Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
stelylutza a scris:dak astea sunt microfoane asdori sa stiu cum le pot colega




Cu siguranta ce ai tu acolo nu sunt microfoane ci tweetere, adica niste difuzoare facute special pt a reda sunetele de inalta frecventza, "inaltele" cum le spunem noi si daca sunt montate cred ca sunt si legate. Cand canta muzica nu auzi din directia lor niste sunete foarte ascutite? Pt ati da seama stai normal pe scaun si acopera cu mana unul dintre ele, apoi ia mana de pe el si repeta asa de cateva ori treaba, ar trebui sa se simta ceva diferenta de sunet. Daca totusi nu sunt tweetere e posibil sa fie ceva beculetze desi nu cred ...


Ultima modificare facuta de mark la Joi 01 Mai, 2008 7:28 pm, modificat de 3 ori in total
Skip ads

  • stelylutza

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ink nu am stat f. f. atent voi proba
ms mult
  • CHIRIAC

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2008

  • Mesaj Privat
mariani a scris:chiriac din cite stiu eu y-20-dth NU ARE DISTRIBUTIA PE LANT
dar mai bine li lasam pe cei care are motor asmanator sa spuna Rolling Eyes


@mariani
-fara suparare dar am avut trei opel-uri si ultimul a avut y20dth si sint 100% ca are distributie pe lant .opelul a avut singurele motoare pe lant la diesel de 2 .0 dth si dtl .


@ 26 mad
- ca sa te asigure ca ai lant la motor sa te uiti in patea stinga a motorului (pe partea cu filtrul de aer )si daca are capac de plastic pe motor pe lateral pina jos spre baia de ulei atunci are curea de distributie ,dar daca este din aluminiu ca si cum ar fi motorul dintr-o bucata atunci sigur are lant.
  • stelylutza

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2008

  • Mesaj Privat
are cinea idee ce este acea mufa alba?am descoperita de ceva timp.un amic mi-a zis k s-arputea sa fie de la o magazie cd ,tel sau locul unde se bagat testerul Rolling Eyes Question



Skip ads

  • stelylutza

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2008

  • Mesaj Privat
si inca o intrebare!de la ce este acest led alb de pe volan?posibil sa fie de la alarma,pt k eu alarma nu am Rolling Eyes

  • CHIRIAC

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Din poze cred ca aste vorba de opel vectra b si cred ca este mufa de la calculator sub maneta de la frina de mina ,magazia de cd-uri este de obicei il torpedou si mufele la fel,iar daca ai led pe volan este posibil sa ai alarma de fabrica si nu este setata ...dar mai bine intreaba pe cineva care are vectra b si are si led pe volan pentru ca sint putine masini cu asa ceva.
  • marafetu_80

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2007

  • Mesaj Privat
teo1985 a scris:Salut! Am si eu o intrebare destul de stupida Sad Am un opel vectra C din 2003 fara faruri de ceata pe fata.Atunci cand aprind lampile de ceata de pe spate mi se aprinde decat unul,cel de pe partea soferului.Mentionez k am schimbat becurile si pot spune cu certitudine k nu e din cauza becurilor.Stie cineva asa sunt toate vectrele numai cu o singura lampa functionala sau masina mea e mai "speciala"?

La toate vectra c numai o lampa de ceata functioneaza pe spate nu stiu ce normative UE daca nu ma insel .
Lamine e la fel e soclu' pus e becu' da nu se aprinde.
Poti face o derivatie de la lampa care merge.
Numa' bine.
  • relu1406

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
stelylutza a scris:dak astea sunt microfoane asdori sa stiu cum le pot colega



dupa parerea mea(si eu am dispozitivele) sunt senzorii de la alarma de perimetru interior. Armeaza alarma cu geamul deschis si baga mina prin geam si ar trebui sa sune. armarea se realizeaza dupa 30 s. la mine au aparut dupa ce am instalat alarma si m-am uitat in cartea alarmei sa ma dumiresc ce-i cu senzorii aceia..
Skip ads

  • relu1406

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
teo1985 a scris:Salut! Am si eu o intrebare destul de stupida Sad Am un opel vectra C din 2003 fara faruri de ceata pe fata.Atunci cand aprind lampile de ceata de pe spate mi se aprinde decat unul,cel de pe partea soferului.Mentionez k am schimbat becurile si pot spune cu certitudine k nu e din cauza becurilor.Stie cineva asa sunt toate vectrele numai cu o singura lampa functionala sau masina mea e mai "speciala"?


are doar unul pe partea stinga intr-adevar asa e in UE.
  • marafetu_80

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Cum a spus si rel1406, sunt senzorii volumetrici de la alama si se activeaza la circa 30 sec. de la armare.
  • stelylutza

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ms baieti o voi proba.acum sper sa si functioneze Embarassed Shocked
  • stelylutza

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2008

  • Mesaj Privat
tocmai am verificat acei senzori si nici un semn.posibil sa nu functionez din cauza k nici acel buton nu blitzaie?cum o pot seta-activa?
Skip ads

  • relu1406

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
cand alarma este in functiune obligatoriu palpaie si un bec de control. daca ai alarma din fabrica mi se pare ca se armeaza la a doua apasare a butonului de inchidere a telecomenzii(cheii). lasa sa se auda un sunet distinct atunci cand se armeaza si apoi baga mana pe geam. ai verificat totusi daca ai alarma legata? ai sirena in compartimentul motor?
  • stelylutza

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sirena nu am sau cel putin nu am vazut-o.cand am luat masina la chei am mai primit o chestie .ceva gen o cheie



vreau sa stiu pt ce e?
  • marafetu_80

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Domnulule rel1406 din cate stiu "goarna" de la alarma este in portbagaj undeva in partea stanga cum te uiti si alarma se activeaza la a doua apasare a butonului de inchidere la cele de fabrica.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Abia dupa sambata am aflat pentru ce este goarna din portbagaj. Very Happy
  • dol
  • **
  • 61 mesaje
  • din 18 Jun 2008
  • Vectra 2003 z 18 xe
  • Mures
  • dol

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2003 z 18 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2008

  • Mesaj Privat
am un vectra c 1.8 2003, z18xe, de trei saptamani , si sunt multumit , ... dar am patit de doua ori, in momentul parcarii , sa se aprinda martorul de servo -directie ( volanul ! in galben ). daca poate cineva sa ma lamureasca .
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
dol a scris:am un vectra c 1.8 2003, z18xe, de trei saptamani , si sunt multumit , ... dar am patit de doua ori, in momentul parcarii , sa se aprinda martorul de servo -directie ( volanul ! in galben ). daca poate cineva sa ma lamureasca .

verifica nivelul uleiului
vezi unde este amplasat bidonul ,poate ca la vectra c pe benzina nu este montat la fel ca dieselul
spor
  • oltean_d

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2008 1.8 140cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare.
Citind in manual am vazut ca scrie ca in momentul in care tii apasat pe butonul deschidere de pe cheie geamurile electrice ar trebui sa coboare. Indrumat de un prieten am incercat sa fac si eu acelasi lucru. Surpriza e ca la mine nu coboara. In schimb daca masina e dechisa si geamurile coborate daca tin apasat pe inchidere gemurile urca si se inchid.
Stie cineva cum se activeaza functia de deschidere a geamurilor electrice din cheie?
  • dol
  • **
  • 61 mesaje
  • din 18 Jun 2008
  • Vectra 2003 z 18 xe
  • Mures
  • dol

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2003 z 18 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2008

  • Mesaj Privat
oltean_d a scris:Am si eu o intrebare.
Citind in manual am vazut ca scrie ca in momentul in care tii apasat pe butonul deschidere de pe cheie geamurile electrice ar trebui sa coboare. Indrumat de un prieten am incercat sa fac si eu acelasi lucru. Surpriza e ca la mine nu coboara. In schimb daca masina e dechisa si geamurile coborate daca tin apasat pe inchidere gemurile urca si se inchid.
Stie cineva cum se activeaza functia de deschidere a geamurilor electrice din cheie?

sal am incercat si eu si surpriza , geamurile coboara.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR