Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • gaby dtm

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Calibra 1991 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salutare tuturor, problema mea este ca mi s-a rupt teava aia de plastic care intra in pulmon , are cineva idee daca o merge inlocuta? va multumesc
Skip ads

  • citony2004

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Da...normal ca se poate inlocui. Poti merge oriunde si ti-o inlocuiesc. Ai grija insa sa ai ceva antigel la tine pt completare.

Off: Am vazut in mai multe posturi cuvantul "pulmon" cu referire la regulatorul de gaz. Initial am crezut ca e o greseala de dactilografiere. Poate gresesc eu, dar stiu ca i se mai zicea "plãmân" intrucat functionalitatea lui se aseamana pe undeva cu cea a plamanului propriu-zis. In schimb, imi fac mea culpa daca poate cineva sa imi arate undeva ca ii zice "pulmon".
  • gaby dtm

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Calibra 1991 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2010

  • Mesaj Privat
ok ms, am sunat la un service din ploiesti si au spus ca se poate , si costa in jur de 30 ron, va multumesc
  • majka

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Salut tuturor! Am un opel vectra b motor 1.8 16 v . Vrea sa pun gpl pe el. Sint din Oradea. Ce imi recomandati? Am auzit ca se poate pune numai secventiala pe el. Este bun o instalati milano ptr Opel vectra b , ptr ca am gasit la 16 milioane si Landi renzo la 24 milioane? Nu stiu ce sa fac ,care sa cumpar,ptr ca diferenta e mare intre cele doua, si normal ca 23 ptr o instalati mi se pare mult ptr mine.Am mai avut gaz pe un cielo dar ala a costat 3 milioane..Care e diferenta intre cele doua milano si tomasetto care face diferenta de pret atit de mult? Mersi muuuult ptr ajutor . Cu stima: Majka


Ultima modificare facuta de majka la Mar 31 Jan, 2012 4:19 pm
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@azz te referi cumva la debimetru?
@citony2004 pulmon in spaniola inseamna plaman deci este aceeasi chestie Smile
@majka Sunt bune.Nu este bune.
  • majka

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Ar fi urgent sa pun gpl ,ca fac multe drumuri in tara si ne arde deja buzunaru la benzinarie....Mam interesat in Oradea la firma Gas...ip dar pretul e de 27 milioane la acelasi instalatie Tomsetto la Cluj 23 .Aceeasi instalatie acelasi tip de rezervor.Cum poate sa fie diferente atit de mari?Care e vrajeala ?Astia din Oradea par cam neseriosi dupa prima vizita....
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
milano este turceasca, tomasetto este italiana cu calculator polonez si este mult mai usor de setat parametri de functionare la tomasetto. Acum 3 saptamani am avut de ales intre milano din karfour la 2000 lei si tomasetto la 2400 lei, am ales tomasetto deoarece am aceeasi firma si pe vectra de 3 ani si sunt multumit.
  • majka

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Am trei posibilitati:

1 Instalatie Tomasetto cu rezervor toroidal- 27 milioane Oradea (sint din Oradea, ar fi cel mai bun daca tre reglat dupa accea ceva,etc)
2 Instalatie Tomasetto cu rezervor toroidal ,acelasi ca la Oradea dar la Cluj Napoca cu 23 milioane
3 Instalatie Milano rezervor toroidal 16 milioane Miercurea Ciuc cu garantie cu tot ,am drum in fiecare luna pe acolo.
Fiecare este instalator autorizat cu garantie ,hartii pentru omologare,etc etc.

Ce imi sfatuiti?


Ultima modificare facuta de majka la Mar 31 Jan, 2012 5:15 pm
Skip ads

  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Eu zic Tomasetto dar intreaba si la Miercurea Ciuc de Tomasetto, poate o au mai ieftin sau poate pot aduce, merge foarte bine cu calculatorul Stag 200 care este mai ieftin decat Stag 300.
  • majka

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Mersi Radovan ptr raspuns.Cit dureaza instalarea (ore, sau zile)?Trebuie mers de multe ori dupa aceea la reglat sau nu? Ca sa mearga bine?
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Depinde de cei ce instaleaza si fac reglajele, daca nu esti din oras cu ei, insista sa-ti regleze dupa montare cat mai bine instalatia, mai intreaba si de costurile de revizie (unde am montat pe vectra revizia era din 6 in 6 luni si costa una 90 a doua 180 si apoi se repetau pana la trecerea garantiei, unde am montat pe fabie, revizia este la 15000km sau 6 luni si costa 50 prima, a doua 100 si apoi iar 50 si asa pana la expirarea garantiei). La fabie mi-au reglat putin instalatia urmand sa mai revin deoarece au terminat montajul foarte tarziu ( a durat de la 8,30 si am plecat acasa la 6,30 seara ) dar nu am mai mers la ei, harta arata bine si deocamdata nu am motive sa ma reantorc.
  • majka

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Mersi deci tre ublat la ei ,depinde cum il nimeresc setarile.Mersi si o zi excelenta .Majka
Skip ads

  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Setarile nu se nimeresc ci se regleaza dupa ce se face autocalibrarea.
  • majka

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Ok.Am avut gaz pe un cielo dar era mai simplu.De aceea te intreb ca vreau sa am grija de masina noua si nu vreau sa stricmotorul cu ceva prost bagat in el.Mergeam prima data aici in Oradea la firma Gas..ip, am si vorbit cu ei si am fixat pretul la 25 cu rezervor toroidal,dar ajuns acolo unu zicea 26 celalat 27 celalat 27.5 la aceeasi configuratie,degeaba spuneam ca acum am vorbit cu sefu ,am si sunat incaodata .Degeaba.Si asa am lasat pe ei acolo .Daca nu stiu sa zica un pret cum pricep la instatat......Astia din Miercurea Ciuc au spus ca garanteaza pentru instalatia milano ,au pe un model mai nou Audi care are Milano pus si merge impecabil-spun eiDau si garantie 2 ani.Nu stiu de la 16 milioane pina la 23 e mult.Stii melodia aia : tot asa ma bate gindu....Nu stiu sincer ce sa fac...
  • citony2004

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Hau sa ma bag si eu: nu stiu sa-ti explic fizic de ce, dar milano a "prajit" cateva garnituri de chiulasa. Concluzie: fugi de ea!....Din experienta nu o sa vrei sa stai prea mult prin service-uri pt reglaje...asa ca mai bine dai un ban de la inceput si nu te doare capul. Alte variante nu mai ai? Landi Renzo sau BRC nu se monteaza pe acolo? Daca nu, mergi pe Tomasseto si du-te la Cluj, pt ca, din ce spui cei de la Oradea bat campii. Pune si in calcul ca, in max. 15.000km scoti banii.
Si daca tot se monteaza in Oradea, chiar daca tu o montezi la Cluj, in caz de maxima urgenta poti merge la ei pt un sfat, reglaj, etc....nu cred ca refuza bani cineva!
1.8 se preteaza f. bine la GPL. O sa fii foarte multumit. Am pus la un var de-al meu pe o Vectra de 1.8 (1999) in 2009 si nici pana in ziua de azi nu a mai trecut pe la service cu ea. Nici macar pt reviziile din garantie. Merge si atat.
Succes.
  • majka

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Merg miine la Cluj si pun un Tomasetto cu rez toroidal de 41 L .Am vorbit cu ei si regleaza tot ce tre sa nu mai merg la ei.Costa 22 milioane , si instalarea dureaza cam 5 ore.Firma e in Apahida.Dupa ce am ajuns acasa revin cu detalii cum au lucrat baietii si cum merge bijuteria.
Mersi Cytoni ptr raspuns. O seara excelenta pentru toti. Majka
  • citony2004

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Da-mi voie sa garantez ca nu o sa regreti.
Asteptam impresii.
  • majka

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Salut Am fost la Cluj(Apahida) Auto Gaz Criscior. Baietii sint de treaba , lucreaza repede si bine.Recomand la toata lumea.Instalatia merge perfect.Am mers pina la Gheorgheni .Sincer nici nu am simtit ca merg pe gaz.Am venit inapoi ieri din Gheorgheni am facut plinul 35 litri de gaz, am ajuns acasa la Oradea 380 km si inca mai are gaz in el.Deci consuma bine.(Motor 1.8)Imi pare bine ca am ales pe ei. Va recomand pentru toti.Drum bun tuturor. Majka
  • citony2004

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Felicitari...credeam ca ne-ai uitat!
ATENTIE! Pentru a calcula un consum real corect de gaz mergi de la plin la plin, indiferent cati km (cu cat mai multi cu atat mai bine) dar cel mai important alimenteaza de la aceeasi statie de gaz si cam la aceeasi ora din zi.
  • majka

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Am alimentat in frig - 10 grade in Gheorghieni si am mers pe ruta Gheorgheni Praid-Lupeni-Praid Oradea cam 420 km si acum se pilpiie semnalul de gaz.
Deci mai are gaz in el.Am incercat sa conduc linistit, nu am depasit 120 nici pe autostrada. Eu zic ca iese un consum bun asa ,avind motor de 1.8.Daca o sa pape asa si in continuare o sa fie superrrrrrr!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR