Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • providra18

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Calibra 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
In cazul in care te pricepi, acele pistonase, au garnitura iar daca au lucrat foarte mult timp iesite in afara, e posibil ca acea garnitura sa se fi uzat si sa fi ruginit pistonasul. Nu e nevoie sa cumperi alte etriere sau alte pistonase. Alea le scoti frumos si le freci foarte bine pe lemn de brad(pentru a indeparta rugina), nu cu smirghel sau alte materiale. La montare, daca e nevoie cumperi garniturile/protectiile alea de cauciuc care vin pe pistonas. Dupa ce ai terminat aceasta operatie, franele se aerisesc in X, adica dreapta fata-stanga spate; dreapta spate-stanga fata. Daca am zis ceva gresit va rog frumos sa ma corectati.
Skip ads

  • officermm28

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2010

  • Mesaj Privat
tot legat de frane!
Am si eu o problema deranjanta rau!
In timpul mersului, pana pe la 50-60 km /h se aud in spate la o roata, mi se pare ca la stanga, batai: toc toc toc, cand franez usor inca se mai aude si se rareste bataia treptat pana cand opresc. daca franez mai apasat, sa zic asa, mai puternic, nu se aude bataia. ce sa fie? unii mi-au spun ca din cauza ca placutele nu sunt originale, sunt cu 1-2 mm mai scurte si joaca in locasul lor iar atunci cand franez mai tare sunt impinse pe disc si de asta nu se aude atunci. Trebuie sa spun ca am schimbat etrierul si vreo saptamana nu s-a mai auzit nimic insa apoi iar a inceput bataia.
nu mai suport zgomotul, ajutor!
ma gandeam sa fac rost de niste placute originale uzate si sa le pun, sa merg cu ele cateva zile sa vad daca asta e cauza, sa nu cumpar direct originale noi si problema sa fie alta si sa dau banii degeaba.
  • alex830

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1500
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
e posibil sa fie ovalizat discul/ tamburul si eu am patit la fel am inlocuit discul si acum e ok
  • c_pantazescu

  • Mesaje scrise: 1,126
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am avut pedala mai moale decat normal. Am pus pompa frana noua -> problema rezolvata.
Skip ads

  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salut , am un Astra G Z16XEP , de curand i-am facut schimbul de placute. Nu au trecut mai mult de 5000 de km si placutele au inceput sa scartaie groaznic la franare. Mentionez ca placutele sunt ATE fata-spate. Eu stiam ca placutele incep sa scartaie cand sunt uzate foarte tare. Nu cred ca e blocat vreun pistonas ca altfel imi scartaiau si in mers. la mine se intampla chestia asta doar la franare , indiferent de viteza. e extrem de enervant si mai ales deranjant stiind ca placutele sunt noi.
  • madyc

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut!Sunt posesor recent al unei opel vectra b 1.6 16valve din 1997 berlina.cod motor x16xel.
Ieri am iesit cu masina pe zapada putin si am observat cand pun frana si intra abs-ul se aude un "bazait" foarte tare din stanga fata(zona pompei de frana).Atunci cand se aude acel "bazait", "carait" imi pulseaza pedala de frana,franele sunt ok tin bine...doar ca e sunetul acela metalic asa ca de pompa sau motoras.Inainte nu se auzea nimic.
Stiti de la ce ar putea fii?e grav ? Sad Va multumesc!
  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
danywhy a scris:Salut , am un Astra G Z16XEP , de curand i-am facut schimbul de placute. Nu au trecut mai mult de 5000 de km si placutele au inceput sa scartaie groaznic la franare. Mentionez ca placutele sunt ATE fata-spate. Eu stiam ca placutele incep sa scartaie cand sunt uzate foarte tare. Nu cred ca e blocat vreun pistonas ca altfel imi scartaiau si in mers. la mine se intampla chestia asta doar la franare , indiferent de viteza. e extrem de enervant si mai ales deranjant stiind ca placutele sunt noi.


nimeni , nimic ? Sad
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Asa scartaie ele, si ale mele scartaie de crapa sticla si m-am invatat sa nu ma mai enervez degeaba, nu am ce sa le fac. Si altele nu iau, au abia 20 000km.
Skip ads

  • Teddy Ploiesti

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Am cautat pe forum un raspuns la problema mea, dar se pare ca nu s-a lovit inca cineva de ea in totalitate.
Am cumparat o Vectra B 1,8 benzina, 2002 caravan in octombrie. Pe drumul de la resita la ploiesti a condus-o un prieten, eu am mers de la brasov cu ea. Pe drum am observat un trepidat (se simtea in pedala de acceleratie, dar si in toata masina), ca si cand as calca banda alba de pe marginea soselei. Aparea si disparea. Am fost la dibas in ploiesti, au pus calculatorul si au verificat vizual directia, mi s-a spus ca ar fi de la discurile de frana. Am schimbat (nu la ei) toate discurile, fata spate, inclusiv placute fata spate si senzor placute (se aprindea si martorul uzura placute). Dupa ce am scos-o din service, frana tinea prost si se auzea un zgomot la franare. Normal pentru placute noi. Trepidatul insa nu a disparut. Dupa 3000 km, acceasi problema o am, acum am observat ca atunci cand apare trepidatul pedala se intareste si nu mai tine frana, trebuie date 2-3 pedale si dispare si trepidatul, si am si frana (nu foate buna insa). Intre timp mi s-a aprins de cateva ori si martorul ABS, dar de 2-3 ori in 2 luni. Masina nu se infraneaza, ABS-ul intra cand era cazul. Vacuum in servofrana este. Stiu ca trebuie sa ma duc la service sa pun din nou testerul pe ea, dar intreb si aici, poate s-a mai lovit cineva de problema si are o solutie. Eventual daca imi puteti recomanda un mecanic sau service bun de opel din Ploiesti, fac cinste!

In bord se mai aprinde uneori martorul masina cu cheita, la primul tester mi sa spus ca este o problema cu clapeta de acceleratie si sonda de O2.
Multumesc celor ce pot da un raspuns
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Service dedicat OPEL in Bucuresti
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Daca ai schimbat discurile de frana leai pus noi?/Cand ai cumparat masina iti facea la fel si discurile care le-ai dat jos erau cat de cat bune? Trebuie sa elimini toate suspicunile ,discurile chiar daca sunt noi pot fi descentrate le poti verifica cu un ceas comparator apoi dai jos discurile si verifici si fuzeta, trepidatia la franare este 90% din aceasta zona
  • Teddy Ploiesti

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2010

  • Mesaj Privat
toate piesele au fost noi, discurile sunt zimmerman, placutele topran.
Mecanicul care le-a schimbat mi-a spus ca nu trebuiau neaparat schimbate discurile, in schimb placutele erau....varza.
Din pacate eu nu am nici scule nici unde sa le dau jos (si nici nu sunt prieten bun cu mecanica), deci tot la un service ma voi duce.
Curios este ca desi trepidatul a ramas, dupa schimbarea pieselor apare si acea blocare a pedalei si frana mai proasta. Si la RAR am avut probleme, abia mi-a iesit un 60%, iar la frana de mana 35%, noroc ca...stiti voi Wink. Dar dupa ce i-am spus ca sunt discuri si placute noi, a zis ca este normal.
Roata pe elevator nu se infraneaza, nu atinge nicaieri nimic, nu se aude nici un zgomot.

Masina are 162.000 km acuma, avea 159.000 cand le-am schimbat.
Skip ads

  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
trebuie eliminate toate cauzele si verificat ce este defect nu sa le schimbi pe toate si cauza sa fie in alta parte dute la un servis mai bunicel ca trebuie sa aiba un mecanic priceput si o sa beneficiezi si de garantie trebuie sa vezi de ce ti se blocheaza roata tr. verificate etrierele/ pistonasele curatate/ si dupa aceea cumperi piese nu inainte .La fel am patit si eu prin 2000 cu o masina schimbam la discuri si le rectificam pe strung de m-am saturat mergeam 1500 de km. si iar trepidau la franare pana la urma strungarul mi-a sa dau si fuzeta jos si portfuzeta i le-am dus si era defect de fabricatie adica fuzeta ;masina am luat-o de noua asa ca bafta
  • Teddy Ploiesti

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2010

  • Mesaj Privat
multumesc pentru sfaturi. piesele le-am schimbat dupa constatarea celor de la dibas, seful de service a supervizat totul chiar (il cred ca este prietenul unui amic, deci nu se pune problema de sfaturi proaste). o sa ajung la service cu ea sa pun si testerul si ii rog sa verifice fuzeta.

problema este ca nu trepideaza cand franez, ci cand merg. cand apas frana dispare trepidajul.
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
daca nu trpideaza cand apesi frana de ti-ai schimbat discurile dupa cate se observa trebuie verificate mai multe inclusiv planetarele cand iti trepideaza apasa ambreiajul sa vezi daca dispare si uzura planetarei iti da un astfel de simptom .
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
cei de la service iti spun sa schimbi multe ca doar nu-i pe banii lor Tu le schimbi si face la fel ce rezolvi nimic.
  • cristisan55

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
discuri ovalizare s-au planetare ar putea fi problema
  • nicuiry

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 1.3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
In primul rand imi cer scuze ca postez fara sa mai citesc toate paginile (sper sa nu supar pe cineva), am si io o problema legata de sistemul de franare care ma cam dispera, este vorba de un scartait scurt cred ca la o roata spate in momentul in care ridic piciorul de pe pedala de frana,acest scartait se aude si daca sunt in mers cu masina si calc putin frana se aude doar in momentul in care iau piciorul de pe pedala si daca sunt pe loc cu masina si fac pedala la fel se aude doar cand iau piciorul, ca sfat sa nu mai iau piciorul de pe pedala si sa merg cu frana calcata?
  • deleted-50226

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua, am o Omega B, an 96.. si am o problema deranjanta rau : Cand plec de pe loc, incet si merg cu 10-15km la ora, la rotile spate se aude un scartait de frane, precizez ca franele imi functioneaza bine, nu se aprinde nimic in bord, si frana de mana e functionala,jantele,discurile nu se incalzesc... cateodata daca o trag brusc pana sus , nu se mai aude.. in rest dese ori cand plec de pe loc se aude scartaitul ala ,,ca roata la roaba ''.Imi puteti spune care ar putea fi cauza ?oare cablul de frana de mana sa fie slabit? si cum as putea remedia problema...Multumesc.,
  • robert opel

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2010

  • Mesaj Privat
sall ai rezolvat poblema cu zgomotul de la etrier spate ms astept un raspuns
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR