Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cornel.m

  • Mesaje scrise: 348
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2010

  • Mesaj Privat
meltenii cu "jipuri" si nu numai, care se catara pe trotuare si tu trebuie sa treci cu copilul in carucior pe strada pentru ei si
cei care cred ca semnalizarea este girofar
Skip ads

  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Aia care merg cu nunta pe drum european cu o singura banda si opresc coloana cand au ei chef.

M am bagat sa depasesc si numai bine ca in fata nunta se opreste exact cand intru inapoi in coloana de am franat de la 100 la ora la 0 km cu cu rotile sanie pe abs ca sa nu intru in ala din fata. Apa a sarit deodata de la 90 la 120 cat am stat pe loc ( s ae fi racit ea dar cand ii dai talpa si apoi frana la maxim ). In fine , bine ca au tinut franele si bine ca cel din spatele meu cu o dacie nova nu a intrat si el in mine.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pai nu opresc cand au ei chef, ci cand le dicteaza traditia...
Smile
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ei pe naiba...
opresc cand li se ridica nivelul alcoolului...
am vazut eu "soferi" care opreau exact in dreptul liniilor continue ca sa-i depasesti pe linia contimua, sa te agate politia...
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
trecerea pe langa o masina in stationare nu se considera depasire....
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
http://www.legislatiarutier...ie/Depasirea.html
DEPASIREA – este manevra prin care conducatorul unui vehicul il devanseaza pe un altul , aflat in mers sau imobilizat, daca prin aceasta se trece peste axul longitudinal al drumului sau peste marcajul de separare a sensurilor de circulatie. Depasirea se efectueaza de regula , pe partea stanga in sensul de mers .


PS: daca se considera publicitate rog a se edita.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
imobilizat inseamna in imposibilitatea de a avansa. Adica daca ala sta in coloana, sau glume de genul asta.
Daca el se opreste in mod voluntar, e alta treaba.
Sa fim seriosi, opreste unu' pe marginea drumului sa se bage pana in boscheti, daca e linie continua ce fac? ma duc sa i-o scutur eu, ca sa termine, sa plecam de acolo? Sau daca face pana stau pana isi schimba roata?
Am avut o discutie la un moment dat cu un agent de la circulatie, si mi-a confirmat ca trecerea pe langa o masina oprita nu se considera depasire. Tocmai pe argumentele de mai sus.

update de pe acelasi site:

Se interzice oprirea voluntara a vehiculelor:
..........................
h) in dreptul altui vehicul oprit pe partea carosabila , daca prin aceasta se stanjeneste circulatia a doua vehicule venind din sensuri opuse , precum si in dreptul marcajului continuu , in cazul in care conducatorii celorlalte vehicule care circula in acelasi sens ar fi obligati , din aceasta cauza , sa treaca peste acest marcaj;
http://www.legislatiarutier...ie/Depasirea.html
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pai...
sa vad daca logica mea e corecta...
daca imobilizat inseamna in imposibilitatea de a avansa, atunci conform ce am gasit pe net ca sa-l devansez inseamna ca-l depasesc
daca linia continua e langa el inseamna ca-l depasesc pe linie continua si sunt bun de suspendare permis...

adica tre sa ma duc sa i-o scutur ca sa pot trece?
sau legea e facuta ca un .... si dupa ce iei permisul trebuie sa-ti faci cont la politie pentru amenzi?

LE:
si daca el opreste cu nesimtire si eu trebuie sa trec de el calcand linia continua?
era pe TT un tip care a fost oprit de politia rutiera pentru ca a depasit un JEG de taximetrist oprit in dreptul liniei continue.
sa stau in spatele lui pe benzina si timpul meu pana cand se hotaraste ala sa plece?
probabil cel de pe TT a luat amenda...
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,097
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Daca ai o vehicul oprit/stationat in dreptul marcajului cu linie continua si ca sa treci de el trebuie sa calci linia nu esti tu vinovat. Pentru ca esti obligat - doar n-ai sa stai 3 ore pana vine ala sa-si ia troaca. Politistul ar trebui sa se duca la cel oprit sa-l "altoiasca"!
Am vazut discutia si am intrebat-o pe fiica-mea - a luat permisul saptamana trecuta, pe 12. Asa i s-a explicat in scoala si asa stiam si eu!
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu i-as spanzura pe cei care fiind a 3-a, a 4-a masina de la semafor, la plecare abia se misca lasand o ditamai distanta fata de vehiculul din fata. Bineinteles e ca ei apuca mereu sa treaca(dar doar ei). Evil or Very Mad
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
apropo de chestia asta: saptamana trecuta am avut "musafiri" (a se intelege sefi) din Austria si a trebuit sa-i car prin oras iar la semafor m-au intrebat de ce stau asa aproape de cel din fata si le-am explicat tocmai acest lucru, fapt care i-a mirat (in sensul ca de ce atata graba). Bineinteles ca le-am facut rapid o conversie RON-EUR la pretul benzinei si o comparatie cu Austria raportat la salarii dupa care i-am intrebat daca pot sa-mi spuna ce este nanosecunda sau cum se masoara (nanosecunda = timpul scurs de cand apare culoarea verde la semafor pana la primul claxon) Very Happy
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Dorin, nu e vorba de pretul benzinei/motorinei. Doar de nesimtire in conditiile in care orasele noastre se sufoca de la un trafic tot mai mare la aproximativ aceeasi infrastructura.
Skip ads

  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Se mai intampla si fara vointa. Azi de exemplu, am cascat gura la semafor (frumoasa era, doamne) si cand ma trezesc.... masina din fata era la vreo 15 metri deja. Interesant, nu m-au claxonat. Probabil si ei vedeau frumusica. Very Happy


L.E. Eu am putut modifica. Un bug, ceva.


Ultima modificare facuta de Lotg la Mie 19 Sep, 2012 11:04 pm, modificat de 2 ori in total
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu stiu de ce nu mai pot modifica postul anterior. I-as spanzura si pe colegii mei care isi pun parafa pe fisele medicale fara sa vada pacientii. Azi era sa fac afis un tataie cu un Matiz. Tataie(cred ca avea in jur de 80 de ani) nici nu se asigura la schimbarea directiei de mers(drum cu 2 benzi pe sens, rampa, serpentine), semnalizare pauza si cand ma uit la el tot el injura cu niste ochelari ca fundurile de borcan. La varsta aia si ditamai viciul de refractie locul tau e in parc sau in fata blocului la sah si table cu cei de-o seama cu tine.
  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Nu pot sa dau quote de pe tel. Trebuia sa le explici ca nu avem autostrazi in comparatie cu ei care au la greu, de aici graba si neplacerea.
  • ador13

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Alaltaieri s-a mai urcat unul pe mine, din spate; iar ma plimb pe la asigurari, service.
Este al treilea care mi-o da asa miseleste, fara sa-l vad si fara sa fiu pregatit de lovitura. Pe cine sa mai spanzur, ca am obosit?
Pe asiguratori, caci nu mai vin la constatare si trebuie sa mergi tu in resedinta de judet dupa ei, si acolo sa-mi spuna ca nu m-am programat telefonic si trebuie sa mai vin inca o data? Si dupa aia sa le mai dau 1000 de telefoane pana se da acceptul de mers cu masina in service?
Sau pe cel de a intrat in mine pentru ca doarme la volan, sau pe cei de la service pe care ii si vad cum asteapta spaga altfel o lalaie la greu?
Noi sa fim sanatosi....
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cateva drumuri lungi prin tara noastra draga m-au facut sa realizez cu stupoare cat de mult ma plictisisem pe autostrazi si cat de mult mi-au lipsit depasirile. Laughing
Avem o tara plina de masini, aproape exclusiv cu drumuri pe o banda pe sens si poate cel mai grav, plina de soferi prosti. It's fun! Cool
  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Nu stiu de ce nu mai pot modifica postul anterior. I-as spanzura si pe colegii mei care isi pun parafa pe fisele medicale fara sa vada pacientii. Azi era sa fac afis un tataie cu un Matiz. Tataie(cred ca avea in jur de 80 de ani) nici nu se asigura la schimbarea directiei de mers(drum cu 2 benzi pe sens, rampa, serpentine), semnalizare pauza si cand ma uit la el tot el injura cu niste ochelari ca fundurile de borcan. La varsta aia si ditamai viciul de refractie locul tau e in parc sau in fata blocului la sah si table cu cei de-o seama cu tine.


Imi pare rau dar aici nu sunt de aceeasi parere cu tine. Chiar daca tu esti doctor ( pt ca ai doctorat, altfel erai medic ) si esti ma in domeniu ca mine(stiind ca celulele se divid mai greu la batranete ca asa le zice adn-ul lor / etc etc, daca e imi intreb sotia si imi explica ea inca odata cum e cu batranetea si sanatatea ), eu sunt de parere ca faci discriminare. Am mers cu un domn de 78 de ani in dreapta lui (el era la volan, conducea fara ochelari) 500 de km aici pe drumurile din Romania si nu am avut nici o emotie sau sentiment de neliniste cum mi se intampla cand merg cu alte persoane de varste mai fragede ( ca si mine de altfel ce am 26 de ani). Nu vreau sa accept discriminarea in functie de varsta, eu as vrea la 78 de ani sa fiu ca acel om ( care apropo, nu era roman si este un exemplu despre cum se traieste batranetea in tarile civilizate in comparatie cu viata chinuita care o duc batranii care sunt la noi. - dar aici e alta poveste ).

Nici nu vreau sa ma gandesc ca de la 40 de ani nu o sa ma mai angajeze nimeni ca de, sunt "batran" si nu am randamentul unui tanar. Si de la 40 la 65 la pensionare e o gramada .

Sunt de acord cu tine ca atitudinea lui Tataie era gresita fata de tine ( ce eu am gresit ? nu, tu gresesti ca esti mai tanar iar eu ca sunt mai batran am dreptate, da ce sa ii faci daca asa am fost educat ) si nici nu este in regula ca nu dadea semnal, nu se asigura, astea vin din atitudine (eu sunt batran, am dreptul, lasa sa puna ala din spate frana brusca cand ii tai calea )

Daca iti vine un Tataie cu fisa de permis si are sanatea in parametri ceruti de lege ca sa fie apt din punct de vedere medical de condus, vei fi nevoit sa ii dai stampila. Fie ca vrei, fie ca nu vrei. Altfel e discriminare.

In concluzie sunt cazuri si cazuri.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mihai, dacã o sã citesti întreg postul meu cu atenþie o sã vezi cã nu e vorba de nici o discriminare. Am conditionat interzicerea dreptului de a conduce la vârste înaintate numai când este asociatã unei situaþii patologice(în cazul acesta un viciu mare de refractie). Am folosit conjuncþia "si" nu "sau". Spor.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mihai, sunt oameni care la ~80 ani inca sunt foarte apti de a conduce, si sunt altii care la 40 ar face bine sa isi taie singuri carnetul cu foarfeca si sa lase covgirul in pace. Din pacate mai sunt si medici care pun stampila pe fisa medica la primarii semnatura, fara sa se uite, lasand la volan persoane care sunt incompatibile, din punct de vedere medical, cu calitatea de conducator auto...
Ca de aia care dpdv psihic nu au treaba cu covrigul nici nu mai vorbim....
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR