Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,684
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca nu m-am exprimat eu corect, pentru mine Transalpina incepe din Novaci acolo nu e temperatura de sus de la Ranca (la mine erau 30grade acolo cand am fost acum 2 ani), pantele sunt abrupte si se urca fara incetare. Eu de partea asta vorbesc, odata ce ai ajuns ceva mai sus temperatura scade si masina nu mai merge asa de fierbinte ca la urcarea din Novaci.

Eu de aia te-am intrebat cat a fost apa la motorul tau si sincer sunt impresionat daca a fost 90grade la tine, eu ca sa urc eficient am urcat intr-a doua la 2.400rpm si unde am putut sa dau a treia am turat-o la peste 3.500rpm ca sa vina inapoi la turatie de cuplu cu care sa urc fara sa incalzesc excesiv motorul.
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Temperatura de 15.5 grade era sus evident,la Novaci nu mai retin cat indica termometrul,faza e ca la mine si la motorul asta in general nu am vazut la nimeni sa treaca de 90,iarna imi sta la 84-85,vara imi sta la 87 si cand e solicitat sa zic asa sau cand prind ambuteiaje imi sta la fix 90,antigelul care il folosesc este GM ( nu stiu cat conteaza asta),la mine cuplul e undeva la 4000,dar mi-a fost cam mila sa-i dau,ii dadeam maxim 3500 cu a 2 a ca sa pot sa-i dau a treia........un singur popas am facut la urcare la o fantana intre Novaci - Ranca,o apa genial de rece si de curata.
Totusi as fi curios cum ar actiona aerul ala asupra unui diesel ceva mai putenic
  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Am votat cu Astra pentru cã asta deþin eu dar am condus de multe ori ºi Vectra ( dealtfel o maºinã foarte bunã). ªi totuºi vorbim de douã clase un pic diferite chiar dacã au aceeiaºi siglã pe grila radiatorului. Dar cine are pãrere proastã despre Astra se inºalã. Circul destul de des cu Astra pe ruta Suceava -Marsillia ºi nu am intampinat probleme majore. ªi incã ceva: nimãnui nu-i place maºina vecinului, ceva de genul "maºinã ca a mea nu are nimenea". Sã fim serioºi o fi Opel-ul vreun Bugatti... Avem ceea ce avem pentru cã atat ne permitem
  • madboy

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am votat vectra, cu toate ca am avut astra mult timp,mi se pare mie sau Valyy o ridica prea mult in slavi,sincer nu se compara cu o vectra din toate punctele de vedere,asta e parerea mea,poate are mai multe dotari pe ea cu km putini si realii Laughing Laughing
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
De unde ai ajuns la concluzia ca ridic Astra in slavi ? Doar un singur argument pentru afirmatia asta si esti tare
  • madboy

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Lasa sa nu mai incep Laughing ca ma plictisesti Laughing
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Doar vorbe......eu nu am ridicat nici macar Opelul in slavi (asa cum fac multi pe aici) daramite Astra
  • madboy

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Da da si marmota invelea ciocolata in staniol Laughing
Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
madboy a scris:Am votat vectra, cu toate ca am avut astra mult timp,mi se pare mie sau Valyy o ridica prea mult in slavi,sincer nu se compara cu o vectra din toate punctele de vedere,asta e parerea mea,poate are mai multe dotari pe ea cu km putini si realii Laughing Laughing


Daca tot comparam mere cu pere, sunt totusi cateva puncte de vedere la care astra e superioara, orice s-ar spune.Performantele sunt mai bune overall (mai ales sprintul 0-100), consumul e mai bun(astra fiind mai usoara) si nu in ultimul rand siguranta in cazul unui impact...cat despre frumusetea celor doua masini e o chestie care tine de gustul fiecaruia.
  • mantalutadoru

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
treaba voastra votez VECTRA si nu ca astra ar fi rea dar vectra pentru mine e masina care ma "ajutat"in momente foarte dificile din viata mea
  • vasea77

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Vectra B e cea mai bunã ºi cea mai frumoasã!
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 495
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Gresita comparatie, sunt doua clase diferite, cu pret de achizitie diferit si ambele extrem de fiabile.
Votez Vectra B clar si fara dubii!
Skip ads

  • crisu_ rcd

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Bai Vally de ce voteaza toata lumea vectra? urata intrabare nu? Laughing Laughing
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Toti voteaza pentru suspensie si nu pentru intrebarea pusa. Mr. Green
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
crisu_ rcd a scris:Bai Vally de ce voteaza toata lumea vectra? urata intrabare nu? Laughing Laughing


FBogdan ti-a dat cel mai competent raspuns,adica el a votat cel mai bine - a respectat intru totul intrebarea topicului Laughing ................... toti voteaza, vorba colegului, dupa suspensie si dupa clasa si alte lucruri,oricat as scrie eu sau altul care a inteles esenta acestui topic lumea tot va vota pentru ca are nu stiu ce vectra B sau ca e alta clasa,exact cum se vorbeste/voteaza si pe alte topicuri(versus)unde se explica ca pentru turci ca ii intereseaza viteza pe 400 de m distanta si ei incep cu pareri despre piele,xenoane si mai stiu eu ce si apoi majoritatea celor care scriu pe aici au in semnatura vectra B(deci e evident ca e subiectiv votul)
Eu am zis ce am avut de zis,de ce o consider ca aspect mai invechita fata de Astra G,fiecare cu parerile lui,am adus si un argument ca aspectul Astrei G a contat destul de mult pentru Opel incat l-au folosit in cursele DTM cu un motor V8 ( logic vorbind puteau sa foloseasca si aspectul oricarei alte masini Opel fie ea Vectra sau Omega sau mai stiu eu ce,dar au ales-o pe asta,subliniez inca o data au ales aspectul si cred eu ca au ales-o pe asta de urata ce a fost )
  • crisu_ rcd

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Si eu am votat pentru aspect si suspensie Laughing Laughing Laughing
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
vallyyy normal ca daca am vectra b votez cu vectra b.daca-mi placea astra cred ca aveam astra, nu?
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,684
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
@vallyyy

Nu cred ca conteaza aspectul unei masini tocmai in cursele de DTM.
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,240
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
cangri a scris:vallyyy normal ca daca am vectra b votez cu vectra b.daca-mi placea astra cred ca aveam astra, nu?


Foarte corect

Dar parca as vota Astra
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@valy pana si comparatia de design nu prea e ok. vectra e aparuta in 96 astra g in 98.2 ani diferenta pot spune multe in design.totusi ca si exterior am votat vectra b.nu neaparat pt ca am ci chiar arata mai bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

Astra G vs Vectra B
Astra G 45%
Vectra B 54%
292 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR