, vrem sa ii ajungem repede din urma pe capitalistii din vest in ceea ce priveste sumele din conturi.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sal,ce au aia la 290 ron au ET-30.Cele ORIGINALE de Frontera au ET-38.Ca se potriveste si altceva,nu contest.Dar daca pui o janta cu ET38 si una cu ET30,vei avea surprize.Si jantele de Frontera merg la japoneze,dar nu sunt de acolo...
Nu stiu daca se vor simti la volan sau in alta parte acei 8mm distanta fata de butuc,dar ecartamentul va fi inegal si asimetric.La un turism de exemplu,sa ai jante mai late pe spate sau cu flanse pt.marirea ecartamentului nu-i problema,dar cred ca la un 4x4 ar trebui sa fie toate la fel.Cel mult ar merge rezerva cea cu ”J” diferit.
PS-Nu am comision din vazarea lui @cip077, Embarassed pur si simplu m-am lovit si eu de problema asta.
  • mslo

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2010

  • Mesaj Privat
SUPERDRAGOS a scris:Sal,ce au aia la 290 ron au ET-30.Cele ORIGINALE de Frontera au ET-38.Ca se potriveste si altceva,nu contest.Dar .

La ET negativ (janta iesita mai inafara) problemele care apar sunt uzura rulmentilor si ceva probleme/uzuri la directie datorate unui brat mai mare al fortei.
Dar la 4x4, pt. off-road in special se foloseste ET-negativ, pt. imbunatatirea stabilitatii (ecartament mai mare).
Dar, asa cum spuneai, cel mai bine sa fie lasate lucrurile asa cum au fost gandite de proiectantii masinii daca nu se impun conditii speciale de exploatare.
Personal, cred ca e mai bine cu flanse in loc de jante cu ET negativ. atunci cand se doreste ecartament mai mare (nu trebuie 2 seturi de cate 5 jante)
  • flavicx

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 2002 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Eu am luat 4 jenti cu tot cu anvelope de iarna (2 dintre anvelope mai merg 2 ierni) cu 200 lei toate 4, (una din aceste jenti este chiar cea din poza pusa de mine mai sus) ... din pacate pe una am nenorocit-o ... si umblu cu rezerva, care are J6,5 si nu J7 ca celelalte 3.

Dar sincer nu sunt dispus sa dau mai mult de 100 de lei pe o janta de tabla uzata. Nici nu cred ca merita mai mult.

Cat despre oferta lui cip077 ... fiecare cere cat vrea ...
Eu am luat cateva piese de pe masina lui si am fost multumit de piesele primite si pretul lor ...
  • mslo

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2010

  • Mesaj Privat
flavicx a scris:... si umblu cu rezerva, care are J6,5 si nu J7 ca celelalte 3.

100 ron as da si eu pe o janta de tabla, dar la cererea de 350 pt. 2 bucati, nu cred ca se poate negocia. Plus ca la curier se mai lasa o suma consistenta. Ai dreptate, fiecare cere cat vrea.

Intrebare: cat e de rau/contraindicat sa pun cauciuc 245/70/16 pe janta 6J in loc de 7J ? (la carte 245 necesita 7J) Bineinteles toate jantele la fel pe masina. A mai facut cineva asa ceva?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR