Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Acum imi este clar. Multumesc Mihai.
Skip ads

  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Va rog sa nu mai faceti afirmatii fara sa stiti despre ce e vorba Exclamation .Ori unii nu stiu ce inseamna legarea in serie si paralel ori nu a vazut niciodata IPC-uri de Astra H si Vectra C. Wink
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:@Pisboy
nu pot zice ca vor lumina mai putin decat alea galbene pentru ca ledurile in funtie de culoare au un anumit flux luminos care e diferit in functie de culoare
la cele galbene e0.2CD(0.66lm)
pe cand la cele albe 1.5 CD(4.5lm) asta daca le alimentezi la acelasi curent maxim de 20mA


datele tehnice in general difera de la producator la producator
gresesti cand zici ca cele galbenbe au doar 0.2 cd (200mcd) sunt si cu 4-5 CD poate si mai mult dar n-am timp sa caut sa-ti demonstrez
bineinteles ca depinde si unghiul , unghi mare = candeli mai putini (mcd), tensiune de alimentare, intensitate, materialele folosite la "constructia" ledului etc etc

sunt leduri albe care suporta 30-50 mA
si revenim la ...totul depinde de producator:D

p.s. am avut bordul modificat aprox 2 ani si nu mi s-a ars nici macar un led si nici n-a palpait sau mai stiu eu ce.
sunt de acord cu McFly referitor la
...dar parametrii calculati corect ar trebui sa asigure o durata de viata maxima.

  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Ai pus punctul pe i.

Marea majoritate cred ca daca reusesc sa lipeasca un led pot face diverse modificari de calitate. Mai de mult am incercat si eu sa explic mai multe aspecte importante legate de leduri (in cazul asta) dar m-am lasat ca scriu degeaba si mai primesc si lectii de la persoane care probabil nu stiu sa foloseasca corect un letcon sau s-au apucat de asa ceva cand au inceput sa schimbe un led doua pe masina personala.

Electronica nu este chiar asa usoara cum o vad unii daca nu ai cunostinte de baza macar.

Curentul cu care se alimenteaza un led poate ajunge pana la 750mA.
Cele slab calitative nu sar de 20mA si sunt in general cu unghiuri de dispersie mici si intensitati luminoase deasemeni mici.
Intensitaea luminoasa este corelata direct cu curentul de alimentare si unghiul de dispersie. Iar in 90% din cazuri o rezistenta pusa in serie nu ofera ledului un curent constant pe auto.
Un alt aspect important este tensiunea de alimentare. Daca ambii parametri ( tensiune si curent) nu sunt sub valorile maxime date de producator ledul nu va avea viata lunga.
Skip ads

  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
se pare ca tu ai pus si mai bine punctul pe "i" Mr. Green
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@narcky_cypycu & @m.nyck
nu vreau sa intru cu nici unu din voi in polemica, eu stiam ca acest forum este pentru a ne ajuta intre noi cu informatii si spre deosebire de voi eu unu am incercat sa il ajut pe acel coleg de punea intrebari Cool , si tot ce am facut mai sus am dat un exemplu bazat pe datele unui site de specialitate care comercializeaza leduri SMD si tot ce am spus se poate verifica, ledurile pe care le-am comparat fiind de la acelasi producator, cu acelasi unghi doar culoare diferita LEDuri SMD TOP(3.5x2.8mm)
http://www.ledshop.ro
nu am vorbit nici o clipa de leduri de putere care se alimenteaza si la 15V cu un curent maxim de 1400mA, 1000lm Wink
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
dar nici noi nu am vorbit de cele de putere.

sa revenim ca bagam omul in ceata, deci datele tehnice difera de la producator la producator si cel mai bine ii ceri detalii chiar fisa tehnica a produsului.
pt a ajunge la tensiunea dorita se pot folosi rezistente pt. a limita curentul trecut prin led(varianta simpla si la indemana oricui) sau stabilizatoare de tensiune 3-12 V un pic mai scumpa dar mai eficace (de obicei la proiecte ce implica un nrmai mare de leduri,gen stopuri,semnalizari,altele, cel putin p'aici n-am vazut pe cineva sa le foloseasca la bord(ace))
fiecare foloseste ce doreste si cum doreste,sper ca n-am gresit, ma cam grabesc.
Stima, o zi buna.
  • johnny_d

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
ma poate ajuta cineva sa imi zica de unde pot cumpara leduri mai bune calitativ din iasi vreau sa schimb becurile cu leduri
Skip ads

  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
johnny_d a scris:ma poate ajuta cineva sa imi zica de unde pot cumpara leduri mai bune calitativ din iasi vreau sa schimb becurile cu leduri


Du`te la "alpha and omega" e un magazin in spatele blocurilor de langa billa.Eu de acolo am cumparat ledurile..
  • serifu20

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Am reusit sa finalizez si eu schimbul ledurilor la masina mea. Am atasat si poze. Eu zic ca a iesit foarte fain. la ceasuri sunt numai leduri albastre dar de la camera au iesit albastru combinat cu alb. ieseau mult mai ok daca puneam SMD-uri la fiecare simbol numai ca si lumina era mult mai puternica iar noaptea deranja.




  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Din ce vad 0 si 6000 rot respectiv 0 si 220km/h nu sunt luminate suficient, in rest a iesit bine.
Sper ca in curand sa pun si eu poze cu ale mele.
  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Asta e tare Very Happy
http://totulpentrucasa.com/...amp;product_id=60
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
este fff tare. Ma apuc sa imi fac:))
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
ii naspa ca merge pe baterii...am vazut si fara pe un site strain (are o turbina mica in interior ce produce curentul necesar aprinderii ledurilor)
pretul mi se pare un pic cam piperat Very Happy
  • serifu20

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2009

  • Mesaj Privat
realcriss a scris:Din ce vad 0 si 6000 rot respectiv 0 si 220km/h nu sunt luminate suficient, in rest a iesit bine.
Sper ca in curand sa pun si eu poze cu ale mele.

Au iesit si alea destul de bine numai ca in poza nu se vad asa ok. noapte se vad foarte bine. eu am pus numai cateva leduri cu unghi de 170 gr, daca puneam SMD la fiecare stiu ca iesea mult mai ok. dar si costa si ai si multa munca cu ele.
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu a iesit rau @serifu20.
Cum a zis un coleg mai sus, as mai fi insistat putin la turometru.

Cineva din Timisoara poate sa-mi spuna unde gasesc placa pentru cablaje? In centru si in Maria am cautat. Altundeva?
Multumesc.
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
in centru la vitacom ai incercat?
in maria nu stiu sa fie dar in sinaia sunt 2 magazine de electronice relativ apropiate, unu ii pe str principala pe unde trece tramvaiul ii zice rubin si celalalt pe o straduta perpendicular pe str principala dar pe aceeasi parte(peste drum de statia de tramvai)
imi pare rau da nu stiu cum se numesc strazile Very Happy
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
In centru la Vitacom am fost.
Si da, in Sinaia am fost, a, gresit eu. Embarassed Numai ca am uitat ca sunt doua magazine acolo. Am sa trec si pe acolo.

Multumesc pentru raspuns.
  • c_pantazescu

  • Mesaje scrise: 1,126
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@serifu20: sincer e ca un brad de craciun dar daca iti place sa ai noroc de ea si spor la modificari!
  • realcriss

  • Mesaje scrise: 423
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 1.7dti y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze de pe acum pentru claritatea pozelor facute cu tel. lui Fred si Barney Laughing

Aproape am terminat si eu la noile ceasuri. Am facut cadranele in doua culori Alb respectiv Albastru (care se schimba dintr-un buton ascuns pe undeva prin bord), in ultimele doua poze putezi vedea diferenta alb/albastru.

Precizez de pe acum (ca sa nu fi acuzat de "craciun") ca voi folosi doar culorile cadrane albe+ace rosii (culori in care am schimbat aproape toata iluminarea la masina).
Mai am de schimbat lumina la displayul mic cu km (care momentan e luminat de un banal bec), nu mai am SMD-uri rosii, astept sa se faca maine sa ma duc sa cumpar Very Happy
Cerculetele rosii apar datorita inelelor cromate, in realitate se vad 4 cerculete, dar in poze au iesit doar cate 1-2.
Pana acum am bagat leduri in valoare de vreo 200lei, si mai am de facut si blocul de lumini Crying or Very sad




Ultima modificare facuta de realcriss la Sam 19 Feb, 2011 12:49 am, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR