Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • nini_dintras

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011 16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2011

  • Mesaj Privat
iatcriss2005 a scris:Buna ziua tuturor. In calitate de nou proprietar de Astra J Sedan 1.6 115 cp vreau sa va intreb daca si voi constatati urmatoarea problema la aceasta masina. In momentul in care de exemplu este in treapta a 3-a si apasati pe acceleratie aveti o mica miscare a schimbatorului de viteze in sensul fata spate? Daca aveti si voi inseamna ca este din proiectare. Sunt curios daca cei cu motor 1.4 Turbo au aceeasi problema. Mai mult in treapta a 5-a dupa 100-110 la ora apare o vibratie deranjanta in schimbatorul de viteze. Apreciez feedbackul vostru. Masina mea are 1158 km dar are simptomele astea inca din prima zi.




Salutare
Am detectat si eu aceeasi problema acum 2 ani . Am fost la reprezentanta si cand am auzit ca vor sa-mi deschida cutia de viteze am renuntat. Si de acum doi ani merg cu masina asa.
Ideea e ca miscarea se detecteaza daca schimbi subturat. Iar daca esti atent o poti sesiza foarte putin si in viteza intai.
Vezi si tu ce spun cei de la reprezentanta ta . Apropo in reprezentanta era o masina second de vanzare (acelasi model) la care i-am rugat sa ma lase sa verific miscarea cu pricina a schimbatorului.....si ghici ....facea la fel si avea mai multi km ca mine
Skip ads

  • iatcriss2005

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Daca si voi aveti miscarea asta in cutie inseamna ca este din proiectarea masinii dar oricum nu mi se pare normal avand in vedere ca mai am acasa niste masini vechi Toyota si Ford si cand accelerez in cutiile lor nu se simte nimic. Nu mi-a raspuns insa nimeni legat de problema nr 2 cu vibratia in treapta a5-a la viteze de peste 100-110km/h. P.s In rest maisna merge bine nu am constatat nici o problema nici la relanti nici vibratii. Vedeti ca CD600 Intelilink are comenzi vocale
  • GeKados

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Vibratia apare la motoarele 1.6 in intervalul 2700-2950 rpm....daca nu ma insel cam acolo esti la 100 - 110 km/h.
  • PunctAlbastru

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2013

  • Mesaj Privat
nelu22 a scris:PunctAlbastru uite poze cu pompa si rezervorul de la servo:

elegant integrata pompa. Curelusa aia e doar pt ea, sau mai antreneaza si altceva? pare cam convergenta in partea de jos ca si cum ar merge spre o singura fulie.
LE: mi-am adus aminte ca ai mentionat ca e antrenata de pompa de apa


Legat de vibratia schimbatorului:

masinile cu motor transversal sunt in general susceptibile la asa ceva mai ales daca timoneria e pe parghii si nu pe cabluri. Nu stiu cum e la Astra J, banuiesc ca pe cabluri.

Vibratia se va accentua si mai tare cu trecerea timpului si uzura progresiva a bieletei anticuplu si a tampoanelor in care e fixat motorul (vizibil la accelerari si in trecere in frana de motor), dar si cu uzura racordurilor esapamentului,
eu as condamna intrarea in rezonanta a esapamentului pt vibratia aia de la 2700-2950 rpm

Parerea mea e sa nu va faceti probleme.
Skip ads

  • iatcriss2005

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Buna ziua, ori eu am ghinion ori lumea inca nu a inceput sa scrie. Masina mea la 1900 de km a mai dobanit o problema. La franare am o vibratie destul de mare in volan. Mai mult ca sigur s-au ovalizat discurile. Saptamana urmatoare o sa merg cu ea la garantie si o sa le povestesc tot ce ma supara la masina. Mi se pare oricum nasol ca la masina noua sunt astfel de hibe.
  • deleted-109714

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Asta cu discurile daca erau incinse si a plouat afara se poate intampla.
Eu la a mea am observat ca nu are franele la care m-as fi asteptat insa totusi nu am probleme.
De vibrat nu imi vibreaza DAR daca misc eu putin de schimbator la semafor se simte ca incepe sa vibreze.
Oricum normal se va rezolva in garantie, insa faza nasoala e ca de obicei piese ca alea care au fost pe masina nu mai vezi, in sensul ca pe mine la fosta masina m-au tinut discurile vreo 100 si ceva de mii de km si pe urma le schimbam cam la 30-40 de mii chiar daca am ales acelasi producator.
Oricum bafta la reparat, mie unul nu imi place masina prea mult pentru ca nu trage deloc cu ac-ul cuplat si consuma si foarte mult in oras dar la banii astia chiar a fost cea mai buna optiune, o sa iau garantia extinsa si cand se apropie de 5 ani o sa o vand.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
E problema cunoscuta ca discurile de frana se ovalizeaza... Eu am schimbat de 2 ori discurile in garantie, si am vrut sa le schimb si a treia oara, dar... m-am lasat pagubas.
  • qwer2016

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2016 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Salut. Anvelope de iarna ați achizitionat? Dacã da, unde ați gãsit mai convenabile?
Skip ads

  • andrei111

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Salut,

Eu am luat in considerare pentru achizitie urmatoarele anvelope:
- Goodyear UltraGrip 9
- Dunlop Wintersport 5
- Nokian WR D4

Din punctul meu de vedere, acestea sunt cele mai bune optiuni din punct de vedere al pretului, calitatii si al performantelor.

Pana la urma am ales Nokian WR D4 la pretul de 355 lei / buc de la anvelodrom (Dimensiune 205/60/R16, DOT 2016).
  • adrian00

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Vad ca anvelopele de 16 compatibile cu Astra J (A14NET, A14NEL, A16 XER), ar fi urmatoarele:

205/55/R16
205/60/R16

Totusi si intre cele doua(205/55 si 205/60) e diferenta de 3,24% iar cele cu talon de 55 sunt mai ieftine. Se recomanda cu balon mai inalt pentru iarna? Ar fi diferenta de 1cm la raza.


  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
205/55/R16 nu vor fi folosite ca anvelope de iarna.asa scrie la mine in cartea masinii.coboara prea mult masina.zic ei ..
  • adrian00

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Deci ramane o singura varianta pe 16, si anume 205/60. In anexa de echipare la contractul pe care l-am semnat pentru J sedan, apar anvelope 205/60/R16.

"Anvelope fata, spate, 205 mm latime, 60% profil si rating H ; index incarcare: 92 conventionale, (date oficiale) si 16 inchi diametru"
Skip ads

  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
da.si sunt cam scumpicele fata de 205/55/r16
  • qwer2016

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2016 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Este o mãrime (205/60/15) mai rarã și mai scumpã. Ceva accesibil la preț am vãzut de la Barum, Debica si Matador. Nu m-am hotãrât încã.
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Nokian WR D4 asta am avut pe astra g ca anvelope iarna.am fost super multumit de ele.mai ales pe asfalt umed sunt excelente,au clasa A de aderenta pe carosabil umed.pe zapada nu am ramas niciodata inzapezit.tot pe astea o sa raman si la astra j. 205/60/R16 sunt in jur de 400 lei bucata acum.poate mai baga ceva oferte pana in octombrie.
  • gabi_tz

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Salut, am o intrebare rapida: la voi sunt luminate butoanele din plafoniera spate? La mine doar cele din fata au lumina. Mersi!
  • gabi_tz

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Nimeni? Chiar nu mai tin minte daca butoanele erau luminate cand am luat masina si s-au defectat dupa....
  • Bytzaa

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Salut, nu sunt luminate cele din spate
  • gabi_tz

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Ok. Mersi Bytzaa!
  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Eu am anvelope de iarna 205/55/16 si sunt foarte multumit . nu mi se pare ca e prea joasa,pana la urma e diferenta de 5 mm. Nu e de 1 cm pentru ca anvelopa "calca" pe sosea doar cu "partea de jos" nu si cu "cea de sus ".
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR